Harun Yahya

Amerikan Rüyası Arayışı
Amerikalılar ara kongre seçimleri için 4 Kasım'da bir kez daha sandık başına gittiler. Yaklaşık 4 milyarlık bağışla bu seçim Amerika tarihinin en pahalı seçimlerinden biri sayılsa da, katılım % 38 gibi oldukça düşük bir seviyede kaldı. ABD kongre seçimleri hakkında bazı gerçeklere bakalım: Kongre, Temsilciler Meclisi ve Senato olarak adlandırılan iki birimden oluşur. Hem Temsilciler Meclisi'nin 435 üyesi, hem de senatörlerin üçte biri, iki yılda bir seçilir. Bu seçimlerde, Temsilciler Meclisi ve Senato seçimlerinin yanı sıra, Amerikalılar 38 vali için de oy verdiler. Cumhuriyetçiler neredeyse görevdeki tüm üyelerinin yerlerini koruyabilmişken, Demokratlar bazı koltuklarını Cumhuriyetçilere kaybetmiş oldu.

Oylar nereye gitti?

Valilik yarışında, Cumhuriyetçiler Demokratlara kıyasla daha fazla koltuk koruyabildiler. Üstelik sadece görevdeki üyelerini korumakla kalmayıp, Arkansas, Maryland ve Massachusetts'de emekliye ayrılan Demokrat valilerin koltuklarını da ele geçirmeyi başardılar. Cumhuriyetçi Terry Brasnstad yeniden seçilerek ABD tarihinin en uzun hizmet veren valisi oldu ve Iowa'da altıncı dönem hizmetine başladı. Temsilciler Meclisi'nde, Cumhuriyetçi Parti 246 sandalye kazanırken (bu fazladan kazanılan 13 koltuk demek), Demokrat Parti 180 koltuk elde etti. Son olarak Senato'da, Cumhuriyetçi Parti 23 (fazladan sekiz koltuk) kazanırken, Demokrat Parti 12'de kaldı. Louisiana'daki yarış  ise 2014 Aralığında yapılacak ikinci tura kaldı.

Amerikan tarihinin en pahalı seçimleri

Bu ara seçimleri enler içine sokan şey, bağışçıların daha büyük miktarlarda fonlar aktarması olmuştur ki, Duyarlı Politika Merkezi’ne göre bu miktar 3,67 milyar dolar'dır. Şunu da belirtmek gerekir ki, bu seçim, bağışçıların sayısındaki düşüşe rağmen en pahalı seçimlerden biridir. Kısıtlı kampanyalar ve seçmenlerin ilgisizliği yüzünde katılımın oldukça düşük olması, Demokratları  Senato'daki koltuklarını kaybedecekleri konusunda zaten endişelendirmişti. Görünen o ki korktukları başlarına geldi ve çoğunluğu kaybettiler. İlginç bir karşılaştırma yapacak olursak, Tunuslular da yeni hükümetlerini seçmek için sandık başına gittiler. Tunus henüz demokrasiye geçiş aşamasında bir ülke olduğundan,  oy sandığına gitmedeki coşku açısından bu seçim büyük bir başarı oldu. % 90'dan fazla Tunus vatandaşı oy verdi ki Amerikan ara seçimlerindeki % 38'lik katılım ile kıyaslandığında bu oldukça sürpriz bir rakam. Başkan Obama, bu yüksek katılım için Tunusluları övdü ve ileriye doğru önemli bir adım olarak nitelendirdi. 

Amerikalı genç seçmenlerin sayısında ise muazzam bir düşüş oldu, bu da oyların % 13'ünü şekillendirdi. 2010 seçimlerinden bu yana yüzde birlik artış olsa da, genç Amerikalılar on yıldır oy verme konusunda kayıtsızlık gösteriyorlar. Tabi bu kayıtsızlığın çeşitli sebepleri var. Partizan olmayan Rock the Vote (Sandığı Sallayın) grubunun başkanı Ashley Spillane, meseleyi kısmen politikacıların gençlere yönelik hitapta bulunmamasıyla ilişkilendiriyor ve şöyle diyor: "Karşınızda işsizliğin fena halde vurduğu ve öğrenci borçlarına batmış bir Amerikan gençliği var ama adayların bundan bahsettiğini duyamazsınız." Demokratlara yakın bekar kadınların toplamı da  bu seçimlerde azaldı ancak katılımdaki bu düşüş de Demokratların Kongre'de kaybetmelerinin tek nedeni değil. 

Kongre Amerikalılar adına mı davranıyor?

Kongre Amerikan halkını temsil eden federal hükümetin yasama koludur. Ayrıca hükümetin, vatandaşlar tarafından doğrudan seçilen tek koldur. Bu ara seçimlerin sonuçlarını değerlendirdiğimizde, Amerikalıların Başkanın iç ve dış politikaları hakkında ciddi memnuniyetsizlikleri ile karşılaşıyoruz. Amerikalılar gurur duyacakları ve onların isteklerini dile getiren bir Başkan görmek istiyor, ancak Başkanın yaptığı seçimlerden hoşnut değiller. Hükümetle halk arasında büyük bir uçurum var ve gün geçtikçe bu mesafe daha da artıyor.

Mevcut Amerikan siyasi sistemi, seçimlerde halka çok seçenek tanımaz. Vatandaşlar ya Cumhuriyetçilere ya da Demokratlara oy vermek zorundadır, üçüncü bir seçenekleri yoktur.  Çoğunlukla elitlere hitap eden iki parti, sanılanın aksine, birbirlerinden çok da farklı değildir ve temelde birlikte çalışırlar. Örneğin, seçim kampanyaları sırasında her iki tarafın da mali destek aldığı anonim bağışçıları vardır ve bu da hükümetin  ekonomik ajandasını bu seçkinlerin lehine şekillendirmesini sağlar. İlginçtir, Obama göreve geldiğinde beri kazanılan mali varlığın % 95'i seçkinlere ve zenginlere gitmiştir.

Seçmenler iktidardaki partinin icraatlerinden memnun kalmadığında, geriye üçüncü bir parti olmadığından, iktidardaki partiyi, diğerini seçerek cezalandırırılar. Seçmenlerin  bu davranışı genellikle anlaşılabilir, ancak çoğu bıkkın ve hoşnutsuz olsalar da yapabilecekleri çok fazla şey yoktur. Amerikalıların demokrasiyi daha özgürce yaşayabilmeleri için, Kongre'de kendilerini temsil edebilmelerinde, iki partili sistemden daha fazla seçenek tanınmalıdır. Ayrıca, özel bağışçıların seçimi kazanan taraf üzerinde nüfuz sahibi olmasını ve eşitsizlik yaratılmasını önlemek için, isimlerinin açıklanması ve bağış yapabilecekleri miktarın da sınırlandırılması gerekir.

Sadece oylar olmaz, Amerikan ideallerini restore etmek gerek

Amerikan rüyasını restore etmek için, karşı karşıya oldukları meselelerde Amerikalıların daha aktif, iktidardakilerin ise Amerikan halkının ihtiyaçlarını anlama konusunda daha açık olmaları gerekiyor. Amerika Birleşik Devletleri geniş, bereketli topraklara sahip güzel bir ülke ve insanları da sevgi dolu, neşeli ve entelektüel insanlar. Ancak liderlerinin kötü kararları ve hatalı politikaları yüzünden, dünyadaki birçok ülke ABD hakkında olumsuz görüşlere sahip. Ekonomisi de sorunlu. Sadece 2014 Eylül  ayında, ABD'de 43.03 milyar dolarlık bir ticaret açığı kaydedildi. Birçok ülke, Amerikan karşıtı sesler yüzünden ABD ile ticaret anlaşmaları yapmak istemiyor.

Hem Amerikan halkı hem de tüm dünyanın selameti için,  Obama ve Kongre üyelerinin görevi, barışçıl, faydalı politikalar yürütmek üzere bir arada çalışmaktır. Amerika'yı eskiden olduğu gibi bir ülke yapmak ve yeniden inşa etmek için diğer ülkeler de yardımcı olmalıdır. Hep birlikte Amerika'yı canlandırmaya yardımcı olmalı, onu eski günlerindeki gibi hayat dolu, capcanlı yapmalıyız. Amerika'nın da, güzel, sevgi dolu ve kibar bir ülke olduğunu tüm dünyaya göstermesi önemli. Amerika merhametiyle dürüstlüğüyle, iyi niyetiyle, sanata ve bilime verdiği fevkalade değerle ön plana çıkmalı. Amerika eskiden olduğu gibi dünyanın neşesi olmalı ki  herkes aradığı Amerikan rüyasını bulsun.

Adnan Oktar'ın Arabian Gazette'de yayınlanan makalesi:

http://www.arabiangazette.com/seeking-the-american-dream/

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
SUÇSUZ BİR GENÇ KIZ DAHA HUKUKSUZ OLARAK TUTUKLANDI
SÖZDE İTİRAFÇI VEYA MÜŞTEKİ OLMAYA ZORLANMIŞ KARDEŞLERİMİZE ACİL KURTULUŞ...
YENİ BİR SAFSATA DAHA
MEHDİYETİ GÜNDEME GETİRMEK LİNÇ KONUSU OLMAMALI
MEDYANIN ZORAKİ "BENZERLİK KURMA" TAKTİĞİ
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
AYÇA PARS CANIMIZ GİBİ SEVDİĞİMİZ, MELEK HUYLU, MÜMİNE KARDEŞİMİZDİR
"ALIKONMA" SAFSATASI
KUMPASÇILARIN KORKUTARAK İFTİRACI DEVŞİRME YÖNTEMLERİ
BERİL KONCAGÜL TEHDİT ALTINDADIR, CAMİAMIZA İFTİRAYA ZORLANMAKTADIR!
TAHLİYE OLAN ARKADAŞLARIMIZ HİÇ KİMSE İÇİN HİÇBİR ZAMAN BİR BASKI UNSURU...
AV. CELAL ÜLGEN ADİL VE DÜRÜST OLMALI
AKİT TV SUNUCUSU CANER KARAER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME
MASUM İNSANLARIN TAHLİYESİ TAMER KORKMAZ'I DA SEVİNDİRMELİDİR
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."