Harun Yahya

Sadece eğriye eğri değil doğruya da doğru diyebilmek…
Bir ülkeyi daha müreffeh, daha güçlü hale getirmenin yollarından biri nedir? Kararlı, görevini hakkıyla yerine getiren, bilinçli ve güçlü bir muhalefet…

Birçok insan bunu ilk anda kabul etmeyebilir, hatta iktidar açısından muhalefeti faydalı bulmayanlar bile olabilir, ama bu bir yanılgıdır. Muhalefetin tanımının doğru yapılması ve dünya çapında muhalefetsiz ülkelerin durumuna bir göz atılması güçlü bir muhalefetin faydalarının anlaşılmasına da yardımcı olacaktır.

Herkes bilir, bir hedefe ulaşırken ne kadar çok kişiden yardım alırsanız o kadar hızlı yol alırsınız. Özellikle de bu ortak bir hedefse ve kişiler aynı şekilde motive olmuşsa başarıya ulaşma hızı da artar. İşte aynı kıstas ülke çıkarları için de geçerlidir. Bir ülkedeki her türlü potansiyelin ortak akıl, düşünce ve eylem birliği içinde olması ve ortak bir sürece doğru yöneltilmesi hiç kuşkusuz ki başarıya da kolay ulaşmayı sağlayacaktır.

İşte bu açıdan bakıldığında muhalefet de hedefe ulaşmada etkili bir güç olarak görülebilir. Özellikle ülkemizde bazı kişiler tarafından muhalif olmanın “diğer tarafa her yönüyle karşı olmak” gibi algılanması son derece yanlıştır. Bu noktada toplumun farklı kesimlerinin birbirleriyle fikir alışverişi yapabilmesinin, yani tartışma kültürünün önemi açığa çıkmaktadır.

Tartışma kültürü zayıf olan toplumlarda muhalefet anlayışı da iyi-kötü ayrımı yapmadan kendi tarafında olmayanların herşeyine karşı çıkmak olarak algılanabilmektedir. Etkisiz, inandırıcılıktan uzak, faraziye varsayımlarla karşı tarafı güçsüz bırakmaya çalışmak yerine, güçlü argümanlarla, net deliller sunarak yanlışların ortaya konulması, alternatif yöntemlerle sorunlara çözüm getirilebilmesi güçlü muhalefetin delillerindendir. Bütün bunlar, bir kontrol mekanizması oluşturacak ve doğruya gidişte itici bir güç olacaktır.

Muhalefetin güçlendirilmesi bir ülkenin yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da prestij kazanmasında etkendir. Muhalefetin varlığı o ülkede demokrasinin sağlıklı işlediğinin göstergelerindendir.

Muhalefet görülemeyeni görmeyi sağlar, işlerin yürümesini, sonuca ulaşmayı çabuklaştırır. Teşvik edici ve itici bir güçtür. Özellikle ekonomik kriz ya da siyasi istikrarsızlık dönemlerinde akılcı olan, gerek iç gerekse dış güçlere karşı milletçe hükümetin elini güçlendirmektir. Nitekim dünyada, son 60 yılın en büyük ekonomik krizi yaşanırken, Türkiye’de –her türlü olumsuzluğa rağmen- siyasi istikrarın korunmuş olması, krizden mininum derecede etkilenmemizi sağlamıştır.

“Muhalefet ne kadar güçlüyse o ülke o kadar istikrarlı ve sağlam görülür” demiştik, muhalefet olmayan bir iktidar ise oldukça ürkütücü ve tedirgin edici bir görünüm verir ki bunun örneklerini dünya çapında görmekteyiz. Örneğin Kuzey Kore’de muhaliflere yöneltilen dehşet verici uygulamalar tüm dünyada tepki çekmektedir.

Her ne kadar adında halk Cumhuriyeti ibaresi geçse de Kuzey Kore halk ve medya üzerinde kurduğu baskıyla, insan hakları ihlalleriyle anılıyor. Kuzey Kore’deki gazeteler tamamen devletin kontrolü altında ve sistemi destekleyen propaganda araçları olmaktan öteye gidemiyorlar.

Medya ülkenin gerçek durumunu, halkın yaşadığı fakirliği, sıkıntıları anlatmak bir yana bu gerçeklerin yayılmasını engelleyen hatta kitle iletişim araçlarının ne kadar zararlı olduğunu anlatan haberlerle dolu. Kuzey Kore hakkında dünyaya ulaşan bütün bilgiler resmi kanallar aracılığıyla elde ediliyor dolayısıyla da 3 nesildir süregelen iktidarı destekler nitelikte oluyor. Kısacası Kuze Kore’de muhalefet gibi bir olgu dahi yok, hatta iktidara eleştiri yöneltenleri halka açık infazlar, son derece vahşi şartlar altındaki çalıştırma kampları bekliyor. Ülkede 200 bini aşkın kişinin bu kamplarda mahkum hayatı sürdüğü tahmin ediliyor, ki bunların büyük bir bölümünü muhalifler oluşturuyor.

İktidarın babadan oğula geçtiği Kuzey Kore’de, karşıt siyasi görüşlerin de aynı şekilde yayılacağı hezeyanı var. Bu nedenle siyasi mahkumların aileleri de nesillerce cezalandırılıp, hiçbir suçları olmamasına rağmen kamplarda mahkum edilebiliyor. Bütün bu zalimane uygulamaların sonucu ise korkunun hakim olduğu tekdüze bir hayat, gelişmemiş bir kültür ve sanat, dünyadan habersiz yetişen bir nesil ve soğuk yüzler demek.

Muhalefetin olmadığı bir ülkenin içler acısı durumunun anlaşılması için Kuzey Kore önemli bir örnek. Ülkemizdeki muhalefetin çok sesliliği ise bu durumda bir güzellik olarak karşımıza çıkıyor ki bunun çok daha güçlenmesi, muhalefetin önünün daha da açılması gerekiyor.

Güçlü muhalefet ülkeyi zenginleştirir, güzelleştirir. İnsanlar kendilerini güvende görürler, aksinde ise kalplerde tedirginlik oluşur, huzursuzluk yayılır. Herkesin fikrini rahatça beyan ettiği, muhalif düşüncelerin medyada rahatlıkla yer aldığı bir ülke gittikçe güçlenecek, eleştiriler lokomotif görevi görecektir, tabi ki bütün bu eleştirilerin yapıcı, hakaretten uzak, teşvik edici olması şartıyla.

Bu noktada muhalefete de önemli görevler düşmektedir. Suni, yapmacık itirazlar değil gerçekçi, çözüme yönelik, sistemi iyileştirmeyi, halkın refahını amaçlayan bir muhalefet anlayışı geliştirilmelidir.

Hükümeti yan konularla yıpratmaya çalışanlara karşı uyanık olup, milletin ve ülkemizin çıkarları ön plana alınarak her zaman demokrasiden yana tavır konulabilmelidir. Demokratik olmayan yollara başvuranlara karşı birlik olunarak istikrar korunmalı ve hükümet değişikliği yine demokratik yollarla gerçekleştirilmeli yani seçimle gelen seçimle gitmelidir.

Bu noktada muhalefetin de kendi içinde uzlaştırıcı ve yapıcı konuşmalara izin vermesinin gerekliliği ortaya çıkar.

Dünyada birçok örneğini gördüğümüz gibi kimi muhalif çevreler kendi içlerinde eleştiride bulunulmasına ya da rakiplerine yönelik uzlaştırıcı konuşulmasına izin vermeyebilmektedirler. Bu durum muhalefet yapan bazı kişilerin amacının diyalog kurmak, sorunları çözmek ve ülkenin menfaatlerini korumak değil de ötekileştirmek ve itibarsızlaştırmak olduğu izlenimi uyandırmaktadır.

Fikirlere, tercihlere saygı temelli, herkesin rahatça yaşayabildiği, ifade özgürlüğünün alabildiğine önünün açık olduğu, hukukun aksamadan işlediği, her sorunun legal yollarla çözüldüğü bir ülke herkesin temennisi. Bu konuda gelişmeyi sağlayacak olan itici güç ise bizleriz. Hükümet yanlılarının ya da muhalefet taraftarlarının yapması gereken uzlaşı yollarını her zaman açık tutmak, ülke menfaatlerini ön plana alarak düşünmek ve demokrasiyle hareket etmektir.

Adnan Oktar'ın Harakah Daily'de yayınlanan makalesi:

http://www.harakahdaily.net/index.php/headline-english/33487-to-be-able-to-say-what-is-right-as-well-as-just-what-is-wrong

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
SUÇSUZ BİR GENÇ KIZ DAHA HUKUKSUZ OLARAK TUTUKLANDI
SÖZDE İTİRAFÇI VEYA MÜŞTEKİ OLMAYA ZORLANMIŞ KARDEŞLERİMİZE ACİL KURTULUŞ...
YENİ BİR SAFSATA DAHA
MEHDİYETİ GÜNDEME GETİRMEK LİNÇ KONUSU OLMAMALI
MEDYANIN ZORAKİ "BENZERLİK KURMA" TAKTİĞİ
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
AYÇA PARS CANIMIZ GİBİ SEVDİĞİMİZ, MELEK HUYLU, MÜMİNE KARDEŞİMİZDİR
"ALIKONMA" SAFSATASI
KUMPASÇILARIN KORKUTARAK İFTİRACI DEVŞİRME YÖNTEMLERİ
BERİL KONCAGÜL TEHDİT ALTINDADIR, CAMİAMIZA İFTİRAYA ZORLANMAKTADIR!
TAHLİYE OLAN ARKADAŞLARIMIZ HİÇ KİMSE İÇİN HİÇBİR ZAMAN BİR BASKI UNSURU...
AV. CELAL ÜLGEN ADİL VE DÜRÜST OLMALI
AKİT TV SUNUCUSU CANER KARAER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME
MASUM İNSANLARIN TAHLİYESİ TAMER KORKMAZ'I DA SEVİNDİRMELİDİR
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."