Harun Yahya

Burma’da demokrasi rüzgarları ve reform hükümeti
Askeri cunta yönetiminden sonra, Nobel Barış Ödüllü Aung San Suu Kyi’nin 21 yıl süren tutukluluk ve ev hapsinin ardından, 2012’de yeniden politikaya atılmasına izin verilmesiyle Myanmar’da esmeye başlayan demokrasi rüzgarları, Rakhine Eyaleti’nde Rohingya Müslümanlarına uygulanan kesintisiz zulüm politikasıyla gölgelenmiş durumda.

Rohingya halkı tüm dünyanın gözleri önünde büyük bir zulüm altında yaşamaya devam ediyor. 2012 yılında yüzlerce Müslüman öldürülüp 140.000’den fazlası da evlerini terk etmek durumunda bırakıldığından bu yana bölgede şiddet olayları hala dinmedi.

Geçtiğimiz ay bölgede olaylar bir kez daha alevlendi. 13 Ocak 2014 gecesi Maungdaw ilçesinin Ducharidan köyünde başlayan olaylarda, aralarında kadınların ve çocukların da olduğu çok sayıda Rohinya hayatını kaybetti. Bir polisin 8 köylüyü öldürmesiyle başlayan olayların ardından, köy halkı üzerine ateş açıldı ve 10 yaşın üzerindeki tüm erkekler için yakalama emri çıkarıldı. Olay yerine gelen Rakhine teröristleri ve polislerin köylülere saldırması sonucunda birçok masum insan hayatını kaybetti, birçoğu gözaltına alındı ve bir çoğu da hala kayıp. Yetkililer 4000 kişinin yaşadığı köyü yasak bölge ilan ederek halkın, gazetecilerin ve gözlemcilerin köye girişini yasakladı. Evlerinden çıkarılan Rohingyalar korkudan komşu köylere kaçtılar. Ancak yetkililerin Rohingyaları kimsenin evine almaması talimatı nedeniyle, bir yandan da açlıkla mücadele etmek zorunda kaldılar. Rohingyalar polis zoruyla köylerinden çıkarılırken, bölgeye gelen Rakhine teröristlerinin evlerini yağmalayıp yıkmasına, içindeki eşyaları talan edip evleri yakmalarına ise ses çıkarılmadı. Bu da uluslararası kamuoyunda oluşan, delillerin yok edilmeye çalışıldığı yönündeki kanaati güçlendirdi.

Ducharidan köyünde başlayan bu katliam dalgası, İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) tarafından ‘etnik temizlik ve insanlığa karşı işlenen suçlar’ olarak tanımlandı. Birmanya’daki sözde reform hükümetinin buna rağmen olayların önüne geçilmesi ve sorumluların cezalandırılması için hala bir adım atmamış olması ise oldukça trajik.

Olayların ardından BM, ABD ve İngiltere konuyla ilgili resmi açıklamalar yaptılar. Rohingya halkına insani yardım ulaştırılmasına izin verilmesi, kamplardaki kötü insani koşulların önlenmesi ve vatandaşlık haklarının iade edilmesiyle Rohingya halkının koruma altına alınması için Burma hükümetine çağrılar yapıldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay, saldırılara ve ölenlere dair ellerinde belgeler olduğunu belirterek Myanmar yetkililerinden hızlı ve tarafsız bir soruşturma yürütülmesini talep etti. BM Genel Sekreter Yardımcısı Valerie Amos da, yaşanan şiddet olaylarının alarm seviyesine çıktığını belirterek Myanmar Hükümeti’nin, sivillerin korunması ve şiddetten etkilenen bölgelere yardım ulaştırılabilmesi için insani yardım görevlilerinin girişine izin vermesini istedi. İngiltere Dışişleri Bakanı Hague, Myanmar hükümetine uluslararası düzeyde baskı yaptıklarını ifade etti. İngiltere Dışişleri Bakan Yardımcısı Hugo Swire, bir an önce şeffaf bir soruşturma başlatılması ve bölge halkının güvenliğinin sağlanması için Myanmar hükümetine taleplerini ilettiklerini belirtti. Almanya Cumhurbaşkanı Gauck ise, Myanmar hükümetinin inancı ve kökeni ne olursa olsun, insan hayatının korunmasını sağlaması ve Rohingyalara güvenilir bir hukuki statü imkanı verilmesi gerektiğini kaydetti.

Ancak tüm bu girişimlere rağmen, Myanmar hükümeti köylülere yapılan katliamı örtbas etti ve yaşananları yalanladı. Olayların incelenmesi için insan hakları gözlemcilerinin bölgeye gitmesi ve bağımsız bir uluslararası heyetin olayları yerinde incelemesi taleplerini ise, ‘içişlerine kimseyi karıştırmayacakları’ gerekçesiyle reddetti. Dünya medyasına yansıyanların bir karalama kampanyasından ibaret olduğunu belirtti ve gerektiği takdirde ulusal bir komisyonun olayları inceleyeceğini söyledi. Olayların gerçekliğini doğrulayan raporlar çeşitli aktivistlerin çabaları sonucunda dış dünyaya ulaştı, ancak bu bilgiler de Birmanya hükümetinin gerekli adımları atması için yeterli olmadı.

Myanmar hükümeti, ülkelerine yöneltilen uluslararası baskılara son vermek amacıyla, Ducharidan köyünde yaşananları araştıracak ulusal bir komisyon kurdu. Daha önce 2012’deki olayları da inceleyen bu komisyondaki 27 üyeye, Rohingyaların haklarının da savunulduğunu göstermek amacıyla, Rohingya halkından da bir temsilci eklendi. Ancak köylüler, Mawhi Hullah adındaki bu kişinin de aslında, Rohingyalar aleyhinde faaliyet yürüten, hükümet yanlısı biri olduğunu ve bunun yalnızca göstermelik bir girişim olduğunu ifade ettiler. Rohingyalar, komisyonun 2012’deki raporunun da gerçeği yansıtmadığını ve dünya medyasına olayların farklı yansıtıldığını belirttiler. Bu nedenle bağımsız uluslararası bir komisyon kurulması konusunda tüm dünya ülkelerinin, BM’in ve insan hakları kuruluşlarının Myanmar hükümetine gerek ekonomik gerekse siyasi yaptırımlarla daha fazla baskı yapması için çağrıda bulunuyorlar.

Evet Dünya dikkatini daha çok Ortadoğu’daki Şii-Sünni çatışmalarına ya da Mısır gibi ülkelerde azınlık Hıristiyan toplulukların yaşadığı zulme verirken, Burma’nın, vatandaşlığa dahi kabul edilmeyen Rohingya halkı yıllardır acımasız katliamlara maruz kalıyor. Köylerini, evlerini, camilerini ateşe veren, acımasızca kadınlarını çocuklarını öldüren, aşırı görüşlü bazı ulusalcı Budist teröristler bölgede kan dökmeye devam ediyor.

Asya’da sıkışmış ve uluslararası yaptırımlarla bu zamana kadar fakir kalmış Burma’da son dönemde iktidara gelen reform hükümeti, Rohingya halkının özgürlük ve demokrasi arayışları için de bir umut ışığı olmuştu. Ancak Myanmar’daki etnik ve dini ayrımcılıkların ve azınlıklara uygulanan şiddet politikasının hala sona ermemiş olması, bu konuda dünyayı bir kez daha şüpheye sürükledi. Dahası ülkede yaşanan bu karışıklıklar, Myanmar'ın siyasi, sosyal ve ekonomik gelişmesi için de büyük tehdit oluşturuyor.

Elbette on yıllar süren, tecrit edilmiş askeri bir diktatörlükten, uluslararası diyaloglara açık bir demokrasiye geçiş yapan bir ülkenin, bu süreci pürüzsüz olarak yürütmesi beklenmiyor. Ancak ülke yetkililerinin de, demokrasi, özgürlük ve insan haklarından yana gerekli adımları atmak için, bu değerleri koruyan uluslararası kriterleri kendisine ölçü alarak ülkede yeni reformlar yapması ve Myanmar'ın tüm etnik ve dini topluluklarının, bu demokratik gelişmelerden eşit ve adil bir şekilde faydalanmasını sağlaması gerekiyor.

Sayın Adnan Oktar'ın Arab News'de yayınlanan makalesi:

http://www.arabnews.com/news/529321

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."