Harun Yahya

Tally Çubuk Para Sistemimiz Olsaydı...
Para hükümetler tarafından tanımlanan ve dolaşımda olan bir değiş tokuş aracıdır. Günümüzün medeni toplumlarında kullanılan para, borsada nakit veya madeni para şeklinde olabilir. Fakat eğer antik çağda yaşıyor olsaydık ticaret için diğer bazı ilginç malzemeler kullanıyor olurduk. Örneğin dünyanın birçok yerinde süs eşyaları para yerine geçer. Amerikalı yerliler boncukları para birimi olarak kullanırlar, Doğu Hint Adalarında deniz kabukları ve Fiji Adalarında balina dişleri yine para olarak kabul edilir.[1] Batı Afrikalılar ise 16. yüzyılda “manila” adı verilen dekoratif metal objeleri para birimi olarak kullandılar. Kağıt para sisteminin doğum yeri olan orta çağ Avrupası’nda ise altın, tüccarlar tarafından en yaygın şekilde kullanılan para birimiydi. Ancak altını taşımak ve muhafaza etmek pratik olmadığı için, bazı sarraflar vatandaşın altınını kendi kasalarında muhafaza etmek karşılığında makbuz vererek yeni bir hizmet başlattılar. İşte “dövizci” terimi buradan gelmektedir. Bu hizmet yaygınlaştıkça insanlar altın yerine direkt bu makbuzları kullanarak alım satım yapmaya başladılar. Dövizciler birçok kişinin altınını geri talep etmediklerini gördüklerinde, karşılıksız banknotlar basmaya başladılar ve bu onları daha da zenginleştirerek borç verme kapasitelerini arttırdı.

İhtilal ve İngiltere Merkez Bankasının Doğuşu

12. yüzyılda İngiltere Kralı I. Henry, tally çubuklarının –çentikli cilalı tahta çubuklar- para olarak kullanılmaya başlanması ile dönemin aldatıcı para sisteminin sona ermesini sağladı. İkiye bölünen ve her iki kısmında da kayıtların çentikleri bulunan tally çubukları vergi ödemelerinde de geçerli kabul ediliyordu. Kral, kalpazanlığın önüne geçmek için çubukların bir yarısını Hazinede tutuyordu. Bu benzersiz para sistemi 19. yüzyıla kadar İngiltere’de başarılı oldu. I. Henry dövizcilerin aldatıcı para sistemlerine karşı mücadele eden tek kişi değildi; Kraliçe I. Elizabeth 16. yüzyılda kendi adının basılı olduğu altın ve gümüş sikkelerin hükümranlığı boyunca kullanılmasını sağlayarak dövizcilerin para sürümü üzerindeki kontrolünü azalttı. Ancak 1642 yılındaki ihtilalden sonra dövizciler finansal güçlerini geri kazanıp, siyasi arenada yerlerini alarak 50 yıl boyunca İngiltere’yi pahalı savaşların içine sürüklediler. 1600lerin sonuna doğru İngiltere finansal bir çöküş yaşadı; bunun sonucunda hükümet görevlileri dövizcilerden borç alarak siyasi durumu düzelmeye çalıştılar ve bu da İngiltere Merkez Bankası’nın -özel mülkiyete ait bir merkez bankasının- kurulmasına neden oldu.[2] Bu tarihteki ilk kısmi rezerv bankasıydı ve rezervlerinde işlem gören altının birkaç katı kadar parayı basmaya başladı.

Merkez Bankası Kanununun Resmi İlanı

ABD’nin finansal tarihi de güllük gülistanlık değil. Dünyanın geri kalanı gibi ciddi gerilemeler yaşadı. ABD için 1907 yılı, New York Menkul Kıymetler Borsası’nın bir önceki yıla kıyasla %50 düşüş yaşamasıyla “Banka Paniği” olarak bilinen bir ekonomik panik ile tarihe damgasını vurdu. İlk Amerikan Merkez Bankası bu krizin sonunda kuruldu. Bu ekonomik gerileme sürecinde birçok banka iflas bayrağını çekti ve ortada piyasaya likidite sağlayacak bir merkez bankası kalmadı. İşte bu nedenle Senatör Aldrich 1908 yılında bir kanun ile merkez bankasının öncüsü olan Ulusal Para Komisyonu’nu kurdu. Bu gelişmelerin ışığında, Aldrich Federal Rezerv Yasasını hazırladı ve söz konusu yasa 1913 yılında Başkan Wilson’un görev süresinde yürürlüğe girdi.

Düşünülenin aksine Merkez Bankası (FED) bir devlet kurumu değil, devletin ekonomik sisteminde istikrar sağlamak için kurulmuş özel bir ortak girişimdir. FED kurulduktan sonra ekonomi bir süre boyunca dengede kalmıştı. 1929 yılında ise menkul kıymetler borsasının çökmesi ile binlerce banka zarara uğramıştır. Başkan Roosevelt krizin kötü etkilerini en aza indirgemek için yasal önlemler aldıysa da binlerce yatırımcı kriz nedeniyle yok olmuştur.

Merkez Bankası yoktan para basma hakkına sahiptir, yani tedavüldeki para birkaç uydurma rakamdan başka bir şey değildir. Bu para hükümete ve bankalara faiz karşılığında borç olarak verilir. Bunun sonucunda da, Merkez Bankası bu para yaratma sürecinden akıl almaz şekilde kar  elde ederken, durmaksızın borçları artan Amerikan halkı için bu durum korkunç bir kabusa dönüşmektedir. 1913 yılında ilgili yasa geçtikten sonra ABD borç batağına balıklamasına dalmıştır.  1910 yılında 10 milyon doları bulan federal borç bugün 18 trilyon dolar düzeyine yükselmiş durumda.

2008 ABD ekonomik krizi: Büyük Bunalımdan sonraki en büyük durgunluk

1998 yılında Başkan Clinton’un görev sürecinde Citicorp ve Travelers Group şirketleri birleşerek Citigroup adında bir finansal hizmet şirketi kurdular. Bu birleşme Büyük Bunalımdan sonra bankaları riskli yatırımlar yapmaktan korumak için yürürlüğe konan Glass-Steagall Yasasının bir ihlali niteliğindeydi. Citicorp’un Travelers şirketini satın alması kanunlara uygun değildi, bu nedenle FED 1998 yılında Citigroup’a 1 yıllık bir feragatname gönderdi ve bir sonraki yıl Gramm-Leach-Bliley yasasını geçirerek ticari bankaların, yatırım bankalarının, hisse senedi komisyoncularının ve sigorta şirketlerinin birleşmelerine izin verdi.

Bu durum finans sektörünü, her biri çok büyük olan, birkaç dev anonim şirketine dönüştürdü ki, bu şirketlerin herhangi birinin iflası tüm sistemin çökmesine neden olabilirdi. Ne yazık ki 2008 yılında Lehman Bros yatırım bankasının çöküşü Büyük Bunalımdan sonraki en büyük resesyon (durağanlık) olarak kabul edilen yeni bir finansal krizin gelişini hızlandırdı. Paul Hickey’e göre, “Lehman şirketinin iflası sonsuza kadar zenginliğin sonu olan bir finansal kriz ile eş anlamlı olacaktı.”[3]

2008 krizinin diğer bir yönü ise krizden sonra tüketici harcamalarının ciddi şekilde düşmesiydi. Tüketici harcaması ekonominin temel etmenidir. Tüketici güveni açısından iyimserlik, tüketicinin daha fazla harcama isteği ve bu anlamda daha fazla borçlanma eğilimi ile doğru orantılıdır.  Mevcut finansal sistem dikkat çekici şekilde bozulmuş ve aşırı borçlar nedeniyle yük altına girmiştir. Buna ilaveten Oxfam’ın son raporuna göre: “Dünyanın en zengin %1’lik kısmı çok yakında gezegende yaşayan tüm insanların sahip olduğu zenginlikten çok daha fazla bir zenginliğe sahip olacak.”[4] Bu tür eşitsizliklerin neden olduğu toplumsal memnuniyetsizlik ve aşırı borçlanma tüm sosyal sistemle ilgili bir hoşnutsuzluğa neden olacaktır.

Psikolojik bozukluklar, obezite, ölü doğumlar ve uyuşturucu bağımlılığı gibi birçok konunun temelinde gelir eşitsizlikleri yatmaktadır.[5],[6] Daha yüksek yaşam standartları olan daha iyi bir toplum için yapılması gereken şey daha iyi bir ekonomik sistem kurmaktır. Aynı zamanda önde gelen işletme okulları geleceğin potansiyel yöneticilerini yetiştirirken, para politikaları ile ilgili akılcı ve adil kararlar veren, daha vicdanlı insanlar olmaları için öğretimlerinde etik ve ahlak kurallarına daha çok önem vermeliler. Buna ilaveten sağlıklı iş uygulamalarını destekleyecek düzenlemeler, işbirliği ve karşılıklı saygı daha sağlıklı bir toplumun oluşmasını sağlayacaktır. Yasa dışı para ve mali politikalar ile ilgili suç işleyenlerin cezalandırılması daha adil, ideal ve demokratik bir ekonomik sistemin gelişmesini destekleyecektir. Ya da belki, eğer bugün sadece çetele çubuklarımız olsaydı, bunların hiçbirini konuşuyor olmazdık.

[1] http://www.econlib.org/library/YPDBooks/Jevons/jvnMME4.html
[2] http://addingupthefacts.com/history/
[3] http://abcnews.go.com/Business/lehman-bros-collapse-triggered-economic-turmoil/story?id=8543352&singlePage=true
http://www.usatoday.com/story/money/business/2015/01/19/richest-global-wealth/21983443/
[5] http://www.sciencedaily.com/releases/2011/04/110404161716.htm
[6] http://www.theguardian.com/society/2014/sep/15/how-super-rich-got-richer-10-shocking-facts-inequalityAdnan Oktar'ın English Pravda'da yayınlanan makalesi:

 

http://english.pravda.ru/world/americas/27-04-2015/130381-tally_stick_money_system-0/

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."