Harun Yahya

Türkiye ile Rusya eski dostluğunu yeniden kazanmalı
Türkiye ve Rusya arasında jet uçağının düşmesiyle çıkan kriz son zamanlarda uluslararası gündemi oldukça meşgul etti. Birçok gazeteci bu krizin daha da kızışacağını ve Rusya’yla Türkiye arasındaki ilişkilerin artık normale dönemeyeceğini açıkça belirttiler. Daha iyimser düşünenler ise bunun geçici bir dönem olduğunu ve yeniden her şeyin yoluna gireceğini yazdılar. Ben de aynı iyimserlikte bakıyorum. Rusya ve Türkiye tüm ortak tarihleri boyunca zorlukları aşmayı bilmişler ve böyle can sıkıcı olaylarda hasar almadan yaşamayı başarmışlardır. 

Aksini beklemek pek de adil olmaz; ortak geçmişe ve kültüre sahip iki ulusun birbirleriyle kurdukları yakın dostluk uzun süredir devam ediyor. Neredeyse on yıldan fazla bir zamandır bölgede stratejik ortak olan iki millet birbirlerini asla incitmek istemeyen kardeşler gibiler. Yaşanan bu vahim kriz bölgedeki çatışmaların da etkisiyle aniden ve beklenmedik şekilde gelişen bir olaydır. Böyle bir felaketi tecrübe etmeyi elbette iki taraf da istemezdi.  Ancak olan oldu ve şimdi ne kadar çok istesek de zamanı geriye sarıp her şeyi farklı yaşamak mümkün değil! Bana göre de bu olayın müdafaa edilebilir bir tarafı yok ancak artık yapılması gereken geleceğe odaklanarak raydan çıkan ilişkilerimizi düzeltmektir. 

İnsan hayatını tehlikeye atmak asla kabul edilemez

Koşullar ne olursa olsun insan ölümüne yol açacağını bile bile bir uçağı düşürmenin haklı bir tarafı bulunmamaktadır. Olaylar karşısında tehlikeli metotlara başvurmadan, insan hayatını korumayı hedefleyen bir yaklaşım benimsendiği sürece çözüm bulmak hiç de zor olmayacaktır. Sınır ihlali yaptığı düşünülen uçağa başka bir uçak ile eşlik ederek yolu değiştirilebilir, uçağın ait olduğu ülkenin askeri birimiyle bağlantıya geçilebilir veya pilot uyarıldıktan sonra en azından uyarıyı duyup anladığına dair kendisinden sözlü bir teyit alınabilirdi. Bunlar uçağı düşürmek yerine yapılabilecek en sağlıklı eylemler olurdu. Uluslararası hukukun ihlal karşısında uçak düşürmeye izin veriyor olması, vicdanlara başvurmayı engellememeli ve insan hayatını bu denli kolay almanın gerekçesi olmamalıdır.  

Geçen hafta yine buna benzer bir olayla karşılaştık. Rus savaş gemisi Türk Boğazlarından geçerken güvertedeki Rus askeri adeta tüm şehri hedef alır gibi füze taşıyordu. Öncelikle bu hareket kesinlikle Montrö Boğazlar Sözleşmesine aykırıdır. Dostane bir tavır da değildir. Türkiye’nin Montrö Sözleşmesine göre bu tavır karşısında  Rusya’ya Boğazları kapatması gerekirdi ancak bunu yapmadı. Elbette ki bu yapılsa halihazırda yüksek olan tansiyon daha da tırmanacak ve taze açılmış yaranın kapanması çok daha zor olacaktı. Bu örnekte de açıkça görüldüğü gibi kışkırtıcı gibi görünen herhangi bir olayla karşılaşılsa bile hep sakin, olgun ve insancıl bir yaklaşım içinde olmak önemlidir.

Kriz zamanlarında komşu ülkelerin rolü de yadsınamaz. Nitekim hem Rusya hem de Türkiye’nin komşusu konumundaki İran, tarafsız bir üslupla ılımlı açıklamalar yaparak iki tarafı da yatıştırmaya  çalıştı. İran Devlet Uzlaştırma Konseyi’ne bağlı Stratejik Araştırma Merkezi’nin başkanlığını yürüten Ali Akbar Velayati katıldığı bir televizyon programında tansiyonu yükseltmenin her iki ülkeye de zarar vereceğini söyleyerek civardaki komşu ülkelere bölgenin daha fazla gerilime ihtiyacı olmadığını hatırlatmış, ileri görüşlü bir bakış açısıyla, yatıştırıcı rol üstlenmelerini salık vermişti. 

Yaptırımlar her zaman insanlara acı verir

Şu anda iki ülke arasında oluşan gergin ortam Rus ve Türk ulusları tarafından pek de hoş karşılanmıyor. Rus ekonomisi Batı’nın uyguladığı bir takım yaptırımlar ve petrol fiyatındaki düşüş yüzünden halihazırda zor zamanlar geçiriyor. Diğer taraftan Türkiye de doğal gaz ihtiyacının %55’ini ve petrol ihtiyacının %30’unu Rusya’dan karşılıyor. Dolayısıyla yaşanan bu gerilim iki ülkenin ekonomik bağlarını tehlikeye düşürerek her ikisini de bölgede izole konuma düşürebilir.  Halihazırda ateş altında olan bölgede daha fazla ekonomik yaptırımı empoze etmek pek de mantıklı bir politika değildir.  Bölgede çıkan her türlü anlaşmazlıkta Rusya ve Türkiye yatıştırıcı roller üstlenen önemli devletler olarak masum insanların hayatlarını kurtarmak ve bölgede barışı sağlamak sorumluluğuna sahiptirler.

Bunlara ek olarak Rus halkı son iki yıldır kendilerine uygulanan ekonomik yaptırımlar yüzünden büyük ölçüde mağdur oldu. Yaptırımlar hem ekonomik felaket getirdi hem de insanların sosyal hayatları üzerinde muazzam tahribat yaptı. İzole bir hayat yaşamak onları psikolojik anlamda sıkıntıya soktu. Durum böyleyken Rusya’nın kendine yapılanın aynısını Türkiye’ye uygulamaya başladığını görüyoruz. Oysa Türkiye Rusya’ya yönelik yaptırımlarda hiç bir zaman rol almadı. Ürünlerin satışının engellenmesi, ithalatın düşürülmesi, bazı ekonomik sektörlerdeki ilişkilerin sona erdirilmesi gibi kavramların yanında iki ulusun sahip olduğu köklü dostluğun bozulması, sevginin, kardeşliğin yara alması söz konusudur.

Unutulmamalıdır ki, ekonomik sıkıntıların belki bir şekilde üstesinden gelinebilir, alternatif kaynaklar bulunabilir ancak burada ön planda tutulması gereken asıl ihtiyaç bir zamanlar kurulmuş olan güçlü dostluğun yeniden kazanılmasıdır. Böyle zor zamanlarda komşu ülkelerin de her iki ülke halkını rahatlatmak için çaba harcaması, ellerinden gelen yardımı esirgememesi önemlidir. Türkiye, Rusya ve İran için zamanında bu şekilde davranmıştır.

Bölgede işbirliğinin önemi

Tüm dünya, içinde bulunduğumuz bölgeye barışın gelmesi için çalışırken gerilim oluşturmak Rusya ve Türkiye’ye hiçbir yarar sağlamayacaktır. Kuvvetli yapısı ve jeopolitik konumu nedeniyle Rusya için Avrasya bölgesinde güçlü bir rol üstlenmek ve barışa daha çok katkıda bulunmak mümkündür. Böyle bir yapı içinde olursa Rusya ekonomik açıdan güçlü olacak ve siyasi anlamda daha fazla istikrar kazanacaktır. Rusya bu rolü daha önce olduğu gibi Türkiye ile güçlü bağlar kurarak başarabilir.  Güçlü bir Müslüman ülke olarak Türkiye son derece stratejik coğrafi bir konumda bulunduğundan Rusya’ya hedeflerine ulaşması için yardımcı olacaktır. Karşılığında da Türkiye dünyanın en değişken bölgelerinden birinde konuşlandığından dengeleyici bir aktör olarak önemli bir rol üstlenebilecektir.  

Adnan Oktar'ın Tehran Times'da yayınlanan makalesi:

http://www.tehrantimes.com/index_View.asp?code=251585

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
SUÇSUZ BİR GENÇ KIZ DAHA HUKUKSUZ OLARAK TUTUKLANDI
SÖZDE İTİRAFÇI VEYA MÜŞTEKİ OLMAYA ZORLANMIŞ KARDEŞLERİMİZE ACİL KURTULUŞ...
YENİ BİR SAFSATA DAHA
MEHDİYETİ GÜNDEME GETİRMEK LİNÇ KONUSU OLMAMALI
MEDYANIN ZORAKİ "BENZERLİK KURMA" TAKTİĞİ
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
AYÇA PARS CANIMIZ GİBİ SEVDİĞİMİZ, MELEK HUYLU, MÜMİNE KARDEŞİMİZDİR
"ALIKONMA" SAFSATASI
KUMPASÇILARIN KORKUTARAK İFTİRACI DEVŞİRME YÖNTEMLERİ
BERİL KONCAGÜL TEHDİT ALTINDADIR, CAMİAMIZA İFTİRAYA ZORLANMAKTADIR!
TAHLİYE OLAN ARKADAŞLARIMIZ HİÇ KİMSE İÇİN HİÇBİR ZAMAN BİR BASKI UNSURU...
AV. CELAL ÜLGEN ADİL VE DÜRÜST OLMALI
AKİT TV SUNUCUSU CANER KARAER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME
MASUM İNSANLARIN TAHLİYESİ TAMER KORKMAZ'I DA SEVİNDİRMELİDİR
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."