Harun Yahya

Yeni dönem, yeni Suudi Arabistan
Suudi Arabistan; İslamiyet’in vahyolunduğu topraklar, Arap yarımadasının büyük devleti, Ortadoğu’nun kalbi... İbn-i Suud’un, birbiriyle derin hesaplaşmaları olan aşiretleri birleştirip Arap yarımadasında bir ülke kurmasından bu yana, inişler ve çıkışlar yaşayan Ortadoğu’nun büyük ağabeylerinden biri...

Suudi kralı Abdullah’ın geçtiğimiz hafta 91 yaşında yaşamını yitirmesinden sonra Suudi Arabistan’daki yeni yönetim tartışıldı, insan hakları, reform kelimeleri çok kullanılır oldu. Kral Abdullah’ın yerine geçen Selman bin Abdulaziz 48 yıl boyunca devam ettirdiği valilik göreviyle ve zaman zaman Krala vekalet etmesiyle tanınan güçlü bir isim. Valilik görevini sürdürdüğü dönem boyunca yolsuzluklara mahal vermeyen, yardım derneklerine bağışta ön planda olan yeni kral, iyi bir yönetim sergilemesinden dolayı takdir görüyor.

Elbette yeni yönetim ile birlikte, Suudi Arabistan’da reform konusu daha fazla konuşulur oldu. Kendi yorumlarına göre Şeriat yasalarının geçerli olduğu Suudi Arabistan, özellikle insan ve kadın hakları konusunda büyük çaplı eleştirilere maruz kalıyor. Ülkenin kuruluş ideolojisi, reformların gerçekleşmesini ve “haklar” konusunda ileri bir adım atılmasını ise zorlaştırıyor. Elbette reformların, sözü geçen çeşitli aşiretler ve din alimleri tarafından tepki ile karşılanacak olması da öndeki engellerden bir tanesi.

Fakat buna rağmen reform konusunda sağlığında Kral Abdullah’ın önemli ve cesur girişimlerde bulunduğu biliniyor. Abdullah’ın, 2009’da Süvar’da Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde kadın-erkek karışık eğitime izin vermesiyle bir ilki gerçekleştirdiği hatırlanacaktır. Vahabi geleneği olarak bilinen erkeklerin beyaz, kadınların ise siyah giyinmeleri şartını da, renkli giysilere izin vererek değiştirmiştir. Kadın yazarlar fuarlara katılabilirken, muhafazakar çevreyi rahatsız etmeyecek ama yine de atılım sayılabilecek bir müzik reformu devlet kanallarında yerini almıştır. Şura meclisinde kadınlar yer almaya başlarken kadın avukatlar resmi görevlerine sahip olabildiler. Suudi bayan sporcuların olimpiyatlarda boy göstermesi ise bir ilkti. Kadınlar seçimle ise 2015’de buluşacak ve ilk defa oy vermeye başlayacaklar.

Suudi Kral'ın yaptığı reformlara yöneltilen eleştirilere ise cevabı oldukça netti: ‘'Müslüman kadınların tarih boyunca birçok durumla mücadele etmek zorunda kaldığını biliyoruz. Dengeli bir modernleşme İslami değerlerimizin yararına ve gereklidir. Günümüzde acizlere ve kararsızlara yer yoktur.''

Kral Abdullah’ın, Avrupa’ya göre çok geriden gelen fakat kendi kültürü içinde oldukça cesur olan atılımları, bir kısım sözü geçen Vahabi alimlerin eleştiri oklarına hedef olurken, Batı için sevindirici gelişmelerdi.

Suudi toprakları, aşiretlerin varlığı ile biliniyor. Bununla ilgili olarak yeni Kral Selman’ın “Suudi Arabistan’da demokrasi olamaz, çünkü eğer olursa her bir aşiret bir parti kurar ve biz Irak gibi oluruz” sözü ise düşündürücü. Bir ailenin temellerini attığı ülke ve monarşi üzerinden süregelen devlet yapısı, elbette oldukça kırılgan özelliklere sahip. Hatırlanacağı gibi krallık, 2011 yılında tüm Ortadoğu’da başlayan Arap Baharı hareketinin Suudi Arabistan’da kendisini göstermemesi için olağanüstü önlemler almış ve tehlikenin güçlükle önüne geçebilmişti. Şayet böyle bir şey olsaydı, söz konusu hareketlenmenin sadece bir bölgede sınırlı kalmayacağı, körfezdeki bütün krallıklara sirayet edeceği ve Ortadoğu’nun can damarını Kral Selman’ın da işaret ettiği gibi karışıklıklarla dolu bir Irak modeline doğru götüreceği beklenebilirdi.

Fakat şu da bir gerçektir ki, yönetimlerin monarşi olması, demokrasinin gereklerini uygulamaya engel değildir. Krallıklar, tarihi sorumlulukları ve sembolik anlamları ile bir güzelliktirler. Krallıklılara zarar gelmeyecek şekilde demokratik güzelliklerden hayata geçirmek ise ülkeleri daha da güçlendirir. Yönetimlerinden memnun olan, mutlu olan halklar isyanlara kulak vermezler.

Yeni Kral Selman, iyi bir devlet adamı olmasının yanında reformist bir kişilik olarak tanınmıyor. Fakat Kral Abdullah’ın sağladığı reformların takipçisi olacağından kimsenin şüphesi yok. Bu yeni dönem için ise, Selman gibi başarılı bir kral ve devlet adamından beklentiler ve Suudi Arabistan için temenniler var. Kısaca belirtirsek;

Suudi Arabistan İslam’ın doğduğu ülke, Ortadoğu’nun kalbi ve maddi anlamda güçlü bir ülke olması itibariyle Ortadoğu’ya barış getirebilecek en önemli mihenk taşlarından biri olabilir. Bunu gerçekleştirebilecek gücü ve nüfuzu vardır. Bu nedenle yeni yönetim ile birlikte, Ortadoğu’da barış söylemlerinin gerçekleşmesi, mezhepler arası çatışmaların ortadan kaldırılıp İslam birliğinin oluşturulması ve Ortadoğu’da radikalizm ve kanın sona ermesi için diğer Ortadoğu ülkeleriyle çok daha güçlü bir ittifak içinde olması beklentilerimizdir.

Bu bağlamda Türkiye ile ilişkilere de değinmek gerekir. Ortadoğu’nun kapısındaki güçlü ve NATO üyesi bir ülke ile Ortadoğu’nun merkezini teşkil eden Suudi Arabistan’ın iyi ilişkileri daima hayati olmuştur; Ortadoğu’nun mevcut durumu dikkate alınırsa bu ilişki şu anda çok daha büyük öneme sahiptir. Elbette ülkelerin fikir ayrılıkları olabilir. Ancak bu fikir ayrılıklarını ülkeleri birbirlerinden uzaklaştıran dev meselelere dönüştürmek doğru olmayacaktır. Fikir ayrılıklarına rağmen müttefik ve dost kalmak istikrar anlamına gelir. Ortadoğu’nun ise böyle bir istikrara çok ihtiyacı vardır.

Dolayısıyla Türkiye ve Suudi Arabistan ittifakının, tüm fikir ayrılıklarına ve bölgesel muhalefetlere rağmen mutlaka güçlü ve sağlam tutulması elzemdir. Bu şekilde ABD ve Batıya, Ortadoğu politikalarında çok daha doğru şekilde yol gösterilebilir, barışın inşa edilmesi için çok daha kararlı bir mücadele verilebilir. Irak’ta yaşanan felaketlere, Suriye’deki drama birlikte çözüm bulunabilir.

Suudi Arabistan, yeni yönetimle birlikte yeni bir ittifak ve barış politikası başlatmalıdır. Kral Abdullah döneminde atılmış adımlar güçlendirilmeli, insan hakları ve özellikle kadın hakları daha fazla değer kazanmalı ve kuzeyden güneye sükûneti sağlamak için mutlaka güçlü bir Suudi Arabistan-Türkiye ittifakı olmalıdır. 

Adnan Oktar'ın Arabian Gazette'de yayınlanan makalesi:

http://www.arabiangazette.com/a-new-era-saudi-arabia-20150204/

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."