Harun Yahya

Euro bölgesi neden “hasta”?


Ayrılıkların nedeni geçimsizliktir. Sevgi kaybolduğunda birlikte yaşama azmi de yok olur gider. Bu gerçek sadece evlilikler için değil, yaşanan tüm birliktelikler için geçerlidir. Sevgi kaybolduğunda, şiddetli geçimsizlik başladığında halklar ülkelerden, ülkeler birliklerden ayrılmaya başlarlar.

İskoçya referandumu geldi geçti ama ardında önemli bir iz bıraktı. Ülke fiili olarak Birleşik Krallık’tan ayrılmadı belki ama ayrılık bir kere dillendirildiğinde sevgi bitmiş demekti. Bu şiddetli geçimsizlik aslında sadece Birleşik Krallık’ta değil, Avrupa Birliğinin bütününde ve üye ülkelerinde hissediliyordu bir süredir. Hatırlanacağı gibi Almanya, Fransa gibi ülkeler bazı diğer üye ülkeleri Euro bölgesinin sözde zayıf halkası olarak görmeye başlamış, Güney Avrupa kendi içinde bir bütün haline gelmeye niyetlenmiş ve AB’ye “yük” olan Yunanistan ve Güney Kıbrıs için çeşitli izolasyon yöntemleri düşünülür olmuştu. Aynı dönemde Avrupa Parlamentosu seçimleri göçmenlere ve sözde zayıf halkalara tahammülü olmayan bir kısım solcu ve ırkçı partileri öne çıkarmıştı. AB’de sevgisizliğin ve güçsüzleşmenin fiili emareleri aslında bu seçim sonucu ile özetlenmişti.

Bütün bunları ise AB ülkeleri arasındaki hareketlenmeler izledi. Öyle ki, İskoçya referandumu pek çoklarına cesaret verdi. İspanya’da Katalanlar, Belçika’da Flemenkler, yine Birleşik Krallık’ta Galler, Fransa’da Korsika, İtalya’da Sicilya ve Sardunya gibi bölgeler bağımsızlık modasının peşine takıldılar. “Bağımsızlık” siyasetin tanıdık kelimesi olsa da, bir ülkeden kopuş ayrılık demektir. Ayrılık varsa sevgisizlik de vardır.

Avrupa’da ülkeler ve halklar arasındaki sevgisizliğin yerleşmesinin en önemli sebeplerinden biri kuşkusuz ki maddi çıkar politikasının birliğin önüne geçmesi oldu. Geliri yüksek Almanya, Fransa, Hollanda gibi ülkelerin bir nevi Franco-Germen hakimiyet politikası ve birliğin ekonomik kriz yaşayan üyelerini adeta bir yük olarak görme algısı, parçalanmayı getirdi. Fakat bu menfaat özlemi bugünlerde AB’nin ekonomisi güçlü ülkelerini de vurdu. İşte bu nedenledir ki, The Economist dergisi son sayısında Avrupa ekonomisini “ileri derecede hasta” olarak nitelendirdi.

Bu değerlendirmeye göre kimileri Japonya ve Çin ekonomilerindeki durgunluğun üzerinde dururken, dergi, asıl durgunluğun Euro bölgesinde yaşandığını belirtiyor. Buna göre Almanya’nın ekonomik büyümesi yavaşlamakta, fiyatlar sekiz Avrupa ülkesinde düşmekte, bölge son altı yıl içinde üçüncü kez durgunluğa gitmekte ve İtalya ve İspanya’da genç işsizlik oranları %40’ı geçmektedir.

Konu ekonomi, konuyu irdeleyen bir ekonomi dergisi olunca Merkez bankasının bono alması, altyapı harcamalarının artırılması gibi radikal tedbirler çözüm olarak önerilmiş. Oysa çok iyi bilinir ki, krizler güvensizlik ortamında artar. Böyle zamanlar da bireyler de yatırımcılar da satın almaz, yatırım yapmaz, sadece ellerindeki parayı saklarlar. Kriz yüzünden para saklanır, kriz daha da artar.

Euro bölgesi, gitgide daha büyük güvensizlik ortamına sürüklenen bir bölgedir. Batı Afrika, Ebola tehdidi nedeniyle Avrupa için bir ticari alan olmaktan çıkmış; Ukrayna krizi nedeniyle Rusya ile ilişkiler derin darbeler almış, Ortadoğu’nun kilit bölgelerinden Euro bölgesine petrol ve doğalgaz aktarımı durmuştur. Bütün bunlar olurken Avrupa ülkeleri IŞİD’e karşı koalisyon kapsamında en büyük harcamalarını silaha yöneltmiş durumdadırlar. Tek bir hava harekatının maliyeti 4,5 ila 9 milyon dolar, atılan tek bir Tomahawk füzenin maliyeti 1 milyon dolardır. Bir kısım kişiler savaş sektörünün canlanmasını bir kar kapısı olarak değerlendiriyor olabilirler. Oysa dünya üzerinde dengelerin değişmesi ve beklenmedik felaketlerin beklenmedik anlarda vurması ülkelerin temel ekonomilerinde tamiri zor bir tablo sunmuştur. Ama daha da önemlisi, üzerinde güneş batmayan köklü ülkeler parçalanmaktadır.

Bütün bu manzara karşısında Avrupa’nın asıl mücadele vermesi gereken konu sevgisizliktir. Irk, soy, millet, ulus egoizminin ve vahşi kapitalizmin beraberinde getirdiği menfaatçiliğin körüklenmesi sevgiyi büyük ölçüde alıp götürmüştür. Bunun sonucunda da dünya dengelerinde söz sahibi olacak güçlü ülkeler, dünya sorunlarına çözüm bulamaz hale gelmişlerdir. Radikal örgütlere karşı eğitim yerine silaha sarılmaları, Ebola gibi salgınlara karşı alınacak tedbirlerde “bizi ilgilendirmez” deyip geç kalmaları, mülteciler sorununa seyirci kalmaları bunun en büyük tezahürlerinden biridir. Avrupa’nın sorunu, bonolar, tahviller, hisse senetleri değil; sadece sevgisizliktir.

Şunu belirtelim: Biz daima birlikten yanayız. Avrupa Birliği, pek çok ülkeyi bünyesine alan dev, modern ve demokratik bir birlik olması bakımından oldukça değerlidir. Bu birlik büyümeli, güçlenmeli, sadece kendisini kalkındıran değil dünya sorunlarına çözüm bulan bir büyük ağabey haline gelmelidir. Şunu da hatırlatalım: Avrupa ülkelerinin ekonomilerinin bozulmaya doğru gitmesi isteyeceğimiz bir şey değildir. Hiçbir ülke, bir başka ülkenin çöküşü veya yıkımı ile güçlenemez. Güçlenmek birlikte olmalıdır. Dolayısıyla bu yazıdaki amaç Euro bölgesi ülkelerinin içinde bulunduğu durumu gözler önüne sermekten çok asıl sebebe dikkatleri çekmek ve bu ülkeleri doğru çözüme götürmektir.

Şu unutulmamalıdır ki, halklar mutsuz olduğunda ülkeler, demokrasilerinden ekonomilerine, daima sallantılı bir dönem içine girerler. Bu sıkıntının sona ermesi sadece halkları mutlu edebilmek ile mümkün olur. Fakat halkı sürekli olarak kendi vatandaşından, akrabasından ayrılmak isteyen bir milletin içinde, gerçekten bu sevgisizliği körükleyen bir şeyler var demektir. Söz konusu ülkeler, halkın yaşamakta olduğu bu sevgisizliğin sebebini kendi politikalarında, kendi eğitimlerinde, diğer milletlere yaklaşımlarında aramak zorundadırlar. Şiddeti şiddetle çözmek isteyen, eğitim sisteminde “güçlü zayıfı ezer” gibi vicdandan uzak ve tümüyle materyalist bir zihniyetin telkinini veren, ırk ve soy egoizmini teşvik etmekte sakınca görmeyen bir politika halkın üzerinde nefret tohumlarını kaçınılmaz olarak güçlendirecektir. Nefret eden bir millet, parasını saklar, yoksul ve muhtaçtan uzaklaşır ve daima bölünüp parçalanmak ister. Ekonominin, o ülke toplumunun psikolojisinin bir tezahürü olduğu unutulmamalıdır. Dolayısıyla Euro bölgesinde sorun ekonomide değil, halkın psikolojisindedir. 

Adnan Oktar'ın Arab News'de yayınlanan makalesi:

http://www.arabnews.com/columns/news/653256

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
SUÇSUZ BİR GENÇ KIZ DAHA HUKUKSUZ OLARAK TUTUKLANDI
SÖZDE İTİRAFÇI VEYA MÜŞTEKİ OLMAYA ZORLANMIŞ KARDEŞLERİMİZE ACİL KURTULUŞ...
YENİ BİR SAFSATA DAHA
MEHDİYETİ GÜNDEME GETİRMEK LİNÇ KONUSU OLMAMALI
MEDYANIN ZORAKİ "BENZERLİK KURMA" TAKTİĞİ
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
AYÇA PARS CANIMIZ GİBİ SEVDİĞİMİZ, MELEK HUYLU, MÜMİNE KARDEŞİMİZDİR
"ALIKONMA" SAFSATASI
KUMPASÇILARIN KORKUTARAK İFTİRACI DEVŞİRME YÖNTEMLERİ
BERİL KONCAGÜL TEHDİT ALTINDADIR, CAMİAMIZA İFTİRAYA ZORLANMAKTADIR!
TAHLİYE OLAN ARKADAŞLARIMIZ HİÇ KİMSE İÇİN HİÇBİR ZAMAN BİR BASKI UNSURU...
AV. CELAL ÜLGEN ADİL VE DÜRÜST OLMALI
AKİT TV SUNUCUSU CANER KARAER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME
MASUM İNSANLARIN TAHLİYESİ TAMER KORKMAZ'I DA SEVİNDİRMELİDİR
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."