Harun Yahya

Küresel Sistemi Sevgi Çağına Çevirmek Mümkün
CFR Başkanı Richard Haass, “Küresel sistemde karmaşa çağı” başlığıyla yazdığı makalesinde, dünya tarihinde artık yeni bir döneme girildiğinden ve bu yeni dönemin zorluklarından bahsetmiş. Haass, yeni dönemde değişen güç dengeleriyle dünyadaki karışıklıkların daha da artacağı, hatta Ortadoğu’nun bir ‘Otuz Yıl Savaşı’nın ilk safhasına girdiği öngörüsünde bulunmuş. Terör başta olmak üzere, salgın hastalıklar, uyuşturucu, sera gazı emisyonu gibi küresel sorunların çözümüne yönelik girişimlerin yetersizliğinden yakınmış.

Rusya ve Putin’e de özel yer ayırdığı yazısında, Rusya’nın politikalarını Batı tarafından algılandığı şekilde dile getirmiş ama yalnızlaştırılmaya çalışılan Rusya’nın buna tepki verme olasılığı üzerinde pek durmamış.

CFR Başkanı Haass, “Ortadoğu’da hoşgörüsüzlüğün ve uzlaşma eksikliğinin olması. Aşırıcılığın yükselişini önlemek veya bu tür akımlara ortaya çıktıkları anda/noktada mücadele etmek adına gayret göstermemek...” tespitinde de bulunmuş. Bu yazının en hayati kısmı. Haas’ın bu tespitleri elbette kıymetli, ancak çözümün ne olacağını da ortaya koymak gerekir.  Haass’ın bazı tespitleri ve endişe ettiği noktalar üzerinde çözüm önerileri sunabilir, bunların hayata derhal geçmesini el birlik sağlayabiliriz.

HAYATA GEÇİRİLMESİ GEREKEN EN ACİL KONU “SEVGİ POLİTİKALARI”

Haass, Ortadoğu’daki kargaşanın bir yandan ABD’nin dış politikasındaki etkisizliğinden kaynaklandığını dile getirirken, aynı zamanda yanlış politikalar sonucu gerilim ve çatışmaların tırmandığı tespitinde bulunmuş. Bu çok doğru ve önemli bir tespit. Devamında belirttiği sonuç da çok doğru, "Tüm bunlar, ABD'nin itibar ve güvenilirliğine dair yaygın bir şüphe oluşmasına neden oldu. Sonuç olarak birçok hükümet ve diğer unsur bağımsız hareket etmeye başladı."

Elbette bu bizim isteyeceğimiz bir sonuç değil. ABD’nin doğru politikalarla, yani sevgi politikalarıyla dünya halklarını kucaklamasını ve yeniden itibara, güvene kavuşmasını canı gönülden isteriz. Amerika gibi samimi, dindar ve sevecen insanlardan oluşan güçlü bir ülkenin dünya üzerinde barış ve demokrasiyi hakim kılmak istemesi çok güzel. Ancak bunu yapmak isterken neredeyse 150 yıldır ısrarla devam ettirilen ve girilen tüm mücadelelerden yenilgiyle çıkılmasına neden olan “Şiddeti şiddetle bitirme” yanlışına artık bir son verilmeli.

Kamboçya, Laos, Vietnam, Kore, Afganistan, Irak, Pakistan Somali, Libya, Güney Amerika ülkeleri, Afrika ülkeleri... Amerika şiddet kullanarak sorunları çözmeye çalıştığı tüm ülkelerde hem binlerce kayıp verdi, hem de o ülkelerden geri çekilirken elde etmeyi umduğu şeylerin hiçbirisini gerçekleştiremedi.

Hatta tam aksine her savaş, işgal ve şiddet geride kat kat artan bir öfke seline sebebiyet verdi. Her askeri operasyon daha fazla Amerikan karşıtlığına sebep oldu. Olmaya da devam ediyor. Bu operasyonlarda kısmi başarı gibi görülen veriler elde edilebilir. Mesela IŞİD’in, El Kaide’nin bundan önceki liderlerinin etkisiz hale getirilmesi gibi. Peki bu sözde başarılar radikalizmi önlemeye yetti mi? Hayır. Tam aksine radikal örgütler bugün hem daha yaygın bir coğrafya da faaliyet gösteriyorlar hem de hiç olmadıkları kadar güçlendiler. Zira terör, liderlerinin veya örgüt mensuplarının öldürülmesiyle değil, zihinlerinin değiştirilmesiyle son bulacak bir olgu.

İstatistikler ABD’nin sadece Afganistan ve Irak’ta yaklaşık 7 trilyon dolar harcadığını, yani her gün milyonlarca doların sonuç çıkmayan bir mücadelede heba edildiğini ortaya koyuyor.

Sevgi ruhunda şiddetle çözüm yok. Şiddet ve silah asla bir çözüm değil. Yeni üretilen silahlar sonuçta radikal unsurların da eline geçmeye başlıyor. Bir süre sonra Kuzey Kore gibi komünist şiddet yanlısı çok tehlikeli rejimler de nükleer silaha sahip olmaya başlıyor. Kuzey Kore tehlikesini gidermenin yolu da, onu silahlanmaya sevk eden köhne komünist felsefesini ilmen çökertmek.

Yanlış ve sapkın ideolojilerin fikirle, ilimle, eğitim seferberliğiyle sağlanacak ikna yöntemleriyle kökten çözülmesi, silah/güvenlik sanayine harcanan trilyon dolarların sağlığa, sanata, eğitime, dünyayı cennet gibi yapmaya harcanması demek.

Amerika’nın artık şiddetle, bombayla değil de sevgiyle, merhametle meseleleri halletme üzerinde durması lazım. Amerika İncil ve Kuran’daki sevgi ruhuna uymuş olsa bütün ülkeler Amerika’ya çok sevgi duyar. Ortadoğu başta olmak üzere dine göre hayatını şekillendirmiş coğrafyalar da bu sevgi politikaları karşısında fevkalade yumuşar.

AŞIRICILIK FİKRİ MÜCADELEYLE ÖNLENİR

ABD Başkanı Barack Obama’nın, BM Genel Kurulu'nda söylediği, "IŞİD'in ideolojisi çökertilirse yok olacaktır" sözü, doğru politikaya atılan ilk adım. Bundan sonra yapılması gereken de yanlış ideolojinin tam tanımlanması ve buna karşılık ortaya konulacak ilmi eğitim seferberliğinin organizasyonunun yapılması olmalı. Sayın Haass’ın “Ortadoğu’da aşırıcılığın önlenmesi gerekir” tespitine merhem olacak çözüm de bu. İslam adına ortaya çıkan, ancak İslam’ın gerçek kaynağı olan Kuran’la çelişen hurafe kaynaklardan beslenen aşırıcı akımları fikren mağlup etmenin tek metodu, o grupların karşısına silahla değil Kuran’la çıkmaktır. Kuran’a inandığını söyleyen insanlara Kuran’la yaklaşmak gerekir. (Bu konuda daha önceki yazılarımdan biri

http://www.harunyahya.com/en/Articles/191075/ISIS-cannot-be-destroyed-through-military-operations-Terror-will-only-cease-with-the-collapse-of-its-ideology

MENA Bölgesi başta olmak üzere Afrika’da, Asya’da da savaş, çatışma ve insan hakları ihlallerinin önümüzdeki birkaç yıl içinde çok daha fazla artacağı görülüyor ancak bu uzun süreli olmayacaktır. Özellikle Ortadoğu konusunda Haass’ın belirttiği gibi 30 yıl değil, 3 yıl daha bölge yoğun şiddete sahne olacak. Bunun ardından ise IŞİD’in saf Kuran’a dayalı eğitim seferberliğiyle şiddeti terk edeceğine dünya şahit olacak. Eğer bu yapılmazsa şiddet ve savaşların 30 yıl süreceğini düşünmek dahi yanlış olur. Çünkü şiddet eken şiddet biçer ve bu şiddet kıyamete kadar bitmez.

21. yüzyıl 200-300 yıl önceki dünya şartlarıyla kıyaslanarak yorumlanabilecek bir çağ değil. Teknoloji, nüfus, iletişim, internet, insani değerlerin kabulü, ortak uluslararası hukuk ve bilimsel gelişmeler açısından bakıldığında günümüz döneminin tarihte bilginin en hızlı paylaşıldığını görüyoruz. Bu nimetleri kullanmak ve insanları doğru bilgilerle eğitmek de bizlerin elinde. Bu çok kolay. Amerika’nın buna gücü var, Türkiye’nin de bu konuda derin tecrübesi, bilgisi ve birikimi var.

Dünya artık güç dengelerinin savaştığı, reelpolitik insaniyetsizliği ile sevgisizlik içinde boğulduğu ortamdan çıkarılmalı. Bu ortam süper güçlere de büyük zarar veriyor. ABD gibi süper bir güç dahi sürekli terör alarmı altında yaşıyor, ekonomiler bozuluyor, yeryüzüne gerginlik, kin ve nefret hakim oluyor.

Sevgi politikalarının en kısa zamanda hayata geçirileceği, sevgiyle hareket edilmesini öğütleyen sevgi öğretmenlerinin dinleneceği bir çağa geldik. İsa Mesih’in havarilerine telkin ettiği o içli sevginin ve tevazu ruhunun dünyaya hakim olacağı çağa yaklaştık. İnsanların iman coşkusuyla vicdanlarını ortaya çıkaracağı, ve toplumların sevgi ve demokrasiye en saf haliyle yaşayacağı bir Altın Çağ’ın arifesindeyiz. 

Adnan Oktar'ın Daily Mail & Opinion Maker'da yayınlanan makalesi:

http://www.opinion-maker.org/2014/11/the-global-system-can-be-changed-into-a-call-for-love/

http://dailymailnews.com/2014/11/19/global-system-can-be-changed-into-a-call-for-love/


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."