Harun Yahya

Avrupa Birliği İçin Sonun Başlangıcı Mı?

Bilindiği üzere AB, kuruluş esası olarak vatandaşlarının hayatlarını iyileştirmek ve onlara daha iyi bir dünya sunabilmek amacıyla bir araya gelmiş bir ülkeler topluluğu.

Peki AB kuruluşundan günümüze, bu asli amacını ne derece gerçekleştirebildi?

Şu günlerde gündemi sıklıkla meşgul eden "AB Çatırdıyor", "AB'de Tehlike Çanları", "AB İçin Kötü Haber", vs. şeklindeki haber başlıklarını göz önüne aldığımızda bu soruya olumlu cevap vermenin pek de kolay olmadığını söyleyebiliriz.

Hatta mevcut manzaranın, AB öncesi durumdan çok daha vahim olduğunu bile söyleyebiliriz.


Batan Ülkelerle Başlayan Çözülme2008'de ABD merkezli başlayan ekonomik krizin Avrupa'ya sıçramasıyla AB ülkeleri ciddi bir ekonomik tehdit altında kaldı. Euro alanı 2009 yılında %4,1 oranında küçülerek tarihindeki en büyük daralmayı yaşadı. Mali gelirlerinin ciddi bir bölümünü borç ödemeye tahsis etmek zorunda kalan birçok AB ülkesi hızla iflasın eşiğine sürüklendi.

Finansal krizden en çok etkilenen ülkeler arasında ise beş AB ülkesi başı çekmekteydi: İrlanda, Yunanistan, Portekiz, İspanya ve İtalya... Euro bölgesindeki işsizlik oranı 2013 yılının Mart ayı verilerine göre tarihinin rekor düzeyini gördü.

Krizden en büyük darbeyi alan ülke Yunanistan oldu. AB üyeliğine kabul edilen en fakir ülke unvanını taşıyan Yunanistan, üyeliğinin ilk birkaç yılı geçici bir büyüme kaydetti ancak bu ilerleme fazla uzun sürmedi. AB süreciyle birlikte Yunanlının cebine kişi başına 32.100 dolar girdi belki ama diğer yandan sırtına 27.300 dolar gibi bir dış borç yüklendi.

Dış borçlarını ödeyemez hale gelen Yunanistan'da bankalar ve hükümet iflas noktasına geldi. Birçok işletme battı, vatandaşın cebindeki para eridi, dolayısıyla devletin vergi toplama imkânı kalmadı. AB süreci Yunanistan'a devasa bir borca ve gayrisafi milli hasılanın %12.7’sine kadar varan bir bütçe açığına mal oldu.

Kriz nedeniyle had safhaya varan geçimsizlik ve işsizlik sonucu halk sokaklara döküldü. Miting ve yürüyüşlerdeki tansiyon gün geçtikçe yükseldi. Ülkenin her yerine yayılan şiddet olayları sırasında 4 kişi öldü, 311 kişi yaralandı, onlarca kişi de gözaltına alındı.

Aynı günlerde Yunanistan'ın hem AB üyeliğinden hem de Euro Bölgesi'nden çıkarılmasına yönelik öneriler gündemde yerini aldı.


Güçlü Ekonomiler de Risk AltındaEkonomisi dibe vuran yukarıda saydığımız Avrupa ülkeleri elbette, mali durumları daha güçlü olan Almanya, Fransa gibi ülkeleri de ciddi bir yük ve risk altına soktu. Batık ülkelerden alacaklarını tahsil edemeyen, dahası Birliğe olan üyelikleri gereği kurtarma ve kredi paketlerine milyar dolarlar yatıran güçlü ekonomiler de aynı uçuruma doğru sürüklenmeye başladı.

Almanya, %188'lik borç oranıyla küresel borçluluk listesinde 24. sırada. AB kredilerinde en büyük sorumluluk üzerine olan Almanya, AB bütçesinin yüzde 27’si gibi çok büyük bir yükün altında. Avrupa ekonomisindeki sıkıntıların yanı sıra Rusya'ya uygulanan yaptırımlar da Alman ekonomisini kırılgan hale getiriyor.

Avrupa'nın en güçlü ekonomisi Almanya'nın, bu krizi yara almadan atlatamaması durumunda, yalnızca Avrupa Birliği'nde değil küresel ekonomide de deprem etkisi oluşmasından endişe duyuluyor.

Avrupa'nın ikinci büyük ekonomisi Fransa da 2.8 trilyon dolarlık yüklü borcuyla Euro bölgesindeki en çok endişe duyulan ekonomilerden biri. AB Komisyonu geçtiğimiz haftalarda Fransa'dan 2015'te yapısal bütçe açığını en az %5 oranında azaltmasını ve 2015 yılı içinde belirttiği süre içinde en az 4 milyar euroluk bir tasarruf yapmasını istiyor.

Uzmanlar, acilen 4 milyar euro bulması gereken Fransa'yı 2015'te zor günlerin beklediğini belirtiyor. Brüksel merkezli Bruegel Düşünce Kuruluşu Araştırma Sorumlusu Gregory Claeys de "çok zayıf büyüme oranı ve sıfır düzeydeki enflasyonla Fransız hükümetinin 4 milyar euro bulması oldukça güç" demekte.

AB'nin en güçlü ülkelerinde bile durum böyleyken Euro bölgesinin üzerinde deflasyon bulutları dolaşıyor. AB'nin, büyüme hedefleri şöyle dursun, 2015'teki en büyük hedefi son yedi yılda üçüncü kez resesyona girmemek.


Avrupa Birliği'nin Sorgulanmasında İngiltere Baş SıradaBuraya kadar ana başlıklarıyla özetlediğimiz puslu görünüm AB konusundaki şüpheci yaklaşımı tırmandırırken birçok kesimde Birliğin sorgulanmasına neden oldu. Kaldı ki yalnızca ekonomik nedenler değil, tarih boyunca birbirleriyle rekabet içinde olmuş, barış halinden çok savaş halinde bulunmuş İngiltere, Fransa ve Almanya'nın ortak noktada buluşmaktan çok eninde sonunda ayrı baş çekmek isteyecekleri de kaçınılmaz bir gerçek.

Nitekim AB'den ayrılma yönünde son günlerdeki en somut girişim tasarısı İngiltere'den geldi: İngiltere Başbakanı David Cameron, partisi gelecek seçimleri kazanırsa Avrupa Birliği'nde kalıp kalmama konusunda referandum düzenleyeceklerini duyurdu. En geç 2015'te yapılacak olan genel seçimlerde İngiltere'de Muhafazakar Parti'nin iktidarda kalması durumunda referandum 2015-2018 arası düzenlenecek.

Cameron açıklamasında, referanduma kadar ülkesiyle AB arasındaki ilişkileri yeniden müzakere etmek istediklerini söyledi. AB'nin dağılmasını arzulamadığını ancak bugünkü durumuyla AB'nin dağılma tehlikesi bulunduğunu ifade etti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel İngiltere'ye AB'de kal çağrısında bulunurken Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle de İngiltere'nin aktif ve yapıcı bir AB üyesi olarak Birliğe devam etmesini istediklerini belirtti. Avrupa Komisyonu'nun ticaretten sorumlu üyesi Cecilia Malmström ise İngiltere'nin AB'den ayrılmasının hem kendisi, hem de AB açısından 'felaket' olacağını söyledi.

AB için kurgulanan felaket senaryoları akla şu soruyu getiriyor: Şu an gelinen nokta Avrupa Birliği için sonun başlangıcı mı?
Tahminleri ortadan kaldırmanın tek yolu var, o da Avrupa Birliği'nin halihazırda olduğu gibi yalnızca ekonomi temelli siyasi bir birlik olmaktan vazgeçip bir dostluk, kardeşlik birliğine dönüşmesi. Gerçek şu ki birlikler ancak sevgi ve dostluk esasına dayandıkları takdirde güçlü olabilirler. O zaman maddi anlamda gerileyen üyelerini zayıf halka olarak değil, kurtarılmaları gereken kardeşleri olarak görürler. Bu manevi dayanışmayı sağlayan birlikler hiçbir koşulda zayıflamaz, gücünü, istikrarını yitirmez, aksine daima daha da güçlenirler. İşte Avrupa Birliği’nin de böyle manevi bir anlayışa ihtiyacı var. Bunun yalnızca kendilerine değil tüm dünyaya huzur ve bereket getirecek bir güzellik olacağında ise hiç şüphe yok. 

 

Adnan Oktar'ın Arabian Gazette'de yayınlanan makalesi:

 

http://www.arabiangazette.com/the-beginning-of-end-for-eu-20150423/

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."