Harun Yahya

Türkiye Rusya'ya sırtını dönmeyecek
2014 yılında dünya siyasetinde çok büyük kırılmalar yaşandı. Bunların en önemlilerinden biri ise Ukrayna krizi sonrasında AB-ABD ittifakı ile Rusya arasında yaşananlardı. Putin’e göre bu yeni bir strateji değil, 25 yıllık bir “yalnızlaştırma” ve “Doğu’ya sürme” politikasının bir sonucuydu. Rusya’yı yalnızlaştırmak için Ukrayna olmasa başka bir sebep bulunacaktı. Nitekim Gorbaçov da bu duruma dikkat çekmiş “Yeni bir soğuk savaşa girildi, diyalog yoluyla bu durum kontrol altına alınmalı” uyarısında bulunmuştu. Çünkü özellikle de ekonomik açıdan entegre olmuş günümüz dünyasında yeni bir soğuk savaş ihtimali sadece tarafları değil, çok fazla ülkeyi yakından ilgilendiriyor.

4000’den fazla kişinin hayatını kaybettiği Ukrayna krizinin ardından somut yaptırımlara dönüşen bu yalnızlaştırma politikası, G20 zirvesinde tehditkar bir hal aldı. Zirvenin başladığı ilk gün, İngiltere Başbakanı David Cameron, “Rusya’nın, kendinden küçük ülkelere zorbalık yaptığını ve Rusya’ya yönelik yaptırımların artacağını” vurguladı. Obama ise Rusya’nın tutumunu Ebola tehdidiyle bir tuttu. Zirveye iki savaş gemisi eşliğinde katılarak istediği mesajı veren Putin ise erken ayrıldı. Ancak ne ekonomik yaptırımlar ne de G-8’de üyeliğinin askıya alınması Rusya’nın Ukrayna politikasında değişikliğe sebep olmadı. Putin’in bu tavizsiz tavrı ise ülkesinde yüzde 80’leri aşan popülerliğini daha da güçlendirdi.

Oysa Putin iktidara geldiği andan itibaren AB ve ABD ile siyasi, ekonomik ve askeri entegrasyon için ciddi adımlar attı. Afganistan, İran, Irak, Filistin, Libya krizlerinde kendi çıkarlarıyla çok uyuşmadığı halde AB-ABD’nin yanında yer aldı. Putin’in istediği tek şey ise Avrupa’ya açılan koridorları olarak gördüğü ve hamisi olduğu Ukrayna, Kırım, Gürcistan, Belarus, Moldova gibi ülkelerle tarihten gelen bağlarını devam ettirebilmekti. Batı’nın bu talebine saygı duymasını, bu ülkeleri Rusya’dan uzaklaştırma politikasını durdurmasını istiyordu. Ancak Batı Putin’in bu talebini dikkate almadı. Bu ülkeleri kendi etkisi altına almak ve Rus etkisini zayıflatmak için bir yarış başlattı. Ukrayna krizi de bu yarışın son durağıydı.

Bu yalnızlaştırma politikasından Rusya zarar görecek, ama AB ülkelerinin de çok büyük zarar göreceği çok açık. Çünkü gerek enerji koridorlarındaki hakimiyeti, gerekse Ortadoğu, Uzak Doğu ve Türkiye’yle olan yakın ilişkileri Rusya’yı dünya siyasetinin vazgeçilmezleri arasına sokuyor. Bunun en net bir şekilde farkından olan ülke ise hiç şüphesiz Türkiye. İşte bu nedenle Putin’in Aralık ayında Türkiye’ye yapacağı ziyaret Türkiye ve Rusya için olduğu kadar AB, ABD ve diğer komşu ülkeler açısından da büyük önem taşıyor.

Çatışmaların, savaşların, aynı zamanda da enerji koridorlarının kesişim noktasındaki Türkiye ve Rusya’nın ilişkilerini çok yönlü olarak geliştirmede kararlı oldukları Putin’in 10 bakanıyla birlikte Türkiye’ye gelmesinden de anlaşılıyor. Putin, enerjiden, ticaret geçişlerine ve teknoloji transferine kadar çok önemli konuları Türkiye’ye getiriyor.

Türkiye AB-ABD ve Rusya arasındaki gerilim nedeniyle tüm dikkatleri üzerine toplamış durumda. Çünkü Avrupa’nın içinde bulunduğu krizden çıkması ve enerjide, ticari geçişlerde, pazar bütünlüğünde Rusya’ya muhtaç olmaması için Türkiye’den başka çıkışı yok. Batı tarafından yalnızlaştırılan Rusya da Türkiye’nin öneminin farkında. Eğer Putin’in ziyareti ile somut adımlar atılırsa Doğu Avrupa’dan Ortadoğu’ya kadar dünya dengelerinde önemli değişikler olacağı biliniyor.

Suriye, Karabağ sorunu, Kırım gibi birçok konuda görüş ayrılıkları olmakla birlikte, tarihten gelen köklü ilişkinin getirdiği saygılı ve dostane yaklaşım Türkiye ve Rusya ilişkilerinde kendini gösteriyor. İki taraf da bu görüş farklılıklarının köklü ilişkilere zarar vermesine izin vermiyor. Alternatif çözüm yolları bulmak için iki ülke de gayret ediyor, diyaloğu kesmemeye özellikle dikkat ediliyor. Bu anlayış, Ankara'nın, Batı'nın Rusya'ya karşı uyguladığı yaptırımlara katılmayı reddetmesine de yansıdı. Rus Haber ajansına açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan da buna dikkat çekmiş ve “Bizim Rusya ile çok ciddi ilişkilerimiz var ve bu da tarihten gelen bir ilişki... Çok farklı alanlarda çok ciddi işbirliği içerisindeyiz. Doğrusu kimsenin hatırı için de bundan vazgeçemeyiz. Türkiye kendi ulusal menfaatlerini düşünerek hareket etmek zorundadır, kendi halkının menfaatlerini düşünerek hareket etmek durumundadır.” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Putin'in ziyareti öncesinde iki ülke arasındaki ticari ilişkiler son yılların en iyi seviyesine ulaşmış durumda. Orta Doğu'da yaşanan sorunlar nedeniyle Türkiye'nin, Ukrayna krizi nedeniyle de Rusya'nın ticaret pazarlarının daralması iki ülkeyi ticari işbirliğine yaklaştırdı. AB-ABD’nin devreye soktuğu yaptırımların ardından Rusya da AB’den birçok kalemin alımını durdurdu ve Türkiye’ye yöneldi. Görüşmelerde, iki ülke arasındaki 35 milyar dolarlık ticaret hacminin, engeller kaldırılarak, 2020'de 100 milyar dolara çıkarılmasının yolu açılmaya çalışılacak. İki ülke sadece enerji ve doğal gaz değil, nükleer enerji alanında da iş birliği yapmaya karar verdi. Rusya şu an Türkiye'nin petrol ithal ettiği ülkeler arasında 4. sırada ve doğal gaz ihtiyacının yüzde 60'ını karşılıyor. 2005'te işlemeye başlayan "Mavi Akım" projesi ise iki ülke arasındaki en büyük projelerden biri.

İki ülke arasındaki en hassas konu ise Kırım. Kırım konusunda iki ülke arasında her ne kadar bir gerilim yaşanmış olsa da bunların çözülemeyecek sorunlar olmadığını iki taraf da dile getiriyor. İki taraf da Kırım konusuna gerilimi azaltan bir üslupla yaklaşıyor. Siyasi gözlemciler ise Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasının ardından yarımadada Kırımlı Tatarlar için bir takım kolaylıkların uygulanmasını öngören kanunların kabul edilmesine, Kırım Ukrayna’ya ait iken böyle kolaylıkların olmamasına dikkat çekiyorlar. Putin’in Ramazan ve Kurban bayramlarını Kırım’ın resmi tatili ilan etmesi, Stalin döneminde ağır kıyımla karşılaşmış Tatarların anavatanlarına tekrar tutunmaları için yaklaşık 250 milyon Dolar fon ilan etmesi, genç Tatar siyasetçi Ruslan Balbek’in Kırım Özerk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcılığı’na getirilmesi, bölgede camilerin yapımının bütün hızıyla sürmesi ve Ukrayna’nın 18 yıldır vermemekte direndiği tapuların Rusya tarafından verileceğinin anlaşılması bölgeyi ve aynı zamanda da Türkiye hükümetine rahatlattı....

Rusya’nın Kırım konusundaki bu yaklaşımı Türkiye’ye verdiği önemin bir göstergesi. Türkiye de bunun farkında ve dünya siyasetindeki gelişmelerden etkilenmeden Rusya’yla olan güçlü ilişkilerini koruyacak adımlar atmaktan çekinmiyor. Bundan sonra yapılması gereken ise Türkiye’nin NATO ile Rusya arasında bir arabulucu rolü üstlenip Soğuk Savaş mantığının geri gelmesine engel olmak olmalıdır. Dünya ülkeleriyle entegre olmuş ve dostlukla kucaklanmış güçlü bir Rusya Ortadoğu’da yaşanan sorunların çözümünde de önemli bir rol oynayacaktır.

Adnan Oktar'ın Pravda'da yayınlanan makalesi:

http://english.pravda.ru/world/asia/01-12-2014/129168-turkey_russia-0/

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."