Harun Yahya

Yitirilen Manevi Değerler ve Günümüz Gençliği
 


Geride bıraktığımız yüzyılın özellikle son çeyreğinden bu yana yeryüzünü kan ve gözyaşına boğan, on milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine, milyonlarcasının yaralanmasına ve sakat kalmasına, milyonlarcasının ise evlerinden, yurtlarından çıkarılarak göçe zorlanmasına neden olan savaşlar, soykırım ve katliamlar bugün de dünyanın hemen her noktasını kasıp kavurmaya devam ediyor. Çağın tüm gelişmişliğine rağmen hala en büyük sağlık sorunu olarak varlığını sürdüren açlık ise her yıl yaklaşık 18 milyon insanın yaşamını yitirmesine neden oluyor. Bir başka evrensel sorun olan ve büyük küçük neredeyse tüm toplumları etkisi altına alan ahlaki dejenerasyon da bireylerin iyilik, dürüstlük, fedakarlık, adalet, şefkat, merhamet, affedicilik gibi erdemleri terk etmelerine ve maneviyattan uzak yaşam felsefelerini benimsemelerine yol açıyor. Ve tabii her zaman olduğu gibi, yeryüzünü saran bu kötülük çemberinden en fazla zararı görenlerin başında çocuklar ve gençler var. Ardı arkası kesilmeyen çatışmaların ortasında dünyaya gelen; Irak'ta, Afganistan'da, Suriye'de, Filistin'de ve daha pek çok ülkede savaş meydanlarında yetişen; Kongo'da, Liberya'da, Sierra Leone'de, Somali'de ve daha onlarca ülkede açlıkla mücadele ederken hayata tutunmaya çalışan; milletlerin umudu, geleceğin güvenceleri olan çocuklar ve gençler...

Nefretin, şiddetin, çatışmaların, zulüm ve acıların, sosyal adaletsizliklerin, haksızlıkların, sevgisizliğin ve gayr-ı ahlaki davranışların dünyayı dört bir yandan sardığı, manevi değerlerin altüst olduğu ve gerek kişisel gerekse toplumsal düzeyde büyük bir çöküşün yaşandığı günümüzde gençlik maddi ve manevi anlamda birinci dereceden risk altında. Geçtiğimiz yıldan bu yana 15 milyon çocuk ve genç yaşamlarını bombaların altında sürdürüyor. Orta Afrika Cumhuriyeti'nde 2.3 milyon çocuk ve genç savaştan etkilenirken, 10 bin çocuk zorla asker yapıldı. Gazze’de evsiz kalan çocukların sayısı 54 bin. Suriye’deki iç savaşın olumsuz şartlarından etkilenen çocuk ve gençler 7.3 milyonu buluyor. İçki ve uyuşturucu kullanımı, fuhuş ve suç oranlarındaki yükselişin merkezindeki kesim ise yine gençler. Ve tüm bunların sonucunda birbirlerine güvenmeyen, birbirlerini sevip saymayan, diğer insanları düşman olarak gören, yalnızca kendi çıkarlarını gözeten, egoist ve çıkarcı bireylere dönüşüyorlar. Oysa toplumların itici gücü olma potansiyelini taşıyan en önemli unsurlar onlar.

Dünyayı içinde bulunduğu durumdan çıkarıp barışı, sevgiyi, kardeşliği, güzel ahlakı hakim kılmak, böylelikle gençliğe daha iyi bir hayat ve güvenli, huzurlu, sağlıklı bir gelecek sunmak hepimizin görevi. Hiç şüphe yok, ahlaki erdemleri yeryüzüne hakim kılarak toplumlararası barışı getirmek, ulusların birbirleriyle uyumlu bir şekilde yaşamasını, dünyanın her noktasına sevgi ve hoşgörünün yerleşmesini ve böylelikle maneviyatları güçlü, akıl ve ruh yönünden sağlıklı, bilinçli, çağdaş, ilerici, aydın nesillerin yetişmesini sağlamak tüm vicdanlı insanların önceliği olmalı. Unutulmamalı ki gençliğin asıl ihtiyacı olan güzel ahlak ve maneviyat, yeryüzündeki dirlik ve düzenliğin olduğu gibi insanlar ve toplumlar arasındaki birliğin, bütünlüğün, hoşgörünün, sevgi ve saygının, dostluk ve kardeşliğin de temel kaynağı. Nitekim insanı insan yapan güzel ahlakın yaşanmadığı bir ortamda sözü geçen değerlerden bahsetmek mümkün değil. Böyle bir toplumda kendilerinden başka kimseyi umursamayan, yalnızca maddiyata önem veren, sevgisiz, psikolojisi bozuk ve her an suç işlemeye hazır bireylerin oluşması ise elbette ki kaçınılmaz.

Bizler gençlerimize doğru hedefler belirlemek ve bu hedeflere ulaşmaları için onlara yol göstermek durumunda iken, aslında onlara da önemli görevler düşüyor. Zira gençler yalnızca geleceği emanet edeceğimiz bireyler değil, bugünün de ortakları. Daha güzel, daha yaşanabilir bir dünya için savaşların, şiddetin, çatışmaların, açlığın ve zulümatın her türlü kirinin yeryüzünden silinip atılması onların da üzerine bir sorumluluk. Masum insanların katledilmelerine, işkencelere uğratılmalarına, sürgün hayatına maruz bırakılmalarına, acımasızca soykırıma tabi tutulmalarına, zavallı insanların, yaşlıların, bebeklerin, çocukların açlık ve yokluk içinde acı çekmelerine ve bir bir yok oluşlarına seyirci kalmamalı, yardıma muhtaç olan bu insanları kurtarmak için faydalı girişimlerde bulunmalılar. Bunun için en etkili yol ise bilgi aktarımının yanı sıra birey ve toplumların yapılarında davranış değişikliklerinin oluşmasına neden olabilen kitle iletişim araçlarını kullanmak.  

Her gün milyonlarca gencin eriştiği internet, kitle iletişim araçlarının en etkili etkileşim platformu. Interneti ve gerek bireysel gerekse toplumsal düzeyde gitgide etkisi artan sosyal medyayı kullanarak uluslararası kamuoyu oluşturmak günümüzde kitlelere ulaşmanın en kolay yolu. Dünya çapında tüm sağduyulu internet kullanıcısı gençler haksızlıklara, adaletsizliklere ve zulme karşı tepkilerini dile getirerek yeryüzünde kötülüğün engellenmesine, insanlık nezdinde adalet, dürüstlük, hakkaniyet gibi ülkülerin yaygınlaşmasına çok büyük katkı sağlayabilir; kendilerine ait sosyal medya hesaplarından tüm dünya gençliğini günümüzde sıklıkla görülen sevgisiz, bencil, acımasız, çıkarcı, materyalist modelden onları sakındırabilir; onlara iyiliği, güzelliği tavsiye edebilir; ruhlarında asıl ferahlık meydana getirecek olan birlik ve beraberlik, kardeşlik ve dostluk ruhuna, hoşgörülü ve merhametli olmaya onları davet edebilirler. Allah'ın tüm insanlara tavsiye ettiği ve gerek gençliğin gerekse tüm insanlığın özlemini çektiği bu ulvi duyguların kalplere yerleşmesini sağlamak bugün en büyük hizmetlerden biridir.
Hiç kuşku yok ki içinde bulunduğumuz devir dört bir yanı kuşatan zulme karşı sessiz kalınacak bir devir değil. Dünyaya sevginin, kardeşliğin hakim olmasını isteyen tüm insanlar ve en başta da tüm dünya gençleri birlik olup milyonlarca mazlumun hakkını savunmalı, yeryüzünde barışın teminatı olarak el ele vermeli ve huzur ve güvenlik dolu bir geleceğin inşa edilmesi için hayırlı ve etkili çalışmalar gerçekleştirmeliler. Güçlü ve aydınlık yarınlar için tüm dünyanın onlara ihtiyacı var. 

 

Adnan Oktar'ın Arabian Gazette'de yayınlanan makalesi:

 

http://www.arabiangazette.com/lost-spiritual-values-youth-today-20150729/

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."