Harun Yahya

Lübnan’ı anlamak
 

Savaşlar, iç savaşlar, çatışmalar, harabeye dönen şehirler, siyasi krizler, toplumsal uzlaşmazlıklar, işgaller, saldırılar, katliamlar, bombardımanlar, suikastler, karışıklıklar, ayaklanmalar, terörizm… 

 

Tüm bunlar, 1943 yılında bağımsızlığını ilan eden Lübnan Cumhuriyeti’nin kısa tarihini özetliyor. Başka bir deyişle, Osmanlı İmparatorluğu’nun koruyucu ve şefkatli kanatları altında geçen 400 yıllık dönemin ardından, Lübnan topraklarında yaşanan zulümleri ve acıları anlatıyor.

 

Başkenti Beyrut’un “Ortadoğu’nun Paris’i” olarak adlandırıldığı çok kısa bir refah dönemi dışında, Lübnan denildiğinde akla ilk gelenler yukarıda sayılanlardır. Akdeniz ile Ortadoğu’nun kavşak noktasında, zengin bir tarihe, büyük medeniyetlerin mirasına, 300 km.lik gözalıcı bir kıyı şeridine, verimli topraklara, bereketli doğal kaynaklara, etnik zenginliğe, kültürel çeşitliliğe sahip bu küçük ülke böylesi kötü olaylarla neredeyse özdeşleşmişti.

 

Osmanlı İmparatorluğu’nun zayıflaması ile birlikte 19. yüzyılın sonlarına doğru Ortadoğu’da hakim olmaya başlayan milliyetçilik akımı, inançlar arasındaki bölünmüşlük ve parçalanmışlık, bölgede sevgi/kardeşlik/inanca dayalı olan barış ortamını derinden sarsmaya başladı. Emperyalist devletlerin gözünü Ortadoğu’nun yeraltı kaynaklarına dikmesiyle de tüm dengeler savaşlar yönünde değişmeye başladı. 

 

Lübnan’ın Kısa Ama Kanlı Yakın Tarihi

 

1975’de başlayan ve 1990 yılına kadar devam eden Lübnan İç Savaşı, Dünya tarihindeki en kanlı iç savaşlardan biridir. Lübnan topraklarındaki çok çeşitli dini gruplar, FKÖ, Suriye ve İsrail’in yer aldığı bu savaşta, 150 binden fazla insan hayatını kaybetmiş, 350 bin kişi yaralanmış veya sakatlanmış, 1 milyondan fazla insan ise doğup büyüdüğü, yaşadığı topraklardan ayrılmak zorunda kalmıştı. Lübnan’ın nüfusunun yaklaşık 4 milyon olduğu düşünülürse, bu kayıpların büyüklüğü daha iyi anlaşılır.

 

İç Savaş Beyrut için de tam bir yıkım oldu. Milyarlarca dolarlık maddi zarar ve hayalet şehir halini alan Beyrut ile Lübnan çöküşün eşiğine geldi. 

Lübnan İç Savaşı’nın en kanlı ve unutulmaz vakalarından biri de Sabra ve Şatilla Katliamı oldu. Batı Beyrut’ta bulunan Sabra ve Şatilla Filistin mülteci kamplarındaki binlerce masum Müslüman Eylül 1982’de şehit edildiler. Üstelik bunların büyük çoğunluğu kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşuyordu.

1970’li yıllardan bu yana çok sayıda Lübnanlı Başkan, Başbakan, azınlık lideri ve kanaat önderi suikastler sonucu öldürüldü. Farklı kesimlerden farklı görüşlere sahip liderlerin öldürülmeleri yaşanan karışıklıkların, gerilimin ve terör olaylarının daha da tırmanmasına yol açtı.

 

Lübnan’da yerleşik olan FKÖ, Hizbullah gibi gruplar ile İsrail arasındaki gerilimler ise, İsrail’in Güney Lübnan’ı işgalleri, İsrail’in Lübnan topraklarına saldırı ve operasyonları ile sonuçlandı.

 

İşte vicdanlarda çok derin yaralar bırakan bu olaylar neticesinde günümüz Lübnan’ı şekillendi. Ancak ne var ki yaşananlardan gereken dersler alınmadı. Gerek Lübnan’daki grupların kendi aralarında devam eden gerginlikler, kin ve öfke gerekse Lübnan ile İsrail arasındaki köklü sorunlar geçmişte yaşananların benzerlerinin bugün de yaşanabileceğini gösteriyor. Kötü niyetli kişiler tarafından planlanabilecek bir provokasyon yeni kanlı ve yıkıcı olayların fitilini her an ateşleyebilir.

 

Sorunların Nedenleri

 

Lübnan’da yaşanan sorunların kökenine baktığımızda başlıca iki ana neden görürüz: Birincisi, Lübnan’ın kendi yapısından kaynaklanan toplumsal çatışma ve uzlaşmazlıklar. Diğeri ise Lübnan’ın İsrail ve Suriye ile ilişkilerinden kaynaklananlar.

 

Genel bir bakışla, Lübnan toplumunda farklı dini inançlara ve kültürlere sahip mozaik bir yapı vardır. İlginçtir ki Lübnan’da 1932’den sonra nüfus sayımı yapılmamıştır. Lübnan İç Savaşının beraberinde getirdiği göçler ve demografik değişiklikler nedeniyle Müslümanların sayısı artmıştır. Filistinli mülteciler ve son dönemlerde Esad rejiminin zulmünden kaçan Suriyeli mülteciler sürekli olarak dünya gündemindedir. Müslümanlar her ne kadar % 60’lara yaklaşan bir orana sahipse de Sünniler ve Şiiler olarak ikiye ayrılmışlardır. Şiiler İran’a gönülden bağlıdır, İran’dan destek ve yardım almaktadır. Sünniler ise genel olarak Arap ülkeleri ile birlikte hareket etmektedir. Toplumun üçüncü temel ayağı ise, yaklaşık % 30’u oluşturan Hıristiyanlardır ve yüzyıllardır Batı dünyası ile yakın ilişki içindedir. Hıristiyanlar da kendi içlerinde çeşitli mezheplere ayrılmıştır. Dürziler başta olmak üzere Ermeniler, Kıptiler gibi çeşitli azınlıklar da Lübnan toplumunun parçalarıdır.

 

Lübnan’ı oluşturan halklara biraz daha yakından baktığımızda karşılaştığımız bir diğer ilginç durum ise halkın % 90’nından fazlasının Arap kökenli olmasıdır, her ne kadar bazıları kendilerini Arap olarak kabul etmese de.

 

Şu bir gerçektir ki Osmanlı’nın ardından, Lübnan toplumu hiçbir zaman kaynaşmış bir kitle, birlik içinde hareket eden bir ülke olamamıştır. Durum böyle olunca da Lübnan, dış güçlerin ve çıkar odaklarının elinde adeta oyuncak olmuştur. Bunun bedelini tüm Lübnan halkı ödemiştir ve ödemeye de devam etmektedir.

 

Lübnan-Suriye ve Lübnan-İsrail ilişkileri

 

Lübnan’ın iki komşusundan biri olan Suriye, kuruluşundan itibaren Lübnan’ı arka bahçesi olarak görmüştür. Suriye’yi yöneten zalim BAAS rejimi her fırsatta Lübnan’ın içişlerine müdahale etmiş, Lübnan’ı kontrolü altına almak adına sinsi faaliyetler yürütmüş, açık veya gizli kanlı eylemler organize etmiştir.

 

Yakın Lübnan tarihinde en çok rol alan ülke ise güney komşusu İsrail olmuştur. Teknik olarak, 1948’den bu yana Lübnan, İsrail ile savaş halindedir. Aralarında resmi hiçbir ilişki yoktur, nefret o boyutlardadir ki Lübnan haritalarında İsrail yer almaz. Bir tarafta Hz İsmail’in, diğer tarafta Hz Yakup’un evlatları asırlar sonra birbirleriyle toprak için savaşmaktadır. Oysa Ortadoğu herkese yetecek geniş topraklara sahipken Hz İbrahim’in torunları kendi aralarında büyük çekişmelere girmiştir. Oysa Lübnan, İsrail ve Suriye’yi kapsayan barış, huzur, birlik, dostluk ve kardeşlik ortamının tüm Ortadoğu için büyük bir kazanç olacağı açıktır. Bunun için yapılması gereken ise, aynı Allah’a, aynı peygamberlere inanan, ortak ahlaki değerlere, benzer kültürlere, benzer zevklere sahip üç hak din mensuplarının sevgi, saygı, hoşgörü, anlayış, uyum ve iş birliği prensipleri etrafında buluşmalarıdır. Geçmişten kaynaklanan acıların, nefret, kin ve kan davasının bir kenara bırakılıp bu sevgi ortamının inşa edilmesi mümkündür. Bu dostluk ortamı sağlandığında ise en ileri demokrasi, sınırsız özgürlük, düşünce/inanç hürriyeti, sanat, estetik, bilim, sevgi, anlayış ve hoşgörü hakim olacak, Batı’yla Doğu arasında yüzyıllardır özlenen bağlar da kurulacaktır. 

 

Adnan Oktar'ın Al-Hadath'da yayınlanan makalesi:

 

http://www.alhadath.ps/ar_page.php?id=m9qtmw5qgaa362331A8Drioot4kC#sthash.iuqkbNVl.1fJd8OYT.dpbs

 

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."