Harun Yahya

Müslüman nefsine mağlup olmamak için çalışırİnsan nefsi her türlü olumsuz hisse açıktır çünkü dünya bir denenme yeridir. Allah dünyadaki imtihana özgü olarak nefsimizi negatif duygulara yatkın yaratmıştır. Kızmak, öfkelenmek, küsmek, darılmak, üzülmek, kıskanmak, intikam alma isteği, bunların hepsi imtihanın bir gereği olarak ruhumuza hissettirilir.

İmanlı, Allah’tan korkan, Allah’ı çok seven insanların üstünlüğü bu duygulara karşı gösterilen iradeyle ortaya çıkar.

Hemen her insana doğduğu andan itibaren bilinçsizce verilen bir telkin vardır: Ruhunda ne hissederse ona göre tepki vermek. Örneğin bir çocuk canı sıkılıyorsa, yüzünü asıp oturması gerektiğini öğrenir. Kızdığında, bağırması, kontrolsüz hareketler yapması sözle olmasa da halle ona öğretilir. Üzüldüğünde ağlamanın normal olduğu düşüncesi aşılanır.

Olumsuz da olsa bu tepkilerin ortak olması ve hemen herkeste görülmesi çocukların kötü ahlaka kolayca adapte olmasına neden olur. Bu gibi kişiler hayatları boyunca da çocukluktan edinilen bu olumsuz tecrübelerin acısını çekerler.

Halbuki Allah Kuran’da bizlere “Nefse ve ona 'bir düzen içinde biçim verene', sonra ona fücurunu (sınır tanımaz günah ve kötülüğünü) ve ondan sakınmayı ilham edene (andolsun).” (Şems Suresi, 7-8) diye bildirmektedir. Nefsimizdeki kötülükler dünyadaki imtihanın bir gereğidir ancak bizlere o kötülüklerden sakınmamız için bir vicdan da verilmiştir. Allah bizim negatif hislere karşı vicdanımızı kullanıp en güzel, en asil, Kendi sevgisini en çok hak edeceğimiz ahlakı göstermemizi ister.

Zaten insan hayatı, vicdan kullanılarak, nefsin kötülükleriyle sürekli mücadele etmekle şekillenir. Ölene kadar da bu nefs mücadelesi devam eder.

Eğer bu mücadelede vicdanımız galip gelirse, hem Allah’ı razı etmenin iç huzurunu yaşarız hem de ölümden sonra bizi bekleyen sonsuz hayatımızda cennette yaşamayı kuvvetle umabiliriz.

Ama insan bu dünyada vicdanının ona fısıldadığı seslere sürekli kulağını kapatıp, nefsine yenik düşerse hem dünyada Allah’ın gazabına uğrayabilir hem de ahirette beklemediği bir karşılık alabilir. İman eden akıllı bir insan ise öyle bir ihtimali bile göze alamaz, bu nedenle ciddi bir gayret gösterir.

Nefs ile mücadele iman edenler için kolaydır, ancak kimi insanlar bu mücadelenin çok zor olduğuna kendilerini inandırdıkları için, canlarının yanacağını düşünürler. Birine öfkelendiğinde o kişiyi affetmenin adeta imkansız olacağını zannederler. Özür dilemenin kendilerini küçük duruma düşüreceğine inanırlar. O yüzden özür dilemeyi bir gurur konusu haline getirirler. İstemedikleri bir durumla karşı karşıya kaldıklarında üzülmemenin mümkün olamayacağına dair batıl ve sabit bir inanış beslerler içlerinde. İntikam almak ise onlar için karşı konulamaz bir içgüdüsel istek gibidir. Kendilerine haksızlık yapıldığında, karşı taraftan intikam aldıklarında rahatlayacaklarına inanırlar.

Oysa ki terslenmek, kavga etmek, tartışmak, ses yükseltmek, sevgisizlik, kin duymak, yalan söylemek, birinin kalbini kırmak, düşmanlık yapmak, insanın içini çok sıkan, ruhunu adeta karartan ahlak özellikleridir.

Allah’ın Kuran’da tarif ettiği güzel ahlakta irade göstermek ise son derece kolay, keyifli ve huzur vericidir.

Bizim için en önemli kolaylıklardan biri de Allah’ın bizlere nefsimizle nasıl mücadele edip, terbiye etmemiz gerektiğini Kuran’da bildirmiş olmasıdır.

Örneğin, öfkelendiğimizde nasıl davranmamız gerektiğini ALLAH Kuran’da öğretmektedir. Allah ayette Müslümanlar için “öfkelerini yenenler ve insanlar (daki hakların)dan bağışlama ile (vaz) geçenlerdir.” diye bildirmektedir (Al-i İmran Suresi, 134)  Dolayısıyla Kuran’a uygun olan öfkenin kişiyi kontrolü altına alması değil, kişinin öfkesini kontrol altına almasıdır. Öfkeyi bastırıp mutlaka affedicilikle yaklaşılması bir tavır güzelliğidir.

Bir Müslüman öfke krizine kapılmayı, öfkesini yenemeyecek bir zaaf içinde olmayı asla kabul etmemeli, bunu bir kişilik zayıflığı olarak görmeli, imanına ve Allah’a olan sevgisine yakıştırmamalıdır.

Halbuki öfke anında olayların Allah’ın kontrolünde geliştiğini düşünebilen bir insan, Allah’ın kendisini imtihan ettiğini, göstereceği tavırla ahirette değer kazanacağını da bilir. Kaderin akışını seyrettiğini bilen bir insan ise imkan verilse ve hayatını geri alıp yeniden yaşasa aynı olayı mutlaka aynı şekilde yeniden yaşayacağını, olayları asla değiştirme gücüne sahip olamayacağını hemen aklına getirir ve Allah’ın kaderinde herşeyi en hayırlı şekilde yarattığını da unutmaz. Böyle bir insan mutlaka Kuran’a en uygun tavrı sergileyecektir.

Kuran’daki güzel tavra güç yetirememek bu gerçekleri o an için unutmaktan, gaflete kapılmaktan kaynaklanır.

Kendi fikirlerini zorla kabul ettirmeye çalışan, bunu yaparken de sözle sürekli karşı tarafı taciz eden tartışmacı bir ruhu da Allah beğenmediğini bizlere Kuran’da bildirmektedir. Ilımlı, herkese söz hakkı tanıyan, doğruya yumuşak sözle, sevgiyle davet eden bir üslup Kuran’ın üslubudur. Karşısındaki kişiyi rencide etmekten kaçınan, sürekli onore edip, onun da haklı yönlerini ön plana çıkartan bir konuşmada iki taraf arasındaki sorunlar hızla çözülecek ve gereksiz bir tartışma zeminine de mahal verilmemiş olacaktır. Tartışmak hem kişinin kendisini çok yorar, herkesi rahatsız eder, daha da önemlisi iki taraf arasındaki sevgiyi zedeler. Halbuki Allah Müslümanların arasında ayrılık ve fitne olmaması için karşılıklı sevginin, saygının, merhametin, affediciliğin, birliğin, beraberliğin esas alınması gerektiğine Kuran’da çok kere dikkat çekmektedir.

Tartışma isteği insanın fıtratında vardır, öfkelenmek insanın fıtratında vardır, üzülmek de, küsmek de, darılmak da, materyalist bir hırs ve rekabet içerisinde olmak da insanın nefsinde vardır. Bunların hepsi herkesin bildiği, tanıdığı ve hayatı boyunca nefsinde barındırdığı olumsuz özelliklerdir ama akıllı, şuurlu, iradeli, Allah’ı seven, Allah’tan korkan bir Müslüman nefsinin kendisini bu olumsuzluklara yönlendirmesine asla izin vermez.

Bir Müslüman nefsinin Allah’ın rızasının önüne geçmemesi için çalışır. Her ne olayla karşılaşırsa karşılaşsın Kuran ahlakından taviz vermez.

Nefsindeki olumsuz içgüdülerin hem kendisine hem çevresine ne gibi zararlar vereceğini iyi düşünür. Kuran’a uyup, Allah’ın sevgisine layık bir kul olmayı ana hedef edinip, iradesi zayıf bir ruh haline kendisini bırakmaz.

Çocukluğunda öğrendiği gibi nefsani hareket etmek yerine, Kuran’a göre düşünür, vicdanen yapması gerekenin ne olduğuna hemen karar verir ve Allah’ın rızasına uygun olan davranışı hayata geçirir.

Müslüman dikkatini, ruhunu her zaman güçlü, her zaman kontrollü tutmak için harcar. Dolayısıyla her zaman akıllıdır ve iradesini de Kuran’a uygun yönde hareket etmek için kullanır.

Adnan Oktar'ın Arab News & The Gulf Today'de yayınlanan makalesi:

http://www.arabnews.com/islam-perspective/news/801101

http://gulftoday.ae/portal/0b8f371c-5f03-4bb7-9243-9203364ed3f6.aspx


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
SUÇSUZ BİR GENÇ KIZ DAHA HUKUKSUZ OLARAK TUTUKLANDI
SÖZDE İTİRAFÇI VEYA MÜŞTEKİ OLMAYA ZORLANMIŞ KARDEŞLERİMİZE ACİL KURTULUŞ...
YENİ BİR SAFSATA DAHA
MEHDİYETİ GÜNDEME GETİRMEK LİNÇ KONUSU OLMAMALI
MEDYANIN ZORAKİ "BENZERLİK KURMA" TAKTİĞİ
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
AYÇA PARS CANIMIZ GİBİ SEVDİĞİMİZ, MELEK HUYLU, MÜMİNE KARDEŞİMİZDİR
"ALIKONMA" SAFSATASI
KUMPASÇILARIN KORKUTARAK İFTİRACI DEVŞİRME YÖNTEMLERİ
BERİL KONCAGÜL TEHDİT ALTINDADIR, CAMİAMIZA İFTİRAYA ZORLANMAKTADIR!
TAHLİYE OLAN ARKADAŞLARIMIZ HİÇ KİMSE İÇİN HİÇBİR ZAMAN BİR BASKI UNSURU...
AV. CELAL ÜLGEN ADİL VE DÜRÜST OLMALI
AKİT TV SUNUCUSU CANER KARAER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME
MASUM İNSANLARIN TAHLİYESİ TAMER KORKMAZ'I DA SEVİNDİRMELİDİR
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."