Harun Yahya

Pakistan'da Teröre Karşı Çözüm

Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olması sebebiyle Pakistan kültürel ve tarihi doku açısından oldukça zengin bir ülke. Dünya siyasetinde önemli rol oynayan Orta Doğu, Orta Asya ve Güney Asya'nın kesişme noktalarında, diğer bir deyişle dünya petrol geçiş koridorları üzerinde yer almasıyla stratejik önemini günden güne arttırmakta. Ne var ki bu güzel ülke, İslam dini ortaklığı ile biraraya gelmiş ancak birbirleriyle kaynaşmamış çok sayıda etnik topluluğu bünyesinde bulundurması ile mezhep ayrılığı temelli çatışmaların da merkezi. Özellikle Pencaplılar, Sindliler, Beluçlar ve Peştunlar arasında bitmek bilmeyen bir güç mücadelesi var. Kabile bağları, siyasi ve mezhepsel bölünmeler, etnik kimlik gibi sorunların yol açtığı gerilime El-Kaide ve Taliban'ın terör eylemleri, Hindistan'la yaşanan sınır anlaşmazlıkları, Doğu Pakistan'ın Bangladeş adıyla ülkeden ayrılması, Afganistan sınırında sonu gelmeyen çatışmalar ve ekonomik yetersizlikler de eklenince Pakistan'da yaşam zor ve çileli hale geliyor.

Tüm bunlar bir yana, 68 yıllık siyasi tarihinin yarısını askeri rejimle geçirmiş bir ülke olarak Pakistan'ın son yıllarda demokrasi alanında kaydettiği gelişmeler olumlu değerlendirmeleri hak ediyor. 1947'deki bağımsızlığından itibaren onlarca yıl siyaset sahnesinde demokrasiyi görmemiş olan ve düzenli olarak darbe yaşayan Pakistan'da iktidar değişimi Mayıs 2013'te ilk kez seçim yoluyla sağlanmıştı. Seçilmiş bir hükümet ilk defa görev süresinin sonuna kadar iktidarda kalmayı başarıyor, bu gelişmeyle birlikte Pakistan, demokrasiye uzanan yolun en zorlu etabını aşmış oluyordu.

Seçimlerin bir diğer başarısı da yüzde altmışlık katılım oranıydı. Seçim öncesinde Pakistan Talibanı aralarında milletvekili adaylarının da bulunduğu 130'den fazla kişiyi katletmiş, ülkede tam anlamıyla terör estirmişti. Buna rağmen halk hayati risk altına girerek seçim sandığına gitmiş, terör eylemlerinin gölgesinde de olsa seçim gerçekleştirilmişti. Bu yüksek katılım oranı halkın demokrasi arayışının ne denli ciddi olduğunu da ortaya koymuş oluyordu. Diğer taraftan ülkenin 34 yıllık sivil dönemi boyunca dahi ağırlığını hissettiren ordu da seçim esnasında demokratik sisteme verdiği destekle güven tazelemişti.

Askeri darbelerin gelenek haline geldiği ülkede demokrasiye yakınlaşma çabaları olduğu net bir şekilde görülüyor. Ancak din-devlet ilişkilerinin nasıl olması gerektiği konusunda bir uzlaşma sağlanamamış olması; eyaletler arası güç dengesizliği gibi eyalet sistemi kaynaklı sorunlar; dinsel, mezhepsel ve etnik çatışmaların yanı sıra temel kimlik meseleleri ve daha pek çok sorun acil olarak çözümlenmeyi bekleyen sorunlar arasında.

Pakistan'ın en büyük sorunu ise Tehrik-i Taliban Hareketi, diğer bilinen adıyla Pakistan Talibanı. Özellikle son yıllardaki eylemleriyle ülke güvenliğine karşı büyük bir tehdit oluşturan örgüt ülkenin gücünü kırıyor, küresel düzeyde imaj kaybetmesine yol açıyor ve Pakistan'ı terör riski olan ülkeler listesinde baş sıralara taşıyor. Terör örgütü Haziran 2014'te gerçekleştirdiği havaalanı baskınının ardından Aralık ayında Peşaver'de bir okula düzenlediği ve çocukların ve öğretmenlerin de içinde bulunduğu 148 masum Pakistanlı'nın hayatını kaybettiği saldırıyla tüm dünya kamuoyunun dikkatini üzerine çekti. Bu olaydan bir ay sonra ise Şiilere ait bir camiye ve geçtiğimiz ay da Lahor kentinde bir Katolik kilisesine düzenlediği saldırılarda onlarca kişinin hayatını kaybetmesine yol açtı. Hükümet geçtiğimiz ay idam cezasını geri getirdi ve çok sayıda Taliban üyesi idam edildi. Terör operasyonları devam ederken, Pakistan ürettiği ilk insansız hava aracınının denemelerini yaptı ve Genel Kurmay Başkanı bundan sonra teröre karşı mücadelede daha etkili olacaklarını açıkladı.

Bundan böyle kendi insansız hava aracını (İHA) üretecek olan Pakistan, aslında, sivil alanları da vurarak masum insanların ölümlerine neden olan İHA saldırılarının uzun zamandır bizzat hedefi. ABD'ye ait İHA'lar 11 yıldan bu yana Pakistan'a yaklaşık 400 saldırıda bulundu ve çoğu sivil 3400'den fazla kişinin yaşamını yitirmesine neden oldu. Londra merkezli Araştırmacı Gazetecilik Bürosu'nun (TBIJ) tespitine göre İHA operasyonlarında vurulan hedeflerin %61'i sivil yerleşimlerdi. İHA'ların en çok ev, medrese ve camilerden oluşan sivil binaları vurdukları biliniyor. Üst düzey bir araştırmacı olan Susan Schuppli, İHA saldırılarının asıl mağdurlarının bombalanan evlerde ölüme yakalanan sivil kadınlar ve çocuklar olduklarını söylüyor. Uluslararası Af Örgütü de ABD'nin İHA'larla düzenlediği operasyonların uluslararası hukuku ihlal ettiğini, dahası bu operasyonların savaş suçu kapsamına alınabileceğini ifade ediyor.  Ne var ki tüm kınamalara rağmen ülkeler arası ticarette İHA alım satımları sürekli artış gösteriyor. Ülkeler sivil öldürmenin cinayet olduğunu açıkça ve umursuzca göz ardı ediyorlar. Terör örgütlerine karşı yalnızca bu yolla başarı elde edebileceklerinden eminler. Oysa güvenlik tedbirleri radikal terör örgütlerine karşı başarı elde edilmesine kimi zaman aracı olsa da, örgütlerin yok olmasını sağlamıyor. Çünkü terör sorunu sadece güç kullanarak çözülebilecek bir sorun değil. Özellikle Pakistan Talibanı gibi radikal ve yanlış bir din anlayışına dayalı örgütler sapkın da olsa bir ideolojisi olan ve inandıkları yanlış değerleri doğru bilerek bu değerler uğruna ölümü dahi göze alan insanların biraraya geldiği örgütler. Dolayısıyla sahip oldukları yanlış fikirler doğru fikirlerle bertaraf edilmediği müddetçe, bu tarz örgütlerin yok edilebilmesi mümkün değil.

Bu noktada yapılması gereken, yanlış bir din anlayışıyla hareket eden terör örgütlerinin savundukları fikirlerin İslam'la açıkça çeliştiğini; uydurma hadisler ve hurafeler doğrultusunda geliştirdikleri ve kin, nefret, öfke, baskı, dayatma, şiddet ve acımasızlık gibi duygular üzerine bina ettikleri anlayışın hiçbir şekilde İslam ile bağdaşmadığını açık ve net bir şekilde ortaya koymaktır. İslam sevgi, kardeşlik, şefkat, merhamet, hoşgörü, barış, birlik ve beraberlik dinidir. Ülke çapında bu gerçeğin İslam'ın kaynak kitabı olan Kuran'dan delillerle anlatıldığı bir eğitim politikası izlemek en doğru çözüm olacaktır. Aksi takdirde İHA'ları çözüm olarak görmek ve şiddete şiddetle cevap vermek terörü bitirmeyecek, tam tersine daha da büyük bir tehlikeye dönüştürecektir.
Umuyoruz ki müşterek kültür ve değerlere haiz olduğumuz kardeş ülke Pakistan başta terör sorunu olmak üzere tüm sorunlarını en kısa zamanda halleder, demokratik dönüşüm yolunda sağlam adımlar atar ve ülkenin mazlum ve samimi halkı bir an önce hak ettiği huzur ve güvenliğe kavuşur. 

 

Adnan Oktar'ın Diplomacy Pakistan'da yayınlanan makalesi:

 

http://www.diplomacypakistan.com/articles/the-solution-to-terror-in-pakistan/

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
SUÇSUZ BİR GENÇ KIZ DAHA HUKUKSUZ OLARAK TUTUKLANDI
SÖZDE İTİRAFÇI VEYA MÜŞTEKİ OLMAYA ZORLANMIŞ KARDEŞLERİMİZE ACİL KURTULUŞ...
YENİ BİR SAFSATA DAHA
MEHDİYETİ GÜNDEME GETİRMEK LİNÇ KONUSU OLMAMALI
MEDYANIN ZORAKİ "BENZERLİK KURMA" TAKTİĞİ
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
AYÇA PARS CANIMIZ GİBİ SEVDİĞİMİZ, MELEK HUYLU, MÜMİNE KARDEŞİMİZDİR
"ALIKONMA" SAFSATASI
KUMPASÇILARIN KORKUTARAK İFTİRACI DEVŞİRME YÖNTEMLERİ
BERİL KONCAGÜL TEHDİT ALTINDADIR, CAMİAMIZA İFTİRAYA ZORLANMAKTADIR!
TAHLİYE OLAN ARKADAŞLARIMIZ HİÇ KİMSE İÇİN HİÇBİR ZAMAN BİR BASKI UNSURU...
AV. CELAL ÜLGEN ADİL VE DÜRÜST OLMALI
AKİT TV SUNUCUSU CANER KARAER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME
MASUM İNSANLARIN TAHLİYESİ TAMER KORKMAZ'I DA SEVİNDİRMELİDİR
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."