Harun Yahya

Rusya ve Türkiye kardeştir
Dostluk, nadir elde edilir. Kıymetlidir; bu nedenle imtina edilen, her fırsatta korunan, gerektiğinde tavizlerle ayakta tutulan bir değerdir. Eğer bu değer, ülkeler arasında uzun yıllar bazında sağlanmışsa, bunun kıymeti daha büyüktür.

Türkiye ve Rusya köklü bir dostluğu barındıran iki ülke. Sovyet Rusya döneminde bile bu dostluk ayakta tutulmuş; Türkiye, soğuk savaş sırasında NATO tarafını temsil etmesine rağmen, diğer tarafı temsil eden Rusya ile daima iyi ilişkiler içinde olmuştur. Günümüzde devam eden korkunç çatışmalar sırasında da bu gelenek bozulmamış, Türkiye sınırında seyreden Suriye iç savaşı, Ukrayna krizi, Kırım sorununda dahi bu itidal zedelenmemiştir. Çünkü Türkiye ve Rusya, Putin’in de belirtmiş olduğu gibi bir komşudan çok, iki dost ülkedir.

Türkiye’nin sınır ihlali yapan bir Rus jetini düşürmesi, işte bu nedenle sadece dünyayı değil Türk ve Rus halkını da şaşırttı. 2012 yılı itibariyle Türkiye’de değişikliğe uğratılan angajman kuralları gereğince, Türk hava sahasını ihlal eden uçaklar, 10 mil uzaklıktan itibaren uyarılmakta, bu uyarıların karşılık bulmadığı durumlarda ise, pilotların atlamalarına izin verecek bir pozisyon dahilinde vurulmaktadırlar. Söz konusu durumda ise, hava aracına 15 milden itibaren uyarıların başladığı, bu uyarıların 5 dakika boyunca devam ettiği ve toplam 10 defa bu uyarının yapıldığı ve uçağın 17 saniye boyunca Türk hava sahasını ihlal ettiği bilgileri kamuoyu ile paylaşıldı. Türkiye’nin talebi üzerine aynı gün olağanüstü toplanan NATO, "Elimizde olan bilgi, diğer müttefiklerle uyumlu ve Türkiye'nin bilgilerinin doğru olduğunu gösteriyor" açıklamasını yaptı. Nitekim olayın gerçekleşmesinin hemen ardından Türk Genelkurmayı yazılı açıklamasında, "Türk Hava Sahasını ihlal eden milliyeti bilinmeyen bir uçak" ifadesi kullandı. Bu ifade ile Türkiye, hedefin Rusya olmadığını, uçağa Türkiye'nin bölgede seyredebilecek, milliyeti ne olursa olsun tüm hava araçları için genel angajman kuralları çerçevesinde uçağa müdahale edildiği vurguladı. Hedef Rusya değildi, bu diplomatik üslup söz konusu durumu tüm açıklığıyla ortaya koyuyordu.

Bütün bu açıklamaların ardından Putin’in Türkiye’ye yönelik sert açıklamaları ve Rus Dışişleri Bakanı Lavrov’un Türkiye’ye planlanmış ziyaretini iptal etmesi, bir anda olayı başka bir boyuta taşıdı. Yüz yıldan fazla zamandır süregelen dostluk, bir anda pek çoklarının gözünde bir krize dönüştü. Oysa Türkiye Cumhurbaşkanı Erdogan’ın açıklamaları son derece yumuşak ve uzlaştırıcıydı: "Bugün sabah saatlerinde hava sahamızı ihlal eden aidiyeti belli olmayan bir uçak düşürülmüştür. Biz buna şahit olmak istemeyiz ama böyle bir durumla karşı karşıya bırakılmanın ne yazık ki ıstırabını yaşıyoruz. Bu hadise tamamen Türkiye'nin önceden ilan ettiği angajman kuralları çerçevesinde gerçekleşmiştir. Türkiye'nin komşularıyla başka herhangi bir ülkeye karşı düşmanlığı asla söz konusu değildir. Suriye'de bugüne kadar çok daha vahim olaylar yaşanmamasının sebebi Türkiye'nin soğuk kanlı tutumudur. Bu son hadisenin önüne geçmek için de elimizden gelen gayreti gösterdiğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Türkiye'nin kendi sınırlarını koruma hakkına da herkes saygı göstermelidir.”

Bu açıklamalar kuşkusuz son derece halim bir üslupla yapılmış, aradaki dostluğa zarar gelmesini engellemek için özen gösterilmiştir. Şimdiye dek muhtemel tüm krizleri ılımlı ve diplomasiyle aşmış bir Türkiye’nin Rusya’yla kardeşliğe zarar getirecek bir eylemi kasıtlı gerçekleştirmesi kuşkusuz ki mümkün değildir.

Burada hatırlatalım: Her ne kadar angajman, bir ülkenin kendi inisiyatifine göre aldığı bir karar olsa da, insanların ölümüne neden olduğu, hem havadakiler, hem de karadakiler için bir tehlike teşkil ettiği için böylesine bir uygulamayı bizim kişisel olarak tasvip etmemiz mümkün değildir. Böyle problemlerin diplomasiyle çözüleceği başka çözüm yollarına odaklanmak en doğrusu olacaktır.

Rusya’dan gelen eleştiriler Türkiye’nin konuyu Rusya’dan ziyade NATO’ya taşıması üzerinde yoğunlaşmıştır. Dostluk ilişkisinin bir getirisi olarak elbette bu konunun iki taraf nezdinde halledilebileceği açıktır. Fakat Türkiye’nin konuyu NATO’ya taşıması eleştiri konusu olmamalıdır. Zira Türkiye NATO üyesidir ve söz konusu durum NATO ile Rusya’nın karşı karşıya geldiği bir durumdur. Böyle bir durumda, Türkiye’nin NATO’dan bağımsız hareket etmesinin NATO tarafından tepkiyle karşılanacağı ve Türkiye’yi de NATO’yu da zor bir duruma sokacağı aşikardır. Rusya’nın bu durumu aklı selimle değerlendirmesi en doğru olandır.

Peki bundan sonra ne yapılmalı?

Rusya, aklı başında bir liderin önderliğinde hareket eden bir ülke. Günümüze kadar devam eden Türkiye-Rusya ilişkileri, aklı başında liderlerin aklı selim ile hareket etmesinin bir sonucu olmuştur. Bundan sonra da böyle devam edilmelidir. Özellikle olayın gerçekleştiği bu sıcak günlerde sert izahlardan kaçınılmalı, öfkeli üslup terk edilmeli, sonradan pişmanlık getirecek ani çıkışlar hiçbir şekilde yapılmamalıdır. “Anlaşmaları iptal ediyoruz”, “Türkiye’ye gidişler dursun” gibi toplumların birlikteliğini rencide edecek ani kararlar verilmemelidir. Putin, bunu ülkesine yönelik bir eylem olarak görmemeli, Türkiye’nin sadece sınırını korumak adına yaptığı bu eylemi kişisel değerlendirmemelidir. Ülke liderlerine daima derin devletlerin baskısı büyük olmuştur. Türkiye ile arayı açmaya çalışan bir derin devlet baskısına Rus liderler asla tevessül etmemelidirler.

Ukrayna krizi de dahil olmak üzere, Rusya’ya yönelik tüm krizlerde, Rusya’nın yalnız bırakılmaması gerektiğini hem dünya çapında yazılarla, hem televizyondan yapılan açıklamalarla çok defa ifade etmiştik. Bu çabamıza devam edeceğiz. Bu konuda Putin ve diğer Rus devlet yetkilileri de yardımcı olmalı, bizim bu gayretimizi güçlendirecek halim ve ılımlı açıklamalarda bulunmalıdırlar. Türkiye halkının Rus halkını daima sevdiğini, bağrına bastığını ve yıllardır bu dostluk ilişkisini kalbine sindirdiğini unutmamalıdırlar. Türkiye ve Rusya, ayrılmaz kardeşlik bağlarıyla bağlanmış, birlikte güçlenmiş dost ülkelerdir. Bu dostluğa zarar gelmemesi elimizdedir. Bunun için asıl olan itidaldir. Şu günlerde itidali korursak, ileriki günler bu istenmeyen olayın tamiri için bol bol imkan ve zaman verecektir. 

Adnan Oktar'ın China Post'ta yayınlanan makalesi:

http://www.chinapost.com.tw/commentary/letters/2015/11/26/451912/More-than.htm


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."