Harun Yahya

Bundan Sonra Afganistan'ı Ne Bekliyor?
11 Eylül 2001 saldırılarının hemen ardından George W. Bush olayların El Kaide tarafından düzenlendiğini ilan etmiş ve küresel terörle mücadele gerekçesiyle Afganistan'a operasyon başlatılacağını duyurmuştu. Saldırıların üzerinden daha bir ay bile geçmeden, 7 Ekim'de El Kaide ve müttefiki Taliban örgütünü barındıran Afganistan’a ABD ve İngiltere'nin askeri müdahalesi başlamıştı. NATO güçlerinin de katılımıyla ülkeye on binlerce asker indirildi. Amerika'nın ‘Kalıcı Özgürlük’ adını koyduğu harekatın amacı El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in yakalanması, Taliban ve Taliban'ı destekleyen güçlerin ortadan kaldırılması, Afganistan'da istikrarlı bir hukuk devletinin ve demokrasinin inşa edilmesiydi. Terör kaynakları yok edilecek, ülkeye barış ve güvenlik getirilecekti. 

 

Aradan 13 yıl geçti. 

 

Ve 28 Aralık 2014'te ABD liderliğindeki NATO güçlerinin Afganistan’daki savaş misyonu Kabil’de düzenlenen törenle resmen sona erdi.

 

Savaşın neden olduğu can kaybı oldukça yüksek; ABD 2 bin 200'ü aşkın askerini, Afganlılar 100 bine yakın insanını kaybetti. 

 

Savaşın ABD'ye maliyeti ise 686 milyar dolar.

 

Afganistan'a gelince; ülke hala refaha, barışa ve güvenliğe, demokrasiye kavuşmuş değil; hala terör ile, uyuşturucu ticareti ile anılıyor ve istikrarsızlık tüm hızıyla devam ediyor. Taliban ise hala ayakta, üstelik çok daha güçlü.

 

Sovyet-Afgan Savaşı'nın ardından Ruslar'ın Afganistan'dan geri çekilmesiyle meydana gelen siyasi boşluktan faydalanarak iktidara gelen Taliban 5 yıl sonra ABD önderliğindeki NATO güçlerinin müdahalesiyle devrilmişti. Afganistan'ın bazı dağlık bölgelerine ve Pakistan'a kaçan örgüt birkaç yıl içinde yeniden güçlenmiş ve ülkedeki ABD ve müttefiklerine karşı gerilla savaşı başlatmıştı. Bugün ise çok sayıda stratejik bölgeyi tekrar ele geçirmiş durumda. 

 

Orduya, polise ve sivil halka büyük kayıplar verdiren Taliban'ın özellikle son dönemde daha da güçlenmiş olması, ABD ve NATO askerlerinin ülkede terör eylemleri hala sürmekteyken ve güvenlik henüz sağlanmamışken ülkeden çekilmeleriyle ilişkilendiriliyor. Güvenlikle ilgili tüm sorumluluğu Afgan güçlerine bırakan çekilme planının Taliban'ın saldırganlığını arttırdığı ileri sürülüyor ve NATO’nun yardımı olmadan Afgan ordusunun Taliban’a karşı başarılı olamayacağı ifade ediliyor. Tek sevindirici gelişme ise bağnaz ve baskıcı Taliban’ın halkın desteğini giderek kaybediyor olması. Afgan halkı artık dünyaya kapalı, otoriter bir rejim altında yaşamak istemiyor. Bu da Afganistan'ın aydınlık geleceğinin tesisi açısından son derece önemli.  

 

Obama Amerika'nın bu süreçte sağlam bir sonuca vardığını ifade etmiş olsa da çok sayıda siyasi analist ve gözlemci 57 ülkenin 13 yıl boyunca Afganistan'da yürüttüğü terörle mücadele misyonunun çok da başarılı bir şekilde sonuçlanmadığı kanaatinde. Nitekim ABD ve NATO'nun süreç boyunca Afganistan'a sağladıkları katkı beklentilerin çok altında. Afganlılar hala açlıkla boğuşuyor ve çok zor şartlar altında yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Halkın yaklaşık yarısı işsiz, %70'i kronik açlık çekiyor ve yalnızca %13'ü temiz içme suyuna ulaşabiliyor. Yaklaşık 1.2 milyon çocuk yetersiz besleniyor ve önlenebilir hastalıklardan hayatlarını kaybediyor. Ayrıca savaş sebebiyle 650 binden fazla insan evini terk etmek zorunda kaldı. Binlercesi hala çadırlarda yaşıyor. 

 

Kısacası Afganistan maddi manevi çok acılar çekmiş ve hala çekmekte olan bir ülke. Yıllar içinde birikmiş, çözümlenememiş, kalıplaşmış sorunları var. Yoksulluktan, geri kalmışlıktan, adaletsizliklerden kurtulmuş müreffeh bir Afganistan halk için hala çok uzak bir hayal. Oysa her sorun gibi Afganistan'ın sorunlarını çözmek de mümkün; barışla, sevgiyle, dostlukla, kardeşlikle. 

 

Stratejik konumu sebebiyle tarih boyunca yabancı ülkelerin istilasına uğrayan ve artık huzur ve istikrar arayan Afganistan için kurtuluş yolu hiç şüphesiz önce kendi içinde birlik ve beraberliği sağlamaktan geçiyor. Afganistan Peştunlar, Tacikler, Hazaralar, Türkmenler, Özbekler, Kırgızlar, Aymaklar, Beluçiler ve daha pek çok etnik grubun yaşadığı bir ülke. Savaşların, terörün ve zulmün yıprattığı ülkede Afgan kimliğine sahip tüm bu unsurların üzerine çok önemli görevler düşüyor; birincisi, farklılıkların yol açtığı ayrılığı bir kenara bırakıp ülkelerinin geleceği için el ele vermek, kardeş olduklarını hatırlayıp kucaklaşmak ve yepyeni bir dostluk, kardeşlik, sevgi, şefkat ve hoşgörü anlayışıyla bir an önce aralarındaki bölünmüşlüğü aşmak. Afganistan'ın huzura, refaha, barış ve istikrara kavuşması bu kardeşlik ortamı sağladığında mümkün olabilecek, ancak o zaman özgürlük ve demokrasinin, adaletin tam anlamıyla yaşandığı bir ülke tesis edilebilecektir. Afganlılar'ın ikinci önemli görevleri ise ülkelerini bağnazlıktan iyice arındırmak, aydın ve modern bir gelecek için kaliteye, kültüre, sanata ve estetiğe önem veren, fikir özgürlüğünü, insan haklarını ve demokrasiyi savunan ilerici bir dünya görüşünü hayata geçirmektir. 

 

Eğer Afgan halkı kendi içinde kardeş olmayı başarır ve bağnazlıktan kurtulursa ülke manevi olarak rahatlayacağı gibi, bu huzur ve güven ortamı siyasi istikrarı da beraberinde getirecektir. Dahası ekonomisi düzelecek, açlık ve sefalet içinde yaşayan halk refaha kavuşacaktır. Üstelik bunun için mevcut bir altyapısı da vardır. Nitekim ülkenin maden, petrol ve doğalgaz potansiyeli son derece yüksektir. Öyle ki değerinin en az 1 trilyon dolar olduğu tahmin edilen bu potansiyelin Afganistan'ı dünyanın en büyük ve en kapsamlı madenci ülkelerinden biri haline getirebileceği öngörülmektedir. Bu madenler arasında demir, bakır, kobalt, altın, lityum, niobiyum gibi nadir rastlanan madenler de bulunmaktadır. Uzmanlar tüm bu yeni maden rezervlerinin yıllardır savaşlarla iç içe yaşayan Afganistan'ın ekonomisini kökten değiştirmeye yeteceğini belirtmektedirler. Ancak hiç kuşkusuz iç barış sağlanmadan siyasi istikrarın oluşmayacağı da, ekonominin düzlüğe çıkmayacağı da açıktır. Umuyoruz ki Afgan halkı sevgiyle, barışla, kardeşlikle birleşerek tüm sorunlarının üstesinden gelecek, bünyesindeki bağnaz oluşumlara imkan vermeyerek bir an önce çağdaş Afganistan'ın temellerinin atılmasına yardımcı olacaktır. 

 

Adnan Oktar'ın Daily Mail & Blitz'de yayınlanan makalesi:

http://dailymailnews.com/2015/01/30/what-awaits-afghanistan-from-now-on/

http://www.weeklyblitz.net/2015/02/awaits-afghanistan-now/


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."