Harun Yahya

Zorlu Koşullara Dayanabilen Güçlü BitkilerSu ihtiyacını kökleri dışında yapraklarıyla da karşılayabilen bitki hangisidir?

Kanarya bitkisi soğuğa karşı kendini korumak için nasıl bir önlem almıştır?

Bitkiler susuzluğa karşı nasıl direnç gösterirler?
Monteverde Bulut Ormanı

Rabbimiz bitkilerin su ihtiyacını karşılamak için mükemmel bir sistem yaratmıştır. Bilindiği gibi bitkiler kökleri vasıtasıyla suyu topraktan alır ve ksilem boruları ile suyu gövdelerine ve yapraklarına doğru iletir. Ancak bazı bitkiler, yüksek seviyede yer aldıklarından ve sürekli bulutların içinde kaldıklarından su ihtiyaçlarını sadece kökleriyle karşılamaz yapraklarını da kullanırlar.

Alçak düzlüklerde yer alan yağmur ormanları, su gereksinimini her gün düzenli olarak yağan yağmurdan elde eder. Ancak tropikal iklim bölgelerindeki yüksek dağlarda dev ağaçlardan oluşan bulut ya da sis ormanları su ihtiyacını havadaki nemden, yani bulutlardan karşılar. Şüphesiz bu su ihtiyacını karşılama yöntemi Rabbimiz’in üstün ilminin bir sonucudur.

Bulut ormanlarının dünyadaki en güzel örneklerinden biri, Kosta Rika dağlarında bulunan bulut ormanlarıdır. Bu ormanda hava çoğunlukla puslu ve nemli olmasına karşın toprak oldukça kurudur. Bu nedenle ağaçlar topraktan yeterince su alamazlar. Fakat bulutların içinde sürekli ıslak olan yaprak yüzeyleri su gereksinimini kolaylıkla karşılar. Çünkü Rabbimiz buradaki bitkileri suyun yapraklar tarafından emilmesini, dallara, oradan da gövdeye ulaşmasını sağlayacak şekilde yaratmıştır. Allah’ın yarattığı bu özel sistem, pek çok canlıya önemli bir yaşam alanı sağlar. 600 metre ile 1800 metre arasında değişen bu ormanda 100’den fazla memeli türü, 400 kuş türü, 120 amfibiyum, 2500 bitki ve on binlerce böcek türü yaşar. Hiç kuşkusuz ki alemlerin Rabbi olan Allah yarattığı bu ormanda bize Kendi varlığının ve üstün yaratışının delillerini sergilemektedir. Allah dilediği anda dilediğini benzersiz olarak yaratandır. O’nun yaratmada hiçbir ortağı yoktur. Bu gerçek Kuran’da şöyle aktarılmaktadır:

“İşte Rabbiniz olan Allah budur. O’ndan başka İlah yoktur. Herşeyin Yaratıcısı’dır, öyleyse O’na kulluk edin. O, herşeyin üstünde bir vekildir. Gözler O’nu idrak edemez; O ise bütün gözleri idrak eder. O, latif olandır, haberdar olandır.” (En’am Suresi, 102-103)

www.bitkilerevrimicurutuyor.com

Yareta Bitkisi

Yareta bitkisi And Dağları’nın; Peru, Bolivya, Arjantin sınırında kalan kesimlerinde ve Şili’deki Atakama Çölü’nde 3500 ve 4000 metre arasındaki yükseklikte yetişir. Çiçekleri böcekler tarafından döllenen bu bitkinin en ilginç özelliği çok uzun yaşamasıdır. Yaklaşık olarak 3000 yaşında olanları vardır. Görünüm açısından yosuna benzeyen aslında birbirine çok sıkışık bir şekildeki saplar üzerinde binlerce çiçek tomurcuğundan oluşan bu bitki, adeta büyük bir yastığa benzer. And yastığı olarak bilinen bütün bir yıl boyunca yeşil olan ve pembe renkten lila rengine kadar çeşitli renklerdeki çiçeklerden oluşan bu bitki değişik iklim şartlarında, mineralce fakir topraklarda çok fazla suya gereksinim duymadan sadece bol güneşte yetişir.

Pembe Meyveli Muz (Pembe Cüce)

Kuzey ve Doğu Hindistan’da yaygın olarak yetişen 120 cm’lik bu muz çeşidi, Allah’ın renk sanatının mükemmel örneklerinden biridir. Pembe ile portakal rengi çiçeklere, yapraklarının altında pembemsi yaprak saplarına ve pembe renkli küçük meyvelere sahiptir. Geçirgen, organik madde bakımından zengin topraklarda bol güneş veya yarı gölgede yetiştirilebilen bu bitkinin sahip olduğu en belirgin özelliği soğuğa karşı oldukça dayanıklı olmasıdır. Gövdesi kışın aşırı soğuklardan kurusa bile kökleri -10 dereceye kadar dayanır. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar planlayan Allah pembe meyveli muz bitkisini bulunduğu ortamda gereken her türlü ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yaratmıştır. Allah her şeyin hakimidir. Tüm evrende olan biten her şeyden haberdardır. Allah bir ayetinde bu gerçeği şöyle bildirmektedir:

“Gökten yere her işi O evirip düzene koyar...” (Secde Suresi, 5)

www.bitkidunyasi.netİnsanların belirli teknik imkanlara sahip olmadan yaşayamayacakları kadar tehlikeli coğrafi koşullarda ayakta kalmayı başaran bazı bitkiler, estetik görünümleri, savunma sistemleri ve zorlu koşullara karşı aldıkları tedbirlerle bilim adamlarını hayrete düşürmektedirler. Yetiştikleri topraklardaki suyun, ısının ve minerallerin yeterli olmamasına rağmen hayatta kalmayı başaran bu mucizevi canlılar, Yüce Allah’ın üstün aklının ve yaratma sanatının eseridirler.

Susuzluğa Dayanıklı Bitkiler

Kurak bölgelerde yaşayan pek çok bitki, su depolama özelliğine sahiptir. Her bitki suyu farklı bölümlerinde depolar. Bu bitkiler, susuzluğa dayanıklı şekilde yaratılmışlardır. Amerikan cüce sedir ağacı peucephyllum ve geceleri az miktarda nem alıp aşırı kurak hallerde dahi yeşil kalabilen capparis spinosa bitkisi, susuzluğa tamamen dayanabilenlerdendir.

Pek çok ağaç ve çalı da kuraklığa dayanıklı özelliklerde yaratılmış yapraklardan oluşurlar. Örneğin bazıları iğne veya buket şeklinde küçük yapraklara sahiptirler. Bu yapıları sayesinde güneşin sıcaklığına maruz kalan yüzeyleri daha azdır. Bazı kısa ömürlü bitkilerin yapraklarının sadece bir kenarında -genellikle üst kenarında- gözenekler bulunur. Bu gözenekler sayesinde rüzgarın yoğun olduğu hava koşullarında buharlaşma ile su kaybı önlenmiş olur. Bazı yaprakların her iki kısmında da bu gözeneklerden bulunur. Özellikle havada sis olduğu zamanlarda bu gözenekler ile havadan nem alınır.

Manzanita bitkisi gibi bazı bitkilerin yaprakları da dik duracak şekilde yaratılmışlardır. Bu özel yaratılış vesilesiyle yüzey kısımları güneşe daha az maruz kaldığı için, daha az su kaybetmeleri sağlanmıştır.

Kaktüs gibi yapraksız bitkilerden olan Paloverde de fotosentez işlemini gövdesi ile yapar. Çöl ortamında çok sayıda yaprağa sahip olmak, daha çok suyun buharlaşması anlamına gelir. Bu nedenle Allah bu bitkileri, çöl ortamına dayanıklı olabilmelerini sağlayan farklı özelliklerle yaratmıştır. Tüm çöl bitkilerinin, çöl sıcağına karşı aldığı benzersiz önlemleri vardır. Bütün bitkilere sahip oldukları bilgiyi veren, bulunduğu ortama uygun bir şekilde ve muhteşem özelliklerle yaratan alemlerin Rabbi olan Allah’tır.

Kanarya Bitkisi

Ekvator bölgesinde binlerce metre yüksekliğindeki Kenya dağı yıllardır, oldukça büyük ve gösterişli bir görünüme sahip olan kanarya bitkilerine (senecio vulgaris) ev sahipliği yapmaktadır. Geceleri toprağın üzerinde ince bir buz tabakasının görüldüğü bölgede, Kenya dağının etekleri bu kanarya bitkileriyle kaplıdır.

Kanarya bitkilerinin yapraklarında, dokuların kırağıdan zarar görmesini engelleyen özel bir madde üretilmektedir. Bu koruyucu madde sayesinde bitkinin üzerindeki ince buz tabakasının güneşin altında eridiği, sonra gövdesinin yeniden eski canlılığına kavuştuğu görülmüştür.Gün ışığıyla birlikte bitkinin üzerini saran buzlar erimeye başlar. Bu sırada yaprak gözeneklerindeki su da buharlaşır. Fakat kanarya bitkisinin yaşayabilmek için, boşalan gözeneklere suyu geri göndermesi ve kuruma tehlikesi ile karşı karşıya kalan yapraklarını kurtarması gerekmektedir. Yaprakların ihtiyacı olan suyu gönderebilmek için gövdesindeki su kanallarını kullanmak zorunda kalan bu çiçekleri bekleyen hayati bir tehlike daha vardır: Havanın soğumasıyla birlikte su kanallarının da yavaş yavaş donmaya başlar. Buna karşın kanarya bitkisinin yuvarlak gövdesini saran yaprakların en alt halkası, her yıl belirli bir dönemde kurumaya başlar. Ancak yapraklarının bir kısmı kuruyan kanaryalar, diğer bitkilerin aksine bu yaprakların toprağa düşmesine izin vermez ve gövdelerinde tutmaya devam ederler. Böylece gövdesinin en alt kısmında kalın bir zırh oluşturan bu kuru yapraklar, dışarıdaki şiddetli soğuğa karşı bitkiyi korumuş olurlar. Bu akılcı yöntemle gövdesindeki kanalların buz tutmasını engelleyen kuzey kanaryaları, geriye kalan yapraklarının hayatına devam edebilmesi için gerekli olan suyu da onlara rahatça göndermeyi başarırlar.

Toprağa bağlı yaşayan bir bitkinin kendi kendine koruyucu bir madde oluşturması ve bunu bütün türdeşlerinde var edecek şekilde genlerine yerleştirmesi elbette ki mümkün değildir. Allah bu bitkileri üstün bir ilimle yaratmıştır. 

Tüm bu örnekler de göstermektedir ki; son derece kusursuz sistemlere ve korunma taktiklerine sahip olan bitkileri bu bilgilerle donatan, onlara şekil veren, tüm olumsuz koşullara rağmen her açıdan mükemmel bitkilerin yetişmesini sağlayan, alemlerin Rabbi, herşeyden haberi olan Yüce Allah’tır. Bu gerçek bir ayette şöyle bildirilmiştir:

“Sizin İlahınız yalnızca Allah’tır ki, O’nun dışında İlah yoktur. O, ilim bakımından herşeyi kuşatmıştır.” (Taha Suresi, 98)

www.tohummucizesi.com

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."