Harun Yahya

Garip bir Suriye planı
4.5 yıldır çözülemeyen Suriye sorunu ile ilgili karar, geçtiğimiz hafta, dünyanın yoğun gündeminin arasından sıyrılıp geçti. Suriye’de 6 aylık bir geçiş dönemi, ardından seçimler konuşuluyordu. Çeşitli sorular akla geldiyse de pek konuşulmadı. “Milletsiz bir ülkede devlet nasıl kurulacak?” sorusunun kimse üzerinde durmadı. “IŞİD ve diğer radikal grupların hakimiyetindeki geniş topraklara yönelik plan ne?” diye kimse araştırmadı. Çünkü gerçekte Suriye halkının vermesi gereken bir karar, ABD ve Rusya tarafından alınmıştı. Ve bu plan için konuşulan bölgeler, sadece rejime ait güneybatı Suriye ve YPG’nin denetimindeki kuzey bölgesi yani Rojava idi.

Suriye kararları başka bir yazıda detaylı incelenecektir. Burada Türkiye açısından bazı risklere dikkat vereceğiz.

Hatırlanacağı gibi Türkiye, Başbakanlık nezdinde ABD’ye çeşitli kaygılarını iletmiş ve Suriye’de PYD’ye yönelik yapılacak olan herhangi bir silah yardımının kendilerine karşı yapılmış bir eylem olarak kabul edileceğini belirtmişti. Bu açıklamalar sırasında PYD’ye yaptığı silah yardımlarını açıkça dile getiren ve bölgede PYD liderliğinde bir özerkliğin destekçisi olacağını söyleyen ABD, Amerikan Derin Devletinin etkisiyle 4 Kasım günü tavrını aniden değiştirerek bu bölgede yarı özerklik sisteminin dahi kabul edilemeyeceğini, ayrıca PYD’ye yönelik hiçbir silah yardımı yapılmadığını, silah yardımının bölgedeki Arap gruplara yapıldığını belirtti.

Bölgede kastedilen Arap gruplar, Sanadid ve ÖSO’dan ayrılmış Suwal El Rakka adını taşıyor.1 Bu iki grup, Stalinist ideolojik yaklaşımlarıyla tanınıyor ve YPG ile birlikte hareket ediyorlar. Son dönemlerde bölgede IŞİD ile mücadele halinde olduğu söylenen “Demokratik Suriye Güçleri” ismi bir hayli ön plana çıkmış durumda. Bu topluluk ise, yukarıda adı geçen Arap gruplar ve YPG’yi (PYD’nin silahlı gücü) de kapsayan bir topluluğu sembolize ediyor. Yani ABD silahları, yine doğrudan YPG’ye ulaşmış oluyor; sadece bu defa adı farklı. Yani Amerikan Derin Devleti, bir kelime oyunu ile Türkiye’nin gönlünü kazanmaya ve muhtemel uluslararası suçlamalardan kurtulmaya çalışıyor.

Uluslararası suçlama dediğimiz şey, ABD’nin tavır değiştirmesinin altındaki sebep. Geçtiğimiz aylarda YPG konusunda uluslararası birimlerin sunduğu raporlar durumun vehametini net bir şekilde ortaya koyar nitelikteydi. Haziran ayında İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) bir rapor yayınlamış ve YPG tarafından bölge halkına yönelik insan hakları ihlallerini belgelemiş2, Temmuz ayında ikinci bir raporla PYD’nin çocuk asker dehşetine dikkat çekmişti.3 Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), Ekim ayında, YPG’nin ABD bombardıman uçaklarını sivillerin yaşadığı bölgelere doğru yönlendirdiğini belgelendirmiş ve bölgedeki Arap nüfusa yönelik zulüm politikasını rapora eklemişti.4 Af Örgütü, YPG’nin bölgede savaş suçu işlediğini ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini açıkladı. Aynı dönemde Suriye Kürt bölgesinde Kürt halkı tarafından geniş çaplı ve şiddetli protestolar gerçekleşti. Bu protestolar YPD/YPG’ye karşıydı ve uluslararası insani hukuk ihlalleri nedeniyle bölge halkı PYD’ye başkaldırmıştı.

ABD’nin çekincesi işte burada devreye girdi. Uluslararası savaş suçu belgelenmiş olan Stalinist bir YPG’ye doğrudan silah veren bir ABD, açıklaması zor bir sürecin içine sürükleniyordu.

Uluslararası toplum bu tavır değişikliğine inanmış görünecektir. Fakat Türkiye’de pek kimse buna inanmış görünmüyor. Stalinist ve terörist PKK ve hainlikleri konusunda uzman Türk yönetimi ve halkını bu manevra ile ikna etmeye çalışmak ABD için oldukça yanlış bir politika.

Bu gelişmelerin hemen sonrasında, YPG’nin Türkiye güney hattında tek alamadığı bölge olan Cerablus konusu ABD tarafından gündeme getirildi. Cerablus, uzun bir zamandır IŞİD’in elinde. ABD’nin talebi ise, bu bölgeyi IŞİD’den temizlemek.

Suriye’de çeşitli bölgeleri IŞİD’den temizlemek adına Amerikan Derin Devletinin şimdiye kadar attığı adımların vahim sonuçlarını muhtemelen bölgede sadece Türkiye görebiliyor. Sınırımızda oluşturulmuş Stalinist bir YPG hattı, İslam coğrafyasıyla aramızı tümden ayırmak ve PKK’nın Türkiye topraklarında kolay konuşlanması için kurgulanmış sanki. Plana, müttefikimiz ABD’nin hizmet ettiğini görmek ise acı verici.

Strateji tanıdık: YPG’nin verdiği koordinatları esas alan ABD uçakları hedefi bombalıyor ve YPG milisleri buraya yerleşiyorlar. YPG’nin ele geçirmesinin ardından, bölgede yaşayan Türkmen ve Arapların kovulduğu Tel Abyad’ı hatırlayalım. ABD, o bölgeye PKK/YPG terör örgütünü yerleştirmediğini ispat edebilmek için bölgede dalgalanan ÖSO bayrağını kamuoyuna sunmuştu. Oysa bu bayrak, ÖSO’dan ayrılmış ve tümüyle YPG ile birlikte hareket eden Suwal El Rakka’dan başkasına ait değildi. Yani aslında tümü YPG zihniyetinden oluşan sanal “Demokratik Suriye Güçleri” ismiyle bir oyun oynanmıştı. Şimdi Amerikan Derin Devleti, benzer bir yöntemi kullanarak ve Türkiye’nin yardımı ile IŞİD’i Cerablus’tan çıkarmak istiyor. “IŞİD çıktığında ne olacak?” sorusuna ise Türk yönetimi bir türlü cevap alamıyor. Çünkü Türkiye’nin teklifi olan Mare hattında güvenli bölge oluşturulması fikri, bu hafta Türkiye’de gerçekleştirilen G20 zirvesinde tekrar ABD tarafından reddedildi. Şu durumda geriye tek alternatif kalıyor: Bölgeye “Demokratik Suriye Güçleri” denen bu sanal topluluğu yerleştirmek. Diğer bir deyişle bölgeye PKK’yı yerleştirmek.

Türkiye’nin sınırına, Türkiye’nin yegane düşmanı PKK’yı yerleştirmek için Türkiye’den askeri yardım teklifini anlamak güç.. Ama isimler değiştirilip, politik manevralara başvurulup, perdeli bir siyasi üslup kullanılınca böyle teklifleri getirebilmek de kolaylaşıyor.

ABD’nin ısrarlı PYD desteği Rusya’yı yakından ilgilendiriyor. Rusya’nın geçmişten beri isteği Suriye’de Baas hakimiyetini güçlü kılmak. Bunun için şart, Esad’ın değil, Baasçı bir zihniyetin varlığı. PYD, bu zihniyete son derece uygun düştüğü için, Suriye konusunda Rusya ve ABD’nin anlaştığı tek ortak payda gibi görünüyor. Eğer Suriye’nin geleceği bu Stalinist terörist ortak payda üzerinde kurulacaksa, eğer Viyana’da alınan Suriye kararı bunun üzerine kurulduysa, Ortadoğu’yu çok daha büyük belalar bekliyor olacaktır. Umarız Rusya ve ABD’nin akil liderleri, bunu çok geç olmadan anlayabilirler.

1- http://haber.star.com.tr/yazar/abd-pydye-silah-vermiyor-mu/haber-1067818
2- https://www.hrw.org/report/2014/06/19/under-kurdish-rule/abuses-pyd-run-enclaves-syria
3- https://www.hrw.org/news/2015/07/10/syria-kurdish-forces-violating-child-soldier-ban-0
4- https://www.amnesty.org/en/press-releases/2015/10/syria-us-allys-razing-of-villages-amounts-to-war-crimes/

Adnan Oktar'ın Arab News'de yayınlanan makalesi:

http://www.arabnews.com/columns/news/838611

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."