Harun Yahya

Mutluluğun Tek SırrıMutluluk kavramı üzerine en çok konuşulan devirlerden birini yaşıyoruz. Dünyanın neresinde olursa olsun her insan mutlu olmak istiyor. Ne var ki büyük bir çoğunluğun bitmek bilmeyen dertleri, sıkıntıları var. Herkes bir şeylerden şikayetçi. Mutsuz insanlar arttıkça terapistlerin, mutluluk koçlarının, psikolojik danışmanların sayısında da büyük bir artış görülüyor. Mutluluğun sırrını açıkladığını iddia eden kitaplar tüm dünyada en çok satanlar listesinin en üst sıralarında yer alıyor.

Günümüzde insanlar sıkıntılarından biraz olsun uzaklaşmak için dört elle teknolojinin sunduğu olanaklara sarılıyor. Müzik, dans, spor, çeşitli sanat dalları, televizyon ve sinemanın yanı sıra yeni eğlence türleri, bilgisayar-cep telefonu oyunları, internet, kitle iletişim araçları, konserler, festivaller, yarışmalar mutluluğu arayan kitleleri peşinden sürüklüyor. Her biri insanların hoş vakit geçirmelerini sağlamak, onları eğlendirmek için sürekli yenileniyor, geliştiriliyor, yaygınlaştırılıyor.  

Tüm bunlara rağmen insanlar mutsuz. Yüzleri solgun ve bitap, bakışları boşluğa dalıp gitmiş, düşünceli, kaygı dolu. Kimi maddi imkansızlıklar içerisinde, kimi ise hastalığıyla, kişisel ya da ailevi problemleriyle boğuşuyor. Kiminin borcu var, kimi istediği hayat standardını elde edemediği için bunalımda, kimi dilediği kıyafeti ya da yiyeceği satın alamadığı için. Kimi zor koşullar altında ay sonunu nasıl getireceğini düşünüyor, kimi çocuklarının geleceğini nasıl temin edeceğini. Kimi yaşlandığı için mutsuz, kimi genç olduğu halde kendini yıpranmış ve ümitsiz hissediyor.

İntihar oranlarına baktığımızda ise dünyanın içinde bulunduğu endişe verici durum daha da netleşiyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün son raporuna göre dünyada her yıl yaklaşık bir milyon kişi intihar nedeniyle hayatını kaybediyor. Diğer bir ifadeyle her 40 saniyede bir kişi intihar ediyor. Örgüt ruh sağlığı bozukluklarının giderek çoğaldığını belirtiyor. Örgütün bir diğer tespiti; intihar, genç ölümlerinde ikinci sebep. Örneğin her yıl 40 bin kişinin intihar ettiği ABD'de gençler arasında intihar sıklığının son yıllarda çarpıcı biçimde artış gösterdiği ifade ediliyor.

Mutsuzluk belası sadece yetişkinleri ve gençleri değil çocukları dahi sarmış durumda. Araştırmalar her iki çocuktan birinin mutsuz olduğunu ortaya koyuyor. Almanya, İngiltere, ABD bu tehlikeyi fark eden ve müfredatlarına "mutluluk" dersi ekleyen ülkeler arasında.

Peki nedir tüm dünyayı sarıp kuşatan bu mutsuzluk kasırgasının kaynağı?

Mutsuzluğun kaynağı çoğunlukla maddi sebeplerde aranır. Ekonomik sorunlar ve kayıplar, işsizlik, başarısızlık, hayal kırıklıkları, utanç, aşağılanma, aile içi çatışmalar, aileden ya da yakın çevreden birini kaybetme, hastalık, yalnızlık gibi sorunlar mutsuzluğun başlıca nedenleri olarak görülür. Oysa kişiyi mutsuzluğa ve ümitsizliğe sürükleyen gerçek sebep bunların hiçbiri değildir. Nitekim hiçbir ekonomik sıkıntısı olmayan ve her türlü dünyevi imkana sahip olan pek çok insan mutsuz olduklarını dile getirmekte, içine düştükleri boşluk sebebiyle uyuşturucu ya da alkol bağımlısı olabilmekte, kimileri daha da ileri giderek intiharla hayatlarına son vermektedir.

Gerçek şu ki mutsuzluğun tek sebebi vardır, o da ruhtaki maneviyat eksikliğidir. Tarih boyunca mutsuz yaşamış olan insanların tüm sıkıntılarının ardında sadece bu gerçek yer almaktadır. Maneviyat, mutluluğun yegane şartıdır. İnsanların bir kısmı ise maddiyatla ya da hedef olarak belirledikleri ideallere ulaşmakla mutluluğu yakalayabileceklerini zannetmektedirler. Oysa istedikleri kadar maddi güç elde etsinler, maneviyatları güçlü olmadığı takdirde en ufak bir zorluk anında yıkılmakta, umutsuz ve karamsar bir ruh haline bürünüp yaşama sevinçlerini kaybetmektedirler.

Maneviyatın yolu ise tüm bu evreni yaratan, canlı cansız her şeyi var eden ve biz insanlara en güzel, en doğru ve en rahat nasıl yaşayabileceğimizi ayetleriyle haber veren Allah'ın sonsuz aklına teslim olmaktan geçer. Nitekim insanı mutlu edecek tek şey, kendisini yaratan, her an kendisini duyan, gören, dua ettiğinde duasına karşılık veren Yaratıcısını çok sevmek, O'nun tayin ettiği kadere bütün kalbiyle teslim olmuş şekilde yaşamaktır. Allah'ın yarattığı dünyada Allah'tan uzak ve habersiz yaşamanın kişiye ancak mutsuzluk ve yıkım getireceği çok açık bir gerçektir.  

Dikkat edersek, etrafımızdaki her şeyin bir amacı bulunmaktadır. Denizlerin, göllerin, okyanusların, gökyüzünün, yıldızların, dağların, çiçeklerin, bitkilerin, ağaçların, hayvanların, meyvelerin, sebzelerin; gözümüzle gördüğümüz görmediğimiz her şeyin yaratılışında bir hayır ve hikmet vardır. İnsanların bu dünyada rahat yaşayabilmeleri için hepsinde bin bir türlü özellik yüklüdür. Allah'ın yarattığı bu güzelliklere vicdanıyla bakan kişinin kalbi, şahit olduğu sonsuz sanat ve ihtişam karşısında aşkla, sevgiyle ve manevi duygularla dolup taşar. Etrafındaki her şey gibi, kaderde yaratılan her olayın da Allah tarafından hayır ve hikmetle yaratıldığını bilir. Dolayısıyla hiçbir şey onu mutsuzluğa, karamsarlığa ve ümitsizliğe sürüklemez. Bütün malı mülkü gitse, Dostu olan Allah'ın kendisine başka hayırlar vereceğini bilir; yaşlansa, hastalansa, sağlığı kaybolsa sabreder, sabrı karşılığında da büyük sevap kazanacağını umar; sevdiği bir kişiyi kaybetse, onun Allah'ın Katına, ahirete intikal ettiğini, Allah'ın sonsuz koruyuculuğunda olduğunu düşünür, üzülmez; çok istediği bir şeye ulaşamıyorsa, Allah'a daha çok, daha içten dua eder. Kısacası bu dünya hayatında onu mutsuz kılacak hiçbir şey yoktur.

Bu dünyada mutluluğun tek sırrı, bizlere sayısız güzellikler sunan Rabbimize tüm benliğimizle yönelmektir. Allah insanlara saymakla bitiremeyecekleri kadar çok nimet bağışlamışken, insanların O'na yönelmemeleri ve O'na teşekkür etmemeleri, dünyaya mutsuzluğu getiren tek nedendir.

Bu nedenle mutsuz insanlar çözümü imanda aramalıdırlar. Allah'ın insana verdiği gözler, kulaklar ve kalp ancak yaratılış amaçlarına uygun kullanıldıklarında huzura erer. Gözler Allah’ın tecellisi olduğunu unutarak etrafa bakarsa, kulaklar duyduğu seslerde Allah’ı hatırlamazsa, kalpler Allah aşkıyla çarpmazsa mutlu olamaz. Mutluluk arayanlar bilmelidirler ki, onları mutlu kılacak olan yalnız ve yalnız Allah ve O'nun sevgisidir. 

Adnan Oktar'ın New Straits Times'da yayınlanan makalesi:

http://www.nst.com.my/news/2016/03/132292/secret-happiness

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."