Harun Yahya

Rusya-Türkiye dostluğu krizlerle bozulmayacak kadar köklü ve sağlamdırBilindiği gibi, geçtiğimiz 3-4 Ekim tarihlerinde Rus savaş uçakları, Türkiye'nin Suriye sınırında kendilerine defalarca yapılan uyarılara rağmen angajman ihlalleri yapmışlardı. Buna rağmen Türkiye, uluslararası hukukun kendisine tanıdığı fiili müdahale hakkını kullanmamıştı. Rus makamlarının 'olayın teknik bir hatadan kaynaklandığı' yönündeki açıklamalarını kabul etmiş, gergin süreci barışçıl ve yatıştırıcı bir tutumla dengelemişti. 

Bunun yanısıra, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov Dışişleri'ne çağırılarak kendisine angajman kuralları hakkında bilgi verilmişti. Benzer bir gerilimin tekrarını önlemek ve bölgedeki operasyonlar konusunda karşılıklı mutabakat sağlamak amacıyla, iki tarafın temsilcileri arasında görüşmeler yapılmış, Türk ve Rus temsilcileri bu konularda karşılıklı işbirliğine hazır olduklarını ifade etmişlerdi.

Tüm bunlara rağmen, 24 Kasım 2015 tarihinde bir Rus savaş uçağı Suriye sınırında Türk hava sahasını yeniden ihlal etti. Bunun üzerine de o sırada devriye görevinde bulunan Türk F-16'ları tarafından angajman kuralları çerçevesinde uçağa müdahale edilmek zorunda kalındı.

Türk Genel Kurmayı tarafından, hava sahasını ihlal eden uçağın olay sırasında milliyetinin belirsiz olduğu ifade edildi. Vurulan uçağın pilotunun, 5 dakika içinde 30'ar saniye arayla 10 kez ikaz edilmesine rağmen uyarıları duyduğu ancak dikkate almadığı belirtildi. Artık teknik hatayla açıklanması mümkün olmayan bu ihlalden sonra, isabet alan uçağın 'Sukhoi SU-4' tipi bir Rus jeti olduğu açıklandı.

Yetkililer, yeni angajman kurallarına göre 10 milden itibaren yapılması gereken uyarının, radarda tespit edilen uçağın Rus uçağı olma ihtimali gözetilerek iyi niyetle daha erkenden, 15 milden itibaren yapılmaya başlandığını ve her 2 milde bir tekrarlandığını söyledi.  

Türk pilotların Rus uçağına yaptıkları uyarılara ait telsiz konuşmalarının resmi kayıtları medyada yayınlandı. ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri de Türk uçaklarının, sınır ihlali yapan Rus uçağını defalarca ikaz ettiğini doğruladı. ABD öncülüğündeki koalisyonun sözcüsü Albay Steve Warren Bağdat'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, açık telsiz kanallarından yapılan söz konusu konuşmalarda geçen her şeyi duyduklarını söyledi. Olayın gerçekleştiği bölgedeki tüm uçakları takip eden teknolojileri olduğunu belirten Warren, radarlarında Rus savaş uçağını gördüklerini ve olayın Türk sınırında meydana geldiğini belirtti.

Elbette bu tür tatsız olaylar her iki tarafın da hiçbir zaman yaşanmasını arzu etmeyeceği türden. Türkiye'nin başından beri kötü niyetli bir tavır içinde olmadığı, Rus uçaklarıyla birkaç ay önceki angajman ihlalleri karşısında gösterdiği sağduyulu ve serin kanlı tutumuyla zaten ortada. Ancak bir ülkenin, sınır güvenliğinin ihlal edilmesi durumunda, uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde hareket edilerek, hava sahasını ve topraklarını savunma hakkını kullanma kararına da saygı gösterilmeli.

Krizler olağandır ama akılcı olan krizi tırmandırmak değil yatıştırmaktırBu tür gergin ve hassas durumlarda en büyük görev yine, akılcı, sağduyulu, yatıştırıcı liderlere ve yöneticilere düşüyor. Benzeri tatsız olaylar her zaman ülkeler arasında meydana gelebilir. Önemli olan gerilimin tırmanmasına izin vermeden, karşılıklı iletişimle sorunların barışçıl zeminde çözülmesi. Bu tür vesilelerle savaşı, çatışmayı körükleyen kriz fırsatçılarına, savaş çığırtkanlarına karşı da çok dikkatli olmak gerekiyor.

Türkiye'nin talebi üzerine NATO Konseyi'nin yaptığı olağanüstü toplantıda Genel Sekreter Jens Stoltenberg, Rus savaş uçağının düşürülmesiyle ilgili olarak, “Tansiyonun düşürülmesi gerekiyor, ciddi bir durum söz konusu. Tansiyonun düşürülmesine katkıda bulunmalıyız” ifadelerini kullandı. Stoltenberg'in, gerilimi düşürmeye davet eden sözleri örnek bir tavır. Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'un da ilk andaki “krizi tırmandırma niyetinde olmadıklarını ifade eden açıklaması” elbette ki memnuniyet vericiydi.

Olayın ardından, Erdoğan ve Obama arasındaki telefon görüşmesinde de iki liderin, 'benzer olayların tekrarını önleyici düzenlemeleri yapmanın, gerilimi düşürmenin önemi' konusunda hemfikir olduklarını söyledikleri belirtildi. Ne var ki daha sonrasında bazı yetkililer tarafından yapıcı olmayan açıklamalar yapıldı. Buna rağmen ümit verici gelişmeler de yaşandı ve son olarak Türk Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tanju Bilgiç, Bakan Mevlüt Çavuşoğlu'nun Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile telefonda görüştüğünü ve iki bakanın önümüzdeki günlerde bir araya gelmesinin kararlaştırıldığını bildirdi.

Her ne kadar uçak krizindeki açıklamalar anlık olarak değişse de unutulmaması gereken bir gerçek var:

Karşılıklı iyi niyet, uzlaşma ve anlaşmayla akılcı biçimde çözülebilecek basit askeri ve siyasi gerilimler yüzünden öfke ve intikam hisleriyle ağır dozda yaralayıcı sözler sarf etmek, duygusal yöntemler izlemek kimseye fayda sağlamaz. Aksine, dönüşü olmayan, telafisi güç kayıplara, siyasi, sosyal ve ekonomik büyük zararlara yol açar. Milyonlarca nüfusluk iki dev toplumu birbirine düşman haline getirmek son derece vicdansız ve insanlık dışı bir hareket olur.

Rus ve Türk halkları, devletler ya da hükümetler arasındaki gerginlikler ne olursa olsun yüzyıllardır köklü ilişkiler içinde yaşamış, iç içe geçmiş iki kardeş toplumdur. Bu tür olaylar bu köklü, kadim dostluğu ortadan kaldırmaz. Ancak, her iki toplumun bireylerinin bu dostluk ve kardeşliğin arasına nefret tohumları serpmeye çalışan, düşmanlık, çatışma, savaş ve kanla beslenen derin devlet elemanlarının provokasyonlarına karşı uyanık olmaları çok önemlidir.

Türkiye, Rusya'nın bir kısım Batı toplumu tarafından izole edilerek yalnızlaştırılmaya çalışıldığı bir dönemde dostluk, kardeşlik ve komşuluk bağlarını siyasi endişelerin önünde tutarak, Rusya'nın yanında yer almıştır. Rusya'ya her yönden cephe alan müttefiklerinin ısrarlarına rağmen Rusya aleyhinde bir tutum içerisine girmemiştir. Rusya'yla arasında, özellikle yakın dönemde ciddi boyutlarda gelişen karşılıklı siyasi, sosyal, ekonomik ve ticari ilişkileri sürdürmekteki kararlılığını korumuştur.

Tüm bu nedenlerden dolayı, her iki ülkenin zeki, tecrübeli, insancıl ve barış yanlısı liderleri Sayın Putin ve Sayın Erdoğan'ın, bu gerçekleri göz önüne alarak aklıselim ve sağduyu ışığında önümüzdeki günlerde iki ülke arasındaki tansiyonun düşmesi ve ilişkilerin hızla normale ve daha iyiye dönmesi konusunda öncü olacaklarını kuvvetle umuyoruz.

Özellikle içinde bulunduğumuz dönemde, Türkiye ve Rusya arasındaki köklü ve güzel ilişkilerin, karşılıklı sevgi, dostluk ve kardeşlik bağlarının her zamankinden daha güçlü ve sağlıklı olmasının bu ilişkiyi zedeleyebilecek her türlü çıkar, hesap ve beklentinin üzerinde olduğunu da özellikle vurgulamak istiyoruz.

Adnan Oktar'ın Gulf Times'da yayınlanan makalesi:

http://www.gulf-times.com/opinion/189/details/464461/turkey%2c-russia-should-try-to-maintain-their-good-ties

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."