Harun Yahya

Bosna'da Uyanış


  

Bosna, 1992’deki bağımsızlık ilanından 1995 yılındaki NATO müdahalesine kadar geçen 3 yılda çok kanlı bir dönem geçirdi. Sırplarla yapılan savaşta sürgünler, göçler, tecavüzler ve katliamlar yaşandı. Müslüman Bosna halkı tüm dünyanın gözleri önünde etnik bir soykırıma maruz kaldı.

 

Sırplar gerek Yugoslavya döneminde gerekse 1992-1995 savaşında Boşnakları asimile etmek üzerine bir strateji izlediler. Bosna savaşında yaşanılan Serebrenitsa katliamı Boşnak nüfusun varlığına yönelik vahşice bir saldırıydı. Savaşta Sırpların ikinci stratejik hedefi ise Osmanlı’dan günümüze kadar büyük bir özenle korunan Bosna’nın tarihi arşivleri idi. Bu arşivleri ele geçirebilmek için defalarca saldırdılar, fakat Bosna halkı bu arşivleri şehitler vermek pahasına korudu. Korudu ama ...

 

Bosna’da geçtiğimiz ay yaşanan sokak olaylarında Saraybosna’daki Federal Hükümet ve Cumhurbaşkanlığı binaları yakıldı. Tepkisel bir hareket gibi görünmesine karşın yakılan Cumhurbaşkanlığı binasının milliyetçi Sırpların yıllardır yok etmek istediği Bosna-Hersek Arşivi’ni barındırıyor olması şaşırtıcıydı. Hemen belirtelim ki Sırpların savaş zamanındaki en büyük hayalini ne yazık ki Bosnalı gençler sokak olayları sırasında yakarak gerçekleştirmiş oldu. 

 

Peki, Bosna halkını böyle sokağa döken, gösterilere yol açan neydi? Bosna’da, 1995 yılında taraflar arasında imzalanan Dayton Anlaşması ile karmaşık ve yürütülmesi imkânsız bir yönetim sistemi oluşturuldu. Bu anlaşma ile ülkede savaşın bitirilmesi ve ülkedeki milliyetçi uçların törpülenerek yerine kardeşlik kavramının oturtulması planlandı. Batılı ülkeler oluşturmaya çalıştıkları söz konusu toplum yapısına “Açık Toplum" adını verdiler. Ancak “Açık Toplum” yapısının oluşması için stratejistlerin önündeki en önemli engel Müslüman Boşnakların dinlerine bağlılığı.

 

Bosna’da Müslümanlar dışında Ortodoks ve Katolikler de yaşıyor. Ve Bosna’da halkların milliyetçilik kavramları da bu din ayrımına göre oluyor. Yani alışılmıştan çok farklı; kavim değil, din temelli bir milliyetçilik. Bosna’da Boşnaklar Müslüman oldukları için Boşnak, Hırvatlar Katolik oldukları için Hırvat ve Sırplar Ortodoks oldukları için Sırp. Bunun dışında toplumda yaşam, kültür ve alışkanlıklar, yani her şey aynı.

 

Ülkede çok uzun zamandır Müslüman nüfusa karşı saldırılar var. Boşnaklar ve Bosna’nın bekaası için ülkede Müslüman kimliğin korunması ve gelişmesi çok önemli. Bosna’da rahmetli Aliya İzzetbegoviç’in partisi SDA’nın gençlik kolu Miladi Müslüman (Genç Müslümanlar) Hırvat ve Sırpların milliyetçilik propagandalarına karşı Boşnak gençlerine dini temel oluşturma yönünde çok önemli çalışmalar yapıyor.  

 

Yazının başında Bosna’da oluşturulmak istenen ‘Açık Toplum’ yapısından bahsetmiştim. Avrupa Birliği’nin Bosna’daki planı gençliğin milliyetçi ve dini altyapılarını küreselleşme ve kardeşlik adı altında yok etmek. Şu an için bu doğrultuda bir nebze mesafe almış durumdalar.  Çünkü gençler ülkedeki yabancı askerlerin ve yabancı uyruklu kişilerin yaşamlarını örnek alıyorlar. Bu hayat onlara güzel geliyor. Gençler ülkede kalıp zorluklarla mücadele etmek yerine başka ülkelere gidip rahat bir yaşam hayalindeler. 

 

Dayton Anlaşması’nın ülkeye getirdiği siyasal sistem çok karmaşık olduğundan, ülkede karar almayı imkânsız hale getiriyor. Ayrıca kurulan sistem gereği ülkenin bütçesinin %60’dan fazlası bürokrasiye, maaş ödemelerine gidiyor. Bu kadar çok bürokrat da tabii hantal bir devlet yapısı oluşturuyor. Ülkede işsizlik oranı da yüksek, 3.800.000 nüfusa sahip Bosna’da iki kişiden biri işsiz. Yugoslavya döneminin güçlü sanayisi özelleştirmeler sonucunda durma noktasında.

 

Bosna’da sokak olaylarından bahsetmiş ve Osmanlı’dan günümüze gelen arşivin bu olaylar sonucunda yakılarak yok edildiğini söylemiştik. Bu olaylara katılanlara baktığımızda genç nüfusu görüyoruz, yaşları 25’i geçmeyen gençler. Olaylara katılanlar arasında açlar, işsizler, gaziler, savaş mağduru halk yok. Bosna’da olayları çıkaranlar Bosna’nın kahraman halkı değil, Batılı güçlerin devreye girmesiyle yetiştirilen, eğitilen milli ve manevi duygulardan uzak Açık Toplum’un gençleri....

 

Günümüzde Bosna’da silahlar susmuş durumda, ama manevi savaş devam ediyor. Dayton Anlaşması sonrası, Aliya İzzetbegoviç, bu anlaşmayla savaşın bir kısmının bittiğini, ama asıl zor savaşın, yani gelişim savaşının yeni başladığını söylemişti. Şu an Bosna’da mücadele bu yönde. Avrupa Birliği Boşnakların Müslüman özelliği ortadan kaldırılırsa bölgede çatışmaların sona ereceği görüşünde. Bu nedenle Açık Toplum kavramı ile asıl hedef alınan Boşnaklardaki Müslümanlık bilinci. Buna karşın Boşnaklar da özlerini, dinlerini ve kültürlerini korumak için büyük bir özveri ile direniyorlar.

 

Boşnaklar arasında çok farklı görüşler yer alıyor. Bu görüşler arasında, “tarihimiz ve milliyetimiz önemli değil, yeter ki müreffeh bir yaşam için Avrupa Birliği’nin istediği gibi Açık Toplum’a geçip, dünya vatandaşı olalım” diyenlerden, radikal İslami düşüncelere kadar birçok farklı görüş ve akım var. Evet, Boşnaklar arasında da bir bölünme var. Ülkede yaşanan ekonomik kriz ve belirsizlikler de bölünmeyi tetikliyor. Ama bu sorunlar çözümsüz değil.

 

AB ve ABD Bosna’da Sırp, Hırvat ve Boşnakların milli karakterlerini koruyarak bir arada yaşamaya teşvik eden politikalar izlemeli.  Boşnaklarda iç çekişmelere artık bir son vermeli ve ülkede birliği sağlamak yolunda çaba göstermeliler. Bosna’da halkların bir araya gelip sorunların üzerine birlikte gitmeleri önemli. Bunun yolu da kendi içlerinde hoşgörülü ve dayanışma içinde olmaları.

 

Türkiye, Osmanlı’nın mirası olan Bosna’da yaşananlara karşı her zaman çok duyarlı, Bosna halkına karşı şefkat ve merhametli, Bosna’nın maddi ve manevi imarında ise çok faaldir. Türkiye’nin Bosna’da hayatın normale dönmesinde, huzurun ve istikrarın sağlanmasında, hükümete, sivil toplum kuruluşlarına ve halka verdiği destek ve bu desteğin devamlılığı çok önemli.  

 

Dayton Anlaşması’nın yönetimi ve devlet işleyişini kilitlediği Bosna’da, kilidi yine Bosna halkı çözecek. Boşnaklar, milli birliklerini korumak için gençlerini manevi yönden güçlendirmelidir. Tabi bunun için öncelikle ülkedeki Müslümanlar bir araya toplanmalı ve siyasi kavgaları bir kenara bırakarak Allah’a inanan Boşnak, Hırvat ve Sırp kökenlilerin rahat ve güvende yaşayacakları bir birlik için çalışmalılar.

 

Adnan Oktar'ın The Bosnia Times'da yayınlanan makalesi:

 

http://www.thebosniatimes.com/en/awakening-bosnia/

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."