Harun Yahya

Tarih Tekerrür mü Ediyor?


Ortadoğu'da devam eden çatışmalar, özellikle de Irak petrol sahalarının IŞİD'in kontrolü altına geçmesi ve enerji güvenliğine ilişkin riskler, Kuzey denizinden çıkarılan ve varili uluslararası standart olarak kabul edilen kaliteli ham petrolün yani Brent petrolün fiyatının, 2014 yılı Haziran ayında, varil başına 115.7 dolarla zirve yapmasına sebep olmuştu. Şimdilerde ise küresel ekonomik yavaşlamaya ilişkin endişeler ve tedarik fazlaları nedeniyle, sürpriz bir şekilde petrol neredeyse yükseldiği hızla bir düşüş gösteriyor.

Petrol piyasalarını çok sarsmamak için, OPEC üyelerinin üretimi yavaşlatmayacaklarına ilişkin beyanları gibi bazı gelişmeler, petrol arzı kaygılarını hafifletti. Bu fiyat düşüşüne yol açan diğer faktörler arasında, ABD'nin petrol üretimini artırması karşısında, Suudi Arabistan'ın pazar payını korumak için fiyatları düşürmesi, Avro bölgesinde resesyon endişesi ve IMF ve OECD'nin küresel büyüme tahminlerini düşürmesi sayılabilir. 

Son senaryo 2009'dakine benzerdi; Temmuz 2008'de varil başına 147 ABD dolarına fırlayan fiyatlar, iki ay sonra küresel mali kriz sebebiyle düşmüştü. Şu sıralarda fiyatların dibi bulmasının sebebi ise hem arz hem de  talepteki değişkenlikler olarak gösterilebilir. Dünyanın yavaşlayan ekonomileri nedeniyle talepte bir daralma varken, diğer bir faktör olarak Amerika Birleşik Devletleri sayesinde arz artışı da söz konusu.

Petrol fiyatlarındaki sert düşüş, petrol üreten ülkeleri nasıl etkiler?

Petrol fiyatlarındaki keskin düşüşle birlikte, petrol üreten ülkeler,  yaklaşan bir ekonomik darbeye hazırlanıyorlar. Hatta bu düşüş Suudi Arabistan, Bahreyn, Umman, BAE, Katar ve benzeri OPEC üyelerinin bütçe açıklarını genişletmiş olsa da; içlerinden en  az etkilenen Suudi Arabistan gibi görünüyor. Suudi Arabistan gibi ülkelerin bir avantajı, maliyet-etkin sondaj yöntemleri ve petrol teknolojisidir. Bu, Suudilere üretim düzeyi vasıtasıyla fiyatları istedikleri gibi yükseltip alçaltma imkanı sağlar. Ayrıca fiyatlardaki düşüş nedeniyle oluşan bütçe açığını, ekonomik olarak mevcut döviz rezervleri ile kapatabilir. 

Suudiler, petrol gelirine bağımlı diğer bazı ülkelerden, fiyatları yükseltmek için üretimi kesmesi yönünde teklifler almalarına rağmen,  üretimlerini önceki düzeyde tutmayı sürdürdüler. Ülkesinin mali durumu konusunda kendinden emin konuşan, Maliye Bakanı İbrahim El-Assaf, konuya ilişkin yaptığı basın toplantısında, petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen, Suudi büyüme oranının yüzde 4'ü aşabileceğini öngördü. Ayrıca, petrol fiyatlarındaki herhangi bir düşüşün mali geliri etkilemesi durumunda, bununla baş edebilecek gereçlere ve potansiyele sahip olduklarını ekledi.

Enerji, politik gelişmeleri nasıl şekillendirir?

Enerji sektörünün, dünyadaki siyasi olayları şekilendirmede katkısı olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir ve fiyatların, özellikle son dört yılda olduğu gibi, en düşük seviyesinde olduğu zamanlarda, bunun sebebinin görünürdeki ekonomik faktörlerden ziyade, ortadaki birçok spekülasyon olduğu görülmektedir.

Rusya, enerji sektöründe Suudi Arabistan'a rakip bir ülke ve Amerika'nın da ezeli rakiplerinden biri, dolayısıyla bazı kişiler fiyatlardaki bu düşüşün, Rus ekonomisine yönelik ortak bir cezalandırma olduğu konusunda spekülasyon yapıyorlar. Bazı komplo teorileri, petrol fiyatlarındaki son % 23'lük  düşüşü, 2013 Eylül ayında, Kızıldeniz yakınlarında, John Kerry ve Kral Abdullah arasında yapılan gizli bir toplantıya dayandırıyor.

ABD eski Başkanı Ronald Reagan'ın oğlu Michael Reagan da, Soğuk Savaş'ı kendi menfaatleri doğrultusunda sona erdirmek için, babası ve Suudi Arabistan arasında gizli bir anlaşma yapıldığını iddia ederek bu tür teorilere katkıda bulunan kişilerden biri olarak biliniyor. Oğul Reagan Rusya'yı yenmek için Obama'ya babasının adımlarını takip etmesini önererek şöyle diyor:"Başkan Obama'ya Ronald Reagan'ın, Sovyetler Birliği'ni nasıl mağlup ettiğini incelemesini tavsiye ederim. Hepimizin bildiği gibi o bunu tek bir kurşun atmadan başardı, çünkü başka bir süper silaha sahipti - petrole."

Reagan bu tespitinde haklı görünüyor. Şöyle ki, Rus ekonomisi GSYİH'sının yaklaşık %45'ini teşkil eden enerjiye bağımlıdır ve bu da onu bu tip fiyat düşüşleri karşısında savunmasız hale getirir. Şu anda Rusya'nın devlet bütçesini dengeleyebilmesi için, yaklaşık 110 $'lık bir fiyata ihtiyacı var. Eski Sovyet lideri Mikhail Gorbaçov'un "Dünya yeni bir Soğuk Savaşın eşiğinde" diyerek uyardığı gibi tarih bir kez daha tekerrür ediyor gibi görünüyor. Nitekim bugün, petrol fiyatlarındaki düşüş yüzünden rublenin değer kaybettiğine tanıklık ediyoruz, tıpkı 1980'lerin sonlarında gerçekleştiği ve Sovyetler Birliği'ni iflasa götürdüğü gibi.

Yeni Gerçeklikler, Enerjide Küresel Değişim ve Bunun Sonuçları

2. Dünya Savaşı'ndan beri Amerika Birleşik Devletleri'ndeki petrol politika yapıcıları, enerjide dış kaynaklara bağımlılıktan endişe duymuşlardır.  Sonrasında ekonomik durgunluğa yol açan 1970'lerdeki  petrol fiyat şoklarının acı hatıraları, her zaman bir endişe kaynağı olmuştur. Bugün, ise tablo aynı değil. Amerika küresel petrol fiyat değişimlerine karşı kırılganlığını aşıp, enerjide bağımsız bir devlet haline geldi.  Bu durum göz önüne alındığında, enerji bağımlılığı açısından büyük bir jeopolitik kayma olduğunu, dünyanın en büyük enerji tüketicisi olarak ABD'nin yerini artık Çin'in aldığını görüyoruz.

Petrol ve gaz küresel emtia olduğundan ve dünyanın bir kesiminde fiyat artışı varsa, diğer ihracatçı ülkeler de doğal olarak peşinden gideceğinden, petrol ve gaz sektöründe kilit oyuncu olan Amerika da, enerji fiyatlarındaki bu değişimlerden etkilenecektir. Bütçeleri yüksek oranda petrol gelirine bağımlı olan ülkeler alarma geçmişken ve ekonomik istikrarlarını korumak için, bütçe açıklarını daraltmaya yönelik ellerinden geleni yapıyorken, bu durumdan en çok istifade eden de elbette ki petrol tüketicileri olacaktır.

IMF'den Tom Helbling petrol fiyatındaki % 10'luk oynamanın küresel GSYİH'de yaklaşık % 0.2'lik değişim getireceğine işaret ederek, sonuçta bu işten kazançlı çıkanın dünya ekonomisi olacağını belirtmiştir.  Nihayetinde bu düşüş, kaynakları üreticiden alıp, kendi kazanımlarını harcamaya daha yatkın olan tüketici cephesine kaydıracaktır. Bu düşüş sürdüğü takdirde dünyanın en büyük ikinci petrol ithalatçısı olarak Çin, ithalat harcamalarında 60 milyar dolar kazanmış olacaktır.

 

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."