Harun Yahya

Türkiye Batıdan Uzaklaşmıyor
Geçtiğimiz günlerde Wall Street Journal [5]  yayınlanan makalelerde,  ABD’nin Türkiye’nin Suriye politikasından duyduğu rahatsızlık dile getirilmiş ve bu politikanın baş mimarı olarak da Erdoğan’dan sonra Türkiye’de 2. Adam olarak anılan Hakan Fidan işaret edilmişti.  

Özellikle David Ignatius’un yazısıyla birlikte tartışma İsrail-Türkiye ilişkilerine yöneldi ve bölgede kurulan yeni dengelerde Türkiye’nin rolü tartışıldı. Ignatius’a göre Fidan, İsrail istihbaratı MOSSAD’a çalışan 10 İranlı ajanının kimliklerini İran istihbaratına deşifre etmişti.  Bu iddialara karşı tek açıklama olarak da Hakan Fidan’ın Iran’a karşı yürüttüğü dostça politika öne sürülmüştü. Bunun yanısıra Hakan Fidan, El Kaide destekli radikal örgütlere silah yardımı yapmakla da suçlanmıştı. Bu dezenformasyonları destekleyen hiçbir resmi açıklama bulunmamaktadır. Obama yönetimi bazı şahin analistlerin yüksek sesle dillendirmeye çalıştığı bu mesnetsiz iddiaların üzerinde dahi durmamıştır. Ayrıca İsrail de Türkiye ile dostluğa çok önem vermektedir. İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yigal Palmor, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la ilgili haberlerin kaynağının kendileri olmadığını belirtmiştir. 3 Palmor, Washington Post gazetesi yazarı David Ignatius'ın MİT Müsteşarı Fidan’la ilgili dile getirdiği iddiaların İsrail kaynaklı olmadığını ve İsrail’in çıkarlarına kesinlikle hizmet etmediğini söyleyerek konuya kesin bir nokta koymuştur. Aslında bu oyunun ABD’nin İran ve Türkiye politikalarına karşı Obama'ya gözdağı vermek amacıyla oynandığı da dikkatlerden kaçmaması gereken bir başka noktadır. 

Burada Iran yanlısı olmakla suçlanan Hakan Fidan’ın nasıl oluyor da İran düşmanı El Kaide yanlılarına destek verdiği konusu büyük bir çelişki olarak karşımıza çıkıyor.  Türkiye her şeyden önce Suriye’de Esed yönetimine karşı Batı’nın tarafındadır. Bu bilinen bir gerçektir.

Türkiye’nin Suriye sınırında defalarca yaşanan terör olaylarının arkasında Suriye’nin olduğu bilinmektedir.  Hatay Cilvegözü sınır kapımızda, Esed yanlıları tarafından gerçekleştirilen bombalı saldırıda 14 Türk vatandaşı ölmüştü. Yine Hatay’ın Reyhanlı ilçesine yapılan bombalı saldırıda da 52 Türk vatandaşı can verdi. Dolayısıyla Türkiye Esed’e her yönden destek veren İran’la bu dönem içinde tamamen karşı karşıya gelmiştir.

PKK terör örgütü konusunda da İran’la sorunlar yaşandığı bilinmektedir. Diğer taraftan, İranlı bazı ajanların bazı resmi kurumları dinlediğini yine MİT deşifre edip ortaya çıkarmıştır.

Böyle bir ortamda Hakan Fidan’ı İran yanlısı olarak suçlamak akıl ve mantıkla bağdaşmamaktadır.

. El Kaide iddialarına gelince, Başbakan Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada El Kaide örgütünü açıkça terorist örgüt olarak ilan etti. Türk Genel Kurmayı geçen hafta Suriye’deki El Kaide mevzilerini bombaladı. 4 Özellikle son zamanlarda Türkiye’nin El kaide yanlısı örgütlere karşı kendi sınırında ve Suriye’de verdiği bu mücadelesi uluslararası  arenada takdire şayan bir gelişme olarak değerlendirildi.  

Şunu net olarak ifade edebiliriz: Türkiye bölgede hem Batının hem Doğunun güvenliği için en önemli dayanak noktalarından biridir. Bu sebeple de, her ne kadar halen aradaki bazı sorunlar net çözüme kavuşturulmamış olsa da, İsrail ve Türkiye birbirinin düşmanı değildir, olmayacaktır. Türk dış politikasında ne İsrail vatandaşlarının ne Suriyelilerin ne de Mısırlıların aleyhinde bir yaklaşıma imza atılması mümkün değildir.

Nefret politikaları, savaşlar ve terörün dünyada birçok bölgeye hakim olduğu günümüzde büyük devletlerin istihbarat kuruluşlarına da büyük sorumluluklar düşüyor. Türkiye’ye komşu bölgeler göz önüne alındığında Kafkasya-Orta Asya ve MENA Bölgesinde yoğun insan hakları ihlallerinin yaşandığı, demokrasinin birçok ülkede askıya alındığı ve dünyayı şiddetle tehdit eden oluşumların bu bölgelerde yuvalandığı bilinen bir gerçektir.

Türk istihbarat teşkilatı MİT, işte bu zorlu bölgede hem iç, hem dış tehditlere karşı özverili, makul ve yapıcı bir faaliyet yürütmektedir. Batıyla yoğun bir işbirliği içinde olan MİT, Avrupa ve ABD başta olmak üzere dünyayı tehdit eden radikal unsurlara karşı teyakkuz halindedir. Bu politikası ile Türkiye, Batı için de vazgeçilmez bir arabulucu, partner ve örnek model ülke pozisyonunu korumaktadır. Batı yanlısı tutumu, 15 yıllık ordu deneyimi ve  yurtdışında sürdürdüğü görevleriyle kazandığı bilgi ve istihbarat tecrübesiyle MIT’in başına getirilen Hakan Fidan’ın da MIT’in bu politikasına katkısı çok büyük ölçüde olmuştur. Hakan Fidan ve ekibi, devletten ayrı bir yapı değildir. Dolayısıyla MİT de daima istişareyle ve mutedil bir şekilde hareket etmektedir.

Özellikle bölgede Hristiyan ve Musevi düşmanlığının yapıldığı bağnaz yapılara karşı Türkiye her zaman karşı bir duruş sergilemiştir. Radikal yapılar sadece Batı düşmanlığı yapmakla kalmayıp, aynı zamanda mezhep savaşlarına da MENA bölgesini sürüklemek için var güçleriyle mücadele etmektedir. El Kaide ve benzeri yapılar bu şiddet sarmalına birçok sefer Türkiye’yi de çekmeye çalışmıştır. Türkiye’de de bombalama ve terör eylemleri yapan bu radikal örgütlerin ülkemizde yerleşik hale gelememesinin sebebi bu örgütlerin Türkiye’de  taban desteği bulamamaları ve MIT’in bu yapılara karşı göz açtırmamasıdır.

Diğer taraftan, bir NATO üyesi olan Türkiye, Irak, Libya ve Suriye başta olmak üzere ABD ile her zaman azami müştereklerde ortak hareket etmiştir. Balkanlar ve Afganistan’da Türk askerinin tutumu Batılılar tarafından her zaman takdir görmüştür. Bilindiği üzere Türkiye daha önce Kore’ye karşı ABD’nin yanında savaşa girmişti. Diğer taraftan, Türkiye’nin Ortadoğu’daki birleştirici, demokrasiyi tesis ettirici lider ülke olarak güçlenmesi de bazı çevreleri rahatsız etmiş olabilir. Oysa Türkiye’nin  bölgedeki bu yükselen konumu, ABD açısından sevinilecek bir durumdur. İslam ülkelerinde laikliği uygulayan neredeyse tek örnek ülke konumundadır. Kadınların, farklı dinden insanların, ateistlerin, sosyalistlerin fikir özgürlüğü içinde bir arada yaşadıkları başlıca İslam ülkesi Türkiye’dir. İşte bu yapı, İslam ülkeleri içinde modern İslam anlayışını, sevgiyi, sanatı, estetiği ve kaliteyi hakim kılacak bir yapıdır. Bu yüzden Türkiye’nin lider konumuna karşı çıkmak bir yana, desteklenmesi Batı’nın da faydasına olacaktır.

Nitekim Hakan Fidan ve ekibinin de Türkiye’nin bölgedeki gücünü pekiştiren bu gelişmelere katkıları da bölge güvenliği ve stratejisi açısından fevkalade önemlidir. Türkiye bölgesine nefreti değil, sevgiyi, ayrılığı değil birlikteliği, düşmanlığı değil uzlaşmayı ihraç eden bir yapıdadır. Ve bu özelliğiyle de bölgede yer almaya devam edecektir.

Sayın Adnan Oktar'ın The Huffington Post'ta yayınlanan makalesi:

http://www.huffingtonpost.com/harun-yahya/turkey-is-not-turning-away_b_4143694.html

1 http://online.wsj.com/news/articles/SB100014240527023036433045791073735852283302  http://www.washingtonpost.com/opinions/david-ignatius-turkey-blows-israels-cover-for-iranian-spy-ring/2013/10/16/7d9c1eb2-3686-11e3-be86-6aeaa439845b_story.html

3 http://www.hurriyetdailynews.com/israel-distances-itself-from-diplomatic-confrontation-with-turkey.aspx?pageID=238&nID=56623&NewsCatID=352

4  http://www.globalpost.com/dispatch/news/afp/131017/turkey-shells-jihadist-positions-syria-first-time 

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."