Harun Yahya

Rusya’nın Suriye’deki yeni hamleleriSuriye iç savaşı beş yıldır devam ediyor ve maalesef hala pek çok kişi bu savaşı sıradan bir olaymış gibi değerlendirebiliyor. Bugünlerde bu şiddetli çatışmalar gazete manşetlerine yeniden taşınmış durumda. Artık bu savaş sadece Suriye ile sınırlı  kalmıyor, Avrupa ve Amerika dahil komşu ülkeleri de ilgilendiriyor. Bu kadar geniş bir alanı etkileyen bir savaş durumu ise asla iç savaş olarak adlandırılmamalıdır.

Suriye savaşıyla ilgili en önemli sorunlardan biri şimdilerde Avrupa’ya kadar dayanan mülteci sorunu. Pek çok yorumcu bunu İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yaşanan en büyük felaket olarak değerlendiriyor. Hiç şüphesiz mülteci sorunu bir süre daha manşetlerde olacak, çünkü Avrupa ülkeleri Suriye’den kaçanları ülkelerinde ağırlamaya pek gönüllü değil. Halihazırda mültecilerin yaklaşık % 95’ine ev sahipliği yapan komşu ülkeler ise sınırlı ekonomik kaynakları sebebiyle daha fazla sayıda mülteciyi ağırlayabilecek güce sahip değiller.

Diğer bir kritik gelişme ise, Rusya’nın Suriye’deki askeri varlığını arttırmasıdır. Bir çok yerel ve uluslararası medyadan gazeteci köşelerinde bu hamleyi ele aldılar ve Rusya’nın bölgede ezber bozan büyük bir oyuncu olduğunu ilan ettiler.

Bu gelişme, ABD yönetimi dahil bölgedeki diğer oyuncuları rahatsız etti. Ancak Rusya’nın bu hamleleri yapmak için bazı meşru gerekçeleri var.  Burada özellikle altını çizmek isterim; ben kesinlikle kan dökülmesini öngören çözümlere karşıyım ve askeri ordunun saldırgan bir güç olmak yerine insanların güvenliğini sağlayan caydırıcı bir unsur olarak kullanılması gerektiğine inanırım.

Her ne kadar Soğuk Savaş bitmiş olsa da, NATO, Avrupa Birliği ve bunun gibi ittifaklar Rusya’yı izole etmeye yönelik bir gündem takip ediyorlar. Bu durum Suriye savaşının başlamasıyla iyice netleşerek, Ukrayna kriziyle gün yüzüne çıkmış bulunuyor. NATO ve ABD’nin, Ortadoğu’daki askeri üsleri kullanmaya başlaması, Türkiye’nin de Adana’daki İncirlik üssünü ABD ordusuna tahsis etmesi Rusya’nın Tartus limanında bulunan ve 1971’de inşa edilmiş kendine ait deniz üssünü korumak için girişimde bulunmasını aslında anlaşılabilir hale getiriyor.

Buna ek olarak, Rusya askeri üssünü güçlendirdiğini ve Soğuk Savaş döneminde Suriye ile imzaladığı pakta göre Suriye’ye askeri yardımda bulunmakta olduğunu reddetmiyor. Rusya’nın Suriye’deki askeri gücünün artmasıyla ilgili medyada yayılan söylentiler “Rusya Suriye’ye asker sevk ediyor” şeklindeki manşetlerle Batı’da tansiyonu yükseltirken,  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Rus Dışişleri Bakanı Lavrov’a eğer bu raporlar doğru ise savaşın daha da kızışacağını bildirdi.

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Bulgaristan havayolu üzerinden Suriye’ye olan yardım transferini bloke edince, ABD yönetimi, Yunanistan’dan da aynı şekilde kendi havayollarını Rusya’nın kullanmasına izin vermemesini talep etti.  Bunun üzerine Rus hava kuvvetleri İran hava yolunu kullanarak Suriye’ye ulaşmaya başladı. Ayrıca 2015 yılının ilk sekiz ayı boyunca Türk boğazlarından 39 Rus savaş gemisi geçiş yaptı. Dahası, her ne kadar Suriye yönetiminden resmi bir bildiri yayınlanmamış olsa da bazı yerel raporlara göre Rusya, Suriye’nin Cebele (Jableh) şehrinde bulunan Lazkiye havaalanında (Beşir Esad Uluslararası Havaalanı) askeri bir hava üssü kurmuş durumda. Bu potansiyel hava üssü Türkiye’deki İncirlik  hava üssünün 180 km güneyinde bulunuyor.

Elbette Rusya’nın Suriye’de giderek arttırdığı hamlelerinden endişelenen tek ülke ABD değil. Başbakan Netanyahu bu hareketliliğin İsrail güvenliğini de ihlal edeceğinden endişeli. Bu yüzden acilen Moskova’ya giderek Putin ile görüşen Netanyahu, karşılıklı yanlış anlaşmaları gidermek önlemek adına bir işbirliği mekanizması üzerinde anlaşma sağladı. Toplantının ardından Netanyahu şu açıklamada bulundu; “İsrail ve Rusya, Ortadoğu’da istikrarın sağlanması konusunda ortak çıkara sahip.”

Halihazırda Türkiye terör örgütü PKK ile savaşıyor ve 1 Kasım’da yapılacak erken seçimlere hazırlanıyor.  Diğer taraftan Türkiye, Suriye sınırında bir tampon bölge ve uçuşa yasak bölge oluşturulmak suretiyle Suriyeli vatandaşların korunmasını öneriyor. Türkiye Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, her iki ülkenin bölgede farklı yaklaşımları dahi olsa, demokratik ve güvenli bir Ortadoğu’yu desteklemek gerektiğini bildiren Rus mevkidaşı Lavrov’u ziyaret etti. Lavrov şu açıklamada bulundu;  “Türkiye, uluslararası arenada bizim önemli  bir ortağımız. Suriye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika da dahil olmak üzere her türlü uluslararası sorunda fikir alışverişinde bulunuyoruz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelerek iki ülke arasındaki karşılıklı ilişkileri güçlendirmek ve Suriye’deki savaşa bir çözüm bulmak için görüşmeler yaptı.

Rusya’nın bölgeyle ilgili diğer bir endişesi de aşırılık ve terör. Rusya bu tehdit Kafkasya’ya ulaşmadan gerekli tedbirleri almak niyetinde. Bundan dolayı Suriye rejimine ait her alanı korumak ve böylece kendi hakimiyetini bölgede canlı tutmak için çaba sarf ediyor. Bununla birlikte tampon bölgenin kurulması ile Türkiye ve Rusya’nın müttefikliği terörle mücadelede de önemli rol oynayacaktır.

Açıkça bilinmelidir ki; koalisyon güçlerinin bombardımanı veya diğer benimsediği kan dökücü metotlar ile Suriye savaşı bitecek gibi gözükmüyor. Lazkiye, Tartus ve Şam çevresindeki bölgeyi Esad’a bırakmak mantıklı olacaktır. Bu alan dışında kalan yerlerde rejimin bombalama eylemleri durmalıdır. Bu durum sivil ölümlerini de sona erdirecektir.

Türkiye’nin garantörlüğünde Suriye’de bir tampon bölge oluşturularak, rejimin çatısı altında dahi olsa sivil vatandaşların korunduğu bir alan yaratılmalıdır. İki ülkenin güçlerini birleştirmesiyle birlikte istihbarat gücü artacak, sivil vatandaşların tampon bölgede güvenliğinin sağlanması şiddet eylemlerini sona erdirecektir. 

Esad rejiminin sınırlarında veya kalan bölgelerde yaşayan siviller avantajlı olacaktır. Bölge yeniden yerleştirilip inşa edildiğinde demokratik ve adaletli bir seçim yapılması gereklidir. Bu seçimde ılımlı muhalefetten adaylarla birlikte, Esad’ın da aday olmasına izin verilmelidir. Yeni seçilmiş hükümet bu noktada kesinlikle kan dökerek bir çözüm yoluna gitmemeli, diplomasi ve karşılıklı anlayış ile sorunları gidermelidir. Rusya dahil bölgedeki ülkelerden oluşan bir ittifak grubu Suriyelilerin refahı için verimli çözümler sunacaklardır. 

Adnan Oktar'ın Pravda.ru'da yayınlanan makalesi:

http://english.pravda.ru/world/asia/25-09-2015/132140-russia_syria-0/

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."