Harun Yahya

Müminin kalbindeki sevginin, aşkın ve aklın temelinde Allah korkusu var...
Günümüzde gençler Allah sevgisinden ve Allah korkusundan çok uzak yetiştiriliyorlar. Aile çocuğa şekli ibadetleri öğretiyor ve kenara çekiliyor. Oysa ibadetlerin yanında tüm hayatı kaplaması gereken, her gün, her dakika müminin uygulaması gereken bir de Kuran ahlakı var. Çocuğun kalbine nakşedilmesi gereken derin Allah sevgisi, ciddi bir Allah korkusu ve vicdani duyarlılık var. Mümin ancak Kuran’a uygun yetiştirildiğinde, Allah’ı aşkla sevip, O’nu razı edememekten çekindiğinde ve Allah’tan gereği gibi korktuğunda Allah’ın istediği mükemmel bir ahlaka kavuşuyor. Aksi takdirde Kuran’a uygun olmayan tavırlar, nefis mücadeleleri, sevgisizlik ve duyarsızlık en çok müminin kendi canını yakıyor.

Bir çocuğu yetiştirirken önce samimi bir kalbe sahip olmasını sağlamak gerek. Samimiyet zemin olarak oturtulduğunda çocuk bundan sonra hayatı boyunca vicdanıyla hareket edecektir. Sevgi ve samimiyet iç içedir. Sevgiyi bilmeyen samimiyeti bilmez, samimiyeti bilmeyen de sevgiyi bilmez. Sonuçta sevgi, samimiyet, akıl, Allah korkusu ve Kuran’la davranmak birbirlerine kenetlenmiş zincirler gibidir. Sıkı sıkıya kenetlendiklerinde müminde Allah’ın razı olduğu çok güzel bir cennet ahlakı ortaya çıkar. Böylece mümin apaydınlık bir yüzle, nurla, güzel ahlakıyla bulunduğu ortamda adeta ışıldar. Allah sevgisini ve Allah korkusunu derinden kalbinde hisseden müminin tüm hareketlerine, konuşmasına, bakışlarına, tevazusuna bu derinliği yansır. Hiçbir şey yapmasa da, konuşmasa da haliyle çevresindekilere tebliğ yapar. Peygamberimiz (sav) muhteşem ahlakıyla, Allah’a ve O’nun yarattıklarına duyduğu içli sevgiyle, tertemizliğiyle, samimiyetiyle, hoşgörüsüyle ve Allah’a olan sarsılmaz güveniyle tüm müminlere örnektir. Peygamberimiz güzel ahlak ve Allah korkusu ile ilgili hadislerde şöyle buyuruyor:

Hz. Resulullah (sav) şöyle buyurmaktadır: “Ümmetimin, cennete girmesine sebep olacak en önemli şey ilahi takva ve güzel ahlaktır.” (Usulu Kafi, C.2, s.100)

Nebiler Nebisi (sav) efendimiz başka bir hadisinde şöyle buyuruyor: “Kişinin Allah (CC) Hz.lerinin korkusundan tüyleri ürperdiğinde, tıpkı son baharda ağaçların yaprakları döküldüğü gibi, ufak tefek günahları bir bir dökülür.” (Hayat’ül Kulüb adlı kitap. Dürretül Vaizin. 2C.S980)

Peygamber Efendimiz (sav) diğer bir hadisinde Allah korkusuyla ilgili olarak şöyle buyurmuştur:

Rabbim bana dokuz şey emretti: Gizli halde de aleni halde de Allah'tan korkmamı, öfke ve rıza halinde de adaletli söz söylememi, fakirlikte de zenginlikte de iktisat yapmamı, benden kopana da sıla-ı rahim (dostluk) yapmamı, beni mahrum edene de vermemi, bana zulmedeni affetmemi, susma halimin tefekkür olmasını, konuşma halimin zikir olmasını, bakışımın ibret olmasını, marufu (doğru ve güzel olanI) emretmemi. (Kütüb-i Sitte, Muhtasarı Tercüme ve Şerhi, Prof. Dr. İbrahim Canan, 16. cilt, Akçağ Yayınları, Ankara, s. 317)

Bir müminin Allah korkusuyla yetiştirilmesi demek, öncelikle onun “Allah’ı razı edememekten korkmasını sağlamaktır. Mümin Allah’ın hoşuna gitmeyecek bir hareketi yapmaktan,  O’nun razı olmayacağı bir sözü söylemekten şiddetle kaçınır bir hale gelmelidir. Hem bu dünyada hem de ahirette derin bir aşkla sevdiği Allah’ın razı olmayacağı bir adımı atmayı, O’nu gücendirmeyi müminin vicdanı kaldırmayacak bir hassasiyette olmalıdır. Mümin kalbini Allah sevgisiyle ve Allah korkusuyla doldurduğunda vicdanı sürekli ona doğru yolu gösterecektir. Mümin kalbinde duyduğu Allah korkusuyla Allah’ın beğenmediği bir hareketi yapmayacak, vicdanının gösterdiği doğru yolu seçecektir. İnsan ne kadar çok Allah’tan korkarsa, ne kadar çok Allah’ın rızasını her şeyin üzerinde tutarsa ahlakı da o kadar güzel olacaktır. Peygamberler bu konuda kendi gönderildikleri kavimlere derin imanlarıyla, her adımlarını Allah korkusuyla ve aşkıyla atmalarıyla en güzel şekilde örnek olmuştur. 

Binasının temelini, Allah korkusu ve hoşnutluğu üzerine kuran kimse mi hayırlıdır, yoksa binasının temelini göçecek bir yarın kenarına kurup onunla birlikte kendisi de cehennem ateşi içine yuvarlanan kimse mi? Allah, zulmeden bir topluluğa hidayet vermez. (Tevbe Suresi, 109)

Eğer bir mümin gereği gibi Allah’tan korkmazsa o zaman kibirli davranabilir, egoist olabilir, gururlu davranabilir, kendi çıkarlarını kollayabilir. Nefsine yenilip karşısındakini kırabilir. Eğer Allah’tan gereği gibi korkmazsa haklıyken tevazu gösterecek, kötülükleri iyilikle yok edecek, her zaman güzel söz söyleyip, güzel hareket edecek gücü kendisinde bulamaz. Ama Allah’tan derin bir korkuyla korktuğunda, işte o zaman çok keskin ve mükemmel bir ahlaka sahip olur.

Sadece “Ben Allah’ı seviyorum” demek yeterli değildir. Allah sevgisi Allah korkusu ile iç içedir. Bir insanda Allah korkusu gittiğinde akıl da gider, vicdan da gider, Kuran ahlakı da gider. O mümin derin imanı yakalayamaz, Allah’ın istediği gibi nefsini eğitip cennet ahlakına kavuşamaz. Allah korkusu mümine derin imanın kapısını açan bir anahtar gibidir. İçli bir Allah korkusu ile mümin peygamberlerin güzel ahlakına, samimiyetlerine ve tevazularına ulaşabilir.

Sonuç olarak Allah korkusu bazı kimselerin düşündüğü gibi bir korku değildir. Allah korkusu, Allah’ı çok seven, O’na gönülden bağlı, sadece O’nu dost edinmiş bir müminin O’nun razı olmayacağı bir tavrı asla yapmaması, O’nun hoşnut olmayacağı bir ahlak üzerinde olmaktan şiddetle kaçınmasıdır. Kuşkusuz bu kısacık imtihan ortamında Allah korkusu müminin en büyük dayanağı olacaktır. Hem sınır tanımaz isteklerle bastıran nefsine, hem de şeytanın tuzaklarına karşı çok güçlü bir tavır gösterip, her zaman en doğru adımı atacaktır. Allah’tan başka hiç kimseden ve hiçbir şeyden korkmayarak çok güçlü bir imana sahip olacaktır.

Ey iman edenler, Allah'tan nasıl korkup-sakınmak gerekiyorsa öylece korkup-sakının ve siz, ancak Müslüman olmaktan başka (bir din ve tutum üzerinde) ölmeyin. (Ali İmran Suresi, 102)

...Azık edinin, şüphesiz azığın en hayırlısı takvadır. Ey temiz akıl sahipleri, Benden korkup-sakının. (Bakara Suresi, 197)

Ey iman edenler, Allah'tan korkun. Herkes yarın için neyi takdim ettiğine baksın. Allah'tan korkun. Hiç şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan haberdardır. (Haşr Suresi, 18)

Adnan Oktar'ın Arab News & The Peninsula Qatar'da yayınlanan makalesi:

http://www.arabnews.com/islam-perspective/news/641661

http://thepeninsulaqatar.com/special-page/islam/304141/moral-values-and-fear-of-Allah


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
SUÇSUZ BİR GENÇ KIZ DAHA HUKUKSUZ OLARAK TUTUKLANDI
SÖZDE İTİRAFÇI VEYA MÜŞTEKİ OLMAYA ZORLANMIŞ KARDEŞLERİMİZE ACİL KURTULUŞ...
YENİ BİR SAFSATA DAHA
MEHDİYETİ GÜNDEME GETİRMEK LİNÇ KONUSU OLMAMALI
MEDYANIN ZORAKİ "BENZERLİK KURMA" TAKTİĞİ
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
AYÇA PARS CANIMIZ GİBİ SEVDİĞİMİZ, MELEK HUYLU, MÜMİNE KARDEŞİMİZDİR
"ALIKONMA" SAFSATASI
KUMPASÇILARIN KORKUTARAK İFTİRACI DEVŞİRME YÖNTEMLERİ
BERİL KONCAGÜL TEHDİT ALTINDADIR, CAMİAMIZA İFTİRAYA ZORLANMAKTADIR!
TAHLİYE OLAN ARKADAŞLARIMIZ HİÇ KİMSE İÇİN HİÇBİR ZAMAN BİR BASKI UNSURU...
AV. CELAL ÜLGEN ADİL VE DÜRÜST OLMALI
AKİT TV SUNUCUSU CANER KARAER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME
MASUM İNSANLARIN TAHLİYESİ TAMER KORKMAZ'I DA SEVİNDİRMELİDİR
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."