Harun Yahya

Küresel Güçlerin Ukrayna üzerinden güç gösterisi
Güç Oyunları Altında Ezilen Sivil Ukrayna HalkıKasım 2013… Ukrayna eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç 'AB Ortaklık Anlaşması'nı imzalamayı reddetti. Çok geçmeden sokaklar hareketlendi. Çünkü muhalifler için AB’yi reddetmek, Ukrayna’nın geleceğine, Ukrayna’nın bağımsızlığına bir darbeydi. Yanukoviç çatışmaları dindiremedi, koltuğunu bırakıp yurt dışına kaçtı.

Ukrayna krizi böyle patlak verdi ve 1,5 yıldır gelinen noktada Rusya Kırım’ı ilhak etti, toplam 6 bin kişinin öldüğü Ukrayna’nın Doğu bölgelerinde çatışmalar Minsk’te imzalanan ateşkes anlaşmasına rağmen devam ediyor ve ikinci bir soğuk savaşın gölgesi bölgeyi yavaş yavaş kaplamaya başladı.

BM, Doğu Ukrayna'da 6 bini aşkın insanın öldürülme dışında zorla kaçırılma, alıkonma, işkenceye uğrama ve kaybedilme gibi uygulamalara maruz kaldıklarını da rapor etti. Ülkedeki çatışma, 1 milyondan fazla insanın yerlerinden olmasına neden oldu.


Yeni Bir Soğuk Savaşa Doğru mu?ABD-AB cephesi ile Rusya'nın son günlerde gitgide tırmanan karşılıklı güç gösterileri ve stratejik oyunları, "2. Soğuk Savaş dönemine mi giriliyor?", "Yeni Berlin duvarı Ukrayna'dan mı geçecek?" gibi soruları kaçınılmaz olarak akla getiriyor.

Geçtiğimiz günlerde Amerikan Ordusu, aralarında 750 tankın da olduğu ağır silah ve askeri mühimmatı Rusya sınırındaki Letonya’ya gönderdi. Orgeneral John R. O'Connor, NATO ittifakı kapsamında Baltık ülkelerinin askerlerini eğiteceklerini ifade etti. Bölgeye gönderilen ABD askerleri Litvanya askerleri ile askeri tatbikat yaparken 3 bin ABD askerinin daha Baltık ülkelerine doğru yola çıktığı bildirildi. Yakın dönemde ABD ve NATO ülkelerinin Ukrayna'da 4 ayrı tatbikat, Polonya ve Baltık ülkelerinde ise ikili ve çoklu tatbikatlar planladığı açıklandı.

Bu gelişme karşısında Rusya da eş zamanlı olarak Kırım, Güney Osetya, Abhazya ile Ermenistan'da bulunan askeri üslerdeki 8 bin askerin katılımı ile 19 farklı alanda dev bir tatbikat başlattı. Rusya Merkezi Askeri Birliği'nde yer alan özel komandolar da Sverdlovsk bölgesinde 5 gün sürecek bir tatbikata başladı. Rusya’nın Uzakdoğu bölgesi Amur’da ise lojistik birimlerin başlattığı terör karşıtı tatbikata 600’den fazla askerle 300 civarında zırhlı özel ağır araç katıldı.

Karadeniz'de füze taşıyan Rus amfibi Bora gemisi, Ivanovets savaş gemisi ve R-109 botlar, düşman gemisi simülasyonuna gerçek roketlerle saldırı gerçekleştirdi. Su-24 savaş uçakları da tatbikatta görev üstlendi. Aynı anda NATO savaş gemilerinin Karadeniz'de devam eden tatbikatı bölgede tansiyonun yükselmesine neden oldu. Her ne kadar NATO komutanı her iki tarafın da uluslararası kurallara uyduğunu açıklayıp ve tatbikatların olağan olduğunu vurgulayıp tansiyonu düşürmeye çalışsa da her iki tarafın mesajı net: “Bölgede hakimiz.”

Tatbikatlar devam ederken Moskova yönetiminden gelen bir açıklama gerginliğin çapını büsbütün ortaya koydu. Putin, Batı ile Rusya arasındaki Soğuk Savaş'ı sonlandıran en önemli belge olan Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması (AKKA)'yı iptal ettiğini duyurdu. NATO, bunun kaygı verici bir gelişme olduğunu açıklarken gelinen noktada her iki tarafın da bir an evvel telafi edici adımları atmasının gerekliliği ortada. Rusya ve Batı arasında Soğuk Savaş dönemine benzer bir gerilim yeniden tırmanışa geçiyor. Bloklar oluşmaya, ABD ve AB ülkeleri Rusya'ya karşı cepheleşme hızını günden güne artırmaya devam ediyor.


Yaptırımlar Çözüm DeğilCarnegie Merkezi uzmanları yaptırımlar konusunda, "Yaptırımlar Ruslarda sadece, onların ülkesi ABD’nin daimi baskısı altındadır izlenimini güçlendirir. Bu da Rusya vatanperverliği ve milletçiliğini körükler, ayrıca Amerika’yı da bir dış düşman olarak gösterir." açıklamasını yapıyor. Nitekim Putin’in politikalarını destekleyenlerin oranı her ay 5-10 puan artarak Ekim 2014'te yüzde 88'e ulaştı.

Kaldı ki gerek Rus insanı gerekse pek çok objektif kesim Moskova'nın yeni bir Sovyet İmparatorluğu kurma peşinde olduğuna inanmıyor. Putin, NATO’nun Açık Kapı politikasını Varşova Paktı’nın dağılmasından sonra kendilerine verilen sözlerin ihlali olarak ele alıyor. Bu nedenle Rus halkı, ABD'nin başını çektiği Batılı güçlerin yıllar boyu Gürcistan, Ukrayna ve Baltık ülkeleri üzerinden sürdürdüğü kuşatma planına, tedrici izolasyon ve yalnızlaştırma politikasına karşı Rusya'nın yakın çevresini koruma ve güvenliğini sağlama adına doğal ve haklı bir savunma refleksi gösterdiğini düşünüyor. Putin, Minsk görüşmelerinin ilk gününde Rusya’nın resmi radyo kanalına yaptığı açıklamada amaçlarının savaşmak olmadığını, sadece Amerika’nın tek lider olduğu bir dünya düzenini kabul etmeyeceklerini belirtmişti. Putin’in özellikle Rus halkının savaş değil işbirliğini istediğini anlatan şu sözleri dikkat çekiciydi: “… Biz kimse ile savaşmak istemiyoruz. Sadece iş birliği istiyoruz. Rusya’da tek Allah’a inanan tüm farklı mezheplerden kardeşlerimiz diyorlar ki; ‘Allah’a yönelirsek tüm vesveseler, sıkıntılar kaybolur. Allah kendisine yardım edenlere yardım eder.’ Allah’a dua edip kendimiz de gayret ediyoruz. Hep birlikte ülkemiz için gayret edersek herşeyi başarabiliriz”.

ABD'nin baskısıyla kutuplaşmaya sürüklenen AB ülkeleri de Rusya ile gerginliği uzatmanın kendi ekonomilerinde derin sorunlara yol açacağının farkında. Örneğin Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’nın Rusya’da faaliyet gösteren 6000’den fazla şirketi ve son yirmi yılda 20 milyar Euro’nun üzerinde yatırımı bulunuyor ve bu yaptırımlar diğer Avrupa ülkelerini olduğu gibi Avrupa Birliği ekonomisinin başatı pozisyonundaki Almanya’yı ciddi olarak etkiliyor. Minsk görüşmelerinde Rusya ile Ukrayna arasında ateşkesi sağlamak için Merkel’in gösterdiği ciddi çaba elbette boşuna değildi. Merkel bu kriz nedeniyle AB ülkelerinde oluşan 21 milyar Dolar'lık zararın durdurulması gerektiğinin farkındaydı. Bu görüşmelerde Merkel’in yanında Holland’ın olması da aslında süpriz değildi. 2014 yılını sıfıra yakın büyümeyle sonlandıran Fransa, şu an Avrupa’nın hasta adamı pozisyonunda. Fransız Ekonomi Bakanı’nın değiştirilmesi de dünyanın 5. büyük ekonomisi Fransa’nın sıralamada bir basamak geriye düşmesine engel olamadı. Hollanda’nın Rusya’ya olan yaptırımların gevşetilmesi yönündeki talebi de, en büyük petrol şirketlerinin Rus topraklarında faaliyet gösteriyor olmasından kaynaklanıyor. Diğer yandan, Avrupa ülkeleri %90 oranında Rus doğalgazına bağımlı. Avrupa'nın, yaptırımlara karşı Rus tarafından uzun süreli doğalgaz kesintisi şeklindeki bir misillemeye karşı koyabilecek bir alternatifi de yok.

Buna karşılık Rusya, kendisine ambargo uygulayan Batı'ya bağımlı olmadığını gösterme adına Asya ülkeleri ile ilişkilerini derinleştirme yoluna gidiyor. Çin'le imzaladığı, toplam değerinin 400 milyar dolardan fazla olduğu tahmin edilen 30 yıllık doğalgaz satış anlaşması Rusya'nın bu alternatif pazar girişimlerinden biri. Çin’in yanısıra, Mısır ve Türkiye ile de yeni enerji projeleri üzerinde görüşmeleri devam ediyor.

Dolayısıyla, yaptırımlara karşı elindeki kozları sonuna kadar kullanmakta kararlı olan Moskova'nın özellikle Kırım gibi temel maddelerde taviz vermeyeceği tahmin ediliyor. Bu noktada her iki tarafın da yol yakınken kalıcı barış ve istikrarın sağlanması için gereken adımları atması şart. Her iki cephe arasındaki gerilim hattı olan Ukrayna'nın konumunun belirlenmesi krizin çözümünde kilit rol oynayacak. Ne Rusya ne de Batı'nın kontrolünde olan, ancak iki tarafı da dışlamayan, geçici süreçte bir tür tampon bölge görevi sağlayacak bağımsız bir Ukrayna tarafların ortak bir zeminde buluşmasını mümkün kılabilir.

1945'de başlayıp 1991 yılında SSCB'nın dağılmasıyla sona eren "Soğuk Savaş" her iki tarafa da bir fayda sağlamadı. Bir ikincisinin de dünyaya yıkım ve felaketten başka bir şey getirmesi mümkün görünmezken NATO ve Rusya’nın dünya barışı için yatıştırıcı, dengeli politikalar izlemesi önemli.

Adnan Oktar'ın English Pravda ve News Rescue'da yayınlanan makalesi:

http://english.pravda.ru/opinion/columnists/06-04-2015/130196-global_powers_ukraine-0/

 

http://newsrescue.com/global-powers-show-their-force-in-ukraine/

 


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."