Harun Yahya

Radikal Terör ile Mücadelede Öncelikle Sorunun Gerçek Kökenini Anlamak Gerekiyor

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin ifadesiyle, 20,000’i aşkın insan geçtiğimiz yaz aylarından bu yana IŞİD saflarına katıldı. 100’den fazla ülkeden, yani dünyanın hemen her yerinden bu amaçla Suriye ve Irak’a gitti. Bir kıyas yapmak gerekirse, Sovyet ordusuna karşı, Afganistan’da yirmi bin kişilik yabancı savaşçı sayısına on senelik dönemde ulaşılmıştı.

Kerry’nin bu çarpıcı yorumu Beyaz Saray’da, 17-19 Şubat tarihleri arasında düzenlenen Şiddet İçeren Aşırılıkla Mücadele Zirvesi’nden. Amerikalı üst düzey yetkilileri, 60 ülkeden temsilcilerin yer aldığı zirvede konuşma yaptılar. Üç gün süren toplantılar boyunca “radikal İslami örgütlere, daha doğrusu IŞİD’e katılımı nasıl engelleriz?” sorusuna cevap arandı. IŞİD’in çekim gücünü ortadan kaldırmak için çeşitli fikirler ileri sürüldü.

Beyaz Saray Zirvesi terör ve radikal şiddetle mücadelede ciddi bir çözüm getirmedi. Olsa olsa iyi niyetli bir çaba olarak değerlendirilebilir. Sonuçsuz kalması ise şaşırtıcı değil, çünkü dünya politikasına yön verenler hala radikal terörün temel nedenini kavramış değil. Zirve bu gerçeği bir kez daha açıkça gösterdi.

Kerry aynı konuşmada şöyle bir değerlendirme yatı: “Samimi olalım. IŞİD adına asker toplayanlar dindar ve İslami ilkeler konusunda bilgili insanlar aramıyorlar. Teröristlerin göz alıcı bir yaşam tarzının tadını çıkardığına inanacak kadar saf, kendilerine söylenen her şeyi yapacak kadar yumuşak başlı ve başarı algısının çekimine kapılan insanlar arıyorlar.”[i]

Bu sözlerden anlaşıldığı kadarıyla, IŞİD mensupları ve sempatizanları hakkında John Kerry büyük bir yanılgı içerisinde. IŞİD’e katılma kararı alanlar Suriye ve Irak’ta kendilerini acımasız bir savaşın ve her türlü zorluğun beklediğini çok iyi biliyorlar. Büyük bir çoğunluğunun çekici ve parlak bir yaşam beklentisi ise kesin olarak yok. Aksine her an ölmeye, gözlerini kırpmadan öldürmeye hazırlar. Bu konudaki içten kararlılıklarının nedeni ise, kendilerince İslam zannettikleri fakat tamamen yanlış temellere dayanan fikirleri. Yüzyıllar boyunca üretilen hurafelere dayalı çarpık dini bilgilerle donatılmış ve bunu İslam zannetmişler. Huraflerle dolu pek çok kaynak, İnternet ve sosyal medya kanalıyla edindikleri sözde İslami bilgilerle dolular. Şiddet içeren aşırılıklarının kaynağı işte bu bilgiler. Bunlar, kesinlikle Kuran’da yeri olmayan, Kuran’a tamamen aykırı olan ancak Sünni İslam kültürünün temel eserlerinde yer alan yanlış inançlar. Dolayısıyla sorunun kaynağı, Kerry’nin tahmininden çok daha derin ve kapsamlı.

ABD Başkanı Barack Obama ise, zirvedeki konuşmasında, IŞİD ve benzeri örgütlerin asker devşirirken “ekonomik sorunları”[ii] kullandığını iddia etti. “Şiddet içeren aşırılıkla mücadelede ciddi isek, bu ekonomik sorunların üstüne gitmek konusunda da ciddi olmamız gerektiğini”[iii] ileri sürdü. Aynı fikir, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf tarafından daha keskin bir ifadeyle dile getirildi. Harf, IŞİD’e yoğun katılım hakkında, “iş olanaklarından yoksunluğun başlıca temel nedenlerden biri olduğunu”[iv] savundu.

Radikalizmin işsizlik veya maddi imkansızlıklardan kaynaklandığını düşünme hatası, daima bu sorunun çözülmesinin önündeki en büyük engellerden biri olmuştur. Şu bir gerçektir ki, tüm radikal gruplarda olduğu gibi IŞİD’e katılanlar da hemen her ekonomik, sosyal, kültürel ve etnik gruptan gelen insanlar. Pek çoğu zengin ailelerden geliyor, pek çoğu önemli kademelerde kariyer sahibi insanlar. Diğer bir ifadeyle, bu insanlar sadece varoşlardan veya yoksul sınıftan geliyor değiller. Önemli bir bölümünün Batılı ülkelerdeki iyi imkanlarını bırakıp kanlı ve vahşi bir savaşın içine girdikleri artık herkesin bildiği bir gerçek. Sorunu sadece ekonomiye bağlamanın ise, sorunun çözümünden daha da uzaklaşmak anlamına geleceği açık.

Zirvede, IŞİD’i tanımlama konusunda başka açıklamalar da yapıldı. Obama zirvedeki kapanış konuşmasında “aşırılığın düzmece vaatleri”ne[v] değindi. Başkanın ifade etmek istediği, radikal terör örgüt liderlerinin menfaat peşinde koşan kişiler oldukları ve savundukları ideolojiye gerçekte inanmadıkları idi. Bu görüşe, Obama’nın IŞİD Özel Temsilcisi General John Allen da katıldı. Allen 25 Şubat’ta ABD Senatosu’nda yaptığı konuşmada, IŞİD’i “kriminal bir çete ve ölüm tarikatı”[vi] olarak tanımlıyordu. Dünya kamuoyunda benzer görüşe sahip çok kişinin olduğu da bir sır değil.

IŞİD hareketini çete veya çıkar amaçlı kriminal bir suç örgütü gibi düşünmek Batılı liderlerin düştüğü bir başka büyük hatadır. Ortada yanlış da olsa bir ideolojisi olan ve inandığı hatalı değerler uğrunda her şeyi yapmaya göze alan bir örgüt vardır. Mensupları bu doğrultuda canlarını ve tüm mal varlıklarını feda etmeye samimiyetle hazır ve kararlıdırlar. Çeteler ise çıkar amaçlı bir araya gelen oluşumlardır, kayda değer ideolojileri yoktur.

İdeolojik gruplara yönelik bir mücadelede, onların menfaatlerini kesmek ya da ölümle tehdit etmek daima daha ters etki yapmıştır. Yanlış ideolojiyi yok etmenin tek yolu, onlara doğru olanı öğretmektir.

Sonuç olarak, ABD ve genel anlamda Batı’nın IŞİD gibi radikal örgütlere yönelik teşhisleri daima hatalı olmuş ve bunun sonucunda hep yanlış yöntemlerle yanlış çözümler aranmıştır. Bu sözde çözümler radikalizmi daha da artırmakla kalmamış, ABD’ye de çok büyük zorluklar getirmiştir. Artık ABD ve tüm koalisyonun, sorunun gerçek sebebini teşhis etme ve böylelikle gerçek çözüm yollarını uygulama vakti gelmiştir. IŞİD veya benzeri radikal terör örgütleri ile mücadele edebilmenin tek bir yolu vardır: Yanlış ideolojiyi ortadan kaldıracak doğru bir eğitim politikası.

Medyada IŞİD’in sıradan normal insanları nasıl soğukkanlı caniler ve ölüm makinaları haline getirdiğine dair haberler sıklıkla yer alıyor. IŞİD mensuplarını bu hale getiren ise hurafeler. İslam camiasını geniş şekilde hakimiyeti altına almış olan hurafelerin bataklığında yetişmiş fikirler dehşet ve vahşet yanlısı bir zihniyeti kaçınılmaz olarak ortaya çıkarıyor. Bunun sonucunda ise Kuran’a tamamen zıt ve yanlış inançlarla hareket eden topluluklar oluşuyor.

Karşımızdaki gerçek şudur: Karşımızdaki sorun bir fikir ve bir ideoloji sorunudur. Yanlış fikre, güzel ve doğru fikirle karşı konulması lazım. Fikre karşı askeri operasyonlar kesinlikle çözüm olmaz, akılcı da olmaz. Öldürülen her IŞİD’linin yerine kin ve intikam ile yanıp tutuşan yenileri gelir ve radikalizm daha da alevlenir. IŞİD’e katılım ancak eğitim ile engellenebilir. İslam’ın katıksız haliyle, Kuran ile yapılacak bir eğitim ile.

[i] “Let’s be honest: Those recruiting for Da’esh (ISIS) are not looking for people who are devout and knowledgeable about the tenets of Islam. They’re looking for people who are gullible enough to believe that terrorists enjoy a glamorous lifestyle, and pliable enough to do whatever they are told, and who are attracted by the perception of success.”
[ii] “economic grievances”
[iii] “So if we’re serious about countering violent extremism, we have to get serious about confronting these economic grievances.”
[iv] “lack of opportunity for jobs is one of the most prominent root causes.”
[v] “false promises of extremism”
[vi] “ISIL is little more than a criminal gang and death cult.”
Adnan Oktar'ın English Pravda & New Straits Times'da yayınlanan makalesi:

 

http://english.pravda.ru/opinion/columnists/19-03-2015/130067-violent_extremism-0/

  


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."