Harun Yahya

Bir Gün Değil Bir Ömür Boyu Şükretmek
İnsanların pek çoğu müjdeli bir haber aldıklarında büyük bir sevince kapılarak arka arkaya Allah'a sözlü olarak şükretmeye başlarlar; ya da çok istedikleri bir eşyaya sahip olduklarında veya beklemedikleri bir anda güzel bir olayla karşılaştıklarında. Peki ama yalnızca sonucuna çok sevinilen bir haber veya olumlu bir gelişme üzerine mi Allah'a yönelip şükretmek gerekir? Şükrün yeri, vakti var mıdır? Allah'ın kullarına emrettiği bu ibadetin hikmetleri nedir; Kuran’da nasıl bir tarifi vardır?

Kişinin Allah'a karşı her an teşekkür hisleriyle dolu olması ve bu hissiyatını sözlü ve fiili olarak ifade etmesi olarak tanımlanabilecek şükür ibadeti, Kuran'da sıklıkla dikkat çekilen ve hayat boyu yerine getirilmesi gereken çok önemli bir ibadettir.

Ne var ki insanların bir kısmı şükretmeyi farklı algılar ve yalnızca hoşlarına giden nimetler ya da olaylar karşısında şükretmeleri gerektiğini düşünürler. Oysa şükür insanın başına her ne gelirse gelsin, hayatında olumlu ya da olumsuz ne gelişme olursa olsun kayıtsız şartsız Allah’a minnet duyması, O'ndan gelen her şeyi güzel görmesi, Allah'ın yarattığı her olayda bir hayır olduğunu bilerek ve kadere bütünüyle razı olarak O’na gönülden boyun eğmesidir.

Bu noktada şu soru akla gelebilir; insanın kendi lehine olan bir olay karşısında şükretmesi olağandır ama aleyhindeki bir durum karşısında nasıl ve neden şükretmelidir?

Gerçek şu ki kişinin her durumda şükredebilmesi, Allah’a çok derin ve karşılıksız bir sevgi duyması ve O'nun yüce vasıflarını çok iyi kavramasıyla doğrudan ilişkilidir. Allah'ı tanıyan, Allah'ı çok seven, aşkla Allah'a bağlı olan bir kişi O'na olan sevgisini her fırsatta dile getirmek ister. Onun için şükür, Sevgilisi olan Allah'a olan hayranlığını gösterme yollarından biridir. Her an her saniye kalbinde duyduğu bu coşkuyu sürekli olarak anlatmak, ifade etmek ister. Nefes almadan nasıl yaşayamazsa, Sevgilisini anıp O'na şükretmeden de yaşayamaz. Çünkü ruhuyla, kalbiyle, tüm benliğiyle her an Allah'ı hissetmekte, Allah'ın varlığının sonsuz delillerini idrak etmektedir; her baktığı yerde O'nu görür ve O'nun sonsuz sanatına, gücüne duyduğu hayranlığı her an tesbih etmek ister. Bu şevk ve iştiyak onu doğal olarak O'ndan gelen her şey karşısında şükretmeye yöneltir.

Öte yandan Allah aşığı bir insan dört bir yandan Allah'ın nimetleriyle kuşatılmış olduğunun, bunların hiçbirisine kendisinin güç yetiremeyeceğinin ve yalnızca O'nun dilemesiyle bu nimetlere kavuşabildiğinin farkındadır. Aradaki sebeplere hiçbir şekilde takılmadan her şeyin, her nimetin yalnızca Allah'tan olduğunu bilir ve detay detay her nimetin şükrünü eda etmeye çalışır. Sevgilisi olan Allah onu sevmekten yorulmazken, o da Allah’ı sevmekten yorulmaz; Allah ona nimet vermekten bir an bile yorulmazken, o da Allah’a teşekkür etmekten yorulmaz.

Şükretmenin bir anlamı da Allah'tan razı olmak, Allah ne verdiyse onunla mutlu olmaktır. Az imkan verdiyse ondan da hoşnut olmak, az güzellik oluşturduysa onu büyük bir güzellik olarak görmektir. Küçük bir sofrası da olsa, Allah aşığı onunla mutlu olur. Bir gözü yoksa diğer gözü olduğu için şükreder. İki gözü gittiyse nefes alabildiğine, yemek yiyebildiğine, ellerini kullanabildiğine sevinir; her şartta haline şükreder, Sevgilisi olan Allah'ı tesbih edip yüceltir.

Ancak bazı insanlar vardır ki Allah'ı çok sevdiklerini ve O'ndan gelen her şeye razı olduklarını dilleriyle söyledikleri halde hayatlarında aleyhlerine gibi görünen en ufak bir gelişme olduğunda, örneğin istedikleri bir şeyi elde edemediklerinde, sevdikleri bir insan sevgilerine karşılık vermediğinde, çabalarının karşılığını göremediklerini düşündüklerinde, planladıkları bir tatile gidemediklerinde, beklenmedik bir olay nedeniyle para kaybettiklerinde, sağlıkları bozulduğunda, çok çalıştıkları sınavda başarısız olduklarında ve buna benzer olumsuz gibi görünen olaylarla karşılaştıklarında tavırları birdenbire değişir. İsyan ve karamsarlık duyguları içerisinde düşünceleri aniden olumsuz bir hal almaya başlar. "Başkaları sağlıklı iken neden senin sağlığın bozuldu?", "neden herkes rahat ve lüks içindeyken sen zorluk çekiyorsun?", "herkesin işi rast giderken neden senin işlerinde pürüz çıkıyor?", "bu kadar gayret ederken layık olduğun karşılığı neden göremiyorsun?" gibi soruları tekrar ederek kendilerini adeta kör bir açmazın içine sokarlar. Bu negatif düşüncelere kendilerini teslim ettikçe kısa sürede doğruyu yanlışı ayırt edemez hale gelirler. İşte bu kişilerin gerçekte tek bir sorunu vardır; Allah'ı yeterince tanımamak, O'nun her şeyi yaratmaya kadir olduğu gerçeğine vakıf olmamak, O'nu yeterince sevmemek, O'nun gerek kendi gerekse tüm kainat üzerindeki koruyuculuğunu, sevgi ve merhametini anlayamamış olmak. Allah'ı tüm vasıflarıyla tanıyan, O'nun her şeyi hikmet ve hayırla yaratan ve kullarını çok seven olduğunu bilen bir insan ise olumsuz gibi görünen hiçbir olay karşısında yıkılmaz ve Allah'a olan güvenini kaybetmez. Onun tüm bu negatif düşüncelere, diğer bir deyişle vesveselere verecek tek bir cevabı vardır: “Rabbim ne yaratırsa hayırla, güzellikle yaratır. Mutlaka bu olayda da benim için bir hayır, bir güzellik vardır.”

Bu bir teselli değil, bir gerçektir. Allah her şeyi bir hayır ve hikmetle yaratır; hiçbir şeyi kullarının zorluk çekmesi veya sıkıntı içine girmesi için yaratmaz. Gerçek şu ki dünya bir imtihan yeri olduğu için insanın bu dünyada eğitilmesi ve cennete gidecek bir ahlaka erişmesi gerekmektedir. Bu ahlakı kazanması için de kimi zaman zorluklarla, hastalıklarla, çile ve sıkıntılarla, yokluk ve fakirlikle eğitilmesi şarttır. Bu nedenle her insan farklı imtihanlarla terbiye edilir.

Allah aşığı bir insan bu gerçeği bilerek başına gelen her olayda sabır gösterir, neyle karşılaşırsa karşılaşsın Allah'a şükreder ve kaderini izlemeye devam eder. Karşılaştığı olayların hikmetini anlayamasa dahi, "Allah’ım, Sen bunu mutlaka bir hikmetle yarattın. Bana verdiğin her şeyden razıyım, vereceğin her hayra muhtacım." der. O güven ve inançla durmaksızın Allah’a dua edip şükranını dile getirir.

Zorluk anında nankörlüğe düşenlerden olmamak için bu dünyanın imtihan dünyası olduğunu kavramak, imtihan anlarını iyi değerlendirmek, Allah'ın yarattığı her olayı şükür ve minnetle karşılamak gerekir. Zorluk ve sıkıntıların ardındaki güzel hikmetleri görmeye çalışmak, şükür ibadetini hakkıyla yerine getirmeye de bir vesile olacaktır.

Adnan Oktar'ın Arab News'de yayınlanan makalesi:

http://www.arabnews.com/islam-perspective/news/820741

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."