Harun Yahya

Suriye’deki insani krizin çözümlenmesi için Rusya’nın hayati rolü
  

Rusya’nın SSCB döneminde başlayan Suriye ile olan ilişkileri 1946 yılına kadar dayanıyor. O zamandan bu yana, Orta Doğu’daki gelişmeler giderek iki ülkeyi doğal olarak birbirine yakınlaştırdı ve Suriye Arap Cumhuriyeti, Rusya’nın Orta Doğu’daki en önemli ortağı haline geldi. Ve bunun sonucunda, Rusya bir yandan Suriye’de askeri üslerini kurarken, diğer yandan da 1980’lerden bu yana Suriye’nin neredeyse tüm askeri ve ekonomik ihtiyaçlarını karşıladı. Bu da iki ülke arasında günümüzde hala süregelen geleneksel bir yakınlık ortaya çıkardı.

Rusya’nın günümüzdeki Suriye krizine yaklaşımında ise, bu geleneksel yakınlık ve ekonomik çıkarlar dışında, bazı farklı detaylar da dikkat çekiyor. Ülkedeki muhalif fraksiyonlar arasında radikal grupların da yer almasını, tüm bölge ülkeleri gibi Rusya da önemli bir tehdit olarak değerlendiriyor. Esad sonrası Suriye’nin de, yine Esad dönemi gibi kanlı çatışmalara sahne olabileceği ihtimali, bu endişeyi güçlendiriyor. Rusya yine bu sebeple de Esad’a olan desteğini sürdürüyor. Ancak diğer yandan Rusya’nın, Esad rejiminin halkına karşı uygulamalarına destekçi olmadığını dile getirmesi de, kendisinin de Suriye’de yaşanan insanlık dramından rahatsız olduğunu gösteriyor. Rusya bir yandan Suriye’ye destek politikasını sürdürürken, Suriye’deki rejimden ya da özel olarak Esed’den yana olmadığını, ülkede şiddetin yayılmasını ve dışarıdan müdahaleyi engellemeye çalıştığını da sık sık dile getiriyor.

Suriye’deki insanlık dramı ise, gün geçtikçe giderek daha da ciddi boyutlara ulaşıyor. İç savaşın 3. kışına girildiği şu sıralarda, açlık ve sefalet içindeki Suriye halkı her türlü insani yardıma muhtaç durumda. Sivil halk bir yandan başlarına yağan bombalardan kaçmaya çalışırken, diğer yandan son derece zor yaşam koşulları altında, açlık, salgın hastalıklar ve soğuğa karşı mücadele veriyor. Ülke genelinde yaklaşık 5 milyon insan açlık tehlikesi ile karşı karşıya. Özellikle muhaliflerin kontrolündeki bölgelerdeki masum halk için gıda bulabilmek neredeyse imkansız. İnsanlar sağlıklı içme suyuna son 1 yıldır ulaşamıyor. Susuzluktan kaynaklanan bulaşıcı hastalıklar nedeniyle Suriye halkı, özellikle de çocuklar çok büyük risk altında. Hemen her gün soğuk ve açlık nedeniyle mazlum bebeklerin ölüm haberleri geliyor. Suriye içinde 4 milyon 300 bin, Suriye dışında ise sığınmacı konumunda 1 milyon 200 bin olmak üzere, toplam 5.5 milyon çocuk çok zor durumda, ölümle pençeleşiyor. Bunların 436 bini ise 5 yaşın altında. Çocuk felci, şark çıbanı, tüberküloz gibi salgın hastalıklar bu çocuklar arasında yaygın durumda. İç savaşta hayatını kaybedenlerin sayısı 120 bini aşarken, sayıları 6 milyona varan mültecilerin durumu da dehşet verici.

Gün geçtikçe daha da ciddi boyutlara ulaşan bu ağır bilanço, tüm dünyanın gözlerini Suriye’ye çevirmesine yol açtı. Ancak bastıran ağır kış şartları nedeniyle, Suriye’de özellikle de rejimin denetimindeki bazı geçiş noktalarında yaşayan halka yardım ulaştırılamıyor. Açlıktan ve soğuktan ölümlerin başladığı söz konusu noktalara insani yardım gönderme çabaları ise, rejim askerleri tarafından durduruluyor.

1- Açlık, dondurucu soğuk ve bulaşıcı hastalıklarla mücadele eden Suriye halkına yardım ulaştırılmasında Rusya aracı olabilir...

İşte bu noktada, ihtiyaç içindeki halka insani yardımın ulaştırılması konusunda, uluslararası yardım kurumlarına Rusya yardımcı olabilir. Bu güne kadar Suriye halkına insani yardım ulaşmasına hiçbir şekilde izin vermeyen Esad, 10 Aralık tarihinde Türkiye’den gelmemesi şartıyla insani yardımın havadan Suriye’ye ulaştırabileceğini açıkladı. Hatta ilk yardımlar Irak’tan kalkan uçaklarla iki devletin de izinleri ile, Suriye’de iki şehre Amerika tarafından ulaştırıldı. Daha önce de birçok defa BM’nin Türkiye üzerinden Suriye’ye insani yardım götürme girişimi Esad rejimi tarafından engellenmişti. Dolayısıyla insani yardıma ihtiyacı olan bölgelere yardımın ulaştırılması konusunda Suriye halkına en çok yardımı dokunabilecek ülke Rusya’dır.

Esad rejimi ve İran ile yakın ilişki içinde olan Rus devleti, insani yardım için koridor oluşturulması, havadan yardım amaçlı uçak gönderilmesi veya Esad rejiminin yer yer de olsa insani yardımlara uyguladığı blokajı kaldırması konusunda etkili çözümler sunabilir.

Türkiye de dahil olmak üzere diğer ülkelerden gelecek yardımların Rus askerlerinin denetiminde olması, Suriye’deki halka onların kontrolüyle ulaştırılması, yine Rus askerlerin denetimiyle, ilgili bölgelerde bir koridor açılması Suriye’deki acil yardım ihtiyacını karşılamada izlenebilecek en etkili yol olacaktır. Suriye’deki mazlum halkın koruma altına alınabilmesi için bu tedbirlerin aciliyetle uygulanması son derece önemlidir.

2- Rusya’nın desteğiyle zor durumdaki Suriye halkı ülkeden tamamen tahliye edilebilir...

Bu zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren Suriye halkının tamamen tahliye edilmesi de ikinci önemli konudur. Özellikle bombardıman altındaki yerlerde yaşayan halkın yine Rusya’nın denetiminde ülkeden dışarı çıkarılmasının sağlanması elzemdir. Bu çalışmanın özellikle Rusya’nın yönlendirmesi ve denetiminde olması hem Türkiye’den geçirilen insani yardımların ulaştırılabilmesini ve buradaki halkın Türkiye’ye doğru tahliye edilebilmesini sağlayacak; hem de Esad’ın Türkiye’nin ve muhaliflerin devreye girmesinden duyacağı tedirginliği ortadan kaldıracaktır.

Yiyecek, ısınma ve barınma gibi temel ihtiyaçlar için hem muhaliflerin etkili olduğu bölgelerdeki halka hem de Esad rejiminin etkili olduğu bölgelerdeki halka eşit hak tanınacak bir girişimi ancak Rusya gerçekleştirebilir. Rusya böyle bir karar aldığı takdirde, uluslararası kamuoyunda da, Suriye’ye yardım ulaştırma konusunda gereken maddi manevi tüm yardımı görecektir.

Burada söz konusu olan taraf tutan politize birlikler değil, yardıma muhtaç durumdaki masum halk ve günahsız çocuklardır. Böyle bir durumda geleneksel stratejiler ve şahsi menfaatler bir kenara bırakılmalı ve ölümle pençeleşen bu mazlum insanlara en acil şekilde yardım ulaştırabilmek için gereken her adım atılmalıdır. Rusya’nın da lider bir ülke olarak, bu konuda beklenen hassasiyeti göstererek gereken tedbirleri alması, en içten dileklerimizdendir.

 

 

 


 

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."