Harun Yahya

Suriye’de savaş yerine barış operasyonu yapılsın
Günlerdir tüm dünya Beşer Esad’ın kimyasal silah kullanıp kullanmadığını tartışıyor. Kimyasal silah kullandığı artık aşikar, ancak daha önemlisi Suriye’de 2 yılı aşkın süredir devam eden yıkım ve bu yıkıma dünyanın büyük kısmının sessiz kalması.

Bu sessiz kesim insanların öldürülüyor olmasındansa, bundan çok hangi silahlarla öldürüldüğüyle ilgileniyorlar. Ülkede neredeyse taş taş üstünde kalmamışken, milyonlarca insan komşu ülkelerde mülteci konumundayken, işkenceler katliamlar hayatın adeta doğal parçası haline gelmişken ve BM raporlarına göre 100 binden fazla insan ölmüşken, neredeyse bir kere bile dönüp Suriye’ye bakmayan insanlar bunlar.

Bombalamayı, makinalı tüfekle insan öldürmeyi, kurşunlamayı, işkenceyle insanları katletmeyi son derece doğal karşılıyor, ama söz konusu kimyasal silahlar olduğunda, “insanlar ölüyor” diye şaşkınlık gösteriyorlar. Oysa vicdan, nasıl olduğuna bakmadan öldürmeye karşı olmayı ve buna neden olan savaşları durdurmaya çalışmayı gerektirir.              

Savaşarak barış inşa edilmez, savaşarak düzen kurulmaz.

Şunu unutmamak gerekir ki, askeri bir müdahale, özellikle de dar kapsamlı ve kısıtlı bir müdahale, Suriye’deki savaşı durdurma konusunda çözüm sağlamayacaktır. Öncelikle yapılması gereken, bir kurtarma operasyonudur. Savaş için ayrılan fonların da, mültecilerin korunması için kullanılmaya yönlendirilmesidir.

Gemiler, füzeler, jetler, bombalar için harcanacak milyonlarca dolar, halkın Suriye’den tahliye edilmesi ve komşu ülkelere yerleştirilmesi için kullanılabilir. Tek bir cana bile zarar gelmesinin engellenmesi için bu tahliye mutlaka yapılmalıdır.

Öte yandan Amerika’nın bir askeri müdahalede bulunması, muhtemelen çok daha fazla acıya neden olacaktır. Şunu iyi görmek gerekir: Suriye’de kendi halkını acımasızca ezen bir rejim var ve bu rejim zaten 3 yıla yakın bir süredir kendi topraklarını neredeyse her gün bombalıyor. Şimdi bir de ABD’nin gidip Suriye’ye bomba yağdırması hiçbir şeyi değiştirmeyecek, ezilenlerin kurtulmasını sağlamayacaktır. Hatta çok daha da büyük bir yıkım meydana gelecektir. Sadece bir süre için bombayı kimin attığı değişmiş olacaktır.

Her gün neredeyse yüzlerce insanın öldüğü Suriye’de ana hedef, Esad’ı cezalandırmak değil, katliamları durdurmak olmalıdır. Cezalandırma yapmanın bedeli yine masum sivillerin de hayatını kaybetmesi olacaksa, böyle bir yola hiçbir vicdan ve sağduyu sahibi destek olmamalıdır. Allah daha önce Tevrat’ta ve İncil’de olduğu gibi, Kuran’da da insan öldürmeyi haram kılmıştır. Dinimizde tek bir canın öldürülmesi, tüm dünyanın öldürülmesi gibidir; ve tek bir canın kurtarılması da tüm dünyanın kurtarılması gibi. İşte bu yüzden tek bir insanın dahi zarar görmeyeceği bir yöntemle Suriye’de zulmün durdurulması gereklidir.

Suriye’de iki temel konu var: Birincisi, Baas rejiminin cinayetlerinin durdurulması. İkincisi ise, zulmün ardından bölgede huzurun ve barışın destekçisi olan modern Suriye’nin inşa edilmesi. Her ikisinin de sağlanması ancak İslam ülkelerinin müdahil olmasıyla gerçekleşebilir.

ABD her ne kadar böyle bir niyeti olmadığını vurgulasa da, bölgede bir çok grup tarafından bir tür işgalci güç olarak algılanacak ve belirli bir tepkiyle karşılaşacaktır. Üstelik yapacağı sınırlı müdahale Esad’ın gücünü zayıflatmaya yetmeyecek, hatta tam tersine, köşeye sıkışmış bir kedinin daha çok tırmalaması gibi, daha da saldırganlaşmasına sebep olacaktır. Onlarca hatta yüzlerce grubun silahlı mücadele yaptığı Suriye’de, Amerika’nın bu grupları uzlaştırması ve “düzen” sağlayabilmesi pek mümkün görünmemektedir.

Ama İslam ülkeleri ortak hareket ederse tüm bunları kolaylıkla sağlayabilirler. Türkiye, Pakistan, Endonezya, Fas, Cezayir, Tunus, Katar, Suudi Arabistan gibi çok sayıda ülkeden ve mutlaka İran’dan birer tümen asker alınarak hızlıca bir nevi İslam Barış gücü oluşturulup, gerekirse 70 ayrı yerden Suriye’ye girilirse zulmün sona ermesi çok kolay olacaktır. ABD, AB ve özellikle Rusya’nın desteklediği bu güç, kısa sürede Suriye’de olayların yatışmasını sağlayacaktır.

İslam ülkelerinin askerlerinden oluşacak bu birlik barış gücü olarak hareket edecek, savaşmak için değil, sivil halkı korumak için Suriye’ye girecektir. Tanklar kurşun atmak için değil barışı sağlamak için ilerleyecektir. Müslüman halk, gelen askerlerin Müslüman olmasından dolayı kendisini güvende hissedecek, Müslüman askerler sevinçle karşılanacaktır. İran’ın da bu birlikte yeri olacağı için mezhepsel çatışmalar rahatlıkla engellenecek, Rusya da destek olduğu için rejim güçleri kolay teslim olacaktır.  Gerekirse 70 ayrı yerden, yani çok noktadan aynı anda giriş olacağı için Esad güçlerinin direncinin kırılması da hızla gerçekleşecektir. İntikam alma duygusuyla hareket edilmeyecek, yok etmek hedefi olmayacak, sadece akan kanın durması hedeflenecektir.

Çatışmaların durdurulmasının ardından kurulacak düzen de her mezhepten her dinden her düşünceden insanın eşit temsil edileceği bir sistem olmalıdır. Tüm grupların, bugüne kadar yaşanmış acıları, Allah’ın Kuran’da bildirdiği, “Affetmeniz sizin için daha hayırlıdır” hükmüne uyarak bağışlayıp; tam demokratik bir Suriye’nin inşa edilmesine katkıda bulunması gereklidir. Hiçbir mezhebin bir diğerine üstünlüğünün olmadığı, Hristiyanların ve Musevilerin en iyi şekilde korunup kollandığı, tam demokratik, insan haklarını koruyan, özgürlükçü, modern bir Suriye’nin kurulması, sadece Suriye halkı için değil tüm bölge için bir nimet olacaktır. Ve bu sonuç, ancak İslam ülkelerinin ortak hareket etmesiyle sağlanabilinecektir.

Tekrar hatırlatmak isterim, bir konuyu sulh ile çözmek varken bombalarla çözmeye çalışmak, sorunu daha da büyütür.  Yardıma muhtaç durumdaki sivil Suriye halkı, hem Esad yönetimi hem de acımasız fanatiklerin uygulamaları nedeniyle yeteri kadar acı çekti. Bombalar ve füzeler ne kadar iyi hedeflenirse hedeflensin, sivil kayıplar olması kaçınılmazdır. Kuran’a tam uygun, makul, hoşgörülü ve kansız bir çözüm varken, böyle kanlı bir metot izlenmesi nasıl makul karşılanabilir? Ya bu katliamlara göz yumacağız –ki bu çok kötü bir seçenektir ve vicdan sahibi insanlar olarak bunu asla kabul etmeyiz- ya da Müslüman ülkeler birleşerek, Suriye’ye girecekler. Müslüman ülkelerin böyle bir şey yapmaları durumunda, en az 24 saat içinde tüm konu çözülmüş olur.

Gelin, savaştan değil barıştan yana olalım, Allah’ın gösterdiği kolay ve güzel olan yola uyalım. Allah’ın istediği ahlaka ve yola uyduğumuzda, en içinden çıkılmaz gibi duran sorunların dahi müthiş bir hızla çözüme kavuştuğunu hep birlikte göreceğiz.

Bu makale 12 Eylül tarihinde New Straits Times Gazetesi’nde (Malezya) aşağıdaki linkte yayınlanmıştır:

http://www.nst.com.my/opinion/columnist/islamic-peace-force-can-stop-syria-killings-1.354102

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."