Harun Yahya

Sanat eserlerini yok etmekle ilgili Kuran’da bize ne bildirilmiştir?
Geçtiğimiz ayların belki de en rahatsız edici olayı IŞİD militanlarının Irak’taki Musul Müzesi’nde binlerce yıllık heykelleri kırıp parçalamalarıydı. “Eski heykellerin put oldukları” iddia ediliyordu ve bu heykelleri yok ederek de putperestliği yok ettiklerini düşünüyorlardı.

Oysa IŞİD bir kez daha İslam’ı yorumlamada hata yapıyordu. Bilindiği üzere IŞİD Peygamberimiz (sav)’in ahir zaman hadislerinde çıkışını haber verdiği bir yapıdır. IŞİD’in İslam’ı yanlış yorumlamasından kaynaklanan şiddete dayalı uygulamaları ise, yine hadislerde haber verildiği üzere, Hz. Mehdi (as) vesilesiyle düzelecektir. Hadislere göre, IŞİD sonunda Mehdi (as)’a tabi olacak, hurafelere dayalı İslam anlayışını terk edecek ve Mehdi (as) vesilesiyle Kuran Müslümanlığını yaşayacaktır. Kuran Müslümanlığının yaşandığı bir ortamda ise sanata karşı olmak söz konusu olamaz.

Şu bir gerçek ki, aslında hiç kimse IŞİD’in tahrip ettiği heykellere tapmıyordu. Her durumda yani tapıyor olsalar bile bu o insanların seçimi ve hatası olurdu, IŞİD’in seçimi değil. Allah Kuran’da dinde hiçbir şekilde baskı olmadığını ve herkesin kendi inancını seçmekte serbest olduğunu belirtmiştir. IŞİD’in de dinin kişinin kendi özgür iradesine göre seçilmesi ve uygulanması gerektiğini kabul etmesi ve buna göre davranması gerekir.

IŞİD’in tahrip ettikleri, bugüne kadar varlıklarını koruyabilmiş, binlerce yıl önceden gelen kalıntılardı, aynı M.Ö. 700 ve M.Ö. 612 yılları arasında Asur İmparatorluğunun başkenti Ninova’nın girişini koruyan anıtsal insan-başlı kanatlı boğa heykelleri gibi. Başka bir deyişle, bunlar sanat eserleriydi. Binlerce yıl önceki kültür ve medeniyetleri yansıtan paha biçilmez bir mirastı. Dünya tarihinin önemli bir parçasını yok eden IŞİD aslında İslam’ın sanat ve kültürü destekleyen güzel mirasını da tahrip etmiş oldu.

Allah sanatı sever ve kullarının da sevmesini teşvik eder. Rabbimiz bütün evreni sanatla yaratmıştır. Kuran’da resim ve heykeli yasaklayan hiçbir ayet bulunmaz: Tam tersi sanat eserleri Kuran’da övülür. Örneğin heykel gibi sanat eserlerinin yer aldığı Hz. Süleyman’ın sarayının ihtişamından Kuran’da övgüyle bahsedilir. Üstün bir sanat anlayışına sahip olan Hz. Süleyman Kuran’da verilen güzel bir örnektir ve İslam’ın sanata verdiği değeri gösterir.

Kuran’daki delillerden Hz. Süleyman’ın sarayında sanat, estetik ve güzelliğin hakim olduğunu anlarız. Örneğin bu saraydaki ilk dikkati çeken detay saray zeminiydi ve bu zemin camdan yapılmış olup su izlenimi vermekteydi. Şeffaf bir zemin görünümü insan ruhuna hoş gelir ve huzur verir. Ayrıca o dönemde dünyada eşi benzeri olmadığı için de heyecan vericidir. Sarayın görkeminin Sebe Melikesi üzerinde de son derece olumlu bir etkisi olmuştur ve bu da Kuran’da bildirilmiştir. Melike’nin derin bir havuza girmek ister gibi eteklerini kaldırdığı ve bacaklarını açtığı anlatılır. Melike çok etkilenmiştir ve saraydaki üstün sanat onun iman etmesine vesile olmuştur.

Kuran’da böylesine örnekler verilmişken ve sanat gibi her türlü güzellik övülmüşken bağnaz mantıktaki insanlar sanat karşıtlıkları ile ortaya çıkmış ve İslam toplumları üzerinde ciddi bir hasara neden olmuşlardır. İslam dünyası heykel ve resimle ilgili bu tip batıl inançların yayılmasından sonra ilerlemeyi başaramamıştır. Sanatı geliştiremeyen toplumlar donuk, ruhsuz ve zayıf kalırlar; yeniliklere kapalıdırlar. Gitgide yaratıcılıklarını, pratik düşünme ve detayları anlama yeteneklerini kaybederler. Sanata karşı gelişen nefretin bir sonucu olarak kültürel bir monotonluk, boğucu bir sıkıntı, incelikten yoksunluk bağnazların karanlık dünyasına hakim olur.

Oysa ki İslam medeniyeti Kuran’dan uzaklaşmadan önce yüzyıllar boyunca dorukta olmuş ve sanat, bilim ve medeniyette öncü olarak, dünyaya yön vermiştir. O dönemin mimarisi, sanatı, kompleks şehir sistemleri, görkemli sarayları, bilimsel buluşlar ve çalışmaları dünyayı şaşırtmaya ve günümüz eserlerine katkıda bulunmaya devam etmektedir.

Bununla birlikte Kuran’dan uzaklaşmaya başladıkça, farklı mezhepler, gelenekler, kültürler ve hizipler ve en kötüsü de sahte hadisler ortaya çıktı. Bu İslam değildi; bu tamamen başka bir din, fanatik bir zihniyetti ve Müslüman dünyayı bağnazlığın çukuruna itti. Müslüman dünyayı, sanat, bilim ve özgürlükler dahil Allah’ın insanlar için yarattığı tüm güzelliklerden mahrum bıraktı. İşte bugün de IŞİD militanları aynı problemin acısını çekiyorlar: Onlar da Kuran’ı unuttular ve uydurma hadisler ve geleneklerden oluşmuş bir dini yaşıyorlar.

Açıklamaya değer başka çok önemli bir konu da kitapları yakmanın veya sanatı yok etmenin asla bunu yapan faillerin başarmak istedikleri sonuçları getirmeyeceğidir. Bu, karşıt fikirlere duyulan korkudan kaynaklanan çok ilkel bir metottur. İlk Hristiyanların 391’de İskenderiye Kütüphanesini yakmaları ve Nazilerin utanç verici kitap yakma seferberliği gibi dünya tarihinde benzerleri pek çok kez tecrübe edilen bu yanlış uygulamalar asla beklenen sonuçları getirmemiştir. Tam tersine yıkıma ve toplumsal çöküşe neden olmuştur.

Eğer IŞİD mensupları İslam’ı yaşamak istediklerini iddia ediyorlarsa, Allah’ın Kuran’da kulları için tam demokrasi ve özgürlük istediğini bilerek hareket etmelidirler. Eğer sevmedikleri bir fikir, bir inanç veya bunların yanlıları varsa, buna saygı göstermeleri ve bununla birlikte yaşamayı öğrenmeleri gerekir bunu yok etmeye çalışmaları değil çünkü Allah Kuran’da açıkça şöyle buyurmuştur:

‘... Sen onların üzerinde bir zorba değilsin.’ (Kaf Suresi, 45)

Allah’ın Kuran’da dinde zorlama olmadığına dair çok sayıdaki açık emrine karşın, bağnaz mantıktaki bazı Müslümanların İslam’ı bu şekilde yanlış yorumlayabilmeleri oldukça hayret vericidir. İman edenler bunun son derece rahatsız edici olduğunu ve Kuran’a göre din adına zulüm, baskı ve zorlama olamayacağını bilmelidirler.

Bağnazlık daha fazla tahribat oluşturmadan önce, hem Müslümanların hem de Batı dünyasının bu hastalığın gerçek çözümünün Kuran’da bulunduğunu anlamaları gerekiyor. Kardeşliğin ve huzurun tesis edilmesi ancak Kuran ahlakına uyularak gerçekleşebilir, zorlama ya da dinde olmayan hurafelerle baskı oluşturarak değil.

Adnan Oktar'ın Malaysian Insider'da yayınlanan makalesi:

http://www.themalaysianinsider.com/sideviews/article/what-does-the-quran-say-about-destroying-art-harun-yahya

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
SUÇSUZ BİR GENÇ KIZ DAHA HUKUKSUZ OLARAK TUTUKLANDI
SÖZDE İTİRAFÇI VEYA MÜŞTEKİ OLMAYA ZORLANMIŞ KARDEŞLERİMİZE ACİL KURTULUŞ...
YENİ BİR SAFSATA DAHA
MEHDİYETİ GÜNDEME GETİRMEK LİNÇ KONUSU OLMAMALI
MEDYANIN ZORAKİ "BENZERLİK KURMA" TAKTİĞİ
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
AYÇA PARS CANIMIZ GİBİ SEVDİĞİMİZ, MELEK HUYLU, MÜMİNE KARDEŞİMİZDİR
"ALIKONMA" SAFSATASI
KUMPASÇILARIN KORKUTARAK İFTİRACI DEVŞİRME YÖNTEMLERİ
BERİL KONCAGÜL TEHDİT ALTINDADIR, CAMİAMIZA İFTİRAYA ZORLANMAKTADIR!
TAHLİYE OLAN ARKADAŞLARIMIZ HİÇ KİMSE İÇİN HİÇBİR ZAMAN BİR BASKI UNSURU...
AV. CELAL ÜLGEN ADİL VE DÜRÜST OLMALI
AKİT TV SUNUCUSU CANER KARAER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME
MASUM İNSANLARIN TAHLİYESİ TAMER KORKMAZ'I DA SEVİNDİRMELİDİR
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."