Harun Yahya

Rusya ve Türkiye zor günlerde ittifakı devam ettirmeli


Geçen hafta içinde dünya Ortadoğu kaynaklı yeni bir krizle karşı karşıya kaldı. Son 15 yılda birçok işbirliğine imza atmış iki ülke, Rusya ve Türkiye, 14 Kasım sabahı bir Rus bombardıman uçağının Türk jetleri tarafından düşürülmesiyle bir anda derin bir ateş çukurunun kıyısına geldiler.

Benzer bir olay bölgede 22 Haziran 2012’de de gerçekleşmişti. Radar sistemini denemekte olan silahsız Türk uçağı Suriye bölgesinden ihtar yapılmaksızın atılan bir füzeyle düşürülmüştü. Akdeniz’in Lazkiye kıyılarında 1250 m derinlikteki enkazdan 2 Türk pilotun na’şı çıkarılmıştı. Nitekim bu vahim olaydan sonra belirlenen yeni angajman kurallarına göre Türkiye, Suriye tarafından sınıra yaklaşan her askeri unsuru tehdit olarak değerlendirip, askeri hedef muamelesi yapacağını açıklamıştı.

Aslında son olaydan 5 gün önce yani 19 Kasım’da bu kurallar gündeme gelmişti. Önce Türk Dışişleri, Rus Büyükelçisi’ne, 2 gün sonra da Türkiye eski Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu telefonla aradığı Rus Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’a angajman kurallarını hatırlatarak bir uyarıda bulundu. Rusya’nın askeri operasyonlarının Türkiye sınırına çok yakın bölgelerde gerçekleştiğini belirterek Türkiye’nin sınır güvenliğini tehdit edecek bir ihlal yaşanması durumunda, angajman kuralları çerçevesinde gerekli müdahalelerin yapılacağını hatırlattı.

Uçağın düşürülmesinden sonra yapılan ilk açıklamalar da karşılık diplomatik çaba harcandığını bize gösteriyordu. Rusya “yerden atılmış bir füze ihtimalini” dile getirirken Türkiye de “uçağın kimliğinin ilk anda bilinmediğini” söylüyordu. Fakat bu ılımlı sözler kısa sürede yerini sert açıklama ve yaptırımlara bıraktı. Karşılıklı restleşmeler Rusya’nın Türk vatandaşlarına ve şirketlerine karşı hafta sonu açıkladığı ekonomik önlem paketi ile zirveye çıktı.

Paris’teki İklim Zirvesinde görüşmeme kararı alan iki ülke liderlerinin bazı açıklamaları da şu an için durumun değişmeyeceğinin sinyallerini veriyor. Ancak elbette, Rus Dışişleri Bakanı Lavrov’un, 3-4 Aralık’ta Belgrad’da gerçekleşecek olan AGIT zirvesinde Türk Dışişleri Bakanı’nın görüşme talebini reddetmeyeceğini söylemesinin umut verici bir adım. Ancak elbette, Rusya’nın Türkiye’ye yönelik uygulama kararı aldığı çeşitli önlem paketleri, iki ülke arasındaki derin bağa sekte vuracak nitelikte. Şu an alınan kararlar doğrultusunda, gıda, enerji, tekstil gibi ihracatçı sektörlerin uğrayacağı zararın tazmini için formül aranıyor. Ancak iki ülkenin ticaret hacminin 20 milyar doların üstünde olduğu düşünülürse bu zararın büyük miktarlarda olacağı çok açık.

Peki bundan sonra ne yapılabilir?

Çözüm önerilerine geçmeden önce Türkiye ve Rusya için Suriye’nin öneminden de kısaca bahsetmek gerekiyor.

Bugün Rus bombardımanı altındaki Humus, Hama, İdlib ve Lazkiye kırsalları ve Türkmen dağı bölgesi muhalif kanadın kontrolündeki Türkmenlerin ağırlıklı yaşadığı bölgelerdir. Ukrayna ve Kırım’daki Rus asıllı halk Rusya için ne ifade ediyorsa benzer hislere Türkiye de Suriye Türkmenleri için sahiptir. Suriye Türkmenleri suni Osmanlı bölünmesi ile anavatanlarından kopartılmış kardeşlerimizdir. Türkmenleri hedef almış gibi bir görünüm olursa elbette Türkiye buna karşı tedbir alacaktır. 

Suriye Rusya için de önemlidir çünkü buradaki üsleri Rusya’ya Ortadoğu‘da manevra kabiliyeti sağlamaktadır. Mısır, Libya ve Irak’taki yönetim değişikliklerinden sonra Rusya’nın Ortadoğu’da müttefiki olarak görebileceği tek devlet Suriye’dir, dolayısıyla Suriye konusu Rusya için bir güvenlik sorunudur. Ancak Rusya bu sorununu Türkiye’ye rağmen değil, Türkiye ile birlikte çözmelidir. Unutulmamalıdır ki Türkiye yıllardır Batı dünyasının yalnızlaştırmaya çalıştığı Rusya’nın yanında yer almıştır. Tüm baskılara rağmen ekonomik ve siyasi işbirliğinde geri adım atmamıştır. Özetle Türkiye Rusya’nın güvenebileceği, zor günlerde sırtını dayayabileceği bir müttefikidir.

Bugün gelinen gerilim ortamı hiçbir ülke için istenmeyecek bir durumdur. Rusya’nın ekonomisi Batı yaptırımlarından dolayı zor durumdadır. Türkiye ise gaz ihtiyacının büyük bir bölümünü Rusya’dan karşılamaktadır. Türk inşaat ve turizm sektörleri Rusya ekonomisi ile iç içedir. Sırf karşılıklı restleşme nedeniyle iki ülkenin ticari ve ekonomik ilişkilerin mahvolması riski söz konusudur. Bu restleşmenin belki de en önemli sonucu da Rusya’nın uluslararası arenada en önemli destekçilerinden birini kaybetmesi ve mutlak yalnızlığa itilmesidir.

Her iki millet de ulusal gururuna düşkündür. Ne var ki liderlerin bu gururu bir kenara bırakarak, milletlerinin çıkarlarını ön plana alıp, bir uzlaşma zemini bulmaları şarttır. Gün, gerçek anlamda liderlik yapma günüdür. Aksi halde zarar görecek olan 250 milyonluk Rus ve Türk halklarıdır.

Bugün yapılması gereken vize kısıtlamaları getirmek, ekonomik yaptırımları devreye sokmak veya yeni hava savunma sistemleri yerleştirmek değildir. Krizi çözmek için öncelikle her iki tarafın katılımıyla bir komisyon kurulmalıdır. Bu komisyon teknik ve askeri incelemeleri yapmalı ve 24 Kasım sabahı Türk hava sahası sınırında yaşananları delilleriyle ortaya koymalıdır. Ek olarak komisyonda, gözlemci statüsündeki uluslararası profesyoneller de yer alabilir. Hazırlanacak rapor doğrultusunda haksız olduğu anlaşılan taraf hem özür dileyecek hem de zararları tazmin edecektir.   

Aynı anda benzer hataları engellemek amacıyla Rus Genelkurmayı ile Türk Genelkurmayı arasında kırmızı telefon hattı kurulabilir. Suriye iç savaşı devam ettiği sürece böyle bir direk bağlantıya ihtiyaç olacağı açıktır. İki ülke arasında yakın koordinasyon gerekmektedir. Bu sayede potansiyel krizler başlamadan engellenebilecektir.

Elbette ki en doğrusu savaş uçaklarının hiç devrede olmamasıdır. Hava bombardımanı çok tehlikelidir çünkü asıl olarak hedeflenen mevziler değil masum insanların yaşam alanları bombalanmaktadır. Sivil halk ile askeri birlikleri ayırt etmek neredeyse imkansızdır. Benzer şekilde savaş uçağının düşürülmesi de ağır sonuçları olan bir yöntemdir. Angajman kuralları her ne kadar yasal olsa da ölüme sebebiyet verecek bu uygulamayı kişisel olarak tasvip etmemiz mümkün değildir.

İki ülkenin aklı selim, sağduyulu halkı adına her iki ülke liderinin de bilmesi gerekir ki bu krizi genişletip, büyütüp, tırmandırmak, devletlerimiz ve milletlerimizin aleyhine bir karar olacaktır. Böyle zamanlarda halim bir tutum içinde olmak en doğrusudur. Her iki ülke vatandaşları birbirlerini kardeşleri olarak görmekte ve sevmektedirler. Geçmişte olduğu gibi şimdi de diledikleri gibi iki ülke arasında gidip-gelebilmelidirler. Bu onların en doğal haklarındandır.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçmişten bu yana, en zor zamanlarda bile Başkan Putin’e yardım ve destek elini uzattığı bilinmektedir. Türkiye-Rusya dostluğu daima köklü ve sağlam bir dostluk olmuştur. Bu nedenledir ki, Rusya dünya tarafından yalnız bırakılmaya çalışılırken Türkiye daima Rusya’nın yanında olmuştur.

Bizler her hâlükârda Rusya’nın yalnız kalmaması için uğraşmaya devam edeceğiz. Bunun için Başkan Putin’den beklentimiz bizlere yardımcı olması, geçmişten beri geliştirdiğimiz derin dostluğu pekiştirmesidir. Başkan Putin’in de olayları küçülten, dostluğu teşvik eden bir üslup kullanması milyonlarca Rus ve Türk’ün yüreklerini ağızlarına getiren bu gerilimin yatışmasına Allah’ın izniyle vesile olacaktır.

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
SUÇSUZ BİR GENÇ KIZ DAHA HUKUKSUZ OLARAK TUTUKLANDI
SÖZDE İTİRAFÇI VEYA MÜŞTEKİ OLMAYA ZORLANMIŞ KARDEŞLERİMİZE ACİL KURTULUŞ...
YENİ BİR SAFSATA DAHA
MEHDİYETİ GÜNDEME GETİRMEK LİNÇ KONUSU OLMAMALI
MEDYANIN ZORAKİ "BENZERLİK KURMA" TAKTİĞİ
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
AYÇA PARS CANIMIZ GİBİ SEVDİĞİMİZ, MELEK HUYLU, MÜMİNE KARDEŞİMİZDİR
"ALIKONMA" SAFSATASI
KUMPASÇILARIN KORKUTARAK İFTİRACI DEVŞİRME YÖNTEMLERİ
BERİL KONCAGÜL TEHDİT ALTINDADIR, CAMİAMIZA İFTİRAYA ZORLANMAKTADIR!
TAHLİYE OLAN ARKADAŞLARIMIZ HİÇ KİMSE İÇİN HİÇBİR ZAMAN BİR BASKI UNSURU...
AV. CELAL ÜLGEN ADİL VE DÜRÜST OLMALI
AKİT TV SUNUCUSU CANER KARAER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME
MASUM İNSANLARIN TAHLİYESİ TAMER KORKMAZ'I DA SEVİNDİRMELİDİR
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."