Harun Yahya

Afganistan'ın Geleceği Pakistan'ın Demokrasi Başarısına Bağlı
 

Afganistan 1973 yılına kadar krallıkla yönetildikten sonra 1977 yılında Davut Han (Davud’un Afganistan Cumhuriyeti) tarafından açıklanan anayasa ile bir cumhuriyet haline dönüştü. Marksist-Sosyalist PDPA partisinin (Afganistan Halkının Demokratik Partisi) yardımıyla, Davud kansız bir darbeyle Kral Zahir Şah’ı devirdi. Fakat aşiretlerden oluşan ülkede cumhuriyete geçiş çatışmayı da beraberinde getirdi. Davud Han’ın seküler hükümeti Halk ve Bayrak olarak bilinen iki rakip Marksist fraksiyondan oluşuyordu. Darbeden sonra Davud bu grupların ikisinden de yüz çevirdi ve hükümetle ilişkilerini kesmek istedi. Ancak bu iki Marksist grup liderlerinden tamamen kurtulamaması sonunu getirdi ve Halk cephesinin gerçekleştirdiği darbeyle Davud iktidardan alındı.  İktidara geçen Halk cephesi Rusların yardımıyla üstünlük sağladı. SSCB ile yapılan askeri anlaşmalara karşı halkın tepkisi üzerine, zaten Sovyet etkisindeki halk cephesi Sovyetleri ülkeye davet eden bir meclis kararı aldı. Böylece hem bölgedeki tüm ülkeleri ve hem de Afganistan ve Sovyetleri derinden etkileyecek bir savaşı da başlatmış oldu. 

 

Sovyetlerin öngörüsünün aksine, geleneksel olarak halkın inancına yakın duran, özellikle düşük rütbeli tüm askerlerin -ki ortalama olarak ordunun yüzde 85’ini oluşturuyordu- hepsi Kızıl Ordu’ya direnen halkın yanına silahlarıyla katıldı. Uluslararası alanda ABD, Sovyet’lerin Ortadoğu’ya genişlemesinden endişelenerek direnişi desteklemeye başladı. Afganistan’ın zorlu coğrafi şartları, Sovyetlerin ilerleyişini durdurmak isteyen ABD’nin direnişe askeri yardımı, Pakistan’ın Afgan mücahitlere desteği ve kötüleşen Sovyet ekonomisi gibi nedenlerden dolayı uzun ve acılı bir savaştan sonra Gorbaçov, Rus askerlerinin zaman içinde azar azar ülkeden çekileceğini açıklamak zorunda kaldı. 28 yıl süren işgal, iç savaş ve kargaşa dönemi boyunda 1,5 milyon insan yaşamını yitirdi, 6 milyon dolayında insan göçmen olarak yurtdışına gitti. 

 

. İşgalin bitmesinin ardından bu kez ülke bambaşka bir kargaşanın içine çekildi. Hikmetyar ve Rabbani liderliğinde iki büyük grubun bir müddet sonra kendi aralarında çatışmaya başlaması ile çok kanlı bir döneme girildi. Bu, aynı zamanda Taliban örgütünün de kurulduğu bir dönemdi. 

 

Yeni Dönem 11 Eylül ve Taliban 

 

Amerika’da hala tartışılan İkiz Kule terör saldırılarından sonra ABD, saldırıların sorumlusu olarak kabul ettiği Taliban’a ve Bin Ladin’e yardım ettiği gerekçesiyle Afganistan’a asker gönderdi.  Buraya asker gönderen tek ülke Amerika değildi. İngiltere ve ABD nin yanında 30 kadar ülkenin de gücünün yanısıra, bölgeyle tarihi ve dini anlamda çok büyük bir yakınlığı bulunan Türk askerleri de -doğrudan çatışmama şartıyla- ülkedeydi artık. 2001 yılından bu yana devam eden bu süreçte iki taraftan yaklaşık 14.200 askeri, 30.000 de sivil hayatını yitirdi. Patlayan bombalar ve çatışmalar neticesinde her hafta onlarca kişi ölmeye devam ediyor. 

 

Ancak Bin Ladin’in öldürülmesinin ardından ve yıkıcı sonuçlar doğuran Nato müdahalesine oluşan tepki nedeniyle ülkenin çok büyük bir bölümünde Taliban egemen hale geldi. Başkent Kabil dışında ne Afgan ordusunun ne de Nato ordusunun hakimiyeti kalmadı. 

 

Karzai Sonrası ve Pakistan-Taliban İlişkisi

 

2014 yılı Afganistan için çok önemli. Çünkü bu yılın sonuna kadar Amerikan ve Nato kuvvetleri ülkeden aşamalı olarak çekilecekler. Ve aynı zamanda da cumhurbaşkanları seçimi yapılacak. Amerika’nın da bazı konularda görüş ayrılıkları olmakla birlikte, ilk andan beri desteklediği Afgan cumhurbaşkanı Karzai’nin kısa bir süre sonra görev süresi bitiyor ve yeniden seçilme ihtimali de yok. Nisan ayında yapılacak olan seçimlere çok sayıda aday katılıyor ve seçilecek olan yeni hükümetin karşısında da çok ciddi sorunlar duruyor. Özellikle de Pakistan ile olan ilişkilerin iyileştirilmesi, ülkede her geçen gün daha da derinleşen Taliban sorununun çözümünde çok kritik bir rol oynuyor. Çünkü Taliban’ı daha demokratik bir çizgiye çekmede en etkili olabilecek ülke Pakistan. Hem Afganistan hem de Pakistan’da çok güçlü olan Taliban ile anlaşma yapılmadan bölgeye huzur, barış ve güvenliğin gelmeyeceği konusunda ise herkes hemfikir. 

 

Burada bu iki komşu ülke arasındaki barış görüşmelerine ev sahipliği yapan, diplomatik eşgüdümü temin eden bir ülke dikkatleri çekiyor, Türkiye… Türkiye her iki ülkenin de kadim dostu olarak zaten uzun yıllar boyunca barışın tesis edilmesine çalışmıştı. Yeni dönemde de Pakistan ve Afgan hükümetleri arasında Ankara’da yapılan görüşmelere katkı yapan Türkiye, görüşmelere zımni olarak katılan Taliban’ın da desteğine sahip tek ülke. Tabi ki bölgede askeri ve siyasi anlamda çok etkili ülkeler var. Amerika ve Rusya’nın da bu barışa katkı vermesini sağlamak için ikna edilmeleri lazım.

2014 yılı sonuna kadar ülkeyi terk edecek olan Nato askerinin yerini Türk askerine bırakması durumunu değerlendiren Afgan ve Türk yetkililer belirli bir noktaya kadar geldiler. Türkiye'nin, artık yakın coğrafyada Suriye, Irak gibi ülkelerle değil, daha uzak ama tarihi ilişkileri olan Afganistan ve Pakistan ile de ilişki kurması daha aktif bir dış politikanın da habercisidir. Türkiye bölgedeki bu ülkelerle -coğrafyada çıkarı olan büyük güçleri de içine alacak- ilişkilerde daima barışı ve beraberliği önceleyerek üzerine düşen tarihi görevi yerine getirmek durumundadır. Bu zorunluluk Türkiye’nin bu ülkelerle ekonomik ilişkiler içerisinde olmasının gereğidir. 

 

Tüm bu gelişmeler bir asır öncesine kadar dost olan Türkiye, Afganistan  ve Pakistan için sevindiricidir. Çanakkale Savaşı sırasında kollarındaki altın bilezikleri yollayan Afgan ve Pakistan kadınları ile Türk kadınlarının kadim dostlukları ve sevgileri tarihe örnek olacak şekildedir. Osmanlı döneminden itibaren Türk askerinin Afganistan ve Pakistan’da verdiği eğitim ve savunma hizmetleri kardeşlik duygusunun eseridir. 

 

Türkiye Cumhuriyeti yakın tarihte dünyadaki tüm mazlum halklar için umut olmuştur. Barışın, esenliğin ve güven ortamının tesis edildiği bir dünya için Türkiye en önemli ülkedir.  Afganistan ve Pakistan’ın barışı sağlamak, ve hem birbiriyle hem de komşularıyla huzuru tesis edebilmek için kendilerinden binlerce kilometre uzaktan olan Türkiye’ye ihtiyacı vardır. Bu nedenle Türkiye, bu iki ülke arasında anlayış ve uzlaşmayı sağlayacak önemli bir ülkedir. 

 

Adnan Oktar'ın Opinion Maker'da yayınlanan makalesi:

 

http://www.opinion-maker.org/2014/03/afghanistans-future-depends-on-pakistan/

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."