Harun Yahya

Uluslararası enerji geçidi olarak Türkiye’nin rolü
 


Enerji, medeniyet ve insan hayatı için müthiş kolaylıklar sağlamasıyla hava su gibi gerçek bir ihtiyaç haline gelmiştir.

Başlıca enerji kaynaklarından biri doğal gazdır. Her zaman mevcut olmasına rağmen Fransız kaşiflerin Erie Gölü çevresinde sızan gazı yakan Amerikan Yerlilerini gördükleri 1600’lerin başlarına kadar fark edilmedi. 19yy’un sonlarında elektriğin evlerde kullanılmaya başlanmasından önce doğal gaz çoğunlukla elektrik kaynağı olarak kullanıldı. Uygun boru hattı altyapısı olmaması nedeniyle diğer amaçlar için kullanması pratik değildi. İlerleyen teknoloji ve metalürji ile verimli boru hatlarının inşasıyla birlikte doğal gazın taşınması mümkün oldu. Bu evlerin ısıtılması, cihazların çalıştırılması ve işleme tesislerine güç sağlanması gibi doğal gazın diğer kullanımlarının keşfine yol açtı.

Enerji ulusal ekonomilerde önemli bir rol oynadığı için dünya güçleri ve uluslararası şirketler arasında sürekli bir enerji mücadelesi ve rekabeti bulunmaktadır. Sui generis jeopolitik konumu sayesinde, Türkiye toprakları içinde doğal gaz rezervlerinden eser olmamasına rağmen enerji sektöründeki en önemli projelerde anahtar rol oynar.

Ukrayna krizi ve enerji geçitlerindeki kayma: Türk Akımı

Kasım 2013’de Ukrayna eski Cumhurbaşkanı Yanukoviç’in AB ortaklık anlaşmasını geri çevirmesinden kısa bir süre sonra Özgürlük Meydanı’nda ve Ukrayna’nın çeşitli başka şehirlerinde protestolar başladı. Bu çatışma sadece Ukrayna ve Rusya’yı değil aynı zamanda AB, ABD ve Türkiye’yi de etkiledi. ABD ve AB Aralık 2014’de Güney Akım olarak adlandırılan devasa bir enerji projesinden Rusya’yı vazgeçmeye zorlayarak ambargo koydu. Feshedilen bu proje ilk kez 2007 yılında İtalyan enerji devi ENI’nin CEO’su ve Gazprom’un Başkan Yardımcısı tarafından duyuruldu ve aynı yıl Moskova’da imzalandı. Bahsedilen boru hattı tesislerinin yapımına Aralık 2012’de başlandı. Ancak projenin iptali Rusya’yı Güney Avrupa’ya doğal gaz taşımaktan alıkoymadı ve yeni bir plan ortaya attı: Türk Akımı. Sonuç olarak Batı Rusya’ya uyguladıkları müeyyidelerden aradıkları sonucu elde edemedi. Bu yeni proje Ukrayna’yı mağlup, Türkiye’yi galip yaptı. Ayrıca eğer proje herhangi bir kesinti olmadan gerçekleştirilirse bundan Rusya da faydalanacak.

Türk Akımı, Rus doğal gazını Türkiye ve Yunanistan yoluyla Doğu Avrupa’ya ulaştıracak. Henüz Rusya, Türkiye ve Yunanistan arasında somut bir anlaşma yapılmadı ancak tüm taraflar bu yeni enerji rotasında yer almaya olumlu bakıyor. Rusya halen Karadeniz’in altında inşa edilmiş eski koridorun bir kısmını kullanıyor ve bugün Türkiye’ye yönelen 250 km uzunluğunda yeni bir koridor inşa ediyor. Bu potansiyel yeni projeyle Türkiye, AB’nin yıllık 250 milyar metreküp doğal gaz ihtiyacının akışını kontrol eden ana transit ülke olacaktır. Bu proje Amerika’yı çok rahatsız etmiş olacak ki, üst düzey ABD enerji diplomatı Amos Hochstein Güney Gaz Koridorundaki konumunu korumak ve Rusya ile yeni bir projeye başlama konusuna önem vermediklerini göstermek için soluğu Yunanistan’da almıştır.

Ne var ki Yunanistan, Rusya kendilerine boru hattı inşasında finansal destek vermeye hazır olduğundan, bu projede yer alma konusunda çok hevesli..

Rusya ve Türkiye önemli ticaret ortaklarıdır ve dünyanın en derin enerji koridoru olan Mavi Akım projesinde ortak olmuşlardır. Türkiye enerjiye bağımlı bir ülkedir ve Rusya başlıca ihracatçısıdır ve 2014 yılında doğal gaz hacmini 19 milyar metre küpe çıkaran bir anlaşma imzalamışlardır. Her ne kadar bu iki ülke Suriye İç Savaşı gibi pek çok meselede karşıt tarafta olsa da yakın enerji ve ticari ilişkilerini hiçbir zaman kesmemişlerdir.

AB’ye giden Yeni İpek Yolu: Güney Gaz Koridoru

Türk Akımı doğal gazın Avrupa’ya taşınmasında Türkiye’den geçen tek rota değildir; aynı zamanda Güney Gaz Koridoru olarak adlandırılan yeni bir “ipek yolu” başlatılmıştır. Türkiye bu projede Azerbaycan ile ortaklık yapmıştır. Dört yıl içinde hizmete girmesi beklenen TANAP (Trans Anadolu Boru Hattı) Azerbaycan’da Şahdeniz 2 sahasından çıkarılan doğal gazı Gürcistan üzerinden, Türkiye yoluyla ve sonra Yunanistan üzerinden TAP’a (Trans Adriyatik Boru Hattı) taşıyacak ve son olarak İtalya’ya ulaştıracaktır. Bu enerji koridoru ABD ve AB tarafından güçlü bir şekilde desteklenmektedir.

Bazı enerji uzmanları Türkiye’nin Türk Akım projesinde yer alması durumunda Güney Doğal Gaz Koridorundaki konumunu tehlikeye atacağı görüşünü seslendirmiştir.  Ne var ki Türkiye bu tip eleştirilere kulak vermemiştir, zira Türkiye ve Azerbaycan TANAP’ı oluşturan iki ana ortaktır. Her durumda Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın yakın zamanda ifade ettiği gibi kendi çıkarları söz konusu olduğunda komşularıyla kavga etmek bir ülke olarak Türkiye’nin doğasında yoktur: “Türkiye, yer altındayken savaşın, yer üstündeyken barışın gerekçesi olan petrol ve doğal gaza sürekli barış gerekçesiyle beraber baktı ve hiçbir zaman için gerginliğin tarafı olmamaya gayret etti ve bundan sonra da böyle devam edecek.”

Kıbrıs görüşmeleri ve Akdeniz’de yeni doğal gaz alanları

1968’den bu yana düzensiz bir şeklide devam eden Kıbrıs görüşmeleri geçen yıl adanın güneyinde yeni bulunan bir doğal gaz bölgesiyle ilgili olarak ortaya çıkan enerji krizi nedeniyle kesintiye uğradı; ancak görüşmeler Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yeni seçilen Cumhurbaşkanı ile 15 Mayıs 2015’de yeniden başladı. Görüşmeleri ilgilendiren önemli bir konu bölgede bulunan doğal gazın sadece Rumlara değil adanın her iki tarafına ait olduğudur; Kıbrıslı Türklerin ve Rumların her ikisinin de adanın doğal kaynaklarını eşit ölçüde kullanma hakları vardır. Garantör ülke olarak Türkiye bu konuda Kıbrıslı Rumların Kıbrıslı Türkleri görmezden gelmesine asla izin vermeyecek ve Kıbrıslı Türklerin haklarını sonuna kadar koruyacaktır. Bu doğal gazın Yunanistan ve Avrupa’ya taşınmasının tek uygulanabilir yolu Türkiye üzerinden bir boru hattı yoluyladır. Geçtiğimiz günlerde Akdeniz’in İsrail ve Lübnan kıyıları yakınında keşfedilen diğer bir doğal gaz kaynağı Kıbrıs keşfine kıyasla gaz miktarının üçe katıdır.

İsrail gazının taşınması için güvenli ve uygulanabilir tek yol yine Türkiye üzerindendir. Türkiye hem İsrail hem de Kıbrıs için en uygun geçit noktası olmasına rağmen, bu kadar büyük boru hattı projeleri üzerinde çalışmaya başlamak için bu ülkelerle ilişkilerin istikrarı olması gerekmektedir.

Türkiye barış için bir köprü olabilir
Türkiye Avrupa ve Asya arasında köprü görevi yapan bir bölgede bulunmaktadır. Bilindiği gibi dünya petrol ve doğal gaz rezervlerinin çoğu Basra Körfezi ve Hazar Denizi’nde bulunmaktadır. Bugün Doğu Akdeniz’de yeni kaynaklar bulunmaktadır ki bu Türkiye’yi yine anahtar bir konuma getirmektedir. AB ülkeleri son derece enerjiye bağımlıdırlar ve dünya doğal gaz çıktısının yaklaşık yarısını tüketirler, dolayısıyla doğal gaz satın almak için yeni kaynaklar aramaktadırlar. Eğer kritik jeopolitik konuma sahip Türkiye bu ayrıcalığını yararına değerlendirebilirse ve komşularıyla politik gerilimlere girmezse, bölgede barış için önemli bir görev görecek ve bunun kuşkusuz olumlu bir küresel etkisi olacaktır.

 

Adnan Oktar'ın Pravda.ru'da yayınlanan makalesi:

 

http://english.pravda.ru/business/companies/22-05-2015/130696-international_energy_hub_turkey-0/

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."