Harun Yahya

Zulüm gördüler ama asaletlerini korudular: Uygur Türkleri
Çin'in en batısındaki Doğu Türkistan halkı yıllardır ciddi baskılara maruz kalmaktadır. 1965'ten sonraki katliamlarla birlikte, Doğu Türkistan'da şehit olanların sayısına baktığımızda, 35 milyon gibi inanılmaz bir rakam olduğunu görürüz. Özellikle son 15 yılda, tüm dünyanın gözü önünde Çin bir kez daha Doğu Türkistan'da yaşayan Müslümanları şehit etmeye girişmiştir.

Doğu Türkistan'daki bu son saldırılarını Çin teröre karşı savaş olarak gösterme gayretindedir. Ağırlıklı olarak Müslümanların bulunduğu batı kesim başta olmak üzere bölücülüğe ve terörizme karşı bir kampanya yürüttüğünü iddia eden Çin, aslında "muhafazakar" İslam'a karşı topyekün savaş açmış gibi görünüyor. Çin hükümeti bölgede yaşayan Müslüman Uygur Türklerini kendince "radikal" veya "ayrılıkçı" teröristler olarak yaftalamaya çalışıyor. Tabi ki bu tamamen yanlış ve son derece yanıltıcı bir propaganda.

Geçen on yılda, pekçok tanınmış Uygurlu, terörizm suçlamasıyla hapsedildi ya da çareyi yurt dışına sığınmakta buldu. Bunun son örneklerinden biri de, sadece Çin Hükümetinin politikalarını barışçı şekilde eleştirdiği için wayrılıkçılık suçlamasıyla tutuklanan Uygurlu akademisyen ve ekonomist İlham Tohti'dir.   İlham Tohti'nin duruşma gününe kadar geçen süreçte uğradığı insanlık dışı muameleye ilişkin rahatsız edici raporlara tüm dünya tanıklık etmişti. Şimdi de, Çinli otoriteler tarafından bölgedeki olası herhangi bir muhalefete göz dağı vermek için, oldukça sembolik bir yargılama süreci sonrasında ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Pekin yönetimi bölgede baskılarını meşrulaştırmak için, Uygurlu "ayrılıkçılar" tehdidini abartılı olarak malzeme yapıyor.

Huzursuzluk sevgi ve anlaşmayla çözülür şiddet ile değil

Bölgede huzursuzluk olduğu doğrudur ancak bu huzursuzluğun kaynağı orada yaşayan Müslüman nüfus değildir. Çinli yetkililer kendilerince huzursuzluğun kaynağı olarak Çin dışında yaşayan Uygur kökenli ayrılıkçıları suçlamayı tercih etmektedirler. Çin, sürgündeki Uygur lider Rabiya Kadir'i şiddete teşvik etmekle suçlamaktadır. Oysa Çin polisi, barışçıl protestolar sırasında, şiddet ve ölümlere yol açan şekilde gelişigüzel ateş açmasıyla bilinmektedir.

Doğu Türkistan'daki Müslüman kardeşlerimizin Çin zulmü altında yıllardır çeşitli zorluklara maruz kaldıkları yadsınamaz bir gerçektir, ancak buna rağmen asla şiddete ve çatışmaya başvurmamışlardır. Uygur Türkleri güzel ahlakları, dürüstlükleri, sabırlı ve uzlaşmacı yaklaşımları, devlete itaatkarlıkları, sadakat ve adanmışlıkları ile tanınan asil bir halktır. Bu güzel insanlar, affedicilik, barışçıl olma, farklı düşüncelere ve inançlara saygı gösterme ve insanları ırklarından ziyade ahlakları ile yargılama gibi mükemmel erdemlere sahiptirler.

Bu nedenle de bölgede yaşayan diğer halklarla, özellikle Han Çinlileri ile etnik kökene dayalı herhangi bir çatışmaya ne geçmişte girmişlerdir, ne de gelecekte girişeceklerdir.

Uygur Türkleri, Doğu Türkistan'da hangi din veya etnik kökenden olursa olsun, herkesin yaşam hakkına saygılı bir şekilde, barış ve güvenlik içinde birarada yaşayayabileceği bir ortam istiyor. Uygur Türklerinin barış ve güvenlikten yana olduğu açıktır. Ancak tüm bölgede barışın sağlanabilmesi için Uygurlu kardeşlerimizin güvenliğinin temin edilebilmesi de şarttır.

Bu bağlamda uluslararası topluma önemli sorumluluklar düşmektedir. Çinli  ve Uygur Türkü kardeşlerimizin barış içinde yaşayabilmesi için uluslararası toplumun ve organizasyonların desteği elzemdir. Bu örgütlerin, özellikle de BM'nin Çin hükümeti üzerindeki demokratik baskıları, Pekin'i Uygurlu kardeşlerimizin meşru taleplerine ve sorunlara karşı daha barışçıl bir çizgi izlemeye ve insan haklarına saygılı olmaya teşvik edecektir. Gereken teşvik ve yönlendirme sağlandığında, uluslararası toplum bir garantör olarak hareket ettiğinde, bölgede barışın tesis edilmesi kolaylaşacaktır.

 

Çin korku ve baskı ile değil, fikir ve inanç özgürlüğü ile refaha erişebilir

Çin'in ulusal ve ekonomik çıkarlarını koruma arzusu duyması doğaldır, ancak bu zulüm ve saldırganlık yoluyla yapılamaz. Çin'i daha müreffeh yapacak, ekonomik ve sosyal dinamizmini güçlendirecek yol, insan haklarına saygılı, demokratik ve sevgi dolu, fikir ve inanç özgürlüğünü savunan bir felsefede yatıyor. İşgal, baskı ve yaptırımlar bölgeye huzursuzluk, kargaşa ve nefretten başka bir şey getirmemiştir  ve bu yollarla milletleri sömürme günleri artık miyadını doldurmuştur. Eğer Çin, Doğu Türkistan halkının kendisini yönetmesine izin verir ve ülkenin ekonomik bağımsızlığını tanırsa,  bundan muazzam avantajlar sağlayabilir. Kendi sınırları içinde özgürce, korku ve baskılardan arınmış bir şekilde yaşayan ve üretim yapabilen bir Doğu Türkistan, Çin için yeni bir atılım merkezi olabilir.

Öte yandan, Çin'in  bölgede yaşayan Müslüman Uygur kardeşlerimize yönelik “radikal terörist” oldukları yönündeki diğer iddiasına gelince; bunu da ayrıca ele almak gerekir. Herşeyden önce, İslam'ın barış dini olduğunu, Çin ile birlikte tüm dünyaya göstermek, biz Müslümanların sorumluluğudur. İslam’a göre şiddetin her türü zulümdür. Allah Kuran'da bağışlayıcı olmayı emreder.

Kuran'a uyan ve Peygamberimiz (sav)'e tabi olan her Müslüman barışsever, merhametli, sevgi dolu, şefkatli, sabırlı ve ılımlı olmakla yükümlüdür. Kuran Müslümanlara, en zor koşullar altında dahi, öfkelerini tutup yenmelerini, kötülüğü iyilikle uzaklaştırmalarını, daima güzel sözle nezih davranışlar göstermeyi ve kendi aleyhlerinde dahi olsa adaletle davranmayı emreder.  İslam ahlakının yayılması, bu nedenle Çin için büyük bir avantajdır.

Şayet Çin hükümeti terör saldırılarından endişe duyuyor ve anarşiden, şiddetten kurtulmak istiyorsa, o zaman gerçek İslam ahlakının öğretilmesini ve yayılmasını teşvik etmelidir. Kuran ahlakına uyan insanların yaşadığı bir Çin'de, askeri işgallere ve güvenlik önlemlerine gerek kalmayacaktır. Huzursuzluk ve tedirginlik tamamen duracaktır. Sonuç, birbirlerine güven ve saygı duyan, birbirlerine anlayışla yaklaşan, devletlerine sadık ve saygılı, hep birlikte barış içinde yaşayan bireylerden oluşan bir toplum olacaktır. Devlet de parasını ve zenginliğini askeri yatırımlara harcamak yerine kendi vatandaşlarına aktaracak ve böylece Çin'in arzuladığı nizam ve ahenk de kendiliğinden kurulacaktır. Dünya Müslümanları olarak bize düşen görev, Allah'tan korkan Müslüman Uygur nüfusun, Çin'in düşmanı değil, müttefiki ve kardeşi olduğu gerçeğini onlara göstermektir.

Bu yazı Sayın Adnan Oktar’ın Harakah Daily 'de yayınlanan yazısıdır:

http://www.harakahdaily.net/index.php/headline-english/31590-persecuted-but-noble-uyghur-turks

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."