Harun Yahya

Yunanistan - Türkiye el ele
“Allah bizi komşu yapmış. Bu bir 'işarettir' Sayın Başbakan... Kendi aramızda didişmeseydik, halklarımız neler başarırdı... Barış ve dostluk içinde yaşasaydık, memleketlerimizi cennete çevirebilirdik...”

Geçen hafta TC Başbakanı Davutoğlu’nun Yunanistan ziyareti sırasında Yunan Kontranews gazetesinin kapağında Türkçe olarak Başbakana yazılmış mektuptaki bu sözler oldukça anlamlıydı. Mektupta Davutoğlu’na şu çağrı yapılmıştı:

“...gelin her konuda anlaşalım. Şunu anlayın, sizleri dost ve partner olarak istiyoruz, son 100 yıl boyunca olduğu gibi düşman olarak değil. Birlikte neler yapabileceğimizi düşünün. Nasıl bir güce sahip oluruz. Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs.”1

Bu, Yunan medyasından takdire şayan bir çağrı, özlediğimiz bir temenni. İşte bu temenniyle karşılandı Yunanistan’da Başbakan Davutoğlu. Kendisi de temennilerle gitmişti Yunanistan’a. Cumhurbaşkanı Populyas ile karşılaşmasında ilk sözleri şu oldu: “Siz her şeyi değiştirirsiniz ama coğrafyayı değiştiremezseniz. İyi ki komşuyuz". Gülen yüzler, samimi ve sıcak temenniler ve dostluk ve birlik çağrıları. Kısa bir süre önce Irak Başbakanı El-Abadi ile verilen özlediğimiz dostluk mesajı bu defa Yunan liderleri ile veriliyordu. Türkiye’nin komşularıyla ilişkilerinde gerçekten değişen bir şeyler vardı.

Yunanistan, adeta Türkiye gibidir. Komşulukları sıcaktır, Türk ve Yunan halkları turizmde daima birbirlerini tercih ederler, birbirlerinin TV programlarını izlerler, benzer yemek zevkine, benzer aile ilişkilerine, benzer geleneklere, benzer misafirperverliğe sahiptirler. Türkiye’de Yunan kökenlilerin, Yunanistan’da ise Türk kökenlilerin sayısı çoktur. Türkiye topraklarında Türkler, daima Türk vatandaşı Rumlarla birlikte anılmıştır. Dolayısıyla Türkiye ve Yunanistan, komşu olmanın ötesinde, akrabadır, kardeştir.

Son yüzyıla şöyle bir bakıldığında, komşumuz Yunanistan’la suni anlaşmazlıklar daima dostumuzla aramızı açtı. Doğunun ve Batının dahil olduğu Akdeniz politikaları, geçmişteki hataları canlı tutmak isteyen politikacılar ve adeta kasıtlı şekilde çözülmesine ket vurulan Kıbrıs sorunu, atılacak bütün adımları geri püskürtmüştü. Son dönemde, Güney Kıbrıs’ın Akdeniz’de münhasır bölge ilan etmesinin ve bunun ardından Kıbrıs’ta sismik araştırma için Doğu Akdeniz’e gönderilen Türk gemisinin Kıbrıs Rum yönetimi tarafından tepkiyle karşılanması ve bunun üzerine Kıbrıs müzakerelerinin Rum tarafı tarafından askıya alınmasının, Yunanistan’ı olumsuz etkilememiş olması güzel. Kuşkusuz her iki anavatan da, Kıbrıs sorununun mutlaka çözülmesi ve bunun için müzakerelerin devam etmesi gerektiğini biliyorlar. Nitekim liderlerin görüşmelerinde, bu konuda da bir adım atılacağına dair olumlu mesajlar gündeme geldi. Hatta iki ülkenin, bu sorunun çözümü ile Doğu Akdeniz’deki enerji koridorları konusunda omuz omuza çalışacakları temenniler arasındaydı. Davutoğlu bu pozitif yaklaşımı şu sözlerle ifade ediyordu: “Türkiye ile Yunanistan arasında artık zihnimizdeki birtakım tabular, kalıplarla değil aksine zihnimizi, gönlümüzü en önemlisi de iki ülke arasındaki bütün kapıları açarak yürümeye kararlıyız.”2

Bu kararlılık çok şeyin önünü açabilir.

Bilindiği gibi Yunanistan, 2007’de başlayan ekonomik krizden en fazla etkilenen ülkeler arasında. Ekonomik çöküşün ilk izleri yaşanmaya başladığında Türkiye, Yunanistan’a yardım teklifinde AB’nden bile önce davranmıştı. Tüm bankaların kredilerini kestiği dönemde Türk bankaları, özellikle Yunanlı sanayici ve işadamlarına kredi teklifleriyle geldi. Şu an Yunanistan’da kriz tümüyle bitmiş değil. Halk gerginlik içinde; bu nedenledir ki sokaklar adeta protesto mekanlarına dönüşmüş durumda. Sintagma Meydanı’nda aileleriyle birlikte yatıp kalkan 150 civarındaki Suriyeli mültecinin dramı ise ayrı bir konu. Krizde yalnız bırakılan Yunanistan’ın bütün bunlara çare bulmaya ise gücü yetmiyor.

İşte burada Türkiye devreye girmeli. Kontranews gazetesinin Başbakan Davutoğlu’na mektubundaki şu sözler, bu talebi adeta dillendiriyor: “Bu dönemde biz, yanımızda durmanızı, bir tatlı söz dahi olsa, bize yardım etmenizi isterdik, siz de sorunlara sahip olduğunuzda, bizim de aynısını yapmamız gerekir... Eski bir Yunan atasözü der ki; İlk yardım Allah’tan, ikincisi komşudan."

Davutoğlu bu çağrıya güzel bir yanıt verdi: “İyi ki komşuyuz.”

Hatırlanacağı gibi hükümet değişirken hedef olarak belirlenen “Yeni Türkiye”, çıkar veya rekabet üzerine değil, “dostluk” üzerine bir birlik köprüsü oluşturmayı öngörüyordu. Bunun başlangıç noktası komşumuz Yunanistan olmalı. Türkiye kuşkusuz ki Yunanistan’a bu zor döneminde yardıma hazırdır. Ama bunun için öncelikle, zaten bir ve bütün olan bu iki ülkenin birleşmesi gereklidir. Bunun için Yunanistan-Türkiye arasındaki sınırların açılması, sınır geçişlerinin kolaylaştırılması, iki ülkenin hemen her konuda ittifak içinde bulunması şarttır.

Türkiye’nin AB üyesi olmaması kuşkusuz Yunanistan açısından adım atmayı zorlaştırmaktadır ve bu gerçek, söz konusu ziyaret sırasında Yunan liderler tarafından da dile getirilmiş ve Türkiye’nin üyeliği için ellerinden geleni yapacaklarını belirtmişlerdir. Fakat şu aşamada, Türkiye’nin AB üyeliği gerçekleşmeden önce de Türkiye-Yunanistan bütünlüğünün ve birleşmesinin müstakil olarak sağlanması için mutlaka girişimlerin yapılması, üstelik bunun acilen yapılması gerekmektedir. Yunan ekonomisinin gelişmesi için Türkiye, son on yıllık deneyimlerini Yunan yetkililerine sunmuştur. Fakat ittifak bununla bitmemeli, komşumuzu bizimle birlikte kalkındırmak ve dost ve akrabalarımızla bir araya gelmek için mutlaka birleşmenin gerçekleşmesi gerekmektedir.

Dünya siyaseti “medeniyetlerin çatışması” ideali üzerine kurulu zalimane bir çıkarcılık merkezi olmak zorunda değil. Bu çıkarcılık politikasının dünyayı ne kadar büyük bir felakete götürdüğü açık. Dünya siyaseti asıl olarak dostluk, sadakat ve vefa üzerine kurulu olmalıdır. Asıl kalkınmayı getirecek olan da dostluk üzerine kurulu olan ittifaklardır, çıkar üzerine olanlar değil. Umarız Türkiye-Yunanistan ittifakı bunun için önemli bir örnek olur. Türkiye, Yunanistan için geçmişte sürekli didiştiği bir hasım değil; “benim komşum iyi ki Türkiye” dediği gerçek bir dost olarak anılmalıdır.

1. http://www.yurtgazetesi.com.tr/dunya/yunan-medyasindan-davutogluna-turkce-karsilama-h66843.html
2. http://m.yeniakit.com.tr/yazarlar/kenan-alpay/psikolojik-bariyer-ve-harekatlarin-tasfiyesi-8755.html 

Adnan Oktar'ın News Rescue & Arab News'de yayınlanan makalesi:

http://www.arabnews.com/columns/news/673551

http://newsrescue.com/love-thy-neighbor/%23axzz3P9NfK9gR


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."