Harun Yahya

Paris Saldırısı ve İfade Özgürlüğüne Yeniden Bakış
Paris’te yaşanan Charlie Hebdo karikatür dergisi saldırısının ardından Müslüman nüfusa sahip olan gayri-müslim ülkeler bu tür saldırıların kendi ülkelerinde de tekrarlanabileceği şüphesiyle karşı karşıya kaldılar. Bununla beraber fikir özgürlüğü konusu da birçok ülkede yeniden gündeme geldi. Bazı ülkeler için fikir özgürlüğü toplumun tüm katmanlarının değerlerine saygı ve hassasiyet göstermekle beraber anılırken, bazı ülkeler içinse fikir özgürlüğünün limitsiz ve kuralsız konuşabilme serbestisi olarak algılandığını görüyoruz.

İfade özgürlüğü, demokratik toplumların ilerleyebilmesi için temel koşuldur. Ne var ki son günlerde, “ifade özgürlüğü” dendiğinde bazı yazarlar “hiçbir değere saygı gösterme gereği duymadan konuşabilme” gibi bir mantığı ortaya atmaktadırlar ki bu son derece yanlıştır.

Hem Avrupa mahkemelerinin içtihatlarında[i] hem de Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin çeşitli maddelerinde, fikir özgürlüğünün de sağlıklı, adil ve barışçıl bir toplum için denetime tabi tutulduğunu görmekteyiz. Buna rağmen bazı fikir önderleri ve politikacılar için çeşitli inanç gruplarının ve azınlıkların hassasiyetlerine özen göstermek, özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde karikatüristlere yönelik saldırıların başladığı 2013 yılından beri teröristlerin isteklerine teslim olma olarak algılanabilmektedir. Oysa Avrupa İnsan Hakları sözleşmesi maddelerinde bireylerin özgürlüğü anlatılırken hangi durumlarda özgürlüklerin kısıtlanması gerektiği de açık şekilde anlatılmıştır.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 10. Maddesinde[ii] ifade özgürlüğü ve bu özgürlüğü kısıtlayan durumlar[iii] detaylı olarak incelenir. Sözleşmenin 10. Maddesinin birinci paragrafı özgürlüğü anlatırken ikinci paragrafı bu özgürlüğün  hangi durumlarla sınırlı olduğunu açıkça ortaya koyar. Buna göre ifade özgürlüğü de düzenlemeden muaf değildir ve hedeflenen demokratik toplum yapısında bu gereklidir. Yani “Sınırsız özgürlük” anlayışı felsefi anlamda ileri sürülebilse de bu görüşün örgütlü siyasal toplumda kuşkusuz ki geçerliliği bulunmamaktadır[iv].

Toplumların ilerlemesi, medeniyet seviyesinin gittikçe yükselmesi ve daha demokratik sistemler hepimizin hedefidir. İslam’ın gerçek amacını anlayan tüm Müslümanlar bu idealleri desteklerler. Ancak insanların değer verdiği kutsallarına hakaret ve bireysel saldırı medeniyetin ilerlemesi için bir araç olamaz. Papa Francis de konuşmasında bu konuya dikkat çekerek ‘Başkalarının inancını aşağılayamazsınız. Başkalarının inancıyla alay edemezsiniz. Düşünceyi ifade etmenin de sınırları vardır” dedi. Bilakis, tartışmaların daha medenileşmesi amacıyla yola çıkıldığında ve hareketlerimizi bu süzgeçten geçirdiğimizde karşımızdaki insanları rahatsız edip çevremizden kaçıracak görüntüler ve konuşmaların bir fayda sağlamadığını da anlarız. Bizimle aynı fikirde olmayan insanlara karşı saygı ile yaklaşmak hatta sevgi, şefkat duymak gerçek medeniyetin belirtileridir. Bunun dışında küresel yeni dünyamızda ortak yaşam tahammül edilir olmayacaktır.

Doğu ile Batıyı, ifade özgürlüğü konusunda karşılaştırdığımızda Batılı devletlerin bu konuda açık ara önde olduğunu hepimiz kabul etmek zorundayız. Ancak orada da problemler yok değil. Bu ülkelerdeki sorunun, objektiflik ve adaletin üzerinde durulmaması olduğunu söyleyebiliriz. Charlie Hebdo’nun tarihine bakarak bu konuya örnek verelim.

Charlie Hebdo  ismiyle yayın hayatına 1992 yılında geri dönmeden önce Hara-Kiri adını kullanan derginin Fransız otoritelerince para cezasına çarptırıldığını ve kapatıldığını birçok insan bilmiyor ya da unutuyor. Bu cezaların sebebi de derginin yine politik içerikli karikatürleriydi. Demek ki Fransız hükümetleri, dindar grupların değerlerini aşağılamaya yönelik yayın yapan dergiyi savunurken, söz konusu derginin kendilerini aynı üslupla yermesini kabul etmiyor.

Bu gibi vakalarda insan haklarının sanki “bazı insanların” hakkıymış gibi değerlendirildiğine dair bir izlenim oluşuyor. Birkaç örnek daha verelim: Daha geçen hafta Stuart Rodger[v] isimli İngiliz vatandaşı İngiliz Başbakanı David Cameron’a konuşması sırasında bağırdığı için 100 saat halk servisi cezasına çarptırıldı. Amerikan gizli dosyalarını açıklayan Bradley Manning ise ABD tarafından hala terörist olarak kabul ediliyor. Eğer Batılı odaklar ifade özgürlüğüne hiçbir sınır konmaması gerektiği konusunda samimilerse kendilerinin eleştirildiği durumlarda da aynı tavrı gösterebiliyor olmaları gerekir. Fakat hiç kimse –haklı olarak– kendisine ve değer verdiği kutsallara hakaret edilmesini kabul etmez. Charlie Hebdo saldırılarının hemen ardından New York Times’da David Brooks’un “Ben Charlie Hebdo Değilim”[vi] başlıklı makalesinde de ifade ettiği gibi ABDdeki hemen hiçbir basımevi insanların ırkları veya dinleri ile alay eden karikatürleri basmayı kabul etmez, bunları yayınlayan kişinin ise o hafta büyük ihtimalle işine son verilir.

Gözümüzü Doğuya çevirdiğimizde ise bu sefer de ifade özgürlüğünün son derece kısıtlandığını ve muhalefetin sesinin kısılmasından dolayı tam demokratik toplumların oluşamadığını görüyoruz. Örneğin Pakistanda muhalif bir gazete çıkarmak veya muhalif köşe yazıları yazmak sizi canlı bir hedef haline getirebilir. Suudi Arabistan da durum farklı değil, nitekim Charlie Hebdo saldırısını kınarken imani bir konuda muhalif yazı yazdığı için bir yazara hapis ve kırbaç cezası verildi.

Türkiye’de ise hükümete yakın bazı gazetelerin bünyelerindeki muhalif yazarların işlerine son vermesi muhalefetin gücünü kıran bir etken olarak karşımıza çıkıyor ve bu durum basındaki içerik zenginliğini azaltırken, eleştirilere neden oluyor.

Dolayısıyla dünya çapında her toplumun daha birleştirici, destekleyici, sevgi ve saygı dolu bir ton kullanarak, nefreti körüklemek yerine kardeşliğimizi, bağlılığımızı artıran unsurları ön plana çıkarmasının gerekliliği açık bir gerçektir.

İşte burada kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve sivil toplum örgütlerine büyük iş düşüyor. Şu anda yaşadığımız birçok problemin ardında sevgi ve eğitim eksikliği olduğu gibi bu konunun da çözümünün temelinde de sevgi ve eğitim yatıyor. Bir kere daha hatırlatmak gerekirse Avrupa İnsan Hakları sözleşmesinin ifade özgürlüğü maddeleri eğer tam anlamıyla uygulanabilirse, toplumlarda arzu edilen dengeli ifade özgürlüğü sağlanabilir.

Adnan Oktar'ın Urdu Times & The Malaysian Insider'da yayınlanan makalesi:

http://www.themalaysianinsider.com/sideviews/article/freedom-of-expression-revisited-harun-yahya

[i] http://www.echr.coe.int/LibraryDocs/DG2/HRFILES/DG2-EN-HRFILES-18(2007).pdf
[ii] ibid
http://en.wikipedia.org/wiki/Article_10_of_the_European_Convention_on_Human_Right
[iv] Alacakaptan, Uğur, “Fikir ve Düşünce Özgürlüğü ve Tehlike Suçları, Çağdaş Batı Hukukunda Bu Konudaki Düşünce ve Uygulamalar-Türk Uygulaması ve Değerlendirmesi”, Hukuk Kurultayı 2000, s.7
[v]http://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CCIQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.bbc.co.uk%2Fnews%2Fuk-scotland-glasgow-west-20181601&ei=dLe0VLbGD435atDmgsgH&usg=AFQjCNHICNwBszOfS4xONbWGjt_WccbWIg
[vi] http://www.nytimes.com/2015/01/09/opinion/david-brooks-i-am-not-charlie-hebdo.html?smid=tw-share&_r=5
Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."