Harun Yahya

Türkiye ve Rusya için aklıselim olma zamanı
Bilindiği gibi Türkiye coğrafi konumu sebebiyle adeta ateş çemberinde yer alıyor. Özellikle Suriye’de devam eden iç savaş giderek daha çok kızışıyor ve her ne kadar Türkiye bu iç anlaşmazlığa müdahil olmak istemese de, mağdur sivil halkı korumak adına barışı sağlayacak adımlar atmaktan geri kalmıyor. Halihazırda savaş bölgesinden kaçan 2.5 milyon insanı ülkemizde ağırlarken, yeni gelen mültecilere de kucak açmaya devam ediyoruz. 24 Kasım tarihinde, yakın dostumuz, sevgili komşumuz ve stratejik ortağımız Rusya ile aramızda ciddi bir gerginlik yaşadık...

Bu arada Türkiye kendi içinde de bölücü terör örgütünden kaynaklanan bazı gerilimler yaşıyor. Örneğin Haziran ve  Kasım seçimleri öncesinde çok ciddi bazı terör saldırıları yaşadık. Özellikle Başkent Ankara’nın merkezinde düzenlenen ve çok sayıda vatandaşımızın şehit olmasıyla sonuçlanan saldırı, Türkiye’nin tarihinde yaşadığı en amansız terör saldırısıdır. Şimdi, bölgenin önemli ülkelerinden olan Türkiye, yeni atanan Bakanlar Kurulu ile, hem ülke içindeki hem de bulunduğu bölgedeki sıkıntıları çözmek için emek harcıyor.

Biz Türk milleti olarak dünyanın hiçbir yerinde çatışmaların yaşanmamasını, savaş uçaklarının ülkelerin semalarında dolaşmamasını ve masum insanların öldürülmemesini istiyor, barışın bir an önce gelmesini tüm kalbimizle arzu ediyoruz. Yaşananlar ne olursa olsun bu durum karşılıklı görüşmelerle, birbirimize anlayış göstererek düzelecektir. Aklı başında hiç kimse çatışma içinde olmayı istemez. Dünya tarihi sevgisizlik ve çatışma ruhu nedeniyle yeterince savaş ve acı yaşanmıştır.

Elbette Türkiye ve Rusya arasında  istenmeden gelişen bu olayı hiçbirimiz savunmuyoruz.  Hatta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili sıkıntılarını şu cümlelerle ifade ediyor; “Böyle bir olaya şahit olduğumuz için üzüntü duyuyoruz ve bunun yaşanmış olmasından dolayı acı çekiyoruz.” Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu da aynı şekilde Türkiye’nin yakın komşusu Rusya ile gerilim yaşamaya asla niyeti olmadığını ifade eden birçok konuşma yapmış, AK Parti Grup Toplantısı’nda da Rusya ile karşılıklı ilişkilerimizi yürütürken son derece hassas davrandıklarını ifade etmiştir. Hiç kuşkusuz, her iki liderimizin de yaptığı açıklamalar  aramızdaki dostluğa zarar gelmemesini sağlama amacı güden, ılımlı bir üslup kullanılarak yapılmıştır. Sonuç itibariyle Türkiye yüzyıllık dostumuz Rusya ile ilişkilerimizi olumsuz etkileyebilecek kasıtlı bir eylem içine girmemiştir ve girmeyecektir.

Türkiye ve Rusya arasında yaşanan bu tatsız olay yüzünden iki ülke arasındaki gerilimi tırmandırmak hiç de akılcı değildir. Bu durum sevgi, sükûnet ve aklıselim ile rahatlıkla yatıştırılabilir.

22 Haziran 2012’yi hatırlayalım; Malatya hava üssünden havalanan F4 jet uçağımız Suriye tarafından hiçbir uyarıda bulunulmadan vurulmuş ve iki Türk pilotumuz şehit olmuştu. Bunun sonucu olarak da Türk Silahlı Kuvvetleri angajman kurallarını değiştirmişti. Bu değişikliğe göre Türkiye sınırına Suriye tarafından gelen herhangi bir askeri araç askeri hedef olarak değerlendirilmeye başlandı. İşte Rusya ile aramızda istenmeden vuku bulan bu olay da değişen angajman kuralının neticesinde yaşanmıştır.

Buna rağmen ölümle sonuçlanacak, pilotların ve sivil halkın hayatını tehlikeye atacak bir angajman kuralına rıza göstermemiz mümkün değildir. Her zaman sorunlarımızı diplomatik yollarla, sınır güvenliğini gözeterek, karşılıklı ve akılcı şekilde çözmeye gayret etmeliyiz. Bu, özellikle sivillerin güvenliği için çok önemlidir. Uluslararası hukuk kurallarının uygulanması nedeniyle yaşanan bu acı olay, NATO ve Rusya arasında değerlendirilmelidir. Mevcut durumda NATO, Stoltenberg’in de ifade ettiği gibi her iki tarafı da gerilimi azaltmak için dikkatli olmaya davet etmekte ve Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin yenilenmesi konusunda umutlu olduğunu belli etmektedir. Ayrıca Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan  İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari Daimi İşbirliği Komitesi (İSEDAK) toplantısında bu konuyu şu sözlerle vurgulamıştır; “Rusya ile gerilimi tırmandırmak niyetinde değiliz… Türkiye gerilimin, krizin ve husumetin safında değildir.”

Gerek uluslararası medyada gerekse canlı televizyon yayınlarımızda Türkiye’nin Ortadoğu’da barış ve güvenliği sağlamak için Rusya’yla işbirliği yapmasının önemine her zaman değiniyoruz. Rusya’nın da dahil olduğu başka krizlerde –son yaşanan Ukrayna anlaşmazlığı da dahil- her zaman Rusya’nın dünya tarafından dışlanmaması gerektiğini ısrarla savunduk. Burada daha önce yazdığım makalelerimden bir cümleyi tekrarlamak istiyorum.

“19. yüzyıldan bu yana yaşanan acılardan bir ders çıkarmak gerekiyorsa o da şudur; mutluluğu asla başka toplumların mutsuzluğu üzerine inşa edemezsiniz. Eğer Rusya mutsuz ise bölgenin mutlu olmasını bekleyemeyiz.  Eğer Rusya güvensiz bir ortamda olursa, biz kendimizi güvende hissedemeyiz. Artık ‘biz güçlü oldukça başkalarına ne olursaa olsun’ şeklindeki umursuz bakış açısı bitmiştir.  Artık ‘bir kişiyi bile dışarıda bırakmadan hep birlikte mutlu, güvenli ve huzurlu olacağız’ görüşünü savunmanın tam zamanıdır...”

Türkler asla agresif bir toplum olmamıştır. Bilakis her zaman sevgiyi yüceltmiş, dostlarıyla olan bağlarını güçlendirmiştir. Gerilimler, istenmeyen olaylar zaman zaman karşımıza çıkabilir. Fakat bunlar iki dostun daimi sevgisi karşısında kesinlikle geçicidir ve çok kolay bertaraf edilebilir. Birkaç gün önce iki halka da empoze edilmeye çalışılan negatif propagandaya karşı kamuoyunu uyarmak için Twitter’da etiketler başlattık. Etiketler yayınlanır yayınlanmaz, halkımızın ilgisiyle liste başı oldular ve en çok konuşulan 10 başlık listesinde yerlerini aldılar.  Bu etiketler “TürkiyeRusya Kardeştir”, “TurkeyRussia Brothers”,  “Турция Россия Братья” şeklinde Türkçe, İngilizce ve Rusça yayınlandı.

Rusya Devlet Başkanı Putin ve diğer üst düzey Rus devlet görevlilerinin desteği ile bu hassas süreçten çıkacağız inşaAllah. Bu aşamada tarafların nezaketli ve uzlaşmaya yönelik bir uslüp kullanması önemli. Kesinlikle bilinmelidir ki, Türk halkı kadim dostları olan Rus halkını severek bağrına basmış ve bu değerli dostluğun kıymetini her zaman bilmiştir. Rus halkı da aynı sevgi ve candanlıkla bizlere dost olduklarını göstermişlerdir. Bu dostluğun güçlü bağlarla yaşatılması için, her iki ülkenin de liderleri, halklarının birbirlerine duyduğu sevgiyi vurgulamalı, provokasyon içerikli dil kullanmaktan şiddetle kaçınılmalıdır.  İstenmeden gelişen bu olayı, barış yoluyla çözmek için sakinliği koruyacak bir yaklaşım benimsenmelidir. Özellikle, iki eski dost arasında güçlü bir bağ mevzubahis iken, akl-ı selimi korumak çok kritiktir. Dünyayı barış ve huzur içinde yaşayacağımız güzel bir yere çevirmek istiyorsak bu günler fedakarlık yapmak için büyük fırsattır.

Adnan Oktar'ın Pravda.ru & Iran Daily'de yayınlanan makalesi: 

http://www.pravdareport.com/opinion/columnists/26-11-2015/132707-turkey_russia-0/

http://www.irandailyonline.ir/News/131695.html


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."