Harun Yahya

Radyoaktivite sınır tanımaz
Japonya, 11 Mart 2011’de dünyanın ilk 5 büyük depreminden birini yaşadı. Deprem, yaşanan birçok deprem gibi unutuldu bile. Ancak depremin bugün hala konuştuğumuz unutulmayan bir detayı var: Fukuşima Nükleer Santral kazası!

Depremde, güvenlik nedeniyle Fukuşima nükleer santralinde kapalı konuma getirilmesi gereken üniteler başarıyla kapatılmıştı. Ne de olsa santral deprem anında çabuk tepki verebilmek üzere tasarlanmıştı. Ünitelerin kapanmasının ardından jeneratörler devreye girecek ve nükleer santraller için olmazsa olmaz soğutma sistemi için gerekli elektrik sağlanmış olacaktı. Maalesef olaylar planlandığı gibi gelişmedi. Depremden 1 saat sonra oluşan tsunami, santralde su basmasına sebep oldu ve soğutma işlemini başlatacak dizel jeneratörler çalışamaz hale geldi.

Şimdi öncelikle bir nükleer reaktör çalışmasa bile, erimeden ve radyoaktif sızıntıdan korumak için onu sürekli soğutmak gerekir. Soğutma sistemlerindeki arızalar yangın meydana getirir ve radyoaktif madde sızıntısına sebep olur. Fukuşima’daki kazanın nedeni de buydu…

Fukuşima Nükleer Santrallerindeki radyoaktif madde sızıntısının önüne ne yazık ki hala geçilemiyor. Nükleer tehlike, başta Japonya olmak üzere tüm dünyayı tehdit ediyor. Çünkü radyoaktivite sınır tanımıyor ve yayılma devam ediyor.

Felaketin etkilerine birkaç madde ile kısaca bakacak olursak:

·        24 bin yıl boyunca tehlike saçmaya devam edecek olan radyoaktif maddeler binlerce ton su ile denize aktı, toprağa, havaya karıştı. 

·        TEPCO (Tokyo Electric Power Company) santraldan denize radyoaktif su sızmakta olduğunu itiraf etti. (300 ton radyasyonlu su Pasifik Okyanusu’na sızdı.)

·        Civarda yaşayan çocuklarda tiroid kanser oranı normalden 40 kat daha fazla oranda arttı.

·        Yapılan araştırmalarda, sadece 3 tanesine rastlanması beklenirken, 120’den fazla çocukluk çağı kanser tipine rastlandı.

·        375.000 genç, yaklaşık 200.000 çocuk Fukushima Tıp Üniversitesi tarafından test edildi. Bu insanların %48’den fazlasında kanser öncesi anormalliklere rastlandı. 1

·        Yeraltı suyunda normalin 100 kat üzerinde radyoaktif kirlenme tespit edildi.

·        160.000 kişi evlerine dönmemek üzere bölgeden tahliye edildi.

·        Kyodo haber ajansı, radyoaktif madde bulaşan su birikintisinin saatte 100 milisievert radyoaktif madde yaydığını, bu miktarın da Japonya’da nükleer santralde çalışan bir işçinin bir yılda maruz kalacağı radyasyon sınırını aştığını söyledi.

·        Balıklarda yasal seviyenin 2 bin 500 kat üzerinde radyasyon tespit edildi.2

Bu veriler nükleer felaketin boyutlarını göstermesi bakımından yeterli aslında. Ancak dünyadaki nükleer santrallerde meydana gelen kazalar ve sonuçları üzerine veriler incelendiğinde, insan hayatını ve çevre sağlığını ne derece tehdit eden bir yapıdan bahsettiğimiz daha iyi anlaşılacaktır.

Dünyadaki nükleer santrallerde meydana gelen ilk ciddi kaza Üç Mil Adası’nda (1979) yaşanmıştı. Reaktör çekirdeğinin erimesine yol açan olaylar zinciri ile tesis bir daha açılmamak üzere kapatılmıştı. Kaza sonrasında, ABD’de yapım aşamasındaki reaktörlerin sayısı hızla düşmüştü. 1980-1984 arasında toplam 51 Amerikan nükleer reaktörü iptal edilmişti. Küresel olarak, nükleer enerji santrallerindeki artış, 1986 yılında çok daha yıkıcı olan Çernobil (1986) felaketi ile durmuştu. Çernobil kazası tüm dünyada nükleer enerji sektörü açısından bir dönüm noktasıydı. Nagasaki ve Hiroshima’ya atılan atom bombalarından 100 kat daha fazla radyasyon havaya salınmıştı. 3 Etkileri günümüzde devam etmekte olan bu felaket 1.000.000 insanın hayatını kaybetmesine sebep olmuştur.

Uzun bir durgunluğun ardından, iklim değişikliği ve enerji bağımlılığına ilişkin endişeler nedeniyle sektör yeniden canlanıyordu ki Fukuşima faciası yaşandı. Bu durum nükleer santrallere sahip pek çok ülkede büyük endişe yarattı. Almanya, felaketin hemen ardından yaptığı açıklamada, 2022 yılına kadar tüm nükleer santrallerini kapatacağını ve yenilenebilir enerjiye yöneleceğini duyurdu.

Peki dünyada durum böyleyken Türkiye’de alevlenen yeni nükleer santraller kurulması tartışmalarına dünya nasıl bakıyor?

Almanya ile birlikte gelişmiş ülkelerin yeni nükleer santral planlarını askıya aldığını vurgulayan uzmanlar Türkiye’nin nükleer santral kurma konusundaki ısrarını şaşkınlıkla izliyor. Çünkü santrallerde hiçbir kaza yaşanmasa, sızıntı olmasa bile nükleer santrallerin insan sağlığına zararları biliniyor.

Nükleer Silah Karşıtı Hekimler Birliği (IPPNW) üyesi ve şimdiki Başkanı  Dr. Angelika Claussen, Krummel Nükleer Santral’in çevresinde ikamet edenler üzerinde yapılan bilimsel bir araştırmada, çocuklardaki lösemi ve tiroid kanseri oranlarında artış saptandığını açıklamıştır. Nükleer enerjiyi kıyasıya savunanlar kendi evlerinin yanı başında böyle bir tesis isteyip istemediklerini düşünmelidirler.

Üzerinde çok fazla konuşulmayan ancak en önemli risk faktörlerinden biri de nükleer santrallerin işlem sırasında ürettikleri radyoaktif atıklardır. Nükleer atıkların yok olmadığı ve yüzbinlerce yıl boyunca insanlara, tüm canlılara ve bitkilere ulaşamayacak şekilde saklanması gerektiği biliniyor. Atık depolama tesislerinin terör saldırılarının hedefinde olması bir tarafa, nükleer enerji uzmanları henüz atık sorununu çözebilecek bir teknoloji de geliştirememişlerdir. Bu sebeple pek çok ülke nükleer atıkları için az gelişmiş ülkeleri nükleer çöplük olarak kullanmaktadır.  

Nükleer enerji sonu olmayan bir yoldur. Doğada çok az bulunan uranyum, nükleer santrallere talep artarsa tahmin edilenden daha kısa süre içinde tükenecektir. Ve bu kısacık dönem, oluşturulan nükleer atıklarla dünya tarihinin çok uzun bir dönemine ciddi belalara sebep olacak bir miras bırakacaktır.

Enerji ihtiyacının karşılanması için dünyamız nükleer santrallere muhtaç değildir. Nükleer, ülkelerin tüm kaynaklarını zehirleyecek bir modeldir. Özellikle Türkiye güneş, rüzgâr enerjisi potansiyeli bakımından Avrupa’da birinci sırada olduğundan çevreye zarar vermeyen, mevcut enerji kaynaklarını doğru kullanması halinde ülkemizin nükleer enerjiye ihtiyacı kalmayacaktır.

Türkiye için, nükleer enerji tercihine yönelip bu alana on milyarlarca dolar yatırım yapılması yerine yeni politikalar desteklenmelidir. Enerji tasarrufunun teşviki, enerji kaçaklarının minimuma indirilmesi ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim nükleeri ülkemiz için bir tercih olmaktan çıkaracaktır.

Bu konudaki önemli bir örnek olan Almanya gibi yüzölçümüne göre yoğun nüfuslu, sanayii gelişmiş, dolayısıyla enerji kullanımı yüksek olan bir ülke nükleer santrallerinden vazgeçmiştir. Türkiye’de de bu fazlasıyla uygulanabilir.

Unutmayalım ki hiçbir şey insan hayatından daha değerli değildir.
[1]  http://www.commondreams.org/views/2014/06/15/fukushimas-children-are-dying
http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2013/08/130820_fukusima_nukleer
http://www.bbc.com/news/world-13047267Adnan Oktar'ın Arabian Gazette'de yayınlanan makalesi:

http://www.arabiangazette.com/radioactivity-has-no-borders-20150530/

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."