Harun Yahya

Her An Yatıştırıcı Güzel Bir Üslup Kullanmanın ÖnemiEvren akıl almaz derecede büyüktür. Bu büyüklük karşısında insan, beynindeki “büyük” kavramını sorgulamaktan bile aciz kalıyor. Ama işte evren bu kadar uçsuz bucaksız olduğu halde, bir hikmetledir ki, bizim sadece bir tane Dünyamız var. Ve hepimiz bu dünyada yaşamak ve birşeyleri paylaşmak zorundayız...

Yaklaşık 7 milyar insan, şu an Dünyayı paylaşmaya çalışıyoruz ve bu paylaşım birçok soruna neden olabiliyor. Peki neden? Paylaşmak bu kadar zor mu? Paylaşılamayan nedir?  Dünya çok mu küçük yoksa bazıları çok şey mi istiyorlar?

Herkese tek tek bu soruları soracak olsanız, detayda o kadar çok konu ortaya çıkar ki, anlatmakla, yazmakla bitiremeyiz ancak tüm bu binlerce sorunun temelde tek bir çözümü vardır: Yatıştırıcı üslup kullanmak...


Dünyada tüm farklılıklara rağmen, ortak bir yaşam kurabiliriz. Zıtlıklardan dostluklar oluşturabilir, ötekileştirmeden, kutuplaşmadan, birlikte yaşamanın bir yolunu bulabilir, nefret etmeden, kin duymadan, kavga etmeden, birbirimizi ezip yenmeye çalışmadan bir arada olabiliriz. Bu kesinlikle mümkündür ve ilk anda bazılarına zor gibi görünse de aslında hiç de göründüğü kadar zor değildir. Çünkü aslında herkes bunun yöntemini çok iyi bilir ve hemen her gün örneklerini yaşar. Sadece bazıları bu ahlakın her zemine, her ortama uygulanabileceğini hiç düşünmemiş olabilir.

Farklı Düşünce ve İnançtaki İnsanlar Günlük Hayatta Aslında Her Zaman Bir Arada Yaşamaktadır

Normal koşullarda farklı düşüncelere sahip de olunsa insanlar hep bir arada yaşarlar. Bu kişiler birbirleriyle çatışmadan ve zarar vermeden çok güzel anlaşabilirler. Aynı havayı solur, aynı sokaklarda gezer, aynı dili konuşurlar. Aynı restoranlarda yemek yer, aynı tatil köylerinde kalır, aynı alışveriş merkezlerinde dolaşırlar. Etraflarındaki onlarca farklı fikirdeki kişiler onları rahatsız etmez. Sokaklarda her çeşit görünümde, her çeşit inançtan, her fikirden insan vardır ve hiç kimsenin gözleri tek tip bir insan modeli aramaz. Hatta asıl bu çeşitlilik insana güzel gelir.

Biz Türk milleti olarak genelde bu çeşitliliğin içinde güzel bir ahlak yaşarız. Sokakta hiç tanımadığımız bir insan karşıdan karşıya geçmeye çalıştığında birçoğumuz onun elinden tutup onu güvenle yoldan geçirir. Yolunu kaybetmiş birine, bakkalından, belediye işçisine kadar herkes işini bırakıp yardıma koşar. Yeni işe başlayan birine destek olup yol göstermek, yolda yaralı birini görünce, hemen ambulans çağırıp hastaneye yetiştirmek, muhtaç bir insan sadaka istediğinde, kendi ihtiyacımız olsa bile hemen ona vermek halkımız için çok olağandır, düşünmeden yapılan hareketlerdir.

Üstelik bu yardımları yaparken, insanların hiçbirinin hangi dinden ya da inançtan, hangi ideolojiden, hangi fikirden, hangi siyasi partiden olduğunu da sormayız. Hiç sorgulamadan, dostça, güzel bir ahlak gösteririz. İşte bu ahlakın yaygınlaşması tüm dünyanın hep birlikte ve huzur içinde yaşayabilmesinin de yoludur.

Nefret ve Kin Zordur, Kavganın Yolunu Kapatmak ise Kolaydır

Nefret ve kin aslında kolay gelişmeyen duygulardır. Çekişmek, kavga etmek, kutuplaşmak için özel konsantre olunmazsa, özel emek verilmez ve bu özel olarak teşvik edilmezse nefret ve kin gelişmez. Çünkü normal hayatta insanlar başkalarıyla çok ilgilenmezler, farklılıklarını düşünmezler bile kendi işlerini yapmaya bakarlar. Musevi, Hristiyan, Müslüman, Budist, ateist, komünist ya da satanist mi diye araştırılmaz, hatta bunlar aklına bile gelmez, merak etmez ve sormaz bile.

Peki birçok insan günlük hayatımızda farklılıkları sorun etmeden yaşayabilirken, neden konu siyaset olduğunda ya da bilgisayar veya televizyon başındayken bir anda bambaşka bir kişiliğe bürünebilmektedir?

Elbette ki dostça yaşamak çok kolaydır. Aynı bakış açısı her zaman sürdürülebilir Sakin, huzurlu, barışçıl bir ortamda yaşamak, zıtlıklara değil, birleştirici unsurlara odaklanarak kavganın yolunu tamamen kapamak çok daha kolay ve güzeldir.

 

Her Fikir ve İnanca Saygılı Davranmak Kuran’ın Emridir

Öncelikle hiç kimse inanmadığı fikirleri kabul etmek, beğenmediği insanları desteklemek zorunda değildir. Ancak bir ideolojiyi desteklememesi ya da tamamen yanlış kabul etmesi o kişiyle kavga etmesine neden olmaz. Çatışmayı, öfkeyi, nefreti körüklemez. Tam tersine saygı ve nezaket çerçevesinde olgunluk gösterir ve medeni hareket edebilir.

Bir konu hakkında farklı düşünülse bile herkes bunu dile getirebilir, eleştirebilir, kendi fikrinin doğruluğunu istediği gibi anlatabilir. Fikrini savunmak için yazılar, kitaplar yazabilir, öğretici filmler, belgeseller hazırlayabilir, bilimsel delillerini ortaya koyabilir. Ama tüm bunları medeni şartlarda, saygı göstererek, güzel sözle yapar. Fikrini savunurken, karşı tarafı kızdırmaya, tahrik etmeye, kışkırtmaya çalışmaz.

Eğer her iki taraf da aynı şeyi yaparsa, birbiriyle ne kadar farklı kutuplarda olursa olsun sorun çıkmaz ve ‘güzel bir dünya’ olur. Sokakta, televizyonlarda, internette nefret söylemlerinin duyulmadığı, çatışma ruhunun hakim olmadığı huzurlu bir ortam oluşur.

Allah Kuran’da bize, böyle güzel bir ahlakın, yapıcı bir yöntem olduğunu ve mutlaka güzel sonuç vereceğini bildirmiştir:

İyilikle kötülük eşit olmaz. Sen, en güzel olan bir tarzda (kötülüğü) uzaklaştır; o zaman, (görürsün ki) seninle onun arasında düşmanlık bulunan kimse, sanki sıcak bir dost(un) olur. (Fussilet Suresi, 34)

Allah dileseydi, herkesi ortak fikirlerde yaratır ve dünyada hiçbir kargaşa olmazdı. Ama çeşitli hikmetler üzerine, Allah tek bir dünyada yüzlerce farklı fikir, binlerce farklı insan modeli yaratmıştır.

Allah bizden, tüm bu farklılıklar, kutuplaşmalar, zıtlıklar içerisinde güzel ahlak göstermemizi, bu farklılıklara rağmen anlaşabilmenin ve bu ‘Dünya’da bir arada yaşayabilmenin bir yolunu bulmamızı istemiştir. Öyleyse, demektir ki bu mümkündür. Rabbimiz ayetinde bu güzel ahlak özelliğini şöyle bildirmiştir:

Ey insanlar, gerçekten, Biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışmanız için sizi halklar ve kabileler (şeklinde) kıldık. Şüphesiz, Allah Katında sizin en üstün (kerim) olanınız, (ırk ya da soyca değil) takvaca en ileride olanınızdır. Şüphesiz Allah, bilendir, haber alandır. (Hucurat Suresi, 13)

Barış, Huzur ve Güzel Bir Ortam Herkesin Üzerinde Bir Sorumluluktur

İnsanın sorumluluğu, sadece bir birey olarak güzel ahlakı yaşamaya çalışması değildir. Her insan dünyadaki farklılıklar ve çeşitlilik içerisinde, barışı, huzuru yani güzel ahlakı tesis etmekle de yükümlüdür.

¨      Eğer özel olarak kargaşa arama niyetinde olmazsak;

¨      Nefreti, öfkeyi, tahammülsüzlükleri, itidalsizlikleri teşvik etmez, kışkırtmaz, körüklemezsek;

¨      ‘SİZ’ - ‘BİZ’ mantığıyla hareket etmez, insanları da bu bakış açısına çekmezsek;

¨      Orta yolu bulmak için karşımıza çıkan fırsatlara direnmezsek;

¨      Çözüm yolları oluştuğunda bile bile bunlara engel çıkarmazsak;

¨      Uzlaşma yolları varken, konuları kasten açmaza sokup inatlaşmazsak;

Her sorun hallolacaktır. Günlük hayatımızda ‘zıt olanlar’la, ve farklılıklarla nasıl hiç zorlanmadan kolaylıkla bir arada yaşayabiliyor ve dost olmanın bir yolunu bulabiliyorsak; fikir çatışması yaşadığımız konularda da, bu insanlarla dost olmanın, huzur ile bir arada yaşamanın yolunu çok kolay bulabilecek güçteyiz demektir.

 

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."