Harun Yahya

İdamlar Mısır’ı felakete sürükleyebilir


Müslüman Kardeşler ve oradan kopan diğer gruplar, tarih boyunca çok çeşitli şekillerde baskınlara, sürgünlere maruz kaldılar. Bazı çevreler, daima bu gruplara yönelik sindirme politikası içinde oldular. Zaman geçti, tarih yazıldı, liderler ve hatta sınırlar değişti ama bu sindirme politikası son bulmadı. 

 

Değişim ilk defa 2011 yılında denenecekti Mısır’da. Mısır’ın baş aktörlerinden Müslüman Kardeşler grubu yıllarca sadece bir fikir birliği içinde var olmuştu. 30 yıllık diktatör Mübarek’in devrilmesinden sonra siyasette ilk defa yer alacaklardı. Mısır demokrasiyle ilk defa tanışıyordu. Ancak beklendiği gibi bir ferahlık ve rahatlık ortamına kavuşulamadı. Bir yandan ekonomik kriz, bir yandan siyasi istikrarsızlık ülkeyi olumsuz etkilerken, bir yandan da ekonominin büyük paydasına sahip Mübarek yanlısı ordu perde arkasında rol almaya devam etti. 

 

Demokrasi, yenilik ve reform iddiasıyla ortaya çıkan İhvan, farklı bir görünümle çıkmalıydı Mısır halkının karşısına. Her kesimden kapalı-açık kadınları ön planda tutmalıydı. Sanat, müzik, resim ve bilimin en ateşli savunuculuğunu yapmalıydı. Her ülkeyi, her dini, her mezhebi kucakladığını açık açık göstermeliydi. Mısır’ı, tüm insanların, özellikle kadınların özgürleştiği bir ülke haline getirmeliydi. Bunu hemen yapmalıydı, hiç vakit kaybetmeden. Bunları gerektiği gibi göremeyen ve bir yandan da hükümet aleyhine sürekli manipüle edilen halk, vakit kaybına dahi müsaade etmedi. 

 

Gelinen şu nokta, istenen bir nokta değil elbette. Özellikle askeri darbelerin çirkin yüzünü defalarca görmüş bir ülkenin vatandaşı olarak, siyasetin içine silah ve tankların girmesini hiçbir zaman tasvip etmedim. Ancak Mısır halkının %100’ünün kucaklanması ve halkın tamamının isteklerine cevap verilmesi fikrinin daima arkasındayım. Şu an Mısır’daki mevcut geçici hükümet, ülkede gerçekleşen kavganın sona ermesi adına eğer bu adımı attıysa –ki bu anlaşılabilirdir-, şu durumda hükümetin yapması gereken ülke içinde asayişi sağlayacak bir düzen getirmektir. Demokrasiyle gelmemiş olmasına rağmen demokrasiyi ayakta tutma iddiasıyla bu hükümet varlığını sürdürecekse, şu durumda demokrasinin gerekleri yerine getirilmelidir. Asayiş ve demokrasi için tansiyonun düşürülmesi, sevgiyle yaklaşılması ve halkın %100’ünün mutlu olması önemlidir. Mısır’da halkın %50’sinin İhvan taraftarı olduğu unutulmamalıdır. 

 

Geçici hükümetin üzerindeki bu sorumluluk düşünüldüğünde, tek bir polis memurunun öldürülmesi dolayısıyla devam eden davada yüzlerce kişiye ölüm cezası verilmiş olması, asla kabul edilebilir bir durum değil. Bu karar kuşkusuz ki tarihe Mısır’ın en büyük toplu idam kararı olarak geçecek. 

 

Bilindiği gibi söz konusu davada duruşmanın ilk oturumu sadece 45 dakika sürdü. Ve İnsan Hakları İzleme (HRW) örgütünün raporuna göre iddia makamı sanıklar aleyhine hiçbir delil sunmazken, mahkeme de savunma avukatlarının sanıkları savunmalarına ve şahit çağırmalarına bile izin vermedi. Konu hakkında araştırma yapan bir HRW yetkilisi şöyle anlattı: “Delil sunulmuş olsaydı bile, tek bir celsede yüzlerce kişinin ölüme mahkum edildiği bir davanın ulsulararası standartlara uygun olacağını düşünmek imkansız.” Yetkililer ayrıca ölüm cezasına çarptırılan sanıkların tüm temel kanuni haklarından mahrum bırakıldıklarını da söylediler. Dolayısıyla tüm uluslararası hukuk ilkelerini hiçe sayan ve eğer Batılı bir ülkede olmuş olsaydı dünyanın dört bir yanından ciddi tepkilerin yükseleceği bu karara karşı kimse kayıtsız kalmamalı. İdam, cinayettir. Bu cinayetin devlet eliyle yapılıyor olması hiçbir şeyi değiştirmez. İnsanlar veya ülkeler her ne kadar kendilerince bu vahşeti makul hale getirecek açıklamalar sunuyor olsalar da, yol göstericisi Kuran olan bir insan bu uygulamanın kabul edilemez olduğunu hemen bilir. 

 

Kuran’da affedicilik esastır. Kuran’da Allah, cinayet işleyen bir kişinin bile affedilmesinin “daha hayırlı” olduğunu bildirir. Bir Müslüman daima “daha hayırlı” olanı seçeceğine göre, daima af yolunu benimsemelidir. 

Bu aynı zamanda İslam dininin genel mantığı esas alındığında da çok rahat anlaşılabilir. İslam dininde asıl olan insanları eğitmektir. “Tebliğ”, bir insanı doğru ve hak olan konusunda eğitmek demektir. Bilindiği gibi Peygamberimiz (sav) tek başına tebliğe başlamış, putperestlere, Hristiyanlara, Musevilere anlatımla ve eğitimle İslam dinini tanıtmıştır. Bu insanlardan kimi hemen kimi de bir süre sonra İslam dinini kabul etmiş ve bu vesile ile İslam çok geniş topraklara yayılmıştır. 

 

İdam ile bir insanın canına kıymak; onu eğitme ve ona tebliğ sunma yollarını tamamen ortadan kaldırmaktır. Unutulmamalıdır ki, bağnaz fikrinden hoşlanmadığınız bir insan o hale yanlış bir eğitimle gelmiştir. Ve yine unutulmamalıdır ki, bunun çözümü onu öldürmek değil, doğru eğitimi vermektir. O insanlardan kimi doğruyu 20li yaşlarında kimi 80li yaşlarında anlayacak, kimi de belki hiç anlamayacaktır. Ama anlayacak olanların o imkanını elinden almak hiç kimsenin hakkı değildir. 

 

Eğer söz konusu 682 kişi arasında bağnazlıkla suçlanan kişiler varsa, Bu insanlara doğru eğitimi vermek için hiçbir çaba gösterilmemişken, sadece “yanlış yapıyorsunuz” diye darağacının yolunu göstermek kuşkusuz çok daha büyük bir bağnazlık şeklidir ve haramdır. 

 

Peki idamlar gerçekleşirse ne olur? Dünyada hiçbir fikir akımı idamlarla, katliamlarla ve sürgünlerle durdurulamamıştır. Fakat şu bir gerçektir ki eğer idamlar uygulamaya konmaya başlarsa, -ki bu daha öncede belirttiğim gibi bir cinayettir-, bunun sonucunda Müslümanlara yapılanlar karşısında farklı yönlerden farklı radikal akımlar vahşete başvuracak, ülke içinde ve dışında saldırı ve huzursuzluklar son bulmayacaktır. Demokrasiyle buluşması beklenen Mısır büyük bir çöküşe sürüklenecektir. Güzel insanların güzel ülkesi olması gerekirken, özgürlükler ve güzelliklerle buluşacakken felaketin içine sürüklenecektir. Batının onaylayıp onaylamaması fark etmez, idamlar, Mısır’ın ölüm fermanı haline gelebilir. Mısır hükümetinden beklentimiz, böyle bir felaketle karşılaşmadan önce, bu çılgınlığa acilen son vermesidir. 

 


Adnan Oktar'ın New Straits Times'da yayınlanan yazısı:

 

http://www.nst.com.my/opinion/columnist/how-to-execute-an-entire-nation-1.447923#ixzz30OvzycJ1


 

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."