Harun Yahya

Doğadaki En Dayanıklı Ambalaj: Yumurta


Yüce Allah canlıların soylarını devam ettirebilmeleri için onları çeşitli sistemlerle birlikte yaratmıştır. Rabbimiz, bu sistemler ile canlıyı üremenin gerçekleştiği ilk andan itibaren koruma altına alır. Nitekim memelilerde yavrular, anne karnında plasenta içinde gelişmelerini tamamlarken, diğer birçok canlı türünün yavrusu anne karnının dışındaki bir ortamda dünyaya gelir. Anne rahmi dışındaki ortamda gelişen ceninin dünyadaki dış etkilere karşı son derece savunmasız olduğu düşünülebilir. Ancak aksine bu savunmasız yavrular için yaratılmış yumurtalar, gerçekte yavrular dünyaya gelene kadar onlar için çok konforlu ve dayanıklı birer yuvadır.

www.yaratilis.com

Canlıların her biri Yüce Allah’ın üstün yaratışının birer delili olarak mükemmel özelliklere sahiptirler. Tüm canlıların, vücutlarında var olan komp-leks sistemlerden birbirlerine karşı olan fedakar davranışlarına, yavrularına olan düşkünlüklerinden aralarındaki dayanışmaya kadar sahip oldukları mükemmel sistemler bize Rabbimiz’in sonsuz ilim ve kudretini gösteren delillerdendir.

Canlıların bu üstün özelliklerini belirlemek için yapılan araştırmalara her geçen gün bir yenisi daha eklenmektedir. Canlılar öyle mükemmel bir yaratılışa sahiptir ki, bilim adamları sürekli olarak yeni türler tanımlayabilmekte veya bir canlının bambaşka bir özelliğini keşfedebilmektedirler. Bu kapsamlı çalışmaların bir kısmı, canlıların soylarını sürdürme biçimleri üzerinde yoğunlaşmaktadır. Tek hücreli canlılar ve memeliler hariç diğer bütün canlıların büyük kısmının üreme şekli yumurtlamaya dayalıdır. Yüce Rabbimiz içinde yavruların geliştiği yumurtaları çok kusursuz bir yaratılışla var etmiştir. Yumurtanın sahip olduğu bu özellikleri şimdi birlikte inceleyelim:


Yumurtanın Gözenekli YapısıYumurta kabuklarının en hayati özelliklerinden biri, üzerlerinde bulunan çok küçük gözeneklerdir. Bizim gözle göremediğimiz bu mikroskobik delikler sayesinde yavru dışarıdan oksijen alarak hayatını devam ettirir. Gözeneklerin diğer önemli bir görevi de yumurta içinde oluşan su buharını dışarıya çıkarmaktır. Eğer gözenekler gereğinden küçük olsaydı yavru oksijensiz kalarak ölecekti; gereğinden daha büyük olduğunda ise, yumurtanın besin maddesi içindeki su buharlaşacak ve yumurta kuruyacak, dolayısıyla gelişmekte olan embriyo yine ölecekti. Ancak Yüce Allah kendini savunmaktan aciz olan embriyoyu yumurtanın kabuğunda var ettiği özel bir sistem ile korumaktadır. (R. McNeill Alexander, Optima for Animals, Princeton University Press, 1996)

Kuluçka dönemi sırasında, yumurtadaki suyun ortalama %16’sı gözeneklerden dışarı buharlaşarak kaybolur. Biyologlar eskiden bu su kaybının, yumurta kabuğunun hava geçirebilen yapısı nedeniyle zorunlu, ama zararlı bir kayıp olduğunu düşünüyorlardı. Oysa son araştırmalar, bu su kaybının yavrunun yumurtadan çıkması için gerekli olduğunu göstermiştir.

Konunun daha da ilginç olan yönü, farklı yumurta kabuklarının su kaybetme oranlarının da, ideal olan %15-20’lik su kaybını sağlayacak şekilde ayarlanmış olmasıdır. Örneğin, dalgıç kuşu yumurtasının su kaybetme oranı, daha kuru ortamda kuluçkaya yatırılan aynı büyüklükteki bir başka yumurtadan üç kat daha fazladır.


Darbelere Karşı Dirençli Bir Yapıİngiltere’deki Bath Üniversitesi profesörlerinden Julian FV Vincent “Sizce bir tavuk yumurtası hidrostatik basınca ne kadar dayanıklıdır?” diye sormakta ve “Bunu bilmemiz için ilk önce yumurtayı hidrostatik basınç ile kırabilmeniz gerekir” demektedir. Profesör Vincent yumurtanın dayanıklılığını ortaya koyabilmek için bir deney önermektedir:

“Yumurtayı avucunuzun içine koyun, bir yüzük takmadığınızdan emin olun ve her tarafına eşit olarak dağılacak bir basınçla parmaklarınızı kapatmaya başlayın. Parmak uçlarınızın ya da belli bir noktanın daha fazla bastırmadığından emin olun. Bu size hidrostatik basıncın benzeri bir durum oluşturacak ve yumurta kırılmayacaktır. Eğer elinizde bir yüzük olursa ya da bir parmağınız daha çok bastırırsa onu rahatça kırabilirsiniz çünkü yumurtayı yerel olarak parçalamış olacaksınız.”

Üç boyutlu bir manivelayı andıran yumurta, üç boyutlu basınca karşı mükemmel şekilde dayanıklıdır. Yumurtanın bu özelliği gökdelenin tüm ağırlığını taşıyan en alttaki tuğlaya benzetilebilir. Yumurtaya bu karakteristik özelliğini kazandıran, içindeki küçük hava kesesidir. (April Holladay, science correspondent, November 28, 2001)


Kuş Cinsine Göre Değişen Yumurta KabuklarıKabuk, gelişmekte olan yavruyu dış darbelere karşı koruyacak ve kuluçkaya yatan annenin ağırlığını kaldırabilecek kadar dayanıklı olmalıdır. Nitekim kuş yumurtalarına baktığımızda, son derece dayanıklı bir biçimde yaratıldıklarını görürüz. Allah, küçük ve büyük yumurtaları birbirinden farklı şekilde yaratmıştır. Büyük kuşların yumurtaları genellikle sert ve esnek olmayan bir yapıya sahiptirler. Daha küçük kuşların yumurtaları ise yumuşak ve esnektir. Örneğin tavuk yumurtalarının kabukları sert ve gevrektir, ancak yuvada birbirleri üzerine yuvarlandıklarında kırılmazlar.

Bu tür kabuk, aslında tüm iri yumurtalarda bulunmaktadır. Bu sağlamlık, yumurtayı saldırılardan korumaktadır. Eğer bu sert ve gevrek kabuklar, küçük yumurtalarda olsaydı çok çabuk kırılırlardı. Araştırmalar, küçük yumurtalardaki kabukların gevrek değil, ama dayanıklı ve esnek olduğunu göstermektedir. Olası bir darbede esneyebilmeleri onları kırılmaktan kurtarır.

Bir kabuğun gevrek ya da esnek yapıda olması, sadece yavruyu korumak açısından değil, onun dünyaya geliş biçimi açısından da belirleyici rol oynar. Sert ve gevrek bir kabuktan çıkacak olan yavrunun, kafasını ve bacaklarını çıkarmadan önce yumurtanın basık ucunda sadece bir-iki delik açması yeterlidir. Böylece delikleri birleştiren birtakım çatlaklar oluşur ve yavru şapka biçiminde bir kapağı kaldırmakla özgürlüğüne kavuşabilir.

www.imangercekleri.imanisiteler.com


Yavrunun Besin KaynağıYumurta tam bir paketleme harikasıdır. Gelişmekte olan civcivin gereksinim duyduğu tüm besin ve suyu sağlar. Yumurtanın sarısı, protein, yağ, vitamin ve mineraller içerirken, akı da bir su deposu işlevini görür. Gelişmekte olan civcivin besine ve suya olduğu kadar oksijen almaya ve karbondioksiti dışarı atmaya da gereksinimi vardır.

Civcivin ayrıca bir ısı kaynağına, kemiklerinin gelişmesi için kalsiyuma, suyunun korunmasına, bakterilerin bulaşmasının engellenmesine ve mekanik darbelere karşı bir koruma sistemine gereksinimi vardır. Tüm bu gereksinimleri yumurta kabuğu karşılar. Civciv, kabuk zarlarının iç yüzeyinde bulunan bol damarlı bir katman aracılığıyla oksijen alır ve karbondioksitini atar. Bunun gerçekleşmesi, erişkin hayvanlarda olduğu gibi akciğerlerle değil, kabuktaki küçük gözenekler yoluyla olur.


Protein Deposu: Yumurta BeyazıYumurta sadece geliştiği canlıda değil, bu canlı dışında Yüce Allah’ın sonsuz merhametinin göstergelerinden biri olarak insanlar için de birçok yararlı özellik taşır. Nitekim yumurtanın beyazında birçok çoklu protein bulunur ve bu proteinlerden ikisi anti bakteriyel ilaçlar ve ürünler üretmek için farmakolojik açıdan oldukça yaygın bir kullanıma sahiptir. Ayrıca yüksek protein içerdiği için yumurtanın beyazının besin olarak tüketilmesi de doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Ancak bu noktada özellikle belirtilmelidir ki, kalp-damar hastalıkları riskini artıran yüksek kolestrol içeriği nedeniyle, yumurtanın sarısının tüketilmemesi gerektiği günümüzde tıp dünyasında sık sık vurgulanmaktadır.

Ayrıca yumurta akından, conalbumin adında yüksek antioksidan özelliği taşıyan bir madde elde edilir. Üstelik yumurtadaki tek antioksidan madde bu değildir, phosvitin de bunlardan bir diğeridir. Bilindiği gibi antioksidanlar, vücuttaki serbest radikaller adı verilen zararlı toksik maddeleri arındıran faydalı moleküllerdir. Antioksidan ve antimikrobiyal madde taşıyıcısı üretmek için yumurtanın beyazındaki proteinlerden faydalanılır. Bunlar yiyeceklerin, ilaçların ya da kimyasal maddelerin içinde kullanmak üzere suda çözünür paketler üretmede kullanılır.


Her Şey Yavruların Korunması İçin…Tüm bu mucizevi bilgilerin yanı sıra yumurtaların hayranlık uyandıran bir özelliği daha vardır: Kamuflaj… Pek çok kuşun yumurtası kamufle olmalarını sağlayacak renklerde yaratılmıştır. Her kuş türünün yumurtası yuvasının ortamına has renk ve desene sahiptir. Eğer yumurtaların kamuflaj için, yuvadan düşmemelerini sağlayacak ağırlık merkezi ve yumurta şekli arasındaki orantıyı da hesaba katarsak, kuş yumurtalarındaki yaratılışın mükemmelliği bir kez daha ortaya çıkar.

Henüz doğmamış, akıl ve muhakemeden yoksun bir canlının, kendisi için en konforlu, en uygun sıcaklıktaki ortamı oluşturamayacağı, kendi ihtiyacına en uygun besin maddelerini bilip bu ortamda üretemeyeceği, kabuğun içindeyken dışarıdaki ortamı görüp ortama göre kamufle olamayacağı ortadadır. Her canlı türünün ihtiyacına uygun olarak yaratılan yumurtaların tüm bu özellikleri, Yüce Allah’ın kusursuz yaratışının, merhametinin, aklının ve sonsuz ilminin göstergelerinden sadece bir tanesidir. Allah bir ayette şöyle buyurmaktadır:

“Yeryüzünde hiçbir canlı yoktur ki, rızkı Allah’a ait olmasın. Onun karar (yerleşik) yerini de ve geçici bulunduğu yeri de bilir. (Bunların) Tümü apaçık bir kitapta (yazılı)dır.” (Hud Suresi, 6)

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."