Harun Yahya

Namazın müminlerin ruhuna yaydığı bereket...


Her gün yüzbinlerce insan bu dünyaya gözlerini açıyor. Muhteşem bir yaratılışla, gözler, eller, kulaklar, kalp, beyin, tüm organlarla bu insanlar yepyeni bir hayata başlıyorlar. Daha küçücük bir hücre iken Allah insanı annesinin rahminde büyütüyor, tüm vücudunda sinir ağları ve damarlar örülüyor, kalbi atmaya başlıyor, karaciğeri, böbrekleri yavaş yavaş oluşuyor, kemikler müthiş bir intizamla vücuda yerleştiriliyor. Dokuz ay boyunca öyle büyük bir özenle, yüzbinlerce detayın bir araya getirilmesiyle yaratılan insandan Allah yalnızca tek bir şey bekliyor: samimiyet...

Çünkü samimiyet adeta her kapıyı açan müthiş güçlü bir anahtardır. İnsan ancak samimi olduğunda, ihlaslı olduğunda, kalbi yalnızca Allah aşkıyla yandığında Allah Katında bir değer kazanır. Tam anlamıyla samimi olan mümin hayatını Allah için yaşar ve Allah için son nefesini verir. Kısacık dünya hayatı onun için yalnızca bir geçiş yeridir, o gerçek yurdu olan ahireti bir an için bile unutmaz, bir an için bile dünyaya dalıp oyalanmaz.

De ki: “Şüphesiz benim namazım, ibadetlerim, dirimim ve ölümüm alemlerin Rabbi olan Allah’ındır.” (En’am Suresi, 162)

Samimi olan kulun kalbi sürekli Allah ile birliktedir. Sabah kalkar kalmaz Allah aklına gelir, gün içinde verilen tüm nimetler yalnızca Allah’ın izniyledir. Mümin sürekli Allah’ın lütfuna muhtaç oladuğunu bilir ve şükrederek bunu gösterir. Ama Allah tüm müminlere en güzel şükür vesilesi olan beş vakit namazı farz olan bir ibadet olarak Kuran’la öğütlemiştir:

İman edip güzel amellerde bulunanlar, namazı dosdoğru kılanlar ve zekatı verenler; şüphesiz onların ecirleri Rablerinin Katındadır. Onlara korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır. (Bakara Suresi, 277)

“Ve hayat sürdüğüm müddetçe, bana namazı ve zekatı vasiyet (emr) etti”. (Meryem Suresi, 31)

Ey iman edenler, sabırla ve namazla yardım dileyin. Gerçekten Allah, sabredenlerle beraberdir. (Bakara Suresi, 153)

Namaz müminlerin samimiyetlerini tam anlamıyla gösterebilecekleri riyadan uzak, gösterişten uzak çok güzel bir ibadet. Müminin günde beş vakit huşu ile, derin bir saygıyla, Allah’a karşı aczini bilerek alnını secdeye koyması ve namaz ibadetini yerine getirmesi, namazlarını titizlikle koruması çok önemli. Çünkü mümin ibadetlerini titizlikle koruyarak, sürekli Allah’ı anarak, Kuran’a uyarak kendisini yaratan Rabbimizi hiç unutmadığını çok güzel bir yolla, namaz ibadetiyle gösteriyor. Secde ederken, rükuya eğilirken, kıyamda dururken Allah’ı en güzel sözlerle anıp, yüceltiyor.

İşte bu (Kur'an), önündekileri doğrulayıcı ve şehirler anası (Mekke) ile çevresindekileri uyarman için indirdiğimiz kutlu Kitap’tır. Ahirete iman edenler buna inanırlar. Onlar namazlarını (özenle) koruyanlardır. (En'am Suresi, 92)

İhlaslı bir mümin yaptığı her ibadette olduğu gibi namazda da Allah’a olan derin sevgisini çok güzel gösterir. Sabah namaza kalktığında büyük bir şevkle, coşkuyla kalkar. Gün içinde işlerini bırakıp yine büyük bir zevkle namaza durur. Namaz insanın ruhuna sevdirilmiş çok güzel bir ibadettir. Mümin nasıl güzel bir manzaradan, güzel bir insanın yüzüne bakmaktan, sevgi dolu iltifatlar duymaktan hoşlanırsa ibadetleri yerine getirmekten de müthiş bir mutluluk duyar. Namaz insanın kendine olan güvenini getirir. Allah ile arasında derin ve sarsılmaz bir bağ oluşmasına neden olur. Mümin günde beş vakit en sevdiği dostunun, arkadaşının, sırdaşının önünde eğilir. Bu öyle güzel, öyle güçlü bir dosttur ki mümini asla terk etmez. İyi gününde, kötü gününde, hastalıkta, sağlıkta, yoklukta ve darlıkta hep onun yanındadır. İşte mümin gerçek dostunun, kendisini yaratan Rabbinin önünde aşkla ve şevkle kıbleye yönelir ve secdeye varır. O’nu en güzel isimleriyle zikredip yüceltmek ruhuna tarifsiz bir güzellik ve huzur verir.

İşte mümine yakışan da böyle güçlü bir samimiyettir. İman ettiğini söyleyenler arasında namazı yük olarak gören, namaza üşenerek kalkan, namazı göz ardı edip erteleyenler de var. Bu insanlar kendi çıkarları söz konusu olduğunda sabahın en erken vaktinde fırlayarak yerlerinden kalkar, yine menfaatleri olduğunda dağları da aşmaları gerekse hiç üşenmeden yola koyulurlar. Yine kendi çıkarları söz konusu olduğunda asla unutmaz, göz ardı etmez ve hiç bir şeyi ertelemezler. Ama bunca göz ardı ettikleri şeye rağmen Allah bu samimiyetsizliklerine her an şahittir. Onlar farkında bile değilken bu yaptıklarını görür. O sinelerin özünde olanı çok iyi bilir, samimi olan ile samimiyetsiz olanı ahirette çok seri bir şekilde birbirinden ayıracaktır.

İnfak ettiklerinin kendilerinden kabulünü engelleyen şey, Allah'ı ve elçisini tanımamaları, namaza ancak isteksizce gelmeleri ve hoşlarına gitmiyorken infak etmeleridir. (Tevbe Suresi, 54)

Gerçek şu ki, münafıklar (sözde), Allah'ı aldatmaktadırlar. Oysa O, onları aldatandır. namaza kalktıkları zaman, isteksizce kalkarlar. İnsanlara gösteriş yaparlar ve Allah'ı ancak çok az anarlar. (Nisa Suresi, 142)

Namazı peygamberimizin kıldığı gibi büyük bir sevinçle ve coşkuyla kılmak gerekir. Allah müslümanların hayatlarını namaz ibadetiyle süslemiştir. Bu kolay ibadetle sevaplarına sevap katmalarını imkan vermiştir. Kuşkusuz Rabbimizin bizim ibadetimize ihtiyacı yok, zaten bütün kainat O’na secde ediyor, bütün kainat O’nu en güzel isimleriyle zikrediyor. Ama bizim Rabbimize şükretmeye, O’na olan derin saygımızı ve sevgimizi göstermeye çok ihtiyacımız var.

Ahir zamanda iman ettiğini söyleyen ama namaz ibadetinden yüz çevirenler de var. Onlar namazın müminin ruhuna yaydığı güzelliklerden, iyiliklerden mahrumlar. Alınlarında secde izi taşımanın şerefinden mahrumlar. Ama yine ahir zamanda büyük bir aşkla ve şevkle, kınayıcının kınamasına aldırmadan namaza duran müminler de var.  Onlar her ne olursa olsun asla namazlarını terk etmezler, namaz onların hayatının ayrılmaz bir parçası olmuştur, namazla kalkıp namazla yatarlar. Ve ahirette Allah’ın razı olduğu kullarından biri olmanın ümidiyle son nefeslerine kadar bu ibadeti büyük bir samimiyetle yerine getirirler.

Sana Kitap'tan vahyedileni oku ve namazı dosdoğru kıl. Gerçekten namaz, çirkin utanmazlıklar (fahşa)dan ve kötülüklerden alıkoyar. Allah'ı zikretmek ise muhakkak en büyük (ibadet)tür. Allah, yaptıklarınızı bilir. (Ankebut Suresi, 45)

Cehennem ehli, neden cehenneme atıldıkları sorulduğunda ilk olarak "Bizler namaz kılanlardan değildik" derler. Bu yüzden müminler asla şeytanın oyununa gelmesinler. Bu ibadeti göz ardı etmenin nasıl büyük bir felaketle sonuçlanabileceğini görsünler. İhlasla, büyük bir aşkla Allah’a olan şükürlerini, sevgilerini günde beş vakit namazla göstersinler. Çevrelerinde namaz kılan tek bir insan olmasa bile, herkes bu ibadeti görmezden gelse bile onlar en ufak bir taviz bile vermeden secdeye kapansınlar. Ve Allah’ın sonsuz bağışlayıcılığına ve eşsiz şefkatine sığınsınlar.

Göklerde ve yerde olanların tümü Allah'ındır. Kimi dilerse bağışlar, kimi dilerse azaplandırır. Allah bağışlayandır, esirgeyendir. (Ali İmran Suresi, 129)

Adnan Oktar'ın Arab News'de yayınlanan makalesi:

http://www.arabnews.com/news/islam-perspective/610086

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."