Harun Yahya

New Scientist Nautiluslar Konusunda Nerede Yanıldı?

16 Eylül 2015 tarihinde New Scientist dergisi internet sitesinde[1] ve daha birçok yayın organında, Washington Üniversitesi’nde biyolog olarak görev yapan Peter Ward tarafından yapılan bir araştırma ile ilgili bir makale yayınlandı. Bu makale, günümüzden 500 milyon yıl önce yaşamış ve hiç değişmemiş olan bu nedenle “Yaşayan Fosil” olarak isimlendirilen Nautilusun yeni bulunan bir örneği olan Allonautilus scrobiculatus’a ayrılmıştı.

Söz konusu makalede, yeni bulunan bu Nautilus türünün 30 yıl saklanmasının ardından tekrar ortaya çıktığı ifade edilmekteydi. Makaledeki dikkat çekici olan bölüm ise, “bu Nautilus türünün geçmişte yaşamış Nautiluslardan bir takım farklılıkları olduğu, bu farkların da son zamanlarda kazanılmış özellikler olması gerektiği iddiasıydı.

Öncelikle bu cümle sadece bir iddiadan ibarettir ve bilimsel gerçeklerle hiçbir şekilde uyuşmamaktadır.

Bu makalede, söz konusu harika deniz canlısının bazı özellikleri tekrar hatırlatılacak ve Washington Üniversitesi’nin internet sayfasında detaylandırılan yazıda yer alan çelişkilere ve yanlışlara cevap verilecektir[2].

NAUTİLUS NEDEN YAŞAYAN FOSİLDİR?

Nautilus bu sıfatı en çok hak eden canlılardan biridir. Altın orana sahip çok özel dış kabuğu ile hemen ilgi çeker. Kambriyen dönemi fosil kayıtlarına kadar varlığına rastlanan bu canlı, günümüze kadar neslini aynen devam ettirmiştir. 500 milyon yıl yaşındaki Nautilus fosilleri günümüzdeki yaşayan örneklerinden farksızdır.

DERİNLERDE SÜREN GİZEMLİ YAŞAM

Nautilusu ilginç yapan bir diğer özelliği ise denizin derinliklerinde yaşıyor olmasıdır. 200 ila 900 metre arası derinlikler bu canlının yaşam alanıdır. Bilindiği gibi 200 metreden daha derin sularda yaşayabilen canlı sayısı oldukça azdır. Besin maddelerinin azlığı, güneş ışığının buralara erişememesi ve çok yüksek basınç gibi nedenler bu bölgeyi zorlu bir yaşam alanı yapar. İşte Nautilus bu zorluklara dayanabilecek özelliklere sahip olarak ortaya çıkar. Sıcak suları fazla sevmediği için bu canlılara sığ sularda rastlamak mümkün değildir. Bu nedenle araştırmacılar için nadiren gözlemlenebilen gizemli bir canlıdır.

Yüksek basınca dayanıklı vücut yapısı, derin sularda yaşadığı ilk anda var olmasaydı, Nautilus o anda ölecek ve nesli de yok olacaktı. Jet itim sistemi ile rahatça yüzebilen Nautilus, kendi ürettiği gazları pompaladığı özel gaz basınç odalarıyla da yüzdüğü derinliği değiştirip, sabitleyebilmektedir. Bu özellikleriyle canlı günümüzün denizaltılarından daha ileri sistemlere sahiptir. Nautilus bir çok canlı için ölümcül olan derinliklere hazır sistemlerle doğar. Bunların da o ortamda deneme yanılma ile geliştirilebilecek sistemler olmadığı açıktır. Herşeyin bilgisine sahip Yüce Allah’ın Nautilus’u mevcut donanımıyla bir anda yaratmış olduğu şüphe götürmez bir gerçektir.

NAUTİLUS GERÇEKTEN KAYIP MIYDI?

Söz konusu makalede Nautilus’un “30 yıldır kayıp” olduğu aktarılmaktadır. Aslında bu canlı kayıp değildi. Sadece bilim adamları canlıyı tekrar gözlemlemek için yeni bir çalışma yapmamışlardı. En son 1986 yılındaki gözlemin ardından bu yıl yapılan çalışmalarda Nautilus kameralara takıldı. Çünkü derin sularda yürütülen böyle bir çalışma yüksek maliyet, özel ekipman ve uzunca bir zaman gerektirmektedir. Ayrıca Nautilus’a dünyanın belli başlı bölgelerinde rastlandığı için her yerde gözlemlemek mümkün olmamaktadır. Şu ana kadarki gözlemler de maliyet sebebiyle sadece belirli bölgelerde gerçekleştirilebilmiştir.

ALLONAUTİLUS SCROBİCULATUS, DİĞER NAUTİLUSLARDAN FARKLI MI?

Nautilus’un tipik bir görünüme sahip kabuğunun içinde, sedef duvarlarla bölünmüş pek çok odacığın oluşturduğu içsel bir sarmal uzanır. Canlı büyüdükçe, sarmal kabuğun ağız kısmında, bir öncekinden daha büyük bir odacık inşa eder ve arkasındaki kapıyı bir sedef tabakasıyla örterek daha geniş olan bu yeni bölüme ilerler. Bu gaz odacıklarına, tıpkı bir denizaltıda olduğu gibi, odacıkları ulaşan özel bir boru sistemi ile, hesaplanmış miktarda sıvı pompalanarak derinlik ayarlaması yapılır. Yumurtadan yeni çıkmış bir Nautilus 7 gaz odasına zaten sahiptir. Fosil kayıtları bize gaz odalarından oluşan sarmal yapıdaki dış kabuğun milyonlarca yıldır değişmeden günümüze kadar geldiğini göstermektedir. Nitekim söz konusu yazıda da bu gerçek kabul edilmekte ancak bir spekülasyon eklenmekte ve canlının yumuşak dokularının zaman içinde değişmiş olabileceği iddia edilmektedir. Bu iddiayı destekleyebilmek için, Allonautilus scrobiculatus’un kabuk açıklığının (umbilikus) diğer Nautiluslardan daha geniş ve kaba olduğu ifade edilerek, kabuk üstünde yer alan tabakadan (periostracum) sarkan ince saçaksı yapının diğerlerinden farklı olduğu iddia edilmektedir. “Bu özelliklerin son zamanlarda kazanılmış olabileceği” şeklinde bir yorum yapılarak bu farklılıklar Darwinizme bir delil gibi gösterilmeye çalışılmaktadır. Ancak, elde yumuşak dokulara ait bir kanıt olmaksızın, sadece kabuk incelenerek yapılan yorumlar, spekülasyon olarak kalmaya mahkûmdur.

Şunu da hemen belirtmek gerekir ki, iki canlının farklı türler olduğu iddiasını kanıtlamanın tek yolu vardır, o da her iki canlının DNA dizilimine tam olarak sahip olup, karşılaştırma yaparak farkların gösterilmesidir. Ne bu çalışmada ne de başka bir çalışmada genetik bir inceleme yapılmamıştır.

Yapılan karşılaştırma ise tamamen Darwinist önyargılarla şekillenmiş tahminlere ve varsayımlara dayalıdır. Çünkü fenotip denen dış anatomik farklar genetik farklılığı göstermez. Bir örnek verecek olursak, 1m 50 cm boyundaki bir insanla 1m 90 cm boyundaki insanın aslında farklı türler olduğunu iddia etmek ne kadar saçma ise, buradaki iddia da o kadar temelsizdir. Aynı tür içinde, bireylerin dış görünümüne yansıyan farklılıklar olabilir, ancak bunlar hep genetik dizilimin izin verdiği sınırlar içerisinde kalır. Farklı görünümler şeklinde kendini gösteren bu çeşitlilik “varyasyon” olarak tanımlanır. Allonautilus scrobiculatus’te olduğu iddia edilen bu küçük farkların nedeni de varyasyondur.

Ayrıca, fosiller geçmişte yaşamış canlıların yumuşak dokularına ait çok sınırlı bilgi barındırırlar. Bir canlının organlarının ve yumuşak dokularının yıllar içinde değiştiğini iddia eden bir kişinin sırf fosillere bakarak herhangi bir bilimsel kanıt sunması ise mümkün değildir.

Nautilus fosillerinde de, belirtilen yumuşak dokulara ait izler yoktur, dolayısıyla bir çıkarımda bulunmak gerçekçi olmayacaktır. Bu durumda Darwinistlerin “Nautiluslardaki değişim” iddiaları spekülasyondan öteye gitmemektedir.  

SONUÇ

Makaleye konu olan gözlem, Nautilusun evrimsel bir değişime uğradığını gösteren hiçbir bilimsel veri içermemektedir. Sadece harika bir deniz canlısının bize tekrar tanıtmaktadır. Fosil kayıtlarındaki binlerce Nautilus fosili, canlının milyonlarca yıldır herhangi bir evrimsel süreç geçirmediğini, tam aksine, ortaya çıktığı ilk andan beri, eksiksiz özellikleri ile bir anda Allah tarafından yaratıldığını kanıtlamaktadır. Nautilus, günümüz yüksek teknolojisinin örnek almaya çalıştığı fizyolojik özellikleriyle, Allah’ın yaratmasına güzel bir örnektir. 

 

REFERANS

1. https://www.newscientist.com/article/mg22730390-100-living-fossil-nautilus-re-emerges-after-30-years-of-hiding/

2. Urton, James (25 August 2015). "Rare nautilus sighted for the first time in three decades". UW Today (University of Washington). Archived from the original on 26 August 2015. Retrieved 1 September 2015.

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."