Harun Yahya

Türkiye ve Rusya Yeni Bipolar Dünya Düzeni Riskini ortadan Kaldırabilir
 


Ukrayna ve Suriye’de yaşanan gelişmeler ve özellikle son dönemde Batı Dünyası ile Rusya arasında beliren gerginlik, uluslararası ilişkilere dair ticari ve finansal kısıtlamalara dayanan yeni bir dönüm noktasına ulaştığımızı gösteriyor. ABD bu süreçte Rusya’nın canını yakmak için Soğuk Savaş yıllarından kalma bir stratejiyi kullanarak petrol fiyatlarını manipüle etme yoluna gitti. Bu süreçte Rus ekonomisinin de Avrupa Birliği ve Amerikan ekonomisinin de aynı şekilde yara aldığını görüyoruz. Bu hasarı ortadan kaldırmak için ABD, Avrupa Birliği ile bir Trans Atlantik Serbest Ticaret Antlaşması imzalamaya hazırlanıyor. Rusya ise Türkiye başta olmak üzere doğu ve güneydeki komşularıyla birlikte ekonomisini yeniden büyütme tedbirleri alıyor.

Rusya’nın ekonomisini sadece düzeltmek için değil, aynı zamanda güvence altına almak için çeşitlendirmesi gerekiyor. Bunun için de kendi kabuğunu kırması ve yabancı yatırımcıları güven vererek çekebilecek politik adımlar atması gerekiyor. Geçtiğimiz ay Vladimir Putin yaptığı basın toplantısında tam da bu hedefi dile getirdi. Bu görevde Putin’in önünde fiili olarak kendini kanıtlamış bir dostu var: Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan.

Bildiğimiz gibi son 12 yıldır özellikle ekonomi ve yabancı yatırımcıları çekme alanında büyük atılımlar yapan Türkiye, halihazırda Avrupa’nın en hızlı büyüyen ekonomisi[i]. Rusya ile karşılaştırıldığında çok daha kısıtlı şartlara sahip olan Türkiye, Ak Parti hükümeti döneminde birçok atılım yaparak topraklarını yabancı yatırımcılar için en çok tercih edilen ülkeler arasına yerleştirmeyi başardı. Rusya, tüm batılı devletler tarafından kendisine ekonomik yaptırımların uygulandığı bu dönemde kendisini yalnız bırakmayan komşusu ile bir bilgi alışverişine gidebilir.

Türkiye, yabancı yatırımcıların önünü açmak ve Türkiye’yi cazip kılmak için birçok yöntem kullandı. Örneğin Türkiye’de şirket kurma süresi 38 günden 6 güne düşürülerek liste bekleyen yatırımcı portföyünü de elinden kaçırmadan değerlendirmeyi başardı. 2003 ve 2012 yılları arasında Türkiye 123 milyar Dolar yabancı yatırım çekti. Bunu yaparken de ulusal yatırımcıların mağdur olmasını yeni kanunlarla engelledi. Buna göre yabancı yatırımcılarla Türk yatırımcıların eşit hak sahibi olmasını garanti altına aldı.

Bilindiği gibi yabancı yatırımcıların en çok önemsedikleri konuların başında geleceğe yönelik yatırım güvenliği ile vergi düzenlemeleri gelmektedir. Bu konularda da Türkiye liberal ve reformist yeni yasal düzenlemelerle yabancı yatırımcının ülke içindeki konumunu güvence altına aldı. Devlet teşvikli yap-işlet-devret modeli ile milli servet haline gelen birçok temel yatırımın yatırımcıya da ev sahibi devlete de kazançlı olabileceği pratik modeller geliştirdi. Bu şekilde 2014 itibariyle Türkiye’de faaliyet gösteren uluslararası şirketlerin sayısı 34 bini aştı. Bu aktif ve hızlı geri kazanım sağlayan model sayesinde Türkiye kendi endüstrisini çeşitlendirecek temel yatırımları kısa sürede tamamlayabildi. Vladimir Putin’in de 2 yıl içinde Rusya’yı ekonomik darboğazdan çıkarma ve Rus ekonomisini çeşitlendirme hedefi, özellikle Ak Parti hükümeti döneminde ilişkilerinin iyileştiği Türkiye ile daha yakınlaşması ile mümkün olabilir. Uluslararası şirketlerin hukuken güvence altına alınması, gelirlerinin vergilendirilmesinde kolaylık sağlanması, şirket kurmanın ve çalışma izni almanın kolaylaştırılması gibi adımlarla yabancı yatırımcıların birikimlerini Rusya’ya yönlendirmesine yardımcı olunabilir.

Hem Sayın Erdoğan’ın hem de Sayın Putin’in politik ve ideolojik farklılıkların ticari alana etki etmemesi gerektiği fikrini benimsediğini biliyoruz. Örneğin Sayın Erdoğan İsrail Devleti ile bazı anlaşmazlıklar içinde olsa da İsrail ile ticari ve turizm bağlantılarının 2009 Mavi Marmara olayından bu yana daha da gelişerek devam ettiğini ve bu şekilde halkların da hep birbiri ile aşina, dost bir bakış açısı içinde kalmaya yönlendirildiğini görüyoruz. Sayın Putin de tam anlamıyla bir Amerikan müttefiki olan Ürdün’ün ABD’den aldığı dış yardım ile Rusya’nın Sochi bölgesinde tarım alanı oluşturma projesine hayır dememektedir. Sadece bu  bile tek başına iki liderin ticarete bakış açılarının benzerliklerini ve ekonomi alanında beraber çalışmaya uygun olduklarını ortaya koymaktadır.

Rusya’nın dış yatırımcıları en az Türkiye kadar iyi çekebilmesi için atması gereken adımlardan biri de uluslararası iş adamları için daha şeffaf  bir yatırım mevzuatı oluşturmak. Winston Chuchill’in Rusya’yı tarif ederken kullandığı “bir bilmece, gizemin içindeki sır” tarifi artık Batılı yatırımcıların aklından tamamen kazınmalı. Özellikle Putin yönetime geldiğinden beri Sovyet Rejimini hatırlatmayacak ve köklerinden kopmadan liberalleşme fikri zaten ön planda. Bunların yanı sıra, Rusya ticari bağlantılar üzerinden kurduğu bağlardan diplomasi alanında da her zaman kazançlı çıkacaktır. Örneğin AB’nin ekonomik yaptırımları sırasında Rusya’ya yaptırım uygularsa milyarlarca dolar ticari zarar edeceği için Fransa ancak zararlarının karşılanması kaydıyla yaptırımlara katılma kararı almıştı. Devlet Başkanı Holland’ın yaptığı[ii] son açıklamaya bakılırsa da en ufak bir gelişmede dahi yaptırımların tamamının kaldırılması için yine ilk çağrı yapan Fransa oldu. İsrail ise ekonominin bozulması nedeniyle daha az Rus turistin ülkelerini ziyaret etmesi[iii] nedeniyle yaptırımlardan etkilenmiş oldu ve yaptırımların sona ermesini en çok talep eden ülkeler arasına girdi.
Ülkeler, bölgeler veya bloklar arasındaki gerilimler birçok sebeple sona erdirilebilir. Ticaret, her zaman bu anlamda en etkili ve pozitif yöntemlerden biri olmuştur. Rusya da sadece bugün Ruble’ye yeniden değer kazandıracak adımlar olarak değil, gelecekte de Rus ekonomisinin daha sağlam bir yapı üzerine oturabilmesi için endüstrisini çeşitlendirmek ve yabancı yatırımcıları ülkesine daha fazla çekebilmek zorundadır. Bu görevde, kendini bu alanda daha önce kanıtlamış olan Türkiye ile işbirliği yapması Rusya’nın lehine olacaktır.

[i] http://kdk.gov.tr/sayilarla/turkiyeye-gelen-uluslararasi-yatirim/46
[ii] http://www.bbc.com/news/world-europe-30679176
[iii] http://www.i24news.tv/en/news/israel/society/55143-141221-israel-tourism-industry-to-suffer-heavy-blow-following-sanctions-on-russia
Adnan Oktar'ın (English) Pravda'da yayınlanan makalesi:

 

http://english.pravda.ru/world/asia/26-01-2015/129619-turkey_russia_new_world_order-0/

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
SUÇSUZ BİR GENÇ KIZ DAHA HUKUKSUZ OLARAK TUTUKLANDI
SÖZDE İTİRAFÇI VEYA MÜŞTEKİ OLMAYA ZORLANMIŞ KARDEŞLERİMİZE ACİL KURTULUŞ...
YENİ BİR SAFSATA DAHA
MEHDİYETİ GÜNDEME GETİRMEK LİNÇ KONUSU OLMAMALI
MEDYANIN ZORAKİ "BENZERLİK KURMA" TAKTİĞİ
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
AYÇA PARS CANIMIZ GİBİ SEVDİĞİMİZ, MELEK HUYLU, MÜMİNE KARDEŞİMİZDİR
"ALIKONMA" SAFSATASI
KUMPASÇILARIN KORKUTARAK İFTİRACI DEVŞİRME YÖNTEMLERİ
BERİL KONCAGÜL TEHDİT ALTINDADIR, CAMİAMIZA İFTİRAYA ZORLANMAKTADIR!
TAHLİYE OLAN ARKADAŞLARIMIZ HİÇ KİMSE İÇİN HİÇBİR ZAMAN BİR BASKI UNSURU...
AV. CELAL ÜLGEN ADİL VE DÜRÜST OLMALI
AKİT TV SUNUCUSU CANER KARAER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME
MASUM İNSANLARIN TAHLİYESİ TAMER KORKMAZ'I DA SEVİNDİRMELİDİR
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."