Harun Yahya

Türkiye ve Rusya: Eskilere dayanan dostluk zarar görmemeli
Tarih, 22 Haziran 2012. Malatya jet üssünden kalkan F4 tipi bir jet uçağı, tek başına, silahsız ve tanıtma sistemi açık olduğu halde Suriye tarafından ihtarsız olarak düşürüldü. 2 Türk askerinin yaşamını yitirdiği bu olay karşısında Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye’ye yönelik angajman kurallarını değiştirdi. Yeni kurallara göre Suriye tarafından Türk sınırına yaklaşan her askeri tehdit olarak değerlendirilip askeri hedef muamelesi görecekti.1

Yeni kurallar derhal uygulamaya kondu. 3 Ekim 2012 tarihinde Türk topraklarına düşen ve 5 vatandaşımızın ölümüne neden olan top mermisine anında misilleme yapıldı, sınıra yaklaşan jetler gerekli uyarılarla geri püskürtüldü. Uyarılan bu jetlerden 4’ü Rusya’ya aitti.

Geçtiğimiz günlerde Suriye’de Türkmen bölgelerine yönelik olarak yapılan hava saldırıları sırasında bu ihlallerin sayısı oldukça artmıştır. Bunlar doğrudan kamuoyuna açıklanmamış, ancak Rus askeri yetkililerle yapılan üst düzey toplantılarda heyetlerin önüne getirilmiştir.2 3-4 ekim tarihinde Rus uçaklarının tekrar Türk hava sahası ihlalleri sonucunda Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov Dışişlerine çağırılmış ve kendisine angajman kuralları hatırlatılmıştır.

24 Kasım Salı günü gerçekleşen elim olayda ise Türk yetkililer, uyarının 15 milden itibaren yapılmaya başlandığını, uyarının her 2 milde bir tekrarlandığını ancak uçağın bu uyarıları dikkate almadığını belirttiler. Aynı gün Türkiye’nin çağrısı üzerine olağanüstü toplanan NATO, "Elimizde olan bilgi, diğer müttefiklerle uyumlu ve Türkiye'nin bilgilerinin doğru olduğunu gösteriyor"3 açıklamasını yaparken, ABD’nin geçen hafta Türk hava sahasını korumak için gönderdiği bir F15’in de bu olaya şahit olduğu belirtildi. ABD, söz konusu ihlali ve Türkiye tarafından yapılan uyarıları resmi bir mektupla BM’ye sundu.4

Türk Genelkurmayı, ilk açıklamasında “milliyeti bilinmeyen uçak” diyerek, Rusya’nın hedeflenmediğini açıkça belirtti. Türkiye Cumhurbaşkanı ise “Biz buna şahit olmak istemeyiz ama böyle bir durumla karşı karşıya bırakılmanın ne yazık ki ıstırabını yaşıyoruz." açıklamasını yapmıştı.

Bir kısım analistler, söz konusu durumun Türkiye’nin, Suriye’de Rusya’nın Türkmenlere yönelik hava saldırılarından rahatsızlığını belirtmek için yaptığını iddia etseler de, bu önermenin geçerli zemini bulunmamaktadır. Rus uçaklarının Türkmen bölgelerini hedeflemesi, Türkiye için elbette çok endişe vericidir. Hedeflenen bölgelerin bir kısmı, radikal grupların bulunmadığı, sivillerin yaşadığı bölgelerden oluşmaktadır. Nitekim Türkiye, bu olay sonrasında tekrar büyük bir mülteci akını ile karşılaşmıştır. Fakat bu konuda diplomatik girişimler yapılmış, Türkiye, Rusya’ya söz konusu endişelerini iletmiş, en son 21 Kasım’da Dışişleri Bakanı eski Feridun Sinirlioğlu, ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile birlikte Lavrov’u arayarak sınır ihlalleri ve Türkmen saldırıları konusuna dikkat çekmiştir. Başbakan Davutoğlu ise konuyu BM Güvenlik Konseyi’ne taşıyarak gerekli önlemlerin alınmasını talep etmiştir.5

Söz konusu gerekçeyle Rusya gibi bir dosta uçak düşürmek suretiyle cephe almak, Türkiye’nin asla yapmayacağı bir şeydir. Bunun da ötesinde bunun sonuçları göze alınmayacak kadar büyüktür.

Dolayısıyla söz konusu durum, bir misilleme değil, angajman kurallarının bir neticesidir.

Türkiye’nin kuzeyinde çatışmaların devam ettiği Ukrayna, güneyinde ise ateş girdabı haline gelmiş Suriye ve tansiyonun hiç düşmediği Irak ile çevrilmiş olduğu akılda tutulmalıdır. Yanı başındaki savaşa dünya devletleri dahil olmuş durumdadır ve Türkiye sınırı bu sebeple sık sık ateş hattına dönüşmektedir. Sınır bölgesi, sadece yerleşim yerlerinin bulunduğu bir alan olmakla kalmamakta, aynı zamanda mültecilerin barınma yerlerini oluşturmaktadır. Türkiye’nin uzun zamandır talebi olan güvenli bölge ise, ABD tarafından sürekli geri çevrilmekte, bu nedenle bu hat saldırılara açık kalmaktadır. Türkiye’nin kendi sınırına hassas olması, kuşkusuz ki anlaşılabilir bir durumdur.

Fakat angajman gibi sonucu ölümle bitmesi kuvvetle muhtemel olan, havadaki pilotları ve karadaki insanları tehlikeye sokan bir uygulamanın tarafımızdan tasvip edilmesi imkansızdır. Sınır güvenliği elbette önemlidir, fakat bu sorun için farklı diplomatik yollar kullanılmalı, farklı çözümler düşünülmelidir. Ölüme sebebiyet verecek hiçbir olay bu anlamda tek seçenek değildir ve bu konuda mutlaka farklı bir strateji uygulanması gerekmektedir.

Bundan sonra atılacak adımlara gelince:

Rus lider Putin, güçlü ve aklı selim bir şahsiyettir. Türkiye daima Putin’in liderliğine ve dostluğuna güvenmiştir. Türk halkının beklentisi, bu olayda da Rus liderin aynı aklı selim ile davranmasıdır. Unutulmamalıdır ki, Rusya ve Türkiye, Ukrayna krizi, Kırım meselesi, Suriye gibi konularda tamamen zıt yönlerde hareket etmelerine rağmen, komşuluk, daha da önemlisi dostluk ilişkilerini hiçbir zaman bozmamışlardır. Rus milleti ile Türk milleti bir bütündür, dolayısıyla onların arasına nifak sokacak açıklamalar yapmak, “Türkiye tehlikelidir, gitmeyin” gibi uyarılarda bulunmak, bu halkların çok alıştığı dostluk temeline büyük ölçüde sekte vurmaktadır. Nitekim Putin’in olay sonrası sert söylemlerine sadece Türkler değil Moskovalı gazeteciler bile şoke olmuşlardır. Beklenen itidal ile karşılaşmamışlardır.6 Ortadoğu’da Türkiye’nin varlığı her zaman onlar için büyük bir garanti olmuştur. Bunu kaybetmek istememektedirler.

Türkiye Rusya’nın Rusya da Türkiye’nin dostluğunu kaybetmek istemiyor. Dolayısıyla olayların en sıcak olduğu bu günlerde, öfkeli konuşmalar terk edilmeli, duygusal fevri ifadelerden kaçınılmalı, her bir öfkeli çıkışın sonradan telafisi mümkün olmayacak çok vahim sonuçlar getirebileceği unutulmamalıdır. Pişman olunabilecek, aradaki dostluğu zedeleyecek, hatta dostluğu husumete çevirecek hiçbir söz söylenmemelidir. Aklı selim liderler, bu konuda hassasiyetle davranmalı, özellikle olayların gerçekleştiği ilk haftaları, ılımlı mesajlar ve diplomatik yaklaşımlarla geçirmeye odaklanmalıdırlar.

Rusya’nın Batı tarafından izole edilmesine yönelik tüm komplolara uzun zamandır karşı koymuş bir fikir insanı olarak, bu konuda Rus liderin barış temelli düşüneceğine ve mutlaka sevgi ve kardeşliği ayakta tutacağına inancım büyüktür. Rusya-Türkiye dostluğu bizim için önemlidir ve bundan sonra da bu dostluğun gelişimi için çabalarım devam edecektir. Ancak bu konuda, vicdan ve akılla hareket eden liderlerin, derin devletlerin kirli savaş planlarına tevessül etmeyerek, sevgi ve dostluğa önem veren bir yaklaşım içinde olmaları gerekmektedir. Dünyanın böyle girişimlere ihtiyacı vardır ve içinde bulunduğumuz bu an, tam da bu özveriyi gösterme zamanıdır.

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Syrian%E2%80%93Turkish_border_clashes_(2012%E2%80%9314
2. http://www.yenicaggazetesi.com.tr/rus-ucaklarinin-ihlal-ler-inden-sonra-36391yy.htm
3. http://www.theguardian.com/world/2015/oct/06/nato-chief-jens-stoltenberg-russia-turkish-airspace-violations-syria
4.   http://abcnews.go.com/International/wireStory/report-turkey-shoots-warplane-airspace-intrusion-35385774
5. http://www.reuters.com/article/2015/11/23/us-mideast-crisis-syria-turkey-idUSKBN0TC0GZ20151123
6. http://www.ozgurdusunce.net/soguk-dus-makale,50.html

Adnan Oktar'ın Eurasia Review'de yayınlanan makalesi:

http://www.eurasiareview.com/30112015-russia-turkey-long-lasting-friendship-should-not-be-damaged-oped/

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."