Harun Yahya

Fas'ta Barış İçinde Yaşayan Müslümanlar ve Yahudiler
Toplulukların doğal, ekonomik, siyasi, dini ya da savaş, baskı, zulüm gibi sebeplerle yer değiştirmelerini ifade eden göç, neredeyse insanlık tarihi kadar eski bir kavram. Kişinin doğup büyüdüğü toprakları, alışık olduğu her şeyi geride bırakarak bir yerden bambaşka bir yere göç etmesi hiç şüphesiz oldukça zor bir süreç. Sürgünler ise göçlerin en acımasız, en acılı örneği.

Dünya tarihi milyonlarca insanın yurtlarından uzaklaştırıldığı ve daha önce hiç ayak basmadıkları yerlerde yaşamak zorunda bırakıldığı sürgünlerle dolu. Ait oldukları vatandan, evlerinden, yurtlarından, kültürlerinden, mallarından, mülklerinden koparılan, dahası sürgün edildikleri yerlerde asimile edilmeye çalışılan bu insanların yaşadıkları şiddet ve karşılaştıkları zorluklar insanlık tarihinin en büyük ayıplarından.

Toprak hırsı, maddi ya da siyasi çıkarlar, dış devletlerin müdahalesi, inanç ayrılıklarının yol açtığı düşmanlıklar, ırkçılık veya kimi toplumların kendilerini diğerlerinden üstün görmeleri gibi etkenler tarih boyunca derin yaralara yol açmış, insanlığın büyük kayıplara uğramasına sebebiyet vermiştir. Yaşadıkları toplumlardan sürülen ve köklerini bırakarak geldikleri yerlerde yaşam mücadelesi veren insanların maddi-manevi kayıpları da, 'insan hakları' kavramının giderek önem kazandığı ve geçmişte yaşanmış zulümlerin dünya devletleri tarafından bir bir kınandığı günümüzde unutulmaması gereken tarihi acılar arasında.

Tarihte vuku bulmuş yüzlerce sürgün örneğinden bazıları Çerkesler'e, İrlandalılar'a, Afrikalılar'a ve Kızılderililer'e uygulanan sürgünler. Kuzey Kafkasya halklarının Rusya tarafından zorunlu göçe maruz bırakıldıkları Çerkes Sürgünü'nde yüz binlerce insan köklerinden koparılarak hiç tanımadıkları yerlerde yaşamaya zorlanmış; sayıları yüz binin üzerinde İrlandalı çocuk ve yetişkin köle olarak çalıştırılmak üzere Batı Hint Adaları, Virjinya, İngiltere, Barbados ve Jamaika'ya yollanmış; kolonyalist dönemde milyonlarca Afrikalı gemilere bindirilerek Amerika'ya göç ettirilmiş; Beyaz Avrupalılar ve Amerikalılar tarafından geleneksel topraklarından hiç tanımadıkları topraklara sürülen Kızılderililer ise kendileri için oluşturulan kısıtlayıcı yerleşim bölgelerine yerleşmek zorunda bırakılmışlardı.

Sürgünü en ağır şekilde yaşayan bir diğer halk ise Hindistan'dan dünyaya yayılan ve yerleştikleri bölgelerde ırkçılık ve yabancı düşmanlığının hedefi olmakla birlikte yıllar boyu birçok kez sürgüne uğratılan Çingeneler. Sahip oldukları Müslüman kimliğinden dolayı Stalin tarafından tren vagonlarına doldurularak Orta Asya'ya sürülen Ahıska Türkleri, Yunanistan'ın bağımsızlığını kazanmasıyla göçe zorlanan Moralı Türkler de akla gelen diğer sürgün örneklerinden.

Yahudiler ise sürgün sürecini bir değil birçok kez yaşayan bir başka çileli topluluk. Gerçek şu ki yeryüzünde Yahudiler kadar sürgüne uğrayan başka bir topluluk yok. Acımasızca muameleler gören ve katliamlara maruz kalan Yahudiler, gittikleri hemen her yerden göç etmeye zorlanmış bir kavim.

2500 yıl boyunca Arap topraklarında yaşamış olan Yahudiler, 1948 yılında İsrail'in kurulmasıyla birlikte bulundukları ülkelerde kendi hükümetlerinin hedefi haline gelmişler ve hayatları tehlike altında göçe mecbur bırakılmışlardı. Asırlardır Arap hakimiyetindeki topraklarda yaşamalarına rağmen yaklaşık 1 milyon Yahudi bu tarihten itibaren geniş kitleler halinde mülteci konumuna düştüler ve sahip oldukları toprakları ve tüm mal varlıklarını geride bırakarak göç etmek zorunda kaldılar. Dünya Arap Ülkeleri Kökenli Yahudiler Örgütü’nün (WOJAC) verilerine göre Arap ülkelerinden sürülen Yahudiler'in varlıklarının bugünkü değeri 300 milyar Dolar'ın üzerinde. Arap ülkelerinde bıraktıkları gayrimenkulün toplam büyüklüğü ise yaklaşık 100 bin kilometrekare.[i]

Tarih boyunca sürgüne uğramış Yahudi halklarından geniş bir bölümü günümüz Fas topraklarında güvenlik bulmuştu. 1. yüzyılda Roma'dan, 14. ve 15. yüzyıllarda İspanya ve Portekiz'den sürülen Yahudiler Fas topraklarına yerleşerek burada 2000 seneden fazla varlıklarını devam ettirdiler. Ancak İsrail'in kuruluşunun ardından Arap sosyalizminin etkileri ve Fas'ta da artan antisemitizm sebebiyle artık bu topraklar Yahudiler için güvenli bölge olmaktan çıkmıştı. İsrail'in kurulduğu yıl yaklaşık 265 bin kişi olan Fas’taki Yahudi nüfus göç dalgalarına maruz kaldı.[ii] 2. Dünya Savaşı sırasında ülkede hükümranlık kuran Alman Vichy rejiminin Yahudiler'e karşı ayrımcı yasalar getirmesi ve Haziran 1948’de Ucda ve Cerada’da çıkan olaylarda 44 Yahudi'nin öldürülmesi, Yahudiler'in ülkeyi terk ederek İsrail’e göç etmesine yol açtı.[iii] 1970'lerin başına gelindiğinde ülkedeki Yahudi nüfus 25 bine kadar gerilemişti. Giderek bu sayı daha da azaldı. Günümüzde ise Fas'taki Yahudi nüfus sadece 2,500 kişi civarında.[iv]

Bundan 12 yıl önce Kazablanka'da 40 kişinin yaşamını yitirdiği, yaklaşık 100 kişinin de yaralandığı bombalı intihar saldırılarında Yahudiler'e ait bir kültür merkezinin ve bir mezarlığın zarar görmesi üzerine İsrail hükümet yetkilileri Fas'taki tüm Yahudiler'i İsrail'e göç etmeye çağırdı. Söz konusu saldırılar karşısında Yahudiler'in tavrı ise Fas'ta kalmaktan yana oldu. Hatta olaylar üzerine Fas'taki Yahudi Azınlık Meclisi Başkanı Yahudiler'in Fas'ta çok rahat olduklarını, hiçbir problemlerinin bulunmadığını açıkladı.

Gerçekten de Fas'taki Yahudiler %98'i Müslüman olan ülkede bugün huzur içinde yaşıyor, günlük hayatta hiçbir sorunla karşılaşmıyorlar. Halk birarada olmaktan son derece mutlu. Faslı Müslümanlar yıllar önce ülkelerini terk eden Yahudi komşularıyla paylaştıkları hayatı özlediklerini, yaşanan göçlerden sonra Fas'ın eski tadını yitirdiğini söylüyorlar. İsrail'e göç etmek zorunda kalmış pek çok Faslı Yahudi de Arap topraklarında edindikleri alışkanlıkları terk etmiş değil. Sık sık Fas'ı ziyaret ediyor ve kökleriyle bağlarını devam ettirmeye çalışıyorlar.

Farklı dinlerin mensuplarını ve farklı kültürleri yüzyıllarca bünyesinde barındıran Fas çektiği zorluklarla olgunlaşan ve gelişen bir ülke. Geçmişte yaşanan acıları tarihten silmek için ülkede güzel adımlar atıldı ve Faslı Yahudiler ile Müslümanlar'ın dostlukları korunup güçlendirildi. Bundan sonra da Müslüman ve Yahudi genç nesiller ait oldukları toprakların sevgi ve kardeşlikle yoğrulmuş ruhunu yepyeni bir dostluk, birlik ve beraberlik anlayışıyla pekiştirebilir, Fas'ın aydınlık geleceğine hep birlikte ışık tutabilirler. Böylelikle Fas farklı dinlerden, farklı görüşlerden insanların birbirlerini kardeşçe kucakladığı ve huzur ve güvenlik içinde birarada yaşadığı bir model olarak dünyaya yön verebilir, aydınlık bir medeniyet inşa etmenin yolunun sevgi ve kardeşlik olduğunu tüm dünyaya gösterebilir. Fas Kralı'nın danışmanı olan ve kültürler ve dinler arası diyalog için uzun yıllardır aktif olarak çalışan Yahudi André Azoulay, Fas'ta uygulanan "barış içinde birarada yaşama modeli"ni tüm dünyanın örnek alması gerektiğini savunanlardan. Umuyoruz ki Fas, her noktasına dostluğun hakim olduğu, farklılıkların birbirleriyle çatışmak yerine güçlerini birleştirdikleri ve her görüşten insanın birarada yaşayabildiği bir model olarak adını daha sık duyurur ve dünya barışının öncülerinden olur.

[i] http://www.jpost.com/Jewish-World/Jewish-News/Expelled-Jews-hold-deeds-on-Arab-lands
[ii] http://www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/anti-semitism/morocjews.html
[iii] http://www.projetaladin.org/holocaust/en/muslims-and-jews/muslims-and-jews-in-history/history-of-the-jews-in-morocco.html
[iv] http://www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/anti-semitism/morocjews.htmlAdnan Oktar'ın Morocco World News'de yayınlanan makalesi:

http://www.moroccoworldnews.com/2015/03/154051/muslims-jews-living-peace-morocco/

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."