Harun Yahya

Irak’ta üstü örtülü bela: Mezhep çatışması
Yıldönümü sebebiyle o dehşet dolu Halepçe katliamına dair anılar tekrar depreşirken, şu gerçek ister istemez akıllara geliyor: Meğer Halepçe’den sonra da Irak’ta pek bir şey değişmeyecekmiş! Meğer yıkımlar ve vahşet sona ermeyecek, eli kanlı diktatörlerin sahneden gitmesi bir şey değiştirmeyecekmiş! Meğer, Irak üzerinde hakimiyet kurmuş ve orada daima şiddet isteyen eller hiçbir zaman boş durmayacakmış!

Gerçekten de geçen 27 yıla rağmen, Irak yine bildiğimiz Irak! Kanlı diktatör Saddam’ın gidişinden sonra bile aslında Irak’ta değişen pek bir şey yok. Sünni kimliğiyle Kürtlere zulüm uygulayan Saddam gitti, yerine Şii kimliğiyle Sünnilere baskı kuran Maliki geldi. Amerika, o topraklarda bulunmasının hedefinin “demokrasi getirmek” olduğunu iddia ededursun, Irak’ta mezhep savaşı her zamankinden daha güçlü şekle büründü. ABD derin devleti, önce destek verip başa getirdiği Saddam’ı, ardından yine destek verip başa getirdiği Maliki’yi devreden çıkardı. Her iki kararda da İran’ın desteği tamdı.

Abadi başa gelirken daha ılımlı politika söylemleri vardı. Mezhep ayırımına yönelik şiddet sona erdirilecek, hükümet hem Şiileri, hem Sünnileri hem de Kürtleri temsil edecek, çatışma havası sona erdirilecekti. Bu beklenti ise tam olarak yerine gelmedi. IŞİD faktörü, Irak üzerinde mezhep ve etnik çatışmaların durmamasını isteyenler için çok elverişli bir bahane oldu.

Irak, hiç direnmeksizin IŞİD’e teslim ettiği Musul’u, Şii kartını devreye sokarak şu anda geri almaya çalışıyor. Bunun için ilk adım olan Tikrit’e yönelik geçtiğimiz hafta gerçekleşen operasyonu, İranlı Kasım Süleymani yönetti. Kasım Süleymani’nin liderliğini yaptığı Kudüs Gücü, 1979’daki İran Devrimi’nden sonra bu devrimi İran dışına ihraç etmek için kurulan Devrim Muhafızlarının en etkili birimi. Süleymani’yi ise tanıyan tanır; İran’ın Irak’taki her türlü politikasını belirleyen ve bunu hayata geçiren bir kişi.

ABD’nin kendisini devre dışı bırakarak, Tikrit operasyonunu tümüyle Süleymani’nin ellerine teslim etmesi, bu konuda doğrudan İran’ı devreye sokması anlamına geliyor. Süleymani, şimdiye kadar Irak’ta Bedir Tugayları, Kata'ib Hizbullah, Asaib al Hak, Kata'ib İmam Ali ve Mukteda Sadr'ın milisleri gibi grupları doğrudan yönlendirdi. Tikrit operasyonunda da Şii milisler ve Bağdat’a bağlı askerler doğrudan onun komutasında hareket ediyor.

Bunun bir Şii ittifakı veya İran’ın yayılmacı siyaseti olarak nitelendirenler o kadar da haksız değil. Çünkü şu anda Irak’ta, ciddi bir Sünni-Şii çatışmasının altyapısı oluşmuş ve bu durum tekrar şiddete dökülmüş durumda. Bazı bölgelerde savaştan kaçan Sünnilerin geri gelmelerine izin verilmezken, Sünni ağırlıklı bazı bölgeler savaş bahanesiyle Şiileştirilmeye çalışılıyor. Bir kısım Peşmerge ise, geçmişten gelen Arap karşıtlığını bu ittifakta yerini alarak açıkça göstermiş durumda. Human Rights Watch raporu da bu bilgiyi doğruluyor; rapora göre Peşmerge güçleri çatışmalardan kaçan Arapların tekrar evlerine dönmelerini engelliyor. Mahmur, Zummar, Şeyhan ve Til Keyf gibi yerlerden kaçan Arapların yurtlarına geri gelmesine izin verilmiyor; fakat bu bölgelere Kürtlerin girişi serbest. Arapların yaşadığı onlarca köy ise IŞİD’in potansiyel destekçisi olarak görülüp kuşatma altında tutuluyor.1

Brüksel’deki Avrupalı Iraklılar Özgürlük Birliği basın bildirisine göre, Irak’ta özellikle Diyala bölgesinde Sünnilere yönelik etnik temizlik ve soykırım, zoraki göç, Sünnilerin camilerinin ve evlerinin yakılması konularıyla ilgili rapor şok edici nitelikte. Raporda, söz konusu saldırıların özellikle İran tarafından yönlendirilen Şii milisler tarafından gerçekleştirildiği ve kimi zaman Irak ordusu personelinin de buna katıldığı belirtiliyor.2 Irak’ın Şii lideri, Ayetullah el Uzma Ali Sistani’nin bu tip bir etnik temizliğe karşı Şii milislere uyarı niteliğindeki ültimatomunun ve Abadi’nin geri dönüşleri organize eden bir komite kurmuş olmasının ise ülkenin kuzeyinde, yani en hararetli noktada o kadar da etkili olduğu söylenemez.

Irak’ta durum sanıldığından daha karışık ve bölge hiç olmadığı kadar güçlü bir mezhep çatışmasına doğru yol alıyor. İran, kendi anladığı anlamda bir “İslam Birliği” politikasını devreye sokmuş durumda fakat görünüşe göre İran için bu sadece askeri güç ve Şii ittifakıyla sağlanacak bir birlik. Nitekim, Yemen’de Husilerin hükümeti devirmeye uzanan ayaklanmaları; Bahreyn’de, Suudi Arabistan’da ve Afganistan’da Şii muhalefetin hareketlenişi de bu listeye eklendiğinde İran siyaseti daha belirginleşiyor. İslam içinde ittifak daima güzeldir; ama Müslümanların kendi içlerinde yine Müslüman bir topluluğa karşı ittifak oluşturmaları Ortadoğu vahşetine yenilerini ekliyor.

IŞİD operasyonunu baştan beri koalisyonla birlikte yürüten ABD’nin, Tikrit operasyonunu İran’ın eline bırakması belki de en dikkat çekici nokta. ABD derin devleti içinde İncil hükmü gereğince Ortadoğu’da karışıklıkların hiç dinmemesini isteyen etkili bir kesimin olduğu sır değil. Acaba şu an olanlar, “nükleer silahlar var” bahanesiyle Irak operasyonunu başlatan aynı zihniyetin ürünü mü? Acaba mezhep çatışması, Ortadoğu karışıklıklarını körüklemek için diğer yöntemlerden daha mı etkili görüldü?

O veya bu şekilde karşımıza çıkan gerçek; mezhep ayrılıklarının Müslüman camiasını içeriden kemirip güçsüzleştiren en köklü bela olduğu gerçeğidir. Müslümanı Müslümana kırdırmak isteyen odaklar, daima Müslümanların içindeki bu müthiş zaafı kullanmış; Ortadoğu, tarih boyunca bu korkunç zihniyet nedeniyle kanayan yara halini almıştır. Aynı dine, aynı Peygambere inanan, beraber “Allah birdir” diyen Müslümanlar, bu sahte ayrışma nedeniyle birbirlerine düşmüşlerdir. Kendi içinde parçalanma, Müslümanları, Suriye’de felakete taşımıştır, şimdi de Irak’ı hedef almıştır. Bunun çözümü sadece Müslümanların elindedir. Müslümanlar üzerlerindeki sorumluluğun, ayrımcılıktan uzaklaşıp, tesanüt ve ittifak sağlamak olduğunu fark ettiklerinde ne Ortadoğu üzerinde kirli planlar işler ne de bu Peygamberler diyarı kanayan bir yara olarak kalır.

1. http://www.radikal.com.tr/yazarlar/fehim_tastekin/etnik_ve_mezhebi_temizlik-1304152

2. http://www.eu-iraq.org/index.php/press-releases/item/504-iraq-diyala-sunnis-driven-from-their-homes-by-genocidal-militias-affiliated-with-iran
Adnan Oktar'ın Arab News & National Herald Tribune'de yayınlanan makalesi:

http://www.arabnews.com/columns/news/721121

http://dailynht.com/epaper/main.php?action=epaper&id=main&page=4&dt=23-03-2015


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."