Harun Yahya

Hirsi Ali ve hataları
Önceden bir Müslüman, şimdilerde ise İslam karşıtı bir kişilik olan Ayaan Hirsi Ali İslam’a katıksız karşıtlığıyla ün edindi. Somali’de doğan Hirsi zor bir çocukluk geçirdi, kadın sünnetine maruz kaldı ve zorla evlendirildi. Daha sonra Hollanda’ya sığınma talebinde bulundu ve içinde bulunduğu zorluklar nedeniyle iki hafta gibi rekor bir süre içinde kabul edildi. Olumsuz dönüşümü ise işte o zaman başladı...

Batı toplumuyla tanışmasıyla birlikte Hirsi Ali ismini, görünümünü, inancını değiştirdi ve “sadık bir İslam karşıtı karakteri” rolünü üstlenmek için geçmişindeki her şeyi reddetti. Tabi ki, Müslümanlar arasında gerilimi arttırmak için her fırsatı kullanan İslam karşıtı çevrelerce de sıcak bir şekilde karşılandı. Öyle ki göç-karşıtı partiyle Hollanda parlamentosuna girdi, kitap anlaşmaları yaptı, CNN’e çıktı, Time Dergisi için yazdı ve 2005 yılında Time Dergisi tarafından en etkili 100 kişinin içinde gösterildi. Peki Müslümanlara ve İslam’a karşı böyle kayıtsız şartsız bir düşmanlık beslemeseydi Hirsi Ali bunların herhangi birini yapabilir miydi? Bu tartışılır bir konu da olsa aslında cevabı çok açık: Tabi ki hayır!

Aslında onun durumu yeni bir durum değildi. Dünyanın imkanları kısıtlı bölgelerindeki insanlar arasında rastlanabilen, bilinen bir yol izledi. Bu gibi insanlar yeni ortamlarına çaresizce uyum sağlamaya çalışırken önceki hayatlarını, inançlarını ve kültürlerini suçlama eğilimine girebilmektedirler. Akıl ve vicdan kullanmadan, iyi ya da kötü ayrımı yapmadan Batılı değerlere özenmeye başlayıp, geçmişlerindeki her şeyi lanetleyebilmektedirler. Onları ünlü yapan da çoğu zaman bu gibi davranışlarıdır. Ayrıca beklenmedik şekilde bir zenginliğin kapısını da açar ki bu ya kitap anlaşmaları ya da bir politik kariyer şeklinde olur.

Bu eğilimin başka bir örneği olarak görülebilecek olan Hirsi Ali, İslamofobik çevrelerin beklentilerini karşıladı ve alelacele İslam’la ilgili korkunç hikayeler anlatmaya başladı. Hatta daha da ileri giderek günümüz dünyasında kendince gördüğü tüm yanlışlar için İslam’ı suçladı. İslam’da olduğunu iddia ettiği şeylerin gelenekler ve hurafelerden kaynaklandığını gayet iyi bilmesine karşın dürüstlükten ödün verdi. İslam nefretine kendisini o kadar inandırmıştı ki bir zamanlar kendisi de bir göçmen olmasına rağmen mültecilerin, mazlum insanların Avrupa’ya girişini kısıtlayan göçmen karşıtı politikaları desteklemekten kaçınmadı.

Hirsi’nin bu makaleye konu olmasının nedeni ise çok açık. Ana akım medyada çok fazla yer alıyor ve insanların yanlış bilgilendirilmesine neden oluyor. Dolayısıyla Hirsi’nin İslam hakkındaki hatalarının ve aldatmacalarının açıklığa kavuşturulması gerekiyor:

1- Hirsi İslam’da kadınların baskı gördüğünü iddia etmektedir. Pek çok Müslüman ülkede kadınların çok fazla güçlükle karşılaştığı doğrudur. Ancak Müslüman dünyadaki bu sorunun kaynağı, Kuran’ın nüzulünden sonraki yüzyıllar içinde uydurulmuş olan sahte hadis ve hurafelerdir. İslam kadınlara gerçek saygıyı ve değeri verir. Örneğin boşanma durumunda Allah kadınların her zaman bakılmasınave ihtiyaç içinde bırakılmamasına hükmeder. Ya da kocasıyla çelişen ifadelerin olması durumunda, kadının sözü kocasının sözünün üstündedir. Kuran’da Hz. İsa’nın annesi Hz. Meryem sadece kadınlar için değil tüm insanlık için bir örnek olarak gösterilmiştir. Allah kadın ve erkeğe eşit sorumluluklar verir ve her ikisine de aynı mükafatı vaat eder. [i]

2- Hirsi, kendince İslam’da şiddet olduğunu iddia etmektedir ki bu da hatalıdır. Şiddet iddiası Kuran’ın nüzulünden sonra ortaya çıkan hurafelere dayandırılmaktadır. Uydurma hadisler şiddet için gerekçe arayanlara kaynak olmuştur. Gerçekte, Allah tüm insanlık için mutlak barış ve sevgiyi emreder, şiddet ve düşmanlığı yasaklar. Bakara Suresinde bildirildiği gibi, ‘Allah barış yurduna çağırır’ (2/25). İslam’da şiddete yer yoktur ve İslam adına ortaya çıkan radikallerin eylemleri bu gerçeği değiştirmez.[ii]

3-Bir klişe yaklaşımla, Hirsi kendince İslam’ı kötülemeye çalışırken ‘cihat’ kelimesini kullanmıştırır. Yaygın inancın aksine, ‘cihat’ kelimesi asıl olarak ‘gayret etmek’ anlamına gelir. Fiziksel savaş ise ‘kıtal’ kelimesiyle tarif edilir. Kuran’a göre başvurulacak son yoldur ve kıtala sadece bir savunma hamlesi olarak izin verilebilir. Radikallerin cihat kelimesini yanlış kullanmaları bu kelimeyi ne doğru yapar ne de İslam’ın bir parçası kılar.[iii]

Hirsi’nin iddialarının aksine, İslam gerçek demokrasiyi, düşünce özgürlüğünü ve laikliği destekler. Müslümanlara insanları doğru yola en güzel şekilde davet etmeleri  gerektiği bildirilir ancak seçimi onlara bırakmaları emredilir:

… artık dileyen iman etsin, dileyen inkar etsin.”… (Kehf Suresi, 29)

... Sen onların üzerinde bir zorba değilsin… (Kaf Suresi, 45)

Her ne kadar ana akım Batı medyası onu bir “kahraman” gibi lanse etse de aslında Hirsi inanç özgürlüğü, düşünce özgürlüğü, insanlık onuru hakkı, saygı ve koruma gibi Batı dünyasının temsil ettiğini “iddia ettiği” her şeye karşı gelmektedir.

Söz gelişi, kulağa inanılmaz gelebilir ama Batı dünyasının “İslam’a karşı askeri bir savaş içinde olması ve sonuçta İslam’ın mağlup edilmesi gerektiğini” söylemektedir. Bununla da yetinmeyerek İslam’ın düşman olduğunu ve ezilmesi gerektiğini iddia etmiştir.[iv]

Ayrıca Hirsi, sözde İslam’dan kaynaklanan şiddete karşı olduğunu iddia etmekte ancak 2011’de Norveç’te 77 kişiyi katleden bir terörist olan Anders Behring Breivik’e duyduğu sempatiden bahsedebilmektedir. Hirsi’nin bu konudaki dehşet verici sözleri şöyledir:

“Avrupa’nın İslam tarafından istila edileceği korkusuyla Norveç’te 77 kişiyi öldüren o adam, Avrupa ve Amerika’da politik İslam’a karşı konuşan ve yazan kişilerin çalışmalarından alıntı yapmış olabilir. Çok açık bir şekilde bunun sessizliğin taraftarları olduğunu söylüyor. Çünkü görüşlerini ifade edeceği tüm çıkış yolları sansürlendi, şiddet kullanmaktan başka seçeneği olmadığını söylüyor”.

Hirsi daha da ileri giderek, ‘incitme hakkı’ gibi bir şeyin olması gerektiğini bile söylemekte ve kendince Müslümanları mümkün olan her şekilde rencide etmeyi teşvik etmektedir.

Hirsi’nin bu garip fikirleri ve nefreti şüphesiz bağnazlığın bir sonucu. Bu gibi örneklerin sona ermesi için bizler Müslümanlar olarak görevimizi iyi anlamalıyız. Batı dünyasındaki yanlış İslam anlayışına entelektüel bir son vermek için bir araya gelmeliyiz, fikri mücadele yürütmeliyiz.

Müslümanların İslam’ın kadınlara, sanata, demokrasiye ve özgürlüklere verdiği değeri göstermek için Kuran’a bağlı kalmaları hayatidir. Kuran’daki gerçek İslam’ın sevgi ve güzelliğin somut bir örneği olduğunu hep birlikte tüm dünyaya göstermeliyiz.
[i] http://www.womaninthequran.com
[ii] http://www.harunyahya.com/en/Articles/101331/islam-is-the-religion-of
[iii] http://www.harunyahya.com/en/books/191085/Bigotry-The-Dark-Danger/chapter/15442/Ch1-The-Two-Basic-Concepts-Misused-by-Those-Who-Portray-Islam-as-a-Violent-Faith-Sharia-and-Jihad
[iv] http://reason.com/archives/2007/10/10/the-trouble-is-the-west/1Adnan Oktar'ın The Jakarta Post'da yayınlanan makalesi:

http://www.thejakartapost.com/news/2015/04/12/hirsi-ali-and-her-errors.html

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."