Harun Yahya

Sünni-Şii düşmanlığı yoktur, yalnızca provokasyon vardır
Derin küresel güçlerin, İslam alemini bölerek küçük, güçsüz ve etkisiz parçalara ayırma projesi kapsamında başvurdukları yöntemlerin kuşkusuz en sinsi ve tehlikeli olanlarından biri "mezhep ayrımcılığı kışkırtması yapmak".

Yakın zamanda, Suudi Arabistan, Kuveyt, Pakistan, Bangladeş, Yemen gibi çeşitli İslam ülkelerinde gerçekleştirilen mezhep odaklı kanlı provokatif eylemler, bu sinsi yöntemin her an yürürlükte olduğunu bizlere bir kez daha gösterdi.

Bu tür provokasyonlarla Şii ve Sünni Müslümanlar arasında oluşturulmak istenen suni düşmanlık ve çatışma ortamı, çapı genişletilerek tüm İslam alemine yayılmak isteniyor. Son aylarda gerçekleşen bu mezhepsel kökenli provokatif eylemlerden bazı örnekler şöyle:

– Geçtiğimiz Mayıs ayında, Suudi Arabistan’ın Qatif şehrinde bulunan bir Şii camisine düzenlenen saldırıda 21 kişi şehit oldu, onlarca kişi de yaralandı. Bundan bir hafta sonra yine bir başka Şii camisine düzenlenen bombalı intihar saldırısında en az dört Müslüman'ın şehit olduğu bildirildi.

– Bir sonraki ay, mezhep provokasyonu Kuveyt'e sıçradı. El İmam El Sadık isimli Şii camiine, yaklaşık 2000 kişinin namaz kıldığı bir esnada bombalı intihar saldırısı yapıldı. 24 Müslüman şehit oldu, en az 8 kişinin yaralandığı belirtildi.

– Geçtiğimiz Ekim ayında Bangladeş'in Dakka şehrinde Şii'lere ait bir camiye yapılan bombalı saldırıda 14 yaşında bir erkek çocuk şehit oldu, 80 kişi de yaralandı.

– Yine aynı ay, Pakistan'da yalnızca 1 hafta içinde 3 ayrı mezhep kökenli terör saldırısı gerçekleşti. Pakistan'ın Sind eyaletinin Jakobabad kentinde Kerbela törenleri için toplanan Şii Müslümanlara karşı düzenlenen intihar saldırısında 22 kişi şehit oldu.

– Aynı hafta içinde, Belucistan eyaletindeki bir Şii camiine düzenlenen saldırıda 10, aynı eyaletin başkenti Ketta'da bir yolcu otobüsüne yerleştirilen bombanın patlatılması sonucunda ise 11 Müslüman şehit olmuştu.

Son döneme ait bu provokasyonlar, aslında İslam dünyasında on yılı aşkın bir süredir devam eden, kardeşi kardeşe kırdırmayı amaçlayan, mezhep kökenli şiddet ve terör eylemlerinin yalnızca birkaç örneği. Bu provokasyonların ilk çıkış tarihlerine dönersek :

İran sınırındaki Belucistan eyaletinde, Şii-Sünni ayrımına dayalı şiddet ve terör saldırıları sonucunda bugüne kadar yaklaşık 2 bin Müslüman şehit oldu. İlginç olan ise, Sünnilerin ve Şiilerin, aralarında görüş ayrılıkları bulunsa da, ABD'nin 2001'de Afganistan'ı işgaline kadar kayda değer bir şiddet olayına karışmadan birlikte kardeşçe bir yaşam sürdürüyor olmaları.

Aynı şekilde, ABD’nin Irak’ı 2003 yılında işgal etmesinin ardından Musul'da, Bağdat'ta, Basra'da gerçekleştirilen bombalı eylemler ülkede Sünni-Şii gerilimini doruğa taşıdı. Hem Sünni hem de Şii kesimden on binlerce Müslüman şehit oldu.

Lübnan'da da, 2000'li yılların başından itibaren Şii Hizbullah ve Sünni Hariri grupları arasında sürekli tırmanan gerginlik 2005'te Başbakan Refik Hariri'nin bir suikast sonucu hayatını kaybetmesiyle en üst düzeye ulaştı. 2013'te Hariri'nin eski Maliye Bakanı Muhammed Şatah da, düzenlenen bir suikast sonucunda hayatını kaybetti. Bu suretle Hariri yandaşları ile Hizbullah grubu tekrar karşı karşıya getirilmek istendi.

Benzer şekilde, Arap baharı sonrası Bahreyn'deki iktidar mücadelesinin Şii ve Sünni gruplar arasında olduğu da bilinen bir gerçek.

Sonuçta İslam dünyasının hemen her ülkesinde başta Sünni-Şii olmak üzere mezhepsel farklılıklar, Müslümanları birbirine düşürmek, İslam ülkelerinde iç savaş ve karışıklık çıkarmak için kullanıldı. Halen de kullanılmaya devam ediliyor. İslam ülkelerindeki bir kısım siyasiler, sözde dini vaizler ve medya çığırtkanları da bu provokasyonlarda önemli görev alıyor.

Bu arada son Yemen örneği de mezhep provokasyonu faktörünün, ülke içi karışıklık çıkarma boyutundan İslam ülkelerini birbiriyle savaştırma boyutuna vardığını göstermesi bakımından manidar.

Özetle, İslami mezheplerin mensuplarını birbirine düşürüp aralarına kin ve nefret tohumları ekmeye yönelik alçakça provokasyonların, iki temel hedefi vardır:

Birincisi, İslam ülkelerinde karışıklık, kargaşa, ve iç çatışmalar çıkararak bu ülkeleri istikrarsızlaştırıp güçten düşürüp bölünüp parçalanmasına ve yok olmasına zemin hazırlamak.

İkincisi, İslam ülkelerini mezhep karşıtlığı çizgisinde kutuplaştırıp birbirlerine düşman hale getirmek. İran-Irak-Suriye-Lübnan'ın başı çektiği bir Şii cephesi ile Türkiye-Katar-Suudi Arabistan-Pakistan gibi ülkelerin başı çektiği bir Sünni cephesi oluşturup Müslümanları birbirini yok etmeyi hedefleyen iki zıt kutuba bölmek. Şu an Irak'ta, Suriye'de, Yemen'deki çatışmalar da adeta bu küresel çatışmanın birer prototipi niteliğinde.

Bu noktada, İslam dünyasının gerek dini gerekse siyasi liderlerine birleştirici, yatıştırıcı ve yol gösterici olma konusunda önemli görevler düşmekte. Bu sorumlu yaklaşıma iki önemli liderin ifadelerini örnek verebiliriz:

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz Nisan ayında İran'a yaptığı ziyarette şu ifadeleri kullanmıştır :

"Şiiler ölmüş ya da Sünniler ölmüş diye bir ayırım yapmıyorum. Benim için sadece insan vardır ve orada hayatını kaybedenler Müslümanlardır. "[ii]

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney de, geçen Mayıs ayında yaptığı bir konuşmada şu önemli mesajı vermiştir:

“İslam düşmanları Müslümanlar arasında etnik ve dini ayrılık çıkarmaya çalışıyorlar... Düşman için, Şii Sünni diye bir ayırım yoktur."[iii]

Aynı Allah'a, Kitap'a, Peygamber'e inanan, dini, kıblesi bir olan, aynı camide namaz kılan Müslümanlar hangi görüşten, hangi mezhepten, hangi gruptan olursa olsun ancak kardeştir. Birbirlerine düşman olmalarını Allah haram kılmıştır. Böyle bir düşmanlıkla birbirlerinin canlarına kıymaları ise karşılığı sonsuz Cehennem azabı olan korkunç bir felakettir.

Bugün Müslümanların başına gelen felaketler Allah'ın emrine aykırı olarak, ayrılık ve ihtilaf içinde olmalarındandır. Yegane kurtuluşları ise, bu haramı terk edip sevgi ve kardeşlik bağları ile kenetlenerek tek vücut halinde birlik olmalarındadır.
[i] "Struggles between Sunni and Shia forces have fed a Syrian civil war that threatens to transform the map of the Middle East, spurred violence that is fracturing Iraq, and widened fissures in a number of tense Gulf countries." (http://www.cfr.org/peace-conflict-and-human-rights/sunni-shia-divide/p33176#!/?cid=otr-marketing_url-sunni_shia_infoguide)
[ii] (http://www.el-balad.com/1475027)
[iii] (https://www.youtube.com/watch?v=D-dzFhNm0IA)Adnan Oktar'ın Jefferson Corner'da yayınlanan makalesi:

http://www.jeffersoncorner.com/there-is-no-shiite-sunni-enmity-only-provocation/

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."